Soap levert oscars op Autoindustrie ontdekt vlas B ik 4 SP Spook, ongeluk, enge mannen en zwanger meisje gewas komt weer in de mode y v) k JINSDAG 10 JUNI 1997 3 Wat een drama! Verbroken relaties, een spook, een ongeluk, vandalen, enge mannen en een zwanger meis je. En dat allemaal in één uur tijd: de soap waar moet dat heen van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg. Vorige week woensdagavond was de grote uertoning van dit spektakel. Leer lingen, leraren en ouders van klas 3 vbo zaten vol spanning in de zaal. Na de soap zouden er namelijk ook echte gouden oscai's uitgereikt yorden. Wiebelbeeld Bet soap-project werd geleid door Pim van Kampen en Cor de Jonge. Zij hadden zo'n soap het eerst gemaakt op htm eigen school, de foorenvliedt in Middelburg. Wegens groot succes werden ze op meer scholen gevraagd, en nu dus op de CSW. De mannen verzorgden een introductieles, een les scenario schrijven en een les filmdraaiboek maken. En dan draaien maar De cameravrouwen merkten dat het niet eenvoudig was. Je hebt heel snel een wiebelbeeld. Maar ze leerden snel. Reclame De leerlingen bedachten zelf de vier verhaallijnen, die zich rond de school afspelen. Zo is er een groep die op een spookachtige werkweek gaat. Er zijn meiden die bij een onguur type op dansauditie gaan en weer anderen gooien stenen door de schoolruiten en laten een onschuldige medeleerling er voor opdraaien. En dan is er nog het familiedrama van een zwanger meisje dat de bons krijgt van haar vriendje. De soap zit professioneel in elkaar. Een intro met echte soap-muziek en zelfs reclame ontbreekt niet. En de genomineerden zijn...De jury houdt de spanning er nog iets lan ger in. Het is bloedheet in de zaal. Dan gaan de enveloppen open. Beste cameravrouw: Annemarie Contant. Beste scenario: dansaudi tie. Beste actrice Ruby Scheibeler. Er is gejuich en geklap, maar natuurlijk ook een beetje teleurstel ling. Iedereen had wel recht op een prijs gehad. Als er ooit Zeeland-TV komt is er in elk geval talent genoeg winnaars Annemarie, Judith, Amber, Ruby, Wendy, Monique (vlnr): wij hadden dit niet verwacht. foto Ruben Oreel Wordt de glasvezel binnenkort vervangen door de vlasvezel? En zit er straks in windmolens, haar drogers en broodroosters ook vlas? Feit is, dat de eerste Mercedes, waarin vlas is verwerkt, inmiddels al rond rijdt. Niet alleen de autoindustrie is geïnteresseerd in vlas; ook de vlieg tuigindustrie heeft belangstelling. Vlas is duurzaam, het is heel sterk en het is gemakkelijk te recyclen. „Idas is al zo oud als de wereld en wordt vooral geteeld om z'n vezel," zegt Dirk Timmers uit Haamstede. Hij is bedrijfsleider bij een loon bedrijf. Zijn vader was vroeger de eigenaar van de vlasfabriek in Haamstéde. Dirk weet alles over vlas. „Het is een aangeboren afwijking" vindt hij. „Een bacterie, die in je bloed zit!" Vroeg gewas Vlas hoort bij de vroege gewassen. Het wordt al in maart gezaaid en de oogst is eind juli, begin augus tus. De vlasakker moet goed worden onderhouden. Dirk: „Vroeger ging de boer op, kousenvoeten door het vlas, omdat hij geen jonge plantjes' mocht ver trappen." Tegenwoordig bestrijdt men het onkruid door te spuiten. De stengel van vlas bestaat uit een houten pijpje. Daaromheen zit de vezel. „De vezel zit met een lijmstof, die pectine heet, aan het pijpje vast," zegt Dirk. Die pectine moet opgelost worden, zodat de vezel loskomt. Dirk: „Hierbij is warmte en vocht nodig en dat chemisch proces, dat op het land gebeurt, heet roten? Linnen Vlas wordt geplukt door een vlas- plukmachine, die het plantje er met wortel en al uithaalt. Na het roten moet het vlas nog gezwingeld worden. Dan wordt het hout eruit gehaald. „Alle Zeeuwse vlas gaat naar de fabriek in Sluiskil,zegt Dirk. Daar wordt de draad gesponnen, waarmee linnen wordt gemaakt. „Als er in de mode drie procent meer linnen gebruikt zou worden, dan zou de vlasproductie verdub- beid worden," zegt Dirk. En daar hoopt hij op. Hè-hè eindelijk-eindelijk ten slotte dan toch een Penseel voor Fiep Westendorp. Ham'' eerste, maar wel een héél bijzondere, want hij is van het goudste goud dat je je kunt voorstellen: hij wordt maar één keer uitgereikt en zij krijgt 'm. Fiep Westendorp (geboren in 1916) begon voor kinderen te te kenen in 1945 vlak na de oorlog. Niet lang daarna leerde ze Annie M.G. Schmidt kermen voor wie ze vijf jaar lang bijna elke week een tekening over' Jip en Janneke maakte. Ze werden vriendinnen voor eeuwig en dat betekende ook dat veel boeken van de een geïllustreerd werden door „de an der. Het is niét nodig ze allemaal te noemen, waht jij kunt het lijst je vast en zeker compleet maken: Pluk van de Peiteflet, Otje, Met fornuis moet weg, Tante Patent,... Met die honderden tekeningen is het raar gelogen. Iedereen vond ze heel bijzonder, prachtig en erg grappig, maar ze kregen nooit een prijs. Waarom niet?'Wie zal het zeggen; maafoneèplijk ié Het wel. Want bij Jip en Janneke zie je meteeu een plaatje van die twee in je hoofd; en Pluk is Pluk, omdat Piep Westendorp Hem zo tekende. En toén stond vorige week in alle1 kranteh: Oeuvre Penseel vóór Fiep Westendorp. In één keer al les goedgemaakt, want ze krijgt die prijs niet voor illustraties iih een boek; maar voor al haar teke ningen samen. Niet éérder mocht iémand de OèuvM Penseel in ontvangst ne men en nooit zal een ander hem krijgen, want hij wordt maar één keer uitgereikt. Omdat de Gou den Penseel dit jaar vijfentwintig jaar bestaat. En dat feest -be dacht men bij de CPNB van de Kinderboekenweek en De Neder- flandse jKindéijnry)- moet gevierd worden. Met de Oeuvre Penseel dus. Voor Fiep Westendorp, die kan tekenen als geen ander. Fiep Westendorp en Annie M.G. Schmidt hebben samen jarenlang ook boekjes gemaakt die niet in de boekhandel verkocht werden, maar die je cadeau kreeg bij boodschappen. Zo kon je in 1961 voor een spaarzegel en twee post zegels van twaalf cent. twee boek jes bestellen over een klein meis je Ibbeltje. Die verhaaltjes over het dochtertje van een katse moeder plus alle andere uit een radioprogramma over haar bele venissen, werden kort geleden in een lekker dik boek bij elkaar ge zét. Het heet. Ibbeltje', het wordt uitgegeven door Querido; het kost 34,90 en telt 254 pagina's. Wat moet je er nog meer over zeggen? Niets eigenlijk, want An nie M.G. Schmidt en Fiep Wes tendorp samen in een boek...Kan het mooier? •Jan Smeekens illustraties uit Ibbeltje door Fiep Westendorp 91 s^r S^s.Kiek kiek kiek 'u kac^h\e o? óh cliek Kek W Y we hebben nog een plaatje over voor em prijsvraag. Wat betekent dit f en waar komt het vandaan: de koelie pènzeviel op uv\ <^vu?,ctuwi.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 3