Jom Jom betekent feest Meisjes geven de toon aan in schoolkoor PZCkrullebak' foto Pieter Honhoff MIDDELBURG - Tootsie was een gezond konijn. Lekker in een riant buitenhok, de dikke vacht mooi glanzend. Maar van de ene dag op de andere werd ze ziek. Snel naar de dieren arts, medicijnen gekregen, zelfs een infuus werd aangelegd. Het hielp allemaal niets meer. Binnen een week was ze dood. Maden Tootsie had de vliegenlarvenziek te. Wat is dat precies en hoe komt een konijn daaraan Dierenarts mevrouw Guusje Hoogveld uit Middelburg legt het uit: „Elk konijn heeft wel eens last van diarree. Daar plakt wel eens wat van aan zijn staartje vast. Een vlieg legt hier graag eitjes in. Met warm weer komen deze eitjes snel uit en eerst zijn het maden. Deze maden gaan door de huid naar binnen en eten het konijn van binnenuit op". Kan er nog iets aan gedaan wor den als het eenmaal zover is „Als je er snel bij bent, zijn er alleen nog maar gaatjes. Wij ge ven het konijn dan een injectie zo dat de maden dood gaan en een antibioticum", zegt mevrouw Hoogveld. „Maar als je te laat bent, en met warm weer kan dat al na drie dagen zijn, dan zijn er gaten in de spieren en in de buik holte.'Zo kan een gezond konijn binnen een week ten dode opge schreven zijn". Vakantie Hoe kun je deze ziekte voorkomen1? „Geef bij diarree alleen hooi en konijnenbrokken, in elk geval géén groenvoer, adviseert de dierenarts. „Kijk steeds onder z'n staartje en maak het schoon als je wat poep ziet zitten". En gebruik bijvoorbeeld vliegengaas (hor). Het is vooral belangrijk om ook de mensen die in de vakantie voor je konijn gaan zorgen te waarschu wen. „Vaak komen buren het konijn wel even voeren, maar ze kijken het dier niet uitgebreid na natuurlijk." De vliegenlarvenziekte komt vooral voor bij dieren in buiten- hokken. Toch kan het ook binnen gebeuren, want ook daar zijn vliegen. Het kan trouwens ook andere die ren overkomen, zeker als ze een dikke vacht hebben. Opletten dus VLISSINGEN - Kopieëren mag niet. Zeker niet als je je verrijkt met zaken die door een ander bedacht zijn. Jij vindt het toch ook niet leuk als een klasgenootje een 10 krijgt voor een verhaal wat jij geschreven hebt, maar per ongeluk hebt laten rondslingeren? Als het gaat om computer software dan gaat Kopiëren wel heel makkelijk. Even een floppy lenen, in je computer ermee en je heb het binnen een paar seconden. Nog sneller gaat het via Internet Even surfen en zoeken en je hebt de nieuwste versie van je prograöima of spelletje en het is digitaal, dus dé kwaliteit is gewaarborgd. Op het schoolplein wordt druk gehandeld in software, want legaal verkregen programma's zijn duur. Er zijn zelfs dealers die je voor een habbekrats het nieuwste van het nieuwste op schijf kun nen bezorgen. Illegaal? „Welnee", zegt Michel (14). „Ik heb er voor betaald!" Ook worden er wel wel zaken uit de schoolcomputers meegenomen, ondanks codes, maar ''die zijn zo gekraaktEcht nodig is dat niet: „Op school werken we met vreselijk oude programma's, ik kan zo de niéuwste versies in het systeem zetten, maar dat mag niet, thuis kan ik veel meer", zegt A. (wil anoniem blijven): „Wij gebruiken alleen originele soft ware," zegt meestér Leen. „Met illegale software krijg je alleen maar ellende. Voor je het weet doet je hele systeem het niet meer, omdat er een virusje is mee ge komen". Om een eind te maken aan illegale software in het bedrijfsleven is er een meldpunt illegale software in het leven geroepen. Als je klikt en een bedrijf aan geeft ontvang je een premie. Een juiste tip brengt minimaal 250,- en maximaal 5000,- op. Een idee voor de 'illegale' "handel op het schoolplein? „Dat werkt toeh niet", zegt Michel. „Je mag niet klikken en je verraadt je vrien den toch zeker niet!" rAl ZIERIKZEE - Onderwijzer Marco van 't Hoff is al elf jaar leider/dirigent van het koor Jom Jom uit Zierikzee. Marco: „Jom is Hebreeuws en het betekent: dag. Met twee keer Jom bedoelen we een feestdag. Dus als wij zingen, is het feest!" Jom Jom is een schoolkoor van de Chr. basisschool Jan Wouter v.d. Doel in Zierikzee. „Er zitten gemiddeld zo'n 35 tot 40 kinderen op het koor," zegt Marco. „En. kinderen van groep 4 to en met groep 8 mo gen er lid van worden". Het lidmaatschap kost hele maal niks aan geld. Het kost alleen maar tijd. Maar dat heb ben de kinderen er graag voor over. Anne: „We oefenen elke maandag na schooltijd. Ik speel zelf piano en ik houd ook erg van zingen. Daarom vind ik het op het koor heel leuk." Musical Anne heeft geen voorkeur voor bepaalde liedjes. Anne: „Liedjes voor de musical leren vind ik wel het leukste." En het dollen van de meiden van groep 8 tijdens de repetities vindt zij ook wel geinig. Ook Lenneke is dol op zingen: „Ik zit zelf op dwarsfluitles en van mijn groep 6 zitten er vier kinderen op het koor." Er zitten maar drie jongens op het koor. Waarom zo weinig. Lenneke: „De jongens uit mijn klas vinden het stom." En Anne vult aan: „Sommige jongens willen wel, maar dat durven ze niet tegen hun vrien den te zeggen!" Het schoolkoor Jom Jom is in de eerste plaats vooral school koor. Marco: „Dus we zingen op schoolavonden, bij de musical en bij allerlei feesten zoals Kerst, Pasen en Pinksteren." Optredens Marco heeft helemaal niet de pretentie een professioneel koor te leiden. „We gaan staan, we zingen en we zijn klaar," formuleert hij kort en bondig." Jom Jom treedt zo'n tien keer per jaar op buiten school. Het meest tijdens kerkdiensten maar ook wel in bejaarden tehuizen. Optredens zijn leuk, maar het kost veel tijd en orga nisatie. „We hebben gelukkig heel veel hulp van de ouders," zegt Marco tevreden. Schoolkoor Jom Jom repeteert foto Lex de Meester KOUDEKERKE - Hans was een bijdehandje met een blotebillengezicht. Ster ker nog: Hij was een chagrijnige betweter, die per se een bus wilde om mee naar school te gaan. Die kwam er ook. Maar niet de bus, die hij verwachtte. De schrijver van dit dictee, journalist Huib Boogert, had voor Hans een onaan gename verrassing bedacht. „Ik heb het dictee voor de kinderen met opzet in ver haalvorm geschreven," legt hij uit. „Dan blijft het boeiend. Zeker als dé ontknoping helemaal aan het eind komt." Winnares Dertig kinderen schreven;: puffend en steunend het verhaal van Huib op papier. Ging Hans nu om joghurt of yoghurt bij de cassiere of caissière van de super markt? Na een uitentreuren contro le van de jury bleek Elmie Oste het minste aantal fou ten te hebben gemaakt. „Achttien in totaal," vertelt de trotse winnares van ba sisschool het Klinket uit Koudekerke. Elmie is een echte taallief- hebster. „De dictees op school vind ik eigenlijk vaak te simpel. Maar dit Oostkappels dictee was heel erg pittig." Dat bleek ook wel uit de einduitslag. Alle kinderen samen hadden 894 fouten gemaakt. Gemiddeld was dat 31 fout. Van Dale Na afloop van het dictee was er geen smeuïg likeur tje of champagne. Maar voor de winnares lag er wel de Kleine Dikke van Dale en twee kaartjes voor het zwembad. Inmiddels weten de klasge noten ook hoe het verhaal van Hans is afgelopen. Elmie: „Ik heb het dictee mee naar school genomen. Zo kon de hele klas het dic tee ook eens zelf maken." Inmiddels weet groep 8 van deze school uit eigen erva ring, dat Elmie een prima prestatie heeft geleverd. Ondanks de trukeiidoos van

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 1