Ruzie, toch bellen in de kijker fr# mmmê Bouwplaats bijna afgevoerd Gedachte Beter slim dan sterk Zelfportret in een vissen oog Annet, Mai en Marriët: je kunt meer met foto's doen. „Je kunt veel meer met een fototoestel dan al leen maar foto's maken." Dankzij het project Al kijkend door een zoeker hebben de kinderen van de basisschool in Cadzand de afgelopen weken veel over fotografie geleerd. Annet (12), Mai (11) en Marriët (11) vertellen namens groep 6, 7 en 8: „We hebben geleerd dat een camera meer ziet dan wij bedoelen. Als je b.v. naar die bal kijkt, dan ziet de camera de hele omgeving erbij. Voor een foto moet je dan wat dichterbij gaan staan. Van te voren moet je daarover nadenken." Ook is het verrassend om eens vanuit een andere stand een foto te nemen: Van bovenaf of onderaf of schuin." Behalve hoe je met een camera om moet gaan leerden de kinderen ook wat je nog meer met foto's kunt doen: „We hebben onze foto's geko- foto Peter Nicolai pieerd en toen veranderd door er in te knippen, te plakken en te tekenen. Ook hebben we de omgeving veranderd voordat er foto's van gemaakt werden." Dat is duidelijk zichtbaar op de tentoongestelde foto's, waarop een fiets in het klimrek hangt of een lijmpotje midden in het lokaal bungelt... Het project werd uitgevoerd met hulp van twee docenten van de kunstzinnige vorming: „Dat is wel leuk, anders is altijd alles hetzelfde op school." De kinderen hebben ook nog wel wat tips voor als je op vakantie een fototoestel meeneemt: „Kijk eerst wat je wilt fotograferen en kijk goed door de zoeker. Let op dat het niet te donker is! Probeer foto's te maken van de mooiste dingen en maak vooral een beetje blije foto's." lit II- vil l-l lil vlv Jls ill ill. ;Ze zijn allebei dertien en ze komen allebei uit Yerseke en ze zijn al vriendinnen met elkaar vanaf de kleuterschool: Michelle Schot en Danouta van de Water. Ze zijn eigenlijk wel hartsvriermin- nen, maar ook eigenlijk weerÊhet. Michelle: „We hebben allebei ook nog andere vriendinnen, maar wij zijn zo goed bevriend omdat we dat al zo lang.zijn en dat heb je met die anderen niet." Ze bellen elkaar elke dag en meest al belt Danouta naar Michelle. „Altijd tussen vijf en zeven uur 's avonds, daar kan je vast op rekenen," lacht Danouta. Elk weekend Ze zijn elk weekend bij elkaar. Meestal slaapt Danouta bij Michel le. „Dat is zo'n beetje m'n tweede huis geworden!" Over kleding en muziek hebben ze wel dezelfde smaak, maar over jongens niet. Gelukkig maar! Ze jachen samen ontzettend veel, f maar samen praten gaat ook heel goed. En ruzie? Michelle: „Nöoit erge, allemaal van die onzinnige ruzietjes. Danouta: „We zullen altijd contact met elkaar blijven houden F' „Ik zou nog wel komen, want spelletjes doen vind ik ook leuk, maar het zou niet meer hetzelfde zijn," zegt Thijs van Berge (11) uit Middelburg. „Hutten bou wen is toch het leukst." Guido Houtepen (10) vult hem aan: „Met een groep een zo groot mogelijke hut ma ken, dat is het toch wel. Met spulletjes van thuis, vloerbedekking, plastic en zo, maken we de hut mooi. En als het regent kunnen we in de hut kaarten of een spel letje doen." Hoge kosten Toch was dit jaar de bouwspeelplaats aan de Nassaulaan in Middelburg bijna niet doorgegaan. Astrid Nieste is van het project Mooi zo, Goed zo. Astrid: „Sinds twee jaar mag er geen kampvuur meer worden gestookt. De kos ten van het afvoeren van het hout van de bouwspeelplaatsen zijn mede daardoor met twintig procent gestegen. Dat bete kent dat er steeds minder geld over is voor de activiteiten op de bouwspeel plaatsen. Dit jaar zelfs zo weinig dat al leen het Meiveld maar door kon gaan." „En dat is te gek voor woorden vinden wij," gaat Anja Scheepers door. Anja is bestuurslid van de wijkvereniging Nieuw Middelburg en vrijwilligster op de bouw speelplaats. „Toen hebben we een brief naar de gemeente gestuurd. Met als resultaat dat zij onze tekorten tot tienduizend gulden zullen aanvullen. Voor volgend jaar is nog niets zeker, maar wij gaan door met de strijd voor onze bouwspeelplaats!" Hoe zou een inktvis HET nóu doen? Begint 't met zo'n kleffe piakzoen en omarming in de hoop dat het niet eindigt in een knoop? En als ze HET niet wil, zo'n vrouwtje laat ze hem letterlijk een blauwtje? •Manna van den Boogaart „Mijnheer Beerens, kunt li even naar heneden komen De Krullebak wil u wat vragen." „Kom jij maar naar boven. Ik heb geen tijd, mijn schilde ring moet over zes weken klaar zijn, want dan komt de silo vol met graan." „Maar mijnheer Beerens, dat is wel 28 meter hoog dat u daar zit te werken en de Krullebak heeft last van hoogtevrees!" „Dat went vanzelf, bovendien heb je hier een prachtig uitzicht over Breskens en bij helder weer kun je bijna tot in Antwerpen kijken. Trouwens, je mag wel Johnny zeggen, hoor." O ja, Johnny dus. Je bent op een geribbelde muur een schilderij aan het maken van 22 meter hoog en 20 meter breed, dat is dus ongeveer 500 m->. Dat is toch wel vrese lijk moeilijk?" „Gaat wel, ik doe het graag. Hiervoor heb ik de waterto ren in Oostburg beschilderd. Dat was moeilijker, want die was rond en nog veel hoger." „Je bent dus vijf broden en twee vissen aan het schilde ren, die staan en liggen in een kast. Dat heeft natuurlijk met de visserij en die graansilo te maken?" „Ja, maar ook met de ge schiedenis van Christus en de wonderbaarlijke spijzi ging" „O ja, nu wat jij doet vindt de Krullebak ook wonderbaar lijk, Johnny. Zo'n vis is wel 19 meter lang! Als je dat aan het schilderen bent zie je toch niet wat je doet?" „Nee, dat is waar. Je ziet al leen maar losse vlekken en vegen, vooral bij de broden. Maar van een afstand, aan de overkant van de haven, zie je het geheel. En vanuit het Visserijmuseum, daar staat ook nog een verrekijker. Daardoor kun je zelfs het zelfportret zien, wat ik in het oog van een van de vissen ga schilderen!" llona: ik doe alles zelf. foto Ruben Oreel tegen haar pony's. Als ze braaf zijn, maar ook als ze vervelend zijn. En soms fluistert ze een geheim in de oren. „Ik kan er niks van zeggen, want het is geheim! Maar ik heb niet zoveel geheimen," lacht llona. Ze rijdt meer op Clara, dan op Eveline. Ze leert twee dingen: dressuur en sprin gen. „Als je het paard goed naar de hindernis toestuurt, dan springt het vanzelf," vindt llona. Ze heeft intussen al aan heel wat wedstrijden meegedaan. En daarmee heeft ze al veertien bekers en vijfentwintig rozetten gewonnen. Ook met de verzorging van de pony's houdt llona zich bezig. „Ik doe alles zelf," zegt ze. „Ik poets ze, spoel de benen schoon met water, tuig ze op en af en zorg dat ze genoeg te eten krijgen." llona hoort nog bij de B van beginners. Straks hoopt ze naar de L van licht door te kunnen. llona: „Maar dan moet je wel kunnen wijken, achterwaarts, doorzitten en middendraf kunnen." Natuurlijk weet llona al, wat ze later worden wil: Rij-instructrice! „Je hoeft niet sterk te zijn om paard te Schroevers uit Veere. Van jongs af aan rijden. Eerder slim. Als je sterk bent, kreeg ze het omgaan met paarden er heb je er niet zoveel aan als je niet slim met de paplepel ingegoten, bent!" Dat zegt de negenjarige llona llona: „Wij hebben thuis een stalhoude rij en een hoefs mederij." Haar moeder rijdt met de paarden tram in Veere en in Middelburg met twee paarden ervoor. „Ik heb zelf twee pony's," zegt llona. „Eveline kreeg ik toen ik zes jaar was en Clara op m'n negende." Na een paar lesjes van pa en ma is llona op rijles ge gaan. Dat doet ze elke maandag en woensdag op de ponyclub van Oran jezon in Vrouwen polder. llona praat altijd

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 3