Sapstroom al gehoord? Egels in huis? Dat stinkt krijgt jasje V Ir *-i "1 iel i V1 yj fc) Boomfeestdag: leren door doen huisdieren worden dumpdieren DINSDAG 11 MAART 1997 3 boek KJ ft t r Warm zonnetje, bergen krokussen. De lente is lekker vroeg. Een jaar geleden vroor het nog rond deze tijd. „Ja, dat was voor ons best even spannend", vertelt Jeltje Lanting uit Zierikzee. „Het was maar de vraag of er wel gegraven kon wor den." Jeltje is coördinator van de werk groep Schoolbiologie Schouwen- Duiveland. Vrijwilligers van de werkgroep gaan al jaren regelmatig met schoolkinderen op stap. Het slik op, de wei in. Leren door doen. Hartstikke leuk. Zoals elk jaar maken zij van de Nationale Boomfeestdag (19 maart) een echt feest. Leuke opdrachten Jeltje: „Eigenlijk gaat boomfeest dag uit van de gemeenten. Die vragen scholen mee te doen aan het boomplanten. Wij plakken daar, nu al weer twaalf jaar, voor groep acht een leuke educatieve wandeling aan vast. Hier in Zierikzee, maar ook in Renesse en Burgh-Haamstede." De plantsoenendienst wijst de plantplek aan, graaft gaten en zorgt voor de bomen en de struiken. Jeltje: „Wij gaan tevoren naar zo'n plek toe en zoeken alle aardigheden op. Daarbij bedenken we leuke opdrachten. Want kinderen zitten beslist niet te wachten op een rond leiding. Die willen zelf wat doen. Hoogte, dikte, hoe oud een boom is. Een uur lang mogen ze aan de gang met zoekkaarten, linialen, vergroot glazen, kompassen." Industrieterrein In Zierikzee is de plantplek dit jaar een industrieterrein. „Elke plek is leuk, als je het maar wil zien," meent Jeltje. „Zo ontdek ten we onder bomen ineens bergen fazantenpoep. Bleek daar hun roestplaats te zijn. Punt is, wat doe je ermee? Zeggen dat fazanten in bomen rusten? Kan, maar wij leg gen er ook ganzenkeutels en braak- ballen van uilen en meeuwen bij. Wie zijn planteneters, wie vlees eters en hoe zie je dat?" Er valt van alles te ontdekken. Jel tje: „Zoals dat korstmossen altijd aan de zuidwestkant groeien. Leer je gelijk met een kompas omgaan. Vogelkers die naar amandel ruikt. Via een molshoop ontdekken dat op die plek vroeger zee was. Heb je ooit met een stethoscoop de sap- strroom van een boom gehoord, vergeet je dat nooit meer!" Bij de eerste boom voeren de scholen meestal iets leuks op. Een toneelstukje, gedichtje. Planten is altijd leuk", vertelt Jeltje. Maar snoeien en kappen horen er ook bij. Ook dat moet je kinderen leren. Of dat bomen ziek kunnen worden, bijvoorbeeld door iepziekte. Zo is de natuur: alles wat zwak is wordt opgeruimd." I „Egels als huisdier? Laat ze maar lekker, waar ze horen. In de natuur dus." Annelore Willeboer (11) uit Kruiningen is kort maar krachtig in haar oordeel. Thuis bij haar op de boerderij is ze i omringd door dieren: een hond, kip- pen, konijnen, een kat. Tuurlijk, een egeltje als huisdier lijkt haar wel wat. i „Maar hoe kun je die nou eens lek- 5 ker knuffelen of aaien," vraagt ze zich af. Volgens veeboer Snuverink t uit Drente is dat geen enkel probleem. Op zijn egelfokkerij(l) i wordt een speciaal soort dwerg egeltjes gefokt. Ze gaan in de huis- 3 kamer niet in winterslaap en met kattenvoer, water en wat meelwor- men worden ze wel tien jaar. Voor 1 250 piek heb je al zo'n levend borsteltje. Wasbeertje i Coby Louwerse van het egel- en vogelopvangcentrum De Mikke in Middelburg wordt er zelf een beetje stekelig van. t „Het wordt steeds gekker. Een t hond of een kat is zo gewoon. Dus zoeken de mensen naar bijzondere dieren. Onlangs werd hier zelfs een wasbeertje binnengebracht. Gevon- e den in Wissenkerke. Het bleek het t huisdier van een mevrouw uit Veere te zijn. Gelukkig zit wasbeer Philip weer in zijn hok. Zo worden huisdieren dumpdieren. J Ik ben bang, dat het met de egeltjes dezelfde kant op zal gaan." Stinken Kleine egeltjes zijn echte schatjes, maar och wat zijn het een viespeu ken. „Ze poepen hun hele hok on der en ruimen niets op," legt Coby uit. „Ze stinken dan een uur in de wind. Als de mensen dat merken, willen ze het dier kwijt. Helaas kunnen we bij De Mikke dit soort dieren niet een vast onderdak geven. Wij zorgen alleen voor tijde lijke opvang." Egelkopers zijn dus gewaarschuwd. Een egel als huisdier? Daar zit wel degelijk een luchtje aan! Wasbeertje foto archief PZC en vader in een mooi huis aan de zee blijft wonen? De Reuzenperzik was Roald Dahls eerste kinderboek. Het verscheen in het Nederlands al in 1963 en werd tot vorig jaar drieëntwintig keer herdrukt.. Eind 1996 verscheen tegelijk met de Walt Disney-film naar het beroemde boek de vierentwintig ste druk. Het is een bijzondere uitgave, want de tekeningen erin zijn niet meer van Michel Simeon maar van Quentin Blake. Het is even wennen, maar na een poosje weet je niet beter. Sterker... vraag je je misschien zelfs af waarom Quentin Blake pas nu met het verhaal aan de slag is gegaan. James is bij hem eindelijk een normaal jongetje in plaats van een brave zoeterd, zijn tante Spijker voorgoed een vieze paling en tante Spons een vette kikker met een varkenskop. Wat gun je zo'n sympathiek ventje, dat het nog zo jong al slecht getroffen heeft, graag Zijn onver getelijke reis naar de andere kant van de oceaan. De Reuzenperzik. (151 pagina's) kost 29,90. Roald Dahl leerde Quentin Blake twintig jaar geleden kennen. Hij had toen onder andere al ge schreven De Fantastische Meneer Vos (1970), Sjakie en de chocola de fabriek (1964) en Sjakie en de grote glazen lift (1973). Die drie boeken verschenen kort geleden opnieuw en nu voor het eerst met tekeningen van Quentin Blake. Bij een nieuwe binnenkant hoort natuurlijk een ander jasje. Roald Dahl (gestorven in 1990) zou er vast en zeker heel gelukkig mee geweest zijn. Net als over het werk van Huberte Vrïesendorp, omdat ze in haai' eerdere vertalingen hier en daar nog eens een ditje en een datje ver beterd heeft. De boeken van Roald Dahl worden uitgegeven door De Fontein. De Fantastische meneer vos (88 pagj kost 24,90, Sjakie èh de chocolade fabriek 188 pag.) 29,90 en Sjakie en de grote glazen lift 188 pag.) ook f Jan Srru:fjm&i. Boomhoogte nieten foto Werkgroep Schoolbiologie Quizje: Wie waren in precies 35 seconden dood en foetsie, nadat ze midden op de dag en in een drukke stradt waren opgevreten door een hele grote, woedende neushoorn die uit de Londense Zoo was ontsnapt? Je hoefde zê^er niet lang na te denken? Natuurlijk... de ouders van James Hendry Trotter in De Reuzenperzik. Veel schrijvers van kinderboeken zouden bevend als een rietje met zo'n gruwelijk einde een boek be ginnen. Niet Roald Dahl. Die zat daar niet mee. En al helemaal niet, omdat hij het na dat begin allemaal nog erger voor James wilde maken. Maar uiteindelijk leuker. Want zeg hou zelf: zou jij een fantastisch verhaal kunnen verzinnen over een jongetje dat rustig met zijn aardige moeder

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 3