Er op uit Rijden in een tent Fietsen, varen, treinen Bronnen spreken, geisers spuiten 2 DINSDAG 8 APRIL 1997 Met bloemen loopt het vaak slecht af Dat merkten de kleuters van basisschool De Wilgenhof uit Middelburg: voor de voorjaarsvakantie stond de bloemenhoek er nog kleurig en fleurig bij, maar na die week waren ze allemaal treurig en verlept. „We hebben ons toen afgevraagd hoe je bloemen kunt be waren en zijn een bewaarbloemenhoekje gaan maken," ver telt leerkracht Marja Geerse. „We vonden overal bloemen: op stof, op verpakkingen,op serviesgoed, van plastic en koraal. We hebben bloemschil- derijen en bloemgedichten gemaakt. Al die bewaarbloemen hebben we naar het museum gebracht." Uitdaging „Iedereen houdt van bloemen, maar het is een tegenstrij digheid om ze te bewaren," zegt Dorine Zelders van hél Zeeuws Museum. Daarom vond ze het juist een uitdaging om alle Zeeuwse kinderen, waaronder die van de Wilgenhofuit te nodigen omeens een bloem te bekijken in het museum'. „Met een speciale bloemenkijkroute gaan de kinderen op zoek en ontdekken dan overal bloemen: op de wandtapij ten, de Nehalenniastenen, tegeltjes, klederdrachten. Speurtocht Tijdens de speurtocht wordt ook kennis gemaakt met een sehilderfj, dat 300 jaar geleden gemaakt werd en pas ge kocht is door het museum: Boeket rozen in een glazen vaas. „Een prachtig, teer, verfijnd en verstild .schilderij," noemt Dorine het. Ondertussen kunnen kinderen het museumatelier bezoeken om zelf bloemen te schilderen en dan is er nog de bijzondere museumvitrine: „Dat is een winkelvitrine met 24 laatjes die geopend kunnen worden. ïn elk laatje zit iets wat met bloemen te maken heeft: voorwerpen uit het mu seum, maar ook gewone dingetjes." Marja Geerse en haar groep vonden het bezoek aan het museum ontzettend leuk: „Je hoort dat kinderen van de bovenbouw en pubers niets aan een museum vinden, maar met jongere kinderen kun je er makkelijk een paar uur zoek brengen, ze vinden alles even boeiend. Als je ze maar leert kijken en vragen stel len" Het project kunsteducatie Bloom loopt tlm. 27 ap?iï. Een rondie met het pontje. Fiets door heel Zeeland heen en laat je overzetten met de speciale pontjes voor de fiets. Bijvoorbeeld van Wemeldinge naar Zierikzee, of doe het zelf op het kabelveer van de Dam- se vaart, bij Sluis. Meer infor matie bij de VW. Zeeuwse Vlootdag-en. 12 en 13 april op het terrein van de Koninklijke Schelde in Vlissin- gen. Bekijk het leven aan boord van een schip. Geniet van de vliegshows en de reddingsacties met de heli kopter. Zeeuws Biologisch Muse um in Oostkapelle. Expositie van fossiele zoogdieren. Met schedels en botten van onder andere de wolharige neus hoorn die ook in Zeeland heeft geleefd. Heb je wel eens een mam- moetkies vastgehad? Dat kan in de mammoet-ontdekhoek, hier ontdek je zelf hoe deze dieren hebben geleefd. Het Arsenaal. Wandelend door het ruim van een schip loop je in Vlissingen de piraten tegen het lijf, pas op voor de geest! In de onderwaterwereld kan je de roggen aaien, doe dat maar niet met de piranha's! Miniatuur Walcheren. Bekijk Walcheren twintig maal zo klein. Neem de droomtrein door het park in Middelburg en de Grote Sprookjestunnel maar kijk uit voor kapitein Haak! Als er ergens gestort wordt staat hij er al te popelen waar ie beginnen zal aan de berg waarin hij tot zijn oksels putten graaft en tunnels maakt nieuwe bergen luchtkastelen onvermoeibaar nooit uitgespeeld raakt. Tot het tussen zijn billen in zijn oren in zijn laarzen in zijn haar en onder zijn armen Snuit je neus! Het zit zelfs daar hij laat het maar dat gemopper elke keer zand is zalig. Morgen gaat hij lekker weer. Marina van den Boogaart Gids vertelt vanalles over de slikken foto Willem Mieras Laarzen, warme kleding en een plastic tas voor de vangst. Goede zin en je bent klaar voor een zout waterexcursie in de Oosterschelde bij Yerseke. De middenbouw van basisschool De Tweemaster uit Oost-Souburg heeft het al eens geprobeerd: slik-lopen. „Eerst hebben we de gidsen opge haald bij de VW," vertelt Nadine Sanders (9). ,,Toen de bus gepar keerd, onze laarzen aangetrokken en de dijk over naar de Ooster schelde." Lopen over de bodem van de zee, daar waar jij dan loopt varen een paar uur later de schepen weer. Met eb ga je samen met een gids het slik op. De gids vertelt wat er te zien is. Nadine: „We zagen allemaal hele kleine hoopjes zand op de zand plaat. De gids vertelde dat dat poepjes waren van wormen." Eb en vloed „Nu weet ik dat als het hier eb is, het aan de andere kant hoog water is," vertelt Nick Verbeek (9). Onder elke steen die je optilt zit wel iets, bijvoorbeeld een krabbe tje, kreeftje of een krukel. Christian Loriaux (8): „Er lagen ook veel oesters en mossels. Die oesters kon je niet open maken, ze hielden zichzelf heel goed dicht." Tom Tuin (7) is het wel gelukt een oester te openen. „Maar daar zat geen oester meer in, dat was het huisje van een ander beestje ge worden. Ik heb een zak vol met oesters en andere schelpen mee naar huis genomen. Jammer ge noeg mochten we geen krabbetjes of kreeftjes meenemen." Veen De grond waar je over loopt bestaat voornamelijk uit veen. Dat bete kent dat je niet weg kan zakken, maar pas op! Nick: „Als de gids aan het vertellen was, moest je wel steeds je voeten optillen. Robert deed dat niet en toen moest de juf hem eraf trekken. Het slik had zijn laarzen vastgezogen! Dat was wel lachen." Een aangespoeld waterdier. Of lijkt het meer op een enorme zilverglanzende vis, rustend in de duinen? Hoe je de nieuwe attractie op Neeltje Jans ook benoemd, het wordt een fantastische publieks trekker. Daar is woordvoerder Ted Sluijter vast van overtuigd. „Alles draait bij dit waterpavil joen om water. In de buik van dit 120 meter lange waterdier maak je een geweldige ontdek kingsreis. Ted: „Met je nagels kun je het ijs van de gletsjer afkrabben. Via sprekende bronnen en spuitende geisers kom je in een heuse mistbank terecht. Dan opeens klettert een enorme regenbui omlaag. Een reusach tige golf spoelt over je heen. Het water zakt in de grond en spoelt weg langs je voeten. Een klate rende beek zoekt zich een weg via een spelonk naar het onder aardse meer. Een klamme, dam pige lucht komt je tegemoet. Voor je het weet sta je oog in oog met een kolossale put ge vuld met kristalhelder water. Je lijkt weg te zinken naar de diepste lagen van de wondere waterwereld." Spektakel Voor Ted staat het als een paal boven water: Dit wordt voor alle bezoekers een fantastische ervaring. Bouwvakkers zijn nog druk in de weer om op tijd klaar te zijn. Kilometers draden hangen aan de plafonds. Voor het licht en geluid. Het wordt een spektakel voor ogen, oren en alle andere zintuigen. Niets in dit bouwwerk is recht; alles loopt bol, rond of hol. Het geheel is ontworpen op de computer. Geen tekenpapiertje kwam eraan te pas. Prijs van dit bijzondere water dier: Veertien miljoen gulden. Een duur visje? „Zeker," vindt ook Ted. „Maar het zal het geld dubbel en dwars waard zijn". Op 2 mei kan het publiek dat zelf beoordelen. Dan wordt het nieuwe waterpaviljoen geopend. Hoe? Ted: „Dat verklap ik nog niet, maar het publiek mag zelf meedoen aan de opening. Dat staat vast." Kirsten Bornkamp achter in de Morgan: mooi, maar soms erg koud. foto Ruben Oreel Zodra het lente wordt kan hij de schuur uit: de Morgan. Deze bijzon dere auto is een hobby van de vader van Kirsten Bornkamp (7) uit Middelburg. Kirsten: „We hebben hem sinds een jaar. We hebben ook nog een gewo ne auto die heel mooi is. Maar de Morgan heeft een open dak. Het zit amders. Eerst zaten er geen riemen in dus die zijn er voor mij in ge daan". Er zijn ongeveer 300 Morgans in Nederland. De meeste mensen heb ben zo'n auto uit liefhebberij. Er is ook een speciale Morgan-club die organiseert bijvoorbeeld wel eens een dag waarop alle Morgans achter elkaar een rit kunnen maken. Koud Het is natuurlijk een heel opvallen de auto die veel bekijks trekt. „Het leukst vind ik het dak. Als de kap er overheen zit lijkt het net of je in een tent rijdt!" Kirsten weet wel een nadeel te noemen: „Het is koud Ik heb een speciale cap die ik opzet als we gaan rijden en ik doe een dikke jas aan en een sjaal om. Als het dan nog koud is ga ik onder een deken liggen". In de winter wordt de Morgan niet gebruikt het is toch een beetje een mooiweer auto. „Papa gaat er in de zomer mee naar z'n werk," vertelt Kirsten. „En verder rijden we er voor de leukheid mee". Keuring Het lijkt net of het een heel oude auto is toch is deze van 1980. Het is alleen een oud model dat nog sleeds gemaakt wordt. Zo'n auto moet je natuurlijk goed verzorgen. Kirsten helpt haar vader graag mee met autowassen of naar de garage gaan. Ook een Morgan moet elk jaar gekeurd worden. Als je straks een Morgan ziet rijden dan weet je bijna zeker dat Kirsten er in zit. In Zeeland zijn er name lijk maar drie!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 2