Op tijd gas ¥Ha®g(BiiL l®®ir J® yamaur xI B Ibusas Wie verbrand is kan niet rekenen PZC'krullebak" 17e JAARGANG - NUMMER 5 - DINSDAG 13 MEI 1997 4#*® ARNEMUIDEN - Te jong voor een rijbewijs. Te jong zelfs voor een brommer. Maar een aantal hoogbe gaafde' kinderen behaalde onlangs in Lelystad wel een vliegbewijs. Zelf opstijgen, vliegen en natuurlijk weer veilig landëh. Met een int structeur voor de zekerheid ernaast. Dat wel. „Leuk voor die kids," vindt Ids Leemans van Flight Center Zeeland in Arnemui- den. „Maar in feite kunnen ze er weinig mee, want om te vliegen in een sportvlieg- tuig moet jè minimaal zes tien jaar zijn," Tuurlijk, een stukje sturen rechttoe rechtaan is in feite niet zo lastig. Maar vliegen is meer. Ids Leemans: „Neem bij voorbeeld de kennis van het weer. Van welke kant komt de wind? Hoe zit het met de wolkvorming?" Instrumenten Ook instrumentenkennis is heel belangrijk. Hoog in de lucht moet je Wel weten waar je bent. Daarvoor ge bruik je een kompas. Je moet je koers bepalen. Kaart kunnen lezen. Het bedienen van de boord- radio om contact te onder houden met de grond Ids Leemans: „Je vliegt niet zomaar lukraak een eindje weg. Kórtom, er komt heel wat kijken voordat je hele maal in je uppie de lucht in kan en mag". Met zijn jarenlange erva ring weet Ids waarover hij praat. In de hangar op vliegveld Midden Zeeland staat zijn vloot van vier sportvliegtuigen. Voor rondvluchten, lessen en parachutespringen. En van tijd tot tijd een recla mevluchtje. Meevliegen PH WDS, ofwel Papa Hotel Whisky Delta Sierra. Het toestel met deze codenaam staat startklaar voor een rondvlucht met twee lezers van de Krullebak. Wie vlie gensvlug (voor 31 mei) in niet meer dan 200 woorden weet te vertellen, waarom vliegen zo fantastisch is mag samen met Ids te lucht in. Stuur je Verhaal naar: Flight Center Zeeland, Calandweg 4a, 4341 RA Arnemuiden. Wie weet mag jij samen met Ids een kijkje boven de wol ken gaan nemen. Voor eén keer wordt de PH WDS de PH KRB. Precies, de Papa Hotel KRulleBak. SINT MAARTENSDIJK - Helm op, instappen en wachten tot het licht op groen springt. Mike Joos- sens (9) uit Steenbergen kan de startvolgorde zo zoetjes aan wel dromen. Ronkend staat hij iedere woensdagmiddag met zijn kart aan de startstreep in Sint Maartensdijk. De 250 meter lange baan van In- door karting Smalstad kent hij zowat uit het hoofd. „Vooral de eerste bocht is lastig," vertelt Mike. „Op tijd het gas eraf en snel bijsturen, da's de kunst van het karten." Ondanks dat gaat het toch wel eens mis. „Tuurlijk," be kent hij eerlijk. „Ik raak ook wel eens in een slip. Of de kart spintdat wil zeggen dat hij een rondje draait." Veiligheid Toch is het karten supervei- lig. „De kinderkarts zijn af gesteld op een veilige snel heid," zegt beheerder Teus de Bruin. „Bovendien zit je met je gat maar net drie centimeter boven de grond. Dat betekent, dat de kart bijna nooit kan omslaan." Voor de start is er altijd een zogenaamde briefing. De coureurs krijgen dan een korte uitleg over hoe er ge reden dient te worden. Langs de baan lopen toe zichthouders. Bij een gele vlag moet er rustig worden gereden. Een blauwe vlag vertelt, dat je ruimte moet maken voor een snellere kart, die wil in halen. Gaat het rode doek omhoog, dan is het onher roepelijk stoppen. Botsen is uit den boze. Lan ge haren ook. Die moeten onder een netje. En wie zich niet aan de re gels houdt kan z'n kart aan de kant zetten. Veiligheid gaat boven alles. Langs de baan staan voor alle zekerheid plastic blok ken. Voor het geval dat. Mike stuurt de kart behen dig door de bochten. Met bijna 70 km per uur raast hij over het circuit. Snelste rondetijd: 19.84 seconden. „Een talent," zegt Teus. „Een genot om hem te zien rijden." In de pitsstraat zet Mike z'n kart aan de kant. Nog geen pitspoezenmaar dat komt nog wel! Karter Mike Joossens: Vooral de eerste bocht is lastig. foto Willem Mieras VLISSINGEN - Zonkracht 5. Of is het zonkracht 6 vandaag? Tja, 't is wel even wennen aan dat nieuwe weerbericht. En ne, welk huidtype heb je? Geen idee? Dan wordt het nu de hoogste tijd om dat vast te stellen. Want met de dagelijkse zonkrachteijfers van het KNMI kun je dan precies uitrekenen hoe lang je - on beschermd - in de zon kunt zitten. Te veel en te lang in de zon kan namelijk zeer schadelijk zijn voor je gezondheid. „Het ultraviolette zonlicht wórdt onvol doende tegengehouden door de ozon laag", legt KNMI-voorlichter Harry Geurts uit. „De dunne ozonlaag is ech ter niet alleen de boosdoener. Ook het seizoen, de bewolking, het moment van de dag en vocht en stof in de lucht bepa len cle kracht van de UV-straling." Kanker Hoelang je kunt zonnebaden hangt ook af van het type huid. Wie snel verbrandt (type 1) kan korter in de zon zitten, dan iemand met een getinte huid (type 4). Geniet van de zon, maar doe het verstandig, zegt de Nederlandse Kanker bestrijding. Ieder jaar wordt bij 20.000 mensen huidkanker vastgesteld. Wie toch een bruin velletje wil hebben, moet de huid langzaam laten wennen aan de zon. Elke dag iets langer. Urenlang bak ken is heel ongezond, voor iedereen. Wie zichzelf wil beschermen draagt een pet met een klep. Een luchtige lange broek en een T-shirt met lange mouwen zorgen - ook op het strand - voor vol doende bescherming. Veilig zonnen betekent, dat je elke dag een sommetje moet maken. Als je huidtype 3 hebt en je zonkracht getal is 200, dan mag je die dag bij zonkracht 7 maar 30 minuten in de zon. (200:7). Voor huidtype 1is het zon krachtgetal 60, voor type 2 is het 100 en voor type 4 is het 300. Aan de verbrande gezichten kun je dus voortaan zien, wie wel en wie niet zijn zonnesommetjes goed heeft gemaakt. MIDDELBURG - Sjoerd Vroonland (12) uit Middelburg moest wel even slikken toen hij zijn hoofd door het nauwe vlieringluikje stak. Zijn zaklamp scheen op iets wat nog het meest op een enorme Drentsé zwerfkei leek. „Ik wist wel dat er geen levende wespen meer in konden zitten, maar je weet maar nooit." Zijn vader stond onder aan de trap om hem gerust te stellen: „Alleen jonge koninginnen overwinteren, alle andere wespen sterven voordat het winter wordt." „Mijn vader is imker," legt Sjoerd uit, „Vaak wordt hij gebeld wanneer mensen denken dat ze een bijenzwerm in huis hebben." „Maar dit waren duidelijk wespen," zegt zijn va der. „Ze maakten iemands logeerkamer on veilig. Ik heb ze toen met poedergif on schadelijk gemaakt en beloofd het nest later weg te halen." Rotte wespen Dat het zo'n kei van een nest. was had het tweetal niet verwacht. En het vliermkje was niet al te groot: ,Het nest zat vast aan de schoorsteen, we hebben het aan twee kanten losgezaagd en toen naar het luikje gesleept, het kon er bijna niet door." De centimeter stelde vast dat het nest 80 bij 50 cm. groot was. „Het stonk erg naar dode rotte wespen, maar we hebben het toch mee genomen, want we waren bang dat het weg gegooid zou worden." Sjoerd wil het nest aan het bijenteeltmuseum Poppendamme geven. Daar zijn ze erg blij met deze gift: „Wespen nesten zijn prachtige bouwwerken," zegt Toos de Meester. „We hebben ér al verschillende van allerlei afmetingen. Maar zo'n grote zit daar niet tussen." Verschillen Sjoerd is erg geïnteresseerd in bijen en alles wat er mee te maken heeft: „Ik help vaak als mijn vader in de bijen gaat. Ik heb dan een kap op en handschoenen aan. Toch ben ik wel eens in mijn ogen en handen gestoken." En hij kan feilloos alle verschillen tussen bij en en wespen opnoemen: „Bijen zijn bruin met grijs, behaard en dikker dan wespen en Sjoerd Vroonland bij het grote wespennest: prachtig bouw werk wespen kunnen meerdere keren steken." foto Ruben Oreei

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 1