Op zoek naar bomen weet van wanten Barbie met tatoeage kan niet Zieke iepen worden massaal gekapt Oaern-eHeï FasliyocM. fördéol'vfok KncrC-ht Natuurlijk is het opschepperig 'geblaas en veel lawaai in een smal straatje, maar het is óók waar: Zeeland was ooit een van de Belangrijkste provincies van ons land. 't Is lang geleden en 't was niet voor lang. maar toch Tegen het einde van de zestiende eeuw (pakweg vanaf 1585) was Middelburg na Amsterdam de tweede handelsstad van Neder-, land; en het werd allemaal nog mooier toen in 1602 Zeeuwen en Hollanders de Verenigde Oost-In dische Compagnie (VOC) opricht ten. DeYOC was een club die door sa- njerrvverken rijk. werd van de ha.adel.in peper, nootmuskaat en andere specerijen. Om die lekke re en kostbare spullen van de an dere kant van de, wereld naar hier te kunnen halen waren spe ciale schepen nodig. Tussen 1602 en het einde van de VOC in 1798 werden in de gelukkigste koop stad van heel Zeeland 336 VOC- schépen gebouwd. Dat is het vierde deel van alle 1461 schepen die de VOC liet bouwen. Het me rendeel -dat spreekt- liep van stapel in Amsterdam. Over de bouw, de bemanning, de uitrusting en de eerste tocht naar de Oost van zo'n Amster dams schip schreef Bas van Lier Het VOC-schip De Halve Maan. Jan Braum horst maakte bij dat' verhaal tientallen tekeningen die duidelijk laten zien wat anders: met heel veel woorden uitgelegd had-moeten worden. En lettertjes staan er al genoeg in dit leerza me- boek. Cijfers en getallen trouwens ook. Wist je dat tussen 1602 en 1798 bijna vijfduizend keer een schip naar Indie ver trok? Dat die reis heen en terug meer dan anderhalf jaar duurde? Dat er z'n 200 tot 300 man mee ging? En weet je hoe groot VOC-sche- pen waren? Hoeveel eikenbomen, grove dennen en sparren voor één schip nodig waren? Hoe hoog de grote mast de lucht in stak? Of hoe die werd vastgezet, zodat hij niet bij het eerste zuchtje wind doormidden brak? Met touw: naar voren toe met eén stag, naar achteren met een perdoen en aan de zijkanten met wanten. Met al de andere touwen er nog bij vóór een schip als De Halve Maan meer dan 20 kilometer. Het dikste touw had een doorsnee van 15 centimeter en dat is dé breedte van een Rruilebakpagina gedeeld door twee.' Van de 80 pagina's m het interes sante boek zijn er 22 voor de Besclirijuinghe van de eerste schipvaart met. De Halve Maan op Oost-lndi'é- Het is het verzonnen dagboek van Cóenraad van Bockom diè in 1653. als opperkoopman de eerste reis van negen maanden naar Batavia meemaakte. Met zijn verslag is het alsof vroeger nu is. Het VOC-selïip De Halve Maan kost f32,50 en wordt uitgegeven tlQör plqegs- ma. jf ■Jan Smeekens 7 DINSDAG 7 OKTOBER 1997 „De iepziekte heeft grote gevolgen voor het Zeeuwse landschap", zegt André Marinisse van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. „Het duurt tien tot twintig jaar eer er weer fatsoenlijke bomen staan. Nu zie je overal gaten in de begroeiing langs de wegen. Dat is lelijk. Dieren zoals konijnen, fazanten, en egels hebben minder - beschutting in de berm. En voor de fietsers komt windje-tegen nog veel harder aan." Kappen is het enige wat je kan doen als een iep is aangetast door de iepziekte. André: „We hebben er ook wel een aantal geïnjecteerd. Ze worden dan ingespoten met een schimmel die de iep-spintkever niet lust. Zo zijn ze er beter tegen beschermd". In spuiten moet je wel elk jaar doen. „Dat kost heel veel geld en het is alleen maar uitstel. Uitein delijk worden deze bomen toch ook ziek. Want niet alleen de iep- spintkever verspreidt de ziekte. Maar de ziekte wordt ook via de boomwortels doorgegeven". Plannen Wat zijn de plannen voor de toe komst? „We zijn nu bezig met het Groen structuurplan. Dat wordt gemaakt voor de komende tien jaar. Hierin schrijven we wat, waar en hoe we de nieuwe beplan ting willen gaan doen", vertelt André. Daarbij wordt voor elke weg apart bekeken welke bomen er terug moeten komen. André: „Op Zuid Beveland is dat niet zo'n groot probleem, daar wil het wel groeien. Maar op Walche ren wordt het moeilijker. Daar hebben de bomen veel last van de zoute lucht en wind". De nieuwe bomen moeten wel bomen worden die in het Zeeuwse landschap passen. „Zelf denken we aan bijvoorbeeld es, plataan, wilg en eik. Ik zou het leuk vinden om ook plantsugges- ties van kinderen te krijgen." Ideeën voor de nieuwe aanplant langs de Zeeuwse wegen kun je sturen naar: Waterschap de Zeeuwse Eilanden, André Mari nisse, Piet Heinstraat 77, 4461 GL, Goes. Veronique: lievelingsbarbie is glitterbarbie. foto Lex de Meester Als zoete broodjes vliegen ze over de toonbank: de CD-singles, I'm a barbiegirl, van de groep Aqua. Verkoopster Stefanie van een Vlis- singse platenzaak ziet elke week zo'n twintig meiden, die dan in ruil voor f 14,95 met de hit van dit moment I'm a barbiegirlnaar bui ten gaan. Het nummer was de afgelopen maand de meest aangevraagde clip in de TMF dagtop-5. De tienjarige Veronique Visser uit Vlissingen is stapelgek op barbies. Over de clip zegt ze: „Ik vind het best een leuk liedje en ook grappig. Van de tekst begrijp ik niet veel." Veronique vindt niet alles even leuk aan het filmpje. „Ken lijkt helemaal niet op mijn pop. Al de Ken-poppen hebben een flinke bos met haar. De Ken op TV is kaal!" Clip Als juist op dat moment de clip op TV komt, gaat de muziek harder en zit ze ingespannen naar het beeld scherm te kijken. Pas als Aqua van het beeld verdwenen is, ver volgt Veronique haar verhaal: „De echte Barbie zou toch nooit zo'n tatoeage nemen." Voor haar vijfde verjaardag kreeg ze haar eerste Barbie. „Van deze Barbie heb ik nu alleen het hoofd nog maar over. Ik heb met deze Barbie nogal veel gespeeld.*' Gelukkig heeft Veronique ook nog een kleine twintig barbies die wel compleet zijn. Vaak speelt ze uren lang. „Ik speel dan bijvoorbeeld dat ze naar de disco gaan. Eerst doe ik ze in bad, doe elastiekjes in hun haar en daarna krijgen ze mooie kleren aan." Glitter Na lang nadenken zegt ze: „Mijn lievelingsbarbie is glitterbarbie. Zwembarbie neem ik vaak mee in bad. We spelen dan dat we zwem wedstrijden doen." De jonge Vlissingse heeft veel vertrouwen in haar barbies. „Ik vertel mijn barbies soms geheimpjes. Het leuke is dat ze nooit wat door vertellen." Als ze 's avonds gaat slapen ligt slaapbarbie natuurlijk bij haar in bed. <Aee\WvTcie met die ^dma.cJntvies> vs.cïc^t-j? -ze ytocm t óp T maar <\e\oo£t- dat *\iefc illustraties uit VOC-schip De Halve Maan door Jan Braamhorst

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 3