Een gabber jsnl Profclubs azen op crosser mS3k E-mail: nee, we lopen niet meer op klompen Duidelijker meldpunt voor mishandeling van kinderen Met bloempotkapsel kun je óók uitje dak gaan PZC^krullebak^ 17e JAARGANG - NUMMER 9- DINSDAG 11 NOVEMBER 1997 6£LvKkiG, St-i/rr E£N CAftTOONHt^ iN zo'n sevAl ALT') D AAN ÊÊN TAK hAHSEM... EEDE - Het is leuk, het is leerzaam, het is goedkoop, het is snel: Ra, ra, wat is het? Vraag het aan de kinderen van groep 7/8 van de St. Jozefschool in Eede en ze zeggen: „E-mailen op het Internet." We praten erover met Evelien, Davy, Sebastian, Lien, Stijn en meester Staelens. „We zijn gestart met een communicatie-uitwisseling tussen vier scholen," zegt de meestér. „In Italië, Spanje, Frankrijk en wij." Het is een project van de Europese Unie en het heet Comenius 2. Het contact tussen de kinderen van de scholen gaat per computer. Lien: „De meester heeft ons geleerd hoe je met E-mail moet werken. Dat is een brief versturen via de computer. Dat gaat veel sneller dan de telefoon of een brief per post verstu ren." Brieven Om berichten te versturen heb je een modem nodig, een telefoon en een abonne ment op het Internet. „Dat kost wel driehonderd gulden per jaar," meldt Davy. „Maar dan kan je er ook dag ën nacht mee werken!" De kinderen hebben brieven gestuurd naar hun collega's in de drie andere landen. Sebastian: „Het gaat over je hobby's, hoe je omgeving er uitziet, welke muziek je leuk vindt en wat je eet en zo." De buitenlandse kinderen hebben maar een beperkt idee over Nederland. Evelien: „Ze denken, dat we hier allemaal op klom pen lopen en in molens wonen." Grote verschillen Dat er grote verschillen zijn tussên de verschillen de scholen ontdekten de kinderen al gauw. Davy: „Ze vinden het hier een paradijs, omdat wij zoveel ruimte hebben." Stijn: „Als ze dorst hebben, mogen ze zomaar zonder vragen iets te drinken pak ken." In Italië hebben ze alleen 's morgens school. Ook op zaterdag. En 's middags hebben ze vrij. In de toekomst kunnen de kinderen elkaar niet alleen schrijven, maar ook zien! De meester: „Dat gaat met de video met microfoon. Je kan dan achter het toetsen bord een camera op jezelf richten en zo kan je met meerdere mensen op meer dere plaatsen tegelijk over leggen." ROTTERDAM „Heel veel mensen belden van hot naar her en werden van het kastje naar de muur gestuurd," zégt Ada Kempe. Zij is, maatschappelijk werkster bij bureau vertrouwensarts. Samen met haar collega Ton Houtman is haar werkgebied Noord-Zeeland en Zuid-Rotterdam. Ada: „Kindermishandeling kon je melden bij de Raad voor de Kinderbescherming, bij de politie en ook bij ons." Dat is. voor hef publiek een onduidelijke situatie, waarin verandering moet komen. Er is behoefte aan een duidelijk meldpunt. En dat gaat er komen. - „We zijn nog in overleg met de Raad voor de Kinderbescherming," zegt Ada. „Maar landelijk komen er A.M.K.'s. Dat betekent Advies en Meldpunten Kindermishandeling." Anoniem melden Het bureau vertrouwensarts zal verdwijnen en opgaan in het A.M.K. Er gaat nog meer veranderen. Ada: „Voorheen konden de mensen zich bij ons anoniem melden, maar bij de Raad voor de Kinderbescherming moest je je melden met naam en toenaam Dat hoeft straks niet meen Bij het A.M.K. kan iedereen zich anoniem melden." Meestal melden buren of kennissen eën geval van kindermishandeling. „Wij hebben nu de plicht om de ouders binnen vier weken op de hoogte te stellen, dat er een melding is geweest." Na een mélding voert Ada vaak een gesprek met de ouders om te kijken wat er speelt en wat er aan de hand is. Dat zijn meestal niet de gemak kelijkste gesprekken. Ada: „Het doel van zo'n gesprek is samen met de ouders aan te-sturen op hulpverlening." Lichtpuntjes Ada vindt het zwaar werk, waar je wel eens moedeloos van kan worden. „Maar wat we berei ken is meegenomen. Zo moet je het maar zien eigenlijk." Maar er zijn ook lichtpuntjes. Ada: „Soms zijn de ouders heel opgelucht, Ms je erover komt praten. Ze hebben zelf nooit de durf gehad om naar een hulpverlener te stappen. Nu kunnen ze hun verhaal kwijt. Nu is het bespreekbaar geworden." HEINKENSZAND - Wat is een gabber Matthijs de Muynck (11) uit Heinkens- zand weet het wel: „Een gabber houd^ heel veel van house en hardcore en gaat vaak uit." Volgens Matthijs hoeft een gabber niet kaal te zijn en geen Aussi aan te hebben. „Je kunt ook gabber zijn met een bloempotkapsel en een spijkerbroek aan, als je maar lekker uit je dak kan gaan Het zal duidelijk zijn: de muziek is het belangrijkste. Matthijs luistert vooral naar gemixte bandjes van een neef die DJ is. Hakkühbar en gabber Piet is dus echt van dat nepgedoe. Ik hou van steviger, harder." In Heinkenszand is een soos waar ze house draaien en waar je op elke leeftijd terecht kunt. „Maar als ik twaalf ben kan ik naar veel meei houseparty's!" Geen drugs Matthijs hoort ook wel eens iets negatiefs over gabbers. Dan zeggen ze Crosskampioen Rinus van de Ven: de bal of 80 cc. foto Dirk-Jan Gjeltema VLISSINGEN - De tank is* leeg. Letterlijk en figuurlijk. Na een loodzwaar seizoen zijn Rinus van de Ven(9) en zijn motor hard toe aan een beetje rust. De 60cc Kawasaki staat te glimmen naast het huis in Vlissingen. Rinus zelf glimt net zo hard. Van trots. En terecht. Een paar weken gele den pakte hij voor het eerst in zijn motorcrossleven de Neder landse titel. In Helmond om precies te zijn. „Het was het slot van een fantastisch seizoen," vertelt Rinus. Clubkampioen van motorsportvereniging de Uit laat uit Vlissingen. Zeeuws kampioen in de 60 cc. Pakte in september ook nog even de overwinning mee in de strand- cross voor de boulevard in Vlissingen. Reed kriskras in het hele land elft!) overwinnin- samen met crossen. Maar er zijn nu een paar profclubs, die me graag willen hebben. Dus zal ik moeten kiezen. Een leventje als profvoetballer zie ik wel zitten." Zijn grote voorbeeld zijn de broertjes De Nooyer. „Zo zou ik het ook wel willen." Betere motor Voorlopig gaat hij nog even door met beide sporten. Rijden op een 80 cc motor trekt hem ook wel aan. „Je gaat veel makkelijker door de knippen en scheuren. Ook de vering is stukken beter dan van de 60 cc motoren. Winnen is volgens Rinus een kwestie van lef en vooral rijden met het kopje. „Als je constant overal op het circuit dezelfde snelheid rijdt, dan win je." foto Willem Mieras gen bij elkaar en toen was daar in Helmond als klap op de vuurpijl de kampioenstitel. „Ik kan het nog niet geloven,' verzucht Rinus. Zijn lange haren verspeelde hij door een weddenschap en ook bij pa ging de schaar er in. Achterop de kruin is heel fraai het wed strijdnummer 6 ingeschoren. Kiezen Achtentwintig kilo zwaar en 1 meter 27 lang is de titelhou der in de 60 cc. En volgend seizoen is er zelfs kans op de 80 cc. Bij Yamaha staan al twee motoren op het crossta lent te wachten. Rinus heeft echter een enorm probleem: Hij zal moeten kiezen. „Voetballen vind ik nog leuker dan motorcrossen,' zegt hij. „Ik speel nu bij Walcheren. Dat gaat goed dat gabbers slecht zijn. „Alsof alle gabbers aan de drugs zijn, maar dat is niet zo. Ik ken zoveel gabbers die geeneens roken." Het boek van de journalistes Bleeker en Van der Wal, Hakkuh en strak staan, het gabbergevoel, komt ook tot die conclusie. Gabbers zijn enorm sociaal en voelen zich één grote familie, zo staat er in het boek. Sommigen gebruiken inderdaad drugs, maar dat is een fase, waar de meesten weer uitkomen. Matthijs weet niet hoe lang hij gabber blijft. „Zo lang ik de muziek leuk vind. Als er nou straks punk in is, word ik niet ineens punker!" Het is ook niet zo dat hij alleen maar met gabbers om wil gaan. „Dat is zo'n onzin. Je hoeft niet per se met gabbers bevriend te zijn. Je kunt ook met skaters bevriend zijn. M'n bes te vriend hier in het dorp is ook skater." Matthijs de Muynck: beste vriend is skater.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 1