qiwnraign¥ii»n Grazen tussen vitamine Ezel tot de dood Schotsman zeer gevarieerd natuurgebied 397 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1997 „Laat ze maar komen", zegt bos wachter Piet de Keuning „Ook in de herfst is het op de Schotsman prachtig". Piet de Keuning is één van de acht boswachters van Staatsbosbeheer in Zeeland. De boswachters houden toezicht op de verschillende natuurgebieden die bij Staatsbosbeheer horen. De Schotsman bij de Veersegat- dam is er één van. ..Het is eem zeef gevarieerd gebied", vertelt de boswachter, „er zit een dijk in, een duin rij, er loopt een kreek door heen, veen en bos. De meeste planten zijn nu wel uitgebloeid, maar er blijft nog genoeg over". Bramen Een van de dingen die de Schots man in de herfst zo aantrekkelijk maken zijn de talrijke bramens truiken. Piet: „Eigenlijk mogen de bezoe kers niet komen waar de bramen I groeien, maar als ze komen om ze; te plukken laten we dat wel toe". De Duindoorn met zijn geeloranje besjes is ook rijkelijk aanwezig op de Schotsman. „Een zo'n besje bevat net zoveel vitamine C als drie sinaasappels", zegt Piet. Aan de smaak moet je wel even wen nen, ze zijn nogal zuur! Hooglanders Om de Schotsman zo natuurlijk mogelijk te houden loopt er een kudde van twaalf Schotse Hoog landers rond. Piet: „Ze zijn ongevaarlijk. Als jij niks doet, doen zij het ook niet. Ze grazen hier het hele jaar rond. In de winter knagen ze ook de schors Van de bomen. Dan gaan er bomen dood; maar die zorgen weer voor voedsel voor de andere planten. Op de open plaatsen groeit er dan vanzelf weer iets anders wat weer goed is voor de natuurlijke verjonging van het bos". We\U.oim op d-e kop boe.war^evr Va Uk Excursies Op de Schotsman zijn ook rond leidingen voor groepen mogelijk. Even bellen naar Staatsbosbeheer in Middelburg: 0118-673000, vragen naar Piet de Keuning. Vijf keer in de week komt ze naar Middelburg om te turnen. Hoewel Nicole Casteleijn (9) uit Wemeldin- ge nog niet precies weet wat ze later wil worden, droomt ze ervan <im olympisch kampioen turnen te 2ijn. Omdat ze aanleg voor het turnen had, besloten haar ouders haar op één van de beste vereniging van Zeeland te doen. Dat is de Middelburgse Turnvereni ging. Om de beurt rijden haar ouders met die van twee andere meisjes (uit Wemeldinge en Kloetinge) naar Middelburg. In totaal traint Nicole 21 uur per week. „Toch ben ik na een training niet echt moe. Het wordt goed opge bouwd zodat je steeds een beetje meer gaat doen", vertelt Nicole. Haar favoriete onderdeel is de vloer. „Maar je moet overal goed in zijn om te winnen." Prijzen Nicole is nu vier jaar bezig met turnen. Ze heeft in die tijd al aan flink wat toernooien meegedaan en is nog nooit zonder prijs thuisgeko men. In totaal sleepte ze achttien medailles en één beker in de wacht. Nicole vindt zichzelf best goed, niet voor niets is ze vorig jaar Neder lands kampioen geworden bij de pupillen, haar leeftijdsgroep. Dit jaar werd ze tweede ondanks dat ze in december zwaar geblesseerd raakte. Haar elleboog was uit de kom geschoten. Terwijl haar arm in het gips zat, bleef Nicole gewoon trainen. „Ik ging maar drie keer in de week omdat ik niet aan alles mee kon doen, maar zo bleef ik wel in vorm." Nicole vindt dat ze niet veel op hoeft te geven om te turnen. De trainingen zijn altijd na school en er blijft voldoende tijd over om andere leuke dingen te doen. Zelfs op haar honderdste verjaar dag wil ze nog de voorste helft van een ezel zijn, want er voor al tijd mee ophouden is niks voor circusmensen: „Die moeten door gaan tot ze er bij neervallen", zegt clown Cleopatra op een van de eerste pagina's in Allez hop\ van Rindert Kromhout. Ze weet. daar en dan nog niet hoe waar haar woorden later worden na haar laatste voorstel ling op de feestelijkste dag van haai* leven: „O Manuel!" zei Cleo patra weer. Opnieuw wilde ze hem omhelzen en lieve dingen te gen hem zeggen, maar ze moest hoesten en kwam niet uit haar woorden. „O...Manu...el!" bracht ze met rood aangelopen hoofd uit. „Ik..." Het hoesten werd er ger, Cleopatra hapte naar adem. „Haal een glas water", riep ie mand. „Ik-...ik..." bracht Cleopa tra stotterend uit, terwijl ze naar haar keel greep. Ze wankelde en viel neer. gens Hens up en Erge Ellie en nare Nellie. Voor Rare Vogels, dat een van de vijf beste kinderboe ken van 1995 was, liep hij op het nippertje de gouden uil mis. Allez Hop! lijkt wel wat op dat geestige boek over een merk waardig toneelgezelschap. En niet alleen aan de buitenkant vanwege de omslag-illustratie van Jan Rutte. Beide boeken gaan over sympathieke artiesten van het tweede plan, die na een avontuurlijke reis vol verrassin gen iets belangrijks over zichzelf ontdekken. Verschillen zijn er natuurlijk meer. Bijvoorbeeld de reden waarom ezelkont Manuël en Eli- sa, de koningin van de trapeze, hun circusvrienden een jaar gele den achterlieten. En ook waarom Cleopatra met drie anderen plus een tandeloze leeuw aan zo 'n moeilijke tocht naar de stad be gint na dat verschrikkelijke noodweer, toen... Nou ja, je kunt het maar beter allemaal zelf ont dekken. AUez Hop! kost f 24.90 en wordt uitgege- ven door Leopold. Allez Hop! is het drieënvijftigste boek van Rindert Kromhout. Zijn eerste verscheen zeventien jaar geleden en als hij in dit tempo blijft schrijven, maakt hij rond 2014 zijn eerste honderd vol. Zo ver is het nog niet, maar het is yj nu al een heleboel. En nog in-^ drukwekkender als je de prijzen die hij tot nu toe gewonnen heeft, eens op een rijtje zet: een Vlag en Wimpel voor Olaf de Rover en een voor Rare Vogels; een Zilve ren griffel voor Peppino, en twee keer de prijs van de Nederlandse Kinderjury voor achtereenvol- 1 Jan Smeekens. Nicole: „Soms heb ik geen zin om te gaan, maar als ik er dan ben vind ik het toch weer heel leuk." Gelukkig hoeft ze zich niet aan een streng dieet te houden. „Ik mag alles eten, maar het moet wel afwisselend zijn", zegt Nicole. „Een ijsje of friet mag best, als het maar niet vijf keer in de week is!" Turnster Nicole Casteleijn houdt van de vloer. foto Dirk-Jan Gjeltema illustraties uit Allez Hop door Jan Jutte

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 3