Eerste schaap is over de dam Goed gedaan kiep Kinderen werken zich uit de naad Klonen: na plant nu dier, straks mens? Europa krijgt één alarmnummer PZC krullebak 17e JAARGANG-NUMMER 3- DINSDAG 11 MAART 1997 aon ql3S3i. ai. aJA ras tmooj^ a Mi T3in WA a /v,3H DEN HAAG - Als jij 's ochtends voor je kast staat en je kleding voor die dag uitzoekt heb je een redelijke kans dat één van de vele werken de kinderen in de textielindustrie van bij voorbeeld India hieraan heeft meegewerkt Maarten Bijl van Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties: „Toch is maar vijf procent van de kinderarbeid bestemd voor de export. Het grootste deel is verbor gen: Zo werken kinderen bijvoorbeeld als hulp in de huishouding, helpen mee op het land of moeten thuis oppassen op broertjes en zusjes." Op 20 november 1989 heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het Verdrag inzake de Rechten van het Kind aangenomen. Eén van de belangrijkste rechten die daar in beschreven staat, is: Kinderen hebben recht op be scherming tegen kin derarbeid. Smerig werk Bijna alle landen van de Verenigde Naties heb ben dit verdrag onder tekend. Toch werkt wereldwijd meer dan zeven procent van alle kinderen onder de vijf tien jaar. In sommige Afrikaanse landen loopt dat wel op tot zeventien procent van de werken de bevolking! Dat werken is dan niet zoals hier een kranten wijk om je zakgeld aan te vullen. Maarten Bijl: „Werk dagen van twaalf tot. zestien uur per dag zijn geen uitzondering. Het is meestal zwaar en smerig werk zoals bij voorbeeld in Peru in de mijnbouw. Kinderen zijn klein waardoor ze mak kelijker in de mijngan gen kunnen, ze klagen en zeuren minder en kinderen zijn goed koper." Voetbal Maar er is hoop. Zo heeft C&A in 1995 een contract met een fabriek in Bangladesh verbro ken omdat daar kinde ren werkten. Vorig jaar heeft Unicef in Atlanta een akkoord gesloten met de produ centen van leren voet ballen: Die worden niet meer door kinderen. En dat voetbalt toch lekkerder, of niet dan? VLISSINGEN - „Als je de tak van een wilg neemt en die zetje één me ter diep inde grond en twee meter bovengronds, ontstaat er een nieuwe wilg met exact dezelfde erfelijke eigenschappen als de oorspronkelij ke wilg. Dat is ook klonen." Dat zegt de heer C. Kostense, direc teur van het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. In het Roslin Institute in Edinburgh is het gelukt een schaap te klonen. Dolly heet ze. „Wat in de plantenwereld allang be kend was, is nu voor het eerst in de dierenwereld gelukt," zegt Kostense. Bij mensen gebeurt zoiets al een bij eeneiige tweelingen. Dat ene eitje deelt zich in tweeën en zo ontstaan er twee erfelijk identieke mensen. Kostense: „Je zou dat een kloon in het klein kunnen noemen." Manipuleren Om Dolly te krijgen is men gaan manipuleren met een eicel en andere cellen. „Die bevruchte eicel is in de baar moeder van een draagmoederschaap gedaan en 145 dagen later werd Dolly geboren," legt Kostense uit. Hij denkt, dat klonen in Nederland ook best zou kunnen, mits het maar niet te moeilijk is en vooral ook niet te duur. „Mijn vrouw houdt schapen. Je probeert steeds je beste ooien te laten dekken door je beste ram. Ik zou van onze twee, drie waarde volste dieren er wat meer dezelfde bij willen hebben." Mensen Klonen bij mensen vindt Kostense totaal overbodig. En hij ziet dat nog niet zo snel gebeuren. Maar het klonen van vooral gebruiksdieren vindt hij een goede ontwikkeling. „Als het eenmaal in gebruik komt, moeten er wel goede, internationale afspraken over gemaakt worden," vindt hij. De techniek is er nu bij schapen, maar dat zal bij andere dieren ook wel lukken. Of er echt behoefte aan is, dat is nog maar de vraag. Kostense: „Ik maak me er geen zorgen over en ik lig er niet wakker van. Het kan een verrijking beteke nen van de gebruiksdieren. En als het niet goed is, verdwijnt het vanzelf weer." De Ajaxieden Frank en Ronald de Boer zijn een eenefïge tweeling. Dat betekent dat ze erfelijk identiek in elkaar zitten. Maar als mens, en als voetballer, gedragen ze zich vaak heel verschillend. Dat zal ook gelden voor een kloon van een mens: die is erfelijk hetzelfde, maar als persoon vermoedelijk heel anders. foto archief PZC KAPELLE Hakküh en schoppüh. Meppüh en spugüh. Een vriendschappelijke!) potje voetbal in Nijmegen tussen twee D-elftallen eindigde vori ge week in een massale mat- partij. De spelers van amateurclub SCH sloegen, schopten en bespogen hun Haagse, tegen standers dat het een lieve lust was. Aangemoedigd nota bene door hun ouders aan de kant. Begeleiders en spelertjes van FC Den Haag kozen het hazenpad. Achterna gezeten door een ouder met een mes. Autobusjes werden in elkaar geschopt, inzittenden bedreigd. Achttien(!) agenten moesten de rust herstellen. „Een drama", zegt elftal- leider Anton Looy uit Kapelle. „Dit is geen reclame voor het voetbal". Anton traint en coacht het Kapelse D-twee. „Gelukkig gaat het er bij onze club wat anders aan toe. Wie zich in het veld niet kan gedragen, wordt er door mij uitgehaald. En wie op de training buiten de pot piest kan vertrekken. Natuur lijk passie mag, maar het moet wel binnen de perken blijven." Troost „Goed gedaan kiep. Geef 'm breed Sander. Tikkie terug Niels. Naar rechts Gnaddi." Het publiek laat zich ook in Kapelle duidelijk horen. Maar het zijn allemaal positieve ge luiden. Een geblesseerd en huilend efje wordt door zijn moeder aan de kant getroost. Ouders van de dader informeren belangstellend naar zijn toe stand. Opa Zweedijk geeft zijn klein zoon aanwijzingen. „Naar achteren," schalt zijn stem over het veld. Bij goede acties van de eigen of de tegenpartij klinkt er applaus. Kortom, de sfeer langs de lijn in Kapelle is uitstekend. Ook binnen de lijnen- in de partij tussen Kapelle D-2 en een meisjesteam van Kloetin- ge- valt geen onvertogen woord. „Zo hoort het ook," zegt Anton. „Natuurlijk willen we presteren, maar de sfeer en het voetballen komen bij Kapelle op de eerste plaats. Voor mij, de spelers en de ouders." DEN HAAG - Sinds 1 maart heeft Nederland een nieuw alarmnummer. Het vertrouwdè 06-11 is vervangen door 1-1-2. Om het nieuwe alarm nummer bij het publiek bekend te maken, wordt er een campagne gevoerd. „Die campagne wordt gevoerd door het Ministe rie van Binnenlandse Zaken, omdat de minister verantwoordelijk is voor de openbare orde en veiligheid in dit land en daar hoort dit bij," zegt Ger Bodewitz. Hij is persvoorlichter van het ministerie. Een nieuw nummer is nodig om het voor de mensen gemakkelijker te maken. Want het is de bedoeling, dat de landen van de Europese Unie allemaal hetzelfde alarmnummer gaan gebruiken. „Ik raad de mensen die op vakantie naar het buitenland gaan wel aan van te voren te kijken of 1-1-2 al geldig is of niet," zegt Ger. Kat in goot Als je de hulp nodig hebt van politie, brandweer of ambulance, moetje het alarmnummer bellen. Ger: „Het nummer is er niet voor bedoeld als je kat in de dakgoot zit en je hem er niet meer uit kan krijgen. Daarvoor is de brandweer niet. Je moet 1-1-2 bellen, als er levensgevaar dreigt." Daarom is ook gekozen voor de slogan: Eén, één, twee, daar red je levens mee! En daarom wordt het nieuwe alarmnummer niet uitgesproken als: honderdtwaalf. Als je 1-1-2 belt, word jè verbonden met de alarm centrale, die het dichtst bij jou in de buurt is. Ger: „Je moet dan zeggen in welke gemeente je woont en van wie er hulp gewenst is. Dan wordt het gesprek doorverbonden met de meldkamer van de betreffende hulpverleningsdienst." Bekendheid Het oude 06-11 nummer was bij 97% van de mensen bekend. „Dat is heel hoog," vindt Ger. „Maar toch willen we dat eind '97 ook met 1-1-2 bereikt hebben Hij waarschuwt, dat de mensen vooral geen misbruik van het alarmnummer moeten maken, anders volgen er sancties. „Een mensenleven gaat voor!", vindt Ger. foto Dirk-Jan Gjeltema Positieve aanmoediging buiten het veld in Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 1