Geknipt Ligfiets bekroond als beste Meisje zegt doei jongen de ballen PZC krullebak 17e JAARGANG-NUMMER 4- DINSDAG 8 APRIL 1997 U/oow, to SfJEl is rjoc, Noo\7* LeflTe G£o<jORr>etJ f MIDDELBURG - Meespe len in een film Voor jou een droom, voor Koen Dieleman (8) uit Middelburg werke lijkheid. Hij speelt een rol in de eerste speelfilm van de Middelburgse cineasten Paul en Menno de Nooijer. De film zal waarschijnlijk in september in de bioscopen draaien. Daarna komt-ie ook nog op televisie. „Ik heb zes scènes gedaan, die in twee dagen opgeno men werden", vertelt Koen. „Soms deed Paul de Nooijer voor wat je moest doen en er was ook een boek gemaakt met plaatjes". Een scène waarin Koen aan komt fietsen met zijn film zusje moest wel drie keer overnieuw, maar andere scènes stonden er direct goed op. Koen: „Het moei lijkste vond ik een stukje waarin ik heel erg moest schrikken. Paul had er een trucje voor: wie het ergst kon kijken van ons tweeën kreeg een gulden." Contract Koen had geluk. Hij is zelf gevraagd door de film makers om mee te spelen. Er werd een echt contract gemaakt en toen was het afwachten. Koen weet nog precies wan neer ze belden: „Toen m'n haar geknipt werd. Toen ik aankwam vonden ze m'n haar te kort dus moesten ze een paar maanden wach ten." Koen vond het hartstikke leuk om te doen. „Hiervoor had ik alleen op school aan toneelstukjes meegedaan. Ik zou best nog eens in een film willen spelen. Ze zouden bellen als ze weer eens een jongetje nodig hadden." Geld Vriendjes vinden het na tuurlijk vreselijk interes sant dat Koen filmster wordt. Sommigen waren een beetje jaloers, ook omdat Koen er wat geld mee verdiende. Of iedereen de film gaat zien is nog maar de vraag, het wordt namelijk geen kinderfilm. De eerste rol van Koen is gelijk in een grote mensen-film. „En eigenlijk ook een soort hoofdrol", zegt Koen trots. „Want ik speel de hoofdrol speler als hij kind is! Koen Dieleman fietst achter z'n filmzusje aan. filmfoto Paul de Nooijer MIDDELBURG Leuk, zo'n fiets met felle kleurtjes. Maar voor fietsontwerper Bram Moens uit Middelburg hoeft dat allemaal niet. „Een fiets mag er best mooi en strak uitzien, maar te veel toeters en bellen vind ik over dreven. Het toppunt is wel een geborduurd fietszadel. Brr." Bram is een kenner bij uitstek. Veertien jaar ontwerpt en bouwt hij fietsen. Ligfietsen wel te verstaan. „Liggend fiet sen is de ideale manier om te fietsen." legt hij uit. „Je rijdt Meer Meters Met Minder Moeite" Zo heeft hij zijn ligfiet sen ook genoemd: M5. Dat je op een ligfiets harder gaat bewijzen zijn talrijke wereldrecords. Om er één te noemen: het werelduurrecord van maar liefst 77,123 km! Dit jaar zette Bram de kroon op zijn werk. De Speedliner M5 werd tot fiets van het jaar gekozen. Een feit waar hij ape trots op is. „Een fabriek in Enschede gaat deze fiets in serie maken. Makkelijk voor mij, hoeven de liefhebbers niet allemaal meer naar Middelburg te komen," grijnst hij. Als het even kan pakt Bram de fiets. „Voor mijn werk, voor mijn plezier of om zo maar een boodschap te doen. Afstand speelt geen rol. Vorige maand raasde hij met 58 km per uur gemiddeld, van Middelburg over de vierbaansweg naar Goes. Na 25 minuten was hij er. Deze rit maakte hij met zijn speciale low racer. Een fiets met een kuip eromheen. De topsnelheid lag maar liefst op 80 km. „Maar dat kun je maar zelden rijden," zegt. hij spijtig. „De smalle fietspaden belem meren dat." Intussen zit hij in zijn werk plaats niet stil. Het kan altijd nog beter. Wat dan nog? „Nou dit," zegt hij. En hij toont een simpele spaak. „Normaal zit er aan een spaak een haak je. Maar deze is helemaal recht. Kun je nog betere wielen maken". Het is duidelijk: Een fiets is nooit perfect. Bij Bram kan het altijd beter. MIDDELBURG - Doei, dag houdoezo groeten Nederlanders als ze weggaan. Tenminste, vol gens een, onderzoek dat onlangs werd gehouden. Maar wat zegt nu zo'n onderzoek? Er zijn nog geen 500 groeten geteld in heel Nederland en onder alle leeftijden. Wie weet groeten we in Zeeland heel anders! Speciaal voor de Krullebak deden wij een nieuw onderzoekje. Hoe groeten Zeeuwse jongeren? Kleintjes Bij de kleintjes vanaf vier jaar is het eenvoudig: zij groetep terug zoals hun vader, moeder of juf dat doet. Als de juf tot morgen zegt praat de kleuter dat braaf na. Zegt mama doei, dan zegt haar kind doei terug. Zwijgend De bovenbouw van de basisschool... zegt niets! Zwijgend trekken zij het lokaal uit, ze zeggen hooguit tot vanmiddag. In het voortgezet onderwijs wordt volop gegroet. Van de 281 groeten die geteld zijn bij 12-14 jari gen op Walcheren zegt bijna de helft doei, Ook hoog scoort dag;, dag hè en alle variaties op tot morgen, tot vanmiddag, tot vrijdag. Houdoe wordt in Zeeland niet gezegd. Alu Er is geen verschil te zien tussen jongeren uit een dorp of stad al komt er een originele groet uit Arnemuiden: Alu! Jongens, groeten wel anders dan meisjes. Als je mazzel, later of de ballen hoort weet je bijna zeker dat het een jongen is die dat zegt. Meisjes zijn vooral doei-zeggers. Oma Al deze groeten zijn geturfd op scholen. Het maakt natuurlijk wel uit wie je groet. Tegen je oma zul je niet snel de ballen zeggen. Zit jouw groet hier niet bij Is het op jouw school heel anders Doe zelf een onderzoek Zet alle mogelijke groeten op een papier, ga bij de uitgang van je school staan en turf wat je hoort. Maak een leuk verslag en wees zo de jongste onderzoeker van Nederland! Kampioenschap Toen kwam het voorlees- kampioenschap van de regio Schöuwen-Duiveland. Er de den acht kinderen mee en Saskia moest als vierde. „Dat vond ik wel een goede plaats," zegt zé. „Lekker tus senin." Toen de jury in de zaal te rugkwam, was de spanning te snijden. Ze begonnen met de derde prijs. Saskia: „Toen ze zeiden wie er tweede was geworden, wist ik al dat ik gewonnen had." Thuis heeft Saskia veel met haar ouders geoefend. Ze ga ven goede aanwijzingen en leerden waar je de klemtoon moet leggen en hoe je je stem moet gebruiken. Saskia: „Op het laatst had ik zo goed geoefend, dat ik bijna het hele stuk uit mijn hoofd kende!" Meisjes Op school en in de finale deden alleen maar meisjes mee. Waarom dat zo is, kan Saskia niet zeggen. „Mis schien vinden jongèns het niet Zo leuk," denkt ze. Nu gaat Saskia naar de finale om het voorleeskam- pioenschap van Zeeland Die wordt gehouden op za terdag 12 april in de biblio theek in Middelburg. Er doen zeven kinderen mee. Heeft ze kans? Saskia: „Ze hebben natuur lijk wel allemaal gewonnen van goeie, dus het wordt DREISCHOR „De meester las het een keer voor en daarna wist ik, hoe ik het moest doen. Het was een goed voorbeeld," zegt Saskia Hundersmarck uit Drei- schor. Ze is elf jaar en ze zit in groep 7 van de basis school. Ze won op haar school de voorleeswedstrijd. Er deden twaalf kinderen mee. „Alle grote kinderen moch ten kijken en luisteren," ver telt Saskia. „En een groepje ouders was de jury." Saskia heeft voorgelezen uit hetboek Blauwe plekken van Anke de Vries. Ze won een diploma en ze krijgt nog een bekertje. Saskia leest veel. Vooral in de vakanties. Dan komt ze d'r bed niet uit en heeft ze in twee dagen de boeken uit. waar ze eigenlijk vijf dagen over zou doen. Fietsen op de bekroonde Speedliner M5 vergt enige oefening. Bram Moens zorgt voor de aanmoediging foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 1