als het maar goed a Kakkerig, sportief, brutaal, lief, sexy Zeeuwse meiden meppen zelden Nieuwe Theater Jeugdkrant want theater moet Camera jaagt op Zeeuws nieuws PZC krullebak en toch Kom ik in BABce ioHA 17e JAARGANG -NUMMER 8- DINSDAG 9 SEPTEMBER 1997 MIDDELBURG - Meisjes kunnen kattig zijn, maar alleen jongens meppen er op los. Tenminste, dat is het beeld dat we daarvan hebben. Toch duiken geregeld an dere berichten in kranten op: Meisjes zouden ge welddadiger zijn gewor den. Is dit echt zo? Of wórdt gewoon veel meer aan dacht besteed aan een gevecht waar meisjes bij betrokken zijn. Winkeldiefstal In Zeeland is er geen sprake van gewelddadige meiden. De criminaliteit onder jongeren neemt wel toe, maar dat bestaat hier vooral uit winkeldiefstal len en vernielingen. Meisjes plegen dan voor namelijk de winkeldief stallen. Als er iemand in elkaar geslagen is of geld afhandig gemaakt, zijn de daders nog steeds jongens. 12-Minners Bij kleine criminaliteit worden jongeren van 12 tot 18 jaar doorgestuurd naar HALT-bureaus voor een alternatieve straf. Vorig jaar werden 204 jon geren doorverwezen, 145 jongens en 59 meisjes. Jongeren beginnen steeds vroeger met criminaliteit. Pas als je 12 jaar bent kun je vervolgd worden. Er wordt nu nagedacht over een manier om ook iets met nog jongere wetsover treders te doen. In politie taal heten zij de 12-min- ners. Oorbel Geen alarmerende trend van meppende meiden dus. Of nog niet. Want ze zijn er wel, meisjes die hun vuisten gebruiken als ze ruzie hebben. Anouk is inmiddels 16, en wil best vertellen over hoe het een paar jaar geleden mis ging. „De eerste keer was op het schoolplein. Ik sloeg een meisje hard in het ge zicht. Er kwam gelijk bloed, want door die klap scheurde haar oorbel uit. Daarna heb ik met een paar meiden iemand ge pakt. Zij was echt zo'n kapsonestrut, een kak ker." Anouk moest daarna een sociale vaardigheidscursus volgen, waarin ze leerde hoe je om kunt gaan met emoties als woede en jaloezie of verveling. MIDDELBURG - „Wij gelo ven in theater. Wij denken, dat het heel belangrijk is, dat de jeugd al heel jong naar het theater komt. Het is een stuk van je opvoeding! Daarom heb ben wij een speciale theater krant voor kinderen gemaakt. Compleet met bestelkaart, net zoals bij de volwassenenen." Dat zegt Gerard Peijs. Hij is direc teur van de stadsschouwburg in Middelburg. Met een aantal an dere schouwburgen in Neder land en met wat geld van het ministerie van onderwijs gaan ze proberen het jeugdtheater op een volwaardige plaats te krijgen. De Vlissingse Ilse en Mariëlle Scholte, (8 en 6 jaar) vinden de nieuwe Theater Jeugdkrant echt gaaf. „We keken heus wel in de gids voor de grote mensen. Maar nu kun je zelf zien waar het over gaat." Als echte theaterfans weten ze precies wat ze willen: „Het mag best spannend zijn. Maar het moet mooi gespeeld worden, af en toe lachen en het moet goed aflopen." Open dag Volgens directeur Peijs zijn er door de krant al veel voorstellin gen geboekt: „Op onze open dag, zaterdag 13 september, delen we hem natuurlijk ook uit." Hij is er trots op, want het is een prachtige krant geworden. De verschillende programma's zijn te vinden op leeftijd en op datum en plaats. Zo kan je snel zien wat voor jou geschikt is en waar en wanneer het wordt ge speeld. Horen en zien „Zo'n open dag is best een feest:", zegt de Schouwburg directeur enthousiast." De mensen die hier werken vertellen hoe we het met het licht doen en met. het geluid en het decor. Daarna mogen de kin deren alles met eigen ogen gaan bekijken. Dus: op het toneel en in de kleedkamers. En...ze mogen nu eens wel overal aan zitten." Spontaan Als je nog geen acht jaar bent, wordt je verwacht om half elf of één uur. Vanaf acht jaar ben je van harte welkom om half twaalf en twee uur. „Kindertheater moet ook echt voor kinderen blijven," vindt Gerard: „Kinderen reageren anders, dan volwassenen. Ze lachen om andere dingen en ze zijn veel spontaner." Na een jeugdvoorstelling gaat hij altijd bij de uitgang staan: „Je ziet aan de opgetogen ge zichten of ze genoten hebben. Dat is prachtig!" lekker neuzen in je eigen krant foto Ruben Oreel VlbblJNu-üiJN - „Z.e zijn kak kerig, sportief, brutaal, lief en sexy", vindt Anna (11). Dat de Spice Girls zo verschillend zijn, is volgens haar de reden dat ze zo populair zijn. Haar vriendinnen Dewy, Ilja, Loes en Lisa (allen 11) zijn het daar helemaal mee eens. De vijf zijn grote fans van de Engelse meidengroep. Hun grootste droom is ooit een naar een concert te gaan. Tot die tijd moeten ze zich te vreden stellen met de clips op televisie en de liedjes op band- je of cd. Maar dat is niet zo erg want ze vinden het heel erg leuke muziek^. Loes: „Ik heb nog geen liedje ge hoord dat stom was en de dipjes zijn altijd grappig omdat ze zo gek doen." De laatste single van de Spice Girls was alleen te koop bij super markt Albert Heijn. Bij aankoop van drie flessen frisdrank en bij betaling van een paar gulden kreeg je de nieuwste cd. Dewy is de enige van de vijf die hém heeft. Lisa: „Ik was op vakantie dus ik wist er helemaal niets van, anders had ik hem ook wel gehaald." De Spice-meiden sparen alles wat ze kunnen vinden van hun Girls. Ze kopen de tijdschriften waar ze in staan en Dewy is een plakboek begonnen met foto's en interviews. Ook heeft ze net een grote vlag van haar tante gekregen. ue anueren iieuuen x-öim ls, ecu beker en de kamers hangen vol met posters. Alleen bij Ilja hangt nog iets anders aan de muur. Zij is namelijk ook fan van Jari Lit- manen. In hun klas vinden bijna alle meisjes de Spice Girls leuk, de jongens absoluut niet. „Die houden alleen maar van gabberhouse en Thunderdome- muziek zegt Dewy. Tijdens de maandsluiting op y school heeft het groepje de Spice Girls nagedaan. En met het eindfeest hebben ze op de muziek gedanst. Anna: „Verder vinden we het leuk om ze thuis na te doen. Gewoon op onze kamer." Het vijftal wilde aan Henny Huis man schrijven om mee te doen aan de miniplayback-show. Dat is er nog niet van gekomen. „Maar we gaan het nog wel doen", zegt Dewy beslist. VLISSINGEN - Van fietsenwinkel tot televisiestudio. Klinkt raar, maar bij Omroep Zeeland hebben ze dat kunstje bijna voor elkaar. Geen dames- en herenfietsen, bagagedra gers en fietstassen meer, maar snor rende camera's. Met man en macht wordt er gewerkt om de voormalige fïetsenzaak in Oost Souburg om te toveren in een heuse studio. „Een tijdelijke studio," vertelt Rik Groenewegen, programmaleider televisie. „We zijn volop bezig met een nieuw gebouw. Maar dat is nog lang niet klaar. En per 1 oktober willen we met ons televisieprogram ma beginnen. Vandaar." Zes uur Van maandag tot en met vrijdag zal Omroep Zeeland dus voortaan ook te bekijken zijn. „Zo rond de klok van zessen of kort daarna zal ons programma worden uitgezonden," vertelt Rik. Een kwar tier tot twintig minuten per dag. Hoofdmoot is het dagelijkse nieuws uit de provincie. Natuurlijk bestéden we ook aandacht aan de sport. Verder zenden we elke week een aantal korte Zeeuwse filmpjes uit. Wellicht komt er iedere dag - speciaal voor kinderen - ook een korte tekenfilm. Dat zijn we nog aan het uitzoeken." Poederdoos Elke dag zullen drie reportageteams de provincie intrekken op jacht naar nieuws. Aan het dagelijkse Zeeuws tv-kwar- tiertje werken ongeveer twintig mensen. Cameramensen, verslag gevers, geluids- en montagetechnici. En niet te vergeten de presentatoren. Qm er picobeUo uit te zien worden ze keurig door een grimeuse opgemaakt. „Maar dat kunstje moeten ze op den duur zelf kunnen legt Rik uit. „Iede re presentator knjgt zijn of haar eigen poederdoos met de naam erop. Kwestie dus van flink oefenen." Of iedereen dat tijdig onder de knie heeft kun je op 1 oktober zien. Dan start Omroep Zeeland TV. Bekijk 't maar!!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 1