Veel leuker, lekker kliederen Slangen wegen als lood Passie IPirallIki t tote team 3S> Zweten in je blootje voor de lol 2 DINSDAG 13 MEI 1997 Brand in schoollokalen, oude schuurtjes of een kleding- container. Je leest het regelmatig in de krant. Kwajon gensstreek of crimineel Vooral bij jongens tussen de tien en veertien jaar is fikkie poken erg populair. Ook in Middelburg kun je na vieren op de rook afgaan die achter de kerk en uit parken opstijgt. Bij Patrick (10) en Leonard (9) begon het met trektouw- tjes, gewonnen op de kermis. „Daarna kochten we stinkbommetjes, drie pakjes voor een gulden", vertelt Patrick. Dat zijn eigenlijk geen stinkbom men maar lucifers met een laagje was aan het uiteinde. „Het leukste is dan om er veel tegelijk af te steken en het doosje erbij te laten branden", legt Leonard uit. Zand erover Dennis (13) gaat wel iets verder: „Die stinkbommetjes vind ik niks meer aan. M'n broer heeft een folderwijk en soms steek ik de overgebleven folders in de fik". Vorige week nog brandde hij er een hele stapel in een „Zand erover," zegt Dennis. „Bij mensen in de straat de politie bellen", denkt Leonard, die zelf geen fikkies meer mag stoken van z'n moeder. Verveling De jongens weten direct antwoord op de vraag wat er nou 1 aan fikkie poken. Patrick vindt het spannend, de folders zo mooi opkrullen en Dennis zandbak. Nu is vuur heel onvoorspelbaar. Soms gaat het als een kaarsje uit en soms vat ineens de ondergrond vlam. Wat zouden de jongens doen als het mis gaat en het vuur om zich heen grijpt Ze hebben er eigehtffÜB. ;^^an rfat er wc' eens schade zou kunnen bijvoorbeeld door dat een schutting afbrandt. Vindt dat een vuurtje maken in een container of schuur heel wat anders is. „Dat is brand stichten. Wat wij doen is onschuldig. Een prullenbak uit laten branden kan nog net". Een ding staat vast: Op 7 juni aanstaande staat er ergens in Medemblik een huis in de fik. Geen nood, want de firefigh ters uit Vlissingen staan al op scherp. Al wekenlang oefenen de ledèn van de jeugdbrand weer zich uit de naad voor dit Nederlands kampioenschap. „Elke vrijdagavond trainen we met ons team op het trai ningscentrum aan de buiten haven in Vlissingen," vertelt Marco Giesen(17). „Een team bestaat uit zes man. Zelf hoor ik tot de aan- valsploeg. Die stelt vast waar de brandhaard is en hoe de stralen gericht moeten wor den." Slangen Een brand blussen is geen kattenpis, weet ook Dennis Kooger(13). „De slangen wegen als lood, zeker als je gebruikte slangen weer moet oprollen. En het verplaatsen van kranen en pompstukken kost heel wat zweetdruppel tjes." Die stromen dan van onder de nieuwe lichtgewichthelmen, die het korps sinds kort in het bezit heeft. Van de brand zullen ze het niet warm krijgen. „Wij werken niet met open vuur"' legt Marco uit. „In plaats daarvan werken we met vuurlinten, knetterkasten en vlammenborden. En na tuurlijk portofoons om berich ten door te geven." Mountainbikes Behalve de bluspakken, de apparatuur en het blusvoer- tuig, gaat ook de spiksplinter nieuwe aanhanger mee naar Medemblik. „Daar zitten onze mountain bikes in," vertellen Marco en Dennis." Na de wedstrijd is het tijd voor ontspanning. Lekker fietsen in de omge ving." Ook al zijn ze uitgeblust, voor leuke dingen blijft altijd energie genoeg over. In je brandt het. Elk minuutje woedt het vuur. Laat het komen. Puur. Gedreven. Koester passie. Het is kunst zo echt te" leven. Marina van den Boogaart Pieter kwam op het idee toen hij een jongen uit Vlissingen er mee had gezien. „Je hebt drie vuurkegels nodig van ongeveer 45 gulden per stuk. Ze zijn net zo groot als gewone kegels alleen zit er op het uiteinde een stuk band omheen. Je vult een jampotje met lampolie, doopt de kegel erin en dan steek je hem aan". Vuurspuwen Er zijn ook jongeren die vuur spuwen. Je moet de lampolie dan in je mond houden en met kracht weer uitspuwen. Pieter wilde dat ook wel doen maar zag dat het best moeilijk is èn gevaarlijk. „Het gebeurt nog al eens dat het je keel in zakt, dan kun je naar het ziekenhuis". Met de vuurkegels is hij inmiddels ook gestopt. „Jongleren met gewone kegels vind ik toch leuker, je kunt er meer trucjes mee doen die met vuur al snel gevaarlijk zijn. Ook is het vrij prijzig steeds lampolie te kopen". Jeugdcircus Als je het heel leuk vindt om al dit soort dingen te doen, zou je eens een kijkje kunnen nemen bij een jeugdcircus. Voor Zeeland zit er een in Goes. Het eerste dat opvalt is de lek kere frisse geur van eucalyptus. De handdoeken en badjassen liggen keurig gevouwen. De rondleiding kan beginnen. „Als je hier voor het eerst komt kun je daar zien hoe het alle maal gaat," zegt Frank Walhout (9) uit Heinkenszand, wijzend op een groot bord. Samen met zijn zusje Tyrza (3) en broer Rutger (7) bezoekt hij één keer per maand of vaker Thermen Skandia Sauna in Vlissingen. Ze weten er feilloos de weg: „Hier is het kastje waar je je kleren in op kunt bergen en daar moet je eerst onder de douche, je moet eerst schoon zijn." Om alvast een beetje op te warmen neem je daarna een voetenbad. Zweten „En dan ga je in het kot waar het goed warm wordt gestookt," zegt Rutger. „Op die banken ga je liggen zweten, hoe hoger hoe heter het is." De zweetruimte is nog steeds warm van de vorige dag, in de hoek staat een grote kachel met stenen erop. „Als je goed warm bent moet je je afspoelen met een koude slang, van onder naar boven en dan ga je naar buiten, naar de binnenplaats om een paar rondjes te lopen." Ook als het winter is en de sneeuw ijzig? „Je hebt het toch bloedheet, dat maakt niet uit," legt Rutger uit. Op de binnenplaats is ook het grote buitenbad: „Dat is altijd lekker warm om een tijdje in te zwemmen." Daarna volgt nog de rustruimte om even uit te rusten, maar je mag ook gaan tekenen, le zen, iets drinken of zelfs eten: „friet met tong en sla," zegt Rut ger verlekkerd. Of je doet het hele rondje nog een keer. Nooit ziek Waarom de sauna zo goed voor je is kunnen de kinderen niet precies zeggen: „Je bent heet en koud geweest en schoner dan je normaal bent," zegt Rutger. „Je slaapt 's avonds als een roos en bent 's morgens helemaal uitge rust," vindt Frank. En ziek zijn ze ook nooit. Soms gaan er vriendjes mee: „Eerst vinden ze dat wel gek, helemaal in je blootje. Maar als ze een keer hebben meegedaan vinden ze het doodnormaal." Kookles in Nisse: broodjes en krentenbollen. foto Willem Mieras Elke vrijdagmiddag is het smullen geblazen op De Linden in Nisse. Bij toerbeurt gaan vier kinderen uit de bovenbouw aan de slag in het keukentje van de school. Deze keer waren Flore Vollard(12), Dennis Cowlishaw(lO), Adriaan Veerhoek(lO), en Ronnie Otte(ll) aan de beurt. groentesoep gemaakt, een macaro- ni-schotel en vanillevla. Dennis: „De volgende keer wil ik apple- crumble maken, dat is een heerlijk Engels nagerecht." Ze koken niet alleen op school, ook thuis gaan ze driftig aan de slag. Ronnie: „Wat ik hier geleerd heb doe ik thuis ook. Dennis kookt samen met zijn oma: „Dan maken we macaroni, weet je wat ik nou zo moeilijk vind? Een ei kapot slaan, vaak zitten er dan nog van die schilfertjes in." Het lukt ook niet altijd vertelt Flore: „Ik ging thuis brood bakken, maar het gist was te oud, het brood was zo hard als een baksteen!" Handen wassen, daar beginnen ze mee, want schone handen zijn een vereiste bij het koken. „We gaan broodjes en krentenbollen bakken. Als ze klaar zijn delen we aan de meesters en juffen en de rest nemen we mee naar huis," vertelt Flore. Eerst worden de spullen gecontro leerd die ze zelf van huis hebben meegenomen. Dan gaat het echt beginnen. Meel in de mengkom, water afmeten, voorzichtig erin gieten en dan met de mixer aan de slag. „Dat is niet zo makkelijk, het meel gaat er niet zo goed door en het deeg blijft aan de haken plakken," zegt Ronnie. Dan maar met de handen. Adriaan: „Veel leuker, lekker kliederen!" Vanillevla De kinderen mogen zelf bedenken wat ze willen maken. Dit schooljaar hebben ze onder andere een keer „Ik heb wel eens misgepakt, greep ik zo in die brandende fakkel. Je voelt daar niks van want je laat hem dan automatisch vallen". Aan het woord is de Middelburger Pie ter Wisse (14) over het jongleren met vuurkegels. „M'n ouders vonden het eerst eng, ze dachten dat ik in de fik zou gaan staan of zo. Toen ze het zagen ver anderden ze van mening. Het is mooi om te zien. Soms deed ik het op een feestje, en in de stad of op het Abdij plein".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 2