Jacht op de koning Ssst, Paerehat o Nieuwe stotter-therapie vergt bergen energie u-vuuuw KRULLEBAKJES Christiaan Cevaal Zeeuws kampioen snelschaken Carnaval vermoeiende bezigheid 4 DINSDAG 11 FEBRUARI 1997 Zwart of wit. Meer kleuren hebben ze niet bij het schaken. Toch is wit licht favoriet bij Christiaan Cevaal(16) uit Vlissingen. „Beginnen met wit geeft een klein voordeel," legt hij uit. „Maar 't is ook weer niet zo, dat je met wit wel even simpel een partijtje wint." Daar komt heel wat meer voor kijken. Geduld bijvoorbeeld. En ook concentratie is voor een schaker geen verkeerde eigenschap. Een portie zitvlees kan ook geen kwaad. Een schaakpartij kan soms vele uren duren. Maar het allerbelangrijkst is toch wel het creatief denken. Geen partij is hetzelfde. Begin januari werd Christiaan in Middelburg Zeeuws kampioen snel schaken bij de A/B jeugd. „Snel schaak zijn potjes van vijf minu ten," vertelt Christiaan. „Je hebt heel weinig tijd om na te denken. Toch probeer ik zo redelijk mogelij ke zetten op het bord te plaatsen en zo de koning van de tegenpartij te slaan. Ook door tijdnood, als de vlag van de schaakklok valt, kun je een partij in je voordeel beslissen." Verdediger Christiaan noemt zichzelf een verdedigende schaker. „Zet voor zet probeer ik een via een verdedigende openingsstelling een voordeeltje op te bouwen en via een counter de winst te pakken. Soms speel ik het koningsgambiet. Da's een zettenreeks waarbij je door het offeren van een pion in een goede stelling komt." Omdat de tegenstander uiteraard zijn eigen plan ontwikkelt moet je als schaker meedenken met de zetten van de tegenpartij. De valkuilen en listen omzeilen. Zo af en toe pakt Christiaan de computer als tegenstander. Maar echt enthousiast is hij hier niet over. „Het is een levenloos ding, je mist de emoties. En even nakletsen na afloop van een partij is er ook niet bij." Nee, voor hem is een tegenstander van vlees en bloed boeiender. Daar krijg je tenminste na afloop van een partij nog een hand van. Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent per regel. Bij te koop of verkoop verplichte vermelding van het totaalbedrag, max. 50,-. Krullebakjes worden alleen geplaatst als er een naam, plus adres of telefoonnummer in staat. Opgeven bij de PZC-kantoren óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste basisscholen) en opsturen. Dan geldige postzegels LOS bijsluiten. Sluitingsdatum vrijdags vóór het verschijnen van de krullebak (tweede dinsdag van de maand) tot 13.00 uur. Te koop: Donald Duck '94/'95/'96, 75,-, Esther, tel. 582557. Te koop: meisjesfiets, plm. 7-12 jr., Elvera, tel. 0118-592523. Te koop: spellen voor de Super Nintendo, i.z.g.st., Stefan, tel. 0118-603794. Te koop: paardrijlaarzen, mt. 41, z.g.a.n., 35,-, irene Janse, tel. 0118-562295. Te koop: paardrijlaarzen, mt. 39 1/2 van Tamara, 30,-, tel. 0118-636882. Te koop: paardrijcap, mt. 6 3/4-55, 25,-, Elvera, tel. 0118-592523. Te koop: pauwstaartduit jes (wit), Deborah, tel. 0118-582096. Gevraagd: Powerranger- spel v.d. Supernintendo, Thijs, tel. 0118-462980. Te koop: zeiloverall (10-12 jr.), 2x gedragen, 40,-, Floris, tel. 0118-634356. Te koop gevr.: model bouw WOI schaal 1:72. Te koop: paardrijbroek mt. 134, paardrijlaarzen mt. 33, samen 25,-. v/d Pol, tel. 0118-611594. Te koop: 1 paar voetbal schoenen, maat 37 1/2, Nike 15,-; 1 paar zw., led. jazzballetsch., met hakje, mt. 35, 15,-, Jolien, tel. 0118-413974. Te koop: diverse spelle tjes v. d. Supernintendo, vanaf 40,- p.st., tel. 0118-462980 (Thijs), eventueel ruilen. Te koop: poppenstapel- ledikant en linnenkast, z.g.a.n., 35,-, Mini-Loco kleuterpakket 17,50, balletpakje (roze), Anne, tel. 0118-462980. Te koop gevr.: scheikun- dedoos of losse onder delen. Gideon Jobse, tel. 0118-582134. Te koop gevraagd: videofilm van Babe het varkentje, Sandy, tel. 0118-501798. Te koop gevraagd: Lego en grondplaten. Mini Locodoos en schrijf machine, Hans eri Pim, tel. 0118-572445. Te koop gevraagd: zwarte glanzende leg ging, mt. 140, Yvonne, tel. 0118-636573. Te koop gevraagd: spel letje Ezeltje Strekje. Yvonne, tel. 0118-636573. Te koop gevraagd: ska tes met softwielen, mt. 35/36, Michiel Poppe, tel. 0118-616012. Te koop gevr.: mooie baby-bornpop, mooie poppenwandelwagen, buggy, merk Hauck of Knorr. Marieke, tel. 0118-614222. Schaker Christiaan Cevaal: via verdediging een voordeeltje opbouwen. foto Dirk-Jan Gjeltema foto Willem Mieras Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Redactie: Petra de Bil, Marina van den Boogaart, Jaap Clement, Sam Karstens, Francis Schot, Hans Seg- boer en Jan Smeekens. Cartoon: Wouter Apner Strip: Ramon de Nennie. Adres: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00-17.00 uur): 0118 484000 Hossen en zingen, lachen en zwaai- Alaaf. en. Dat is leuk, maar ook heel Gaap, vermoeiend." gaap! „Toen ik thuis kwam had ik van al {lie keiharde muziek gewoon een ruis in mijn oren," zegt Peter. Het leven van een hofnar is dus niet altijd grappig, zo blijkt nu. „Stotteren is een storing in de vloeiendheid van de spraak* waar bij de spreker precies weet, wat hij wil zeggen, maar dat niet kan," zegt Marie Christine Franken. Zij is stottertherapeut en zij promoveerde onlangs aan de Katholieke Universiteit in Nijme gen op een onderzoek naar de Systematische spraakreconstructie voor stotteraars. „Ik heb altijd al belangstelling gehad voor spraak en taal en hoe de mensen met elkaar communi ceren," zegt Marie Christine. Uit verwondering is ze het stotte ren gaan bestuderen. „Hoe zit dat nou precies, waar komt het van daan en wat is er aan te doen," ze zich af. is heel moeilijk en zwaar om van het stotteren af te komen. Marie Christine: „We onderzoeken eerst hoe ernstig de spraak verstoord is. Ook kijken we of iemand gespannen is en over z'n stotteren zit te piekeren." Oefenen Wie van het stotteren af wil, moet heel wat uurtjes oefenen. Dat loopt op tot wel zes uur per dag „De behandeling bestaat uit zeer intensieve, langdurige oefeningen om de ademhaling, de steminzet- ten en de stemgeving te oefenen," zegt Marie Christine. Ook alle bewegingen die je tijdens het praten met je kaken, je tong en je lippen maakt, worden geoefend. „Het is zo, dat iemand bijna op nieuw leert spreken maar dan op de goede manier," zegt Marie Christine. Zware therapie Omdat deze behandeling zo zwaar is, vindt zij die niet geschikt voor jongere kinderen. „Wil de therapie succes hebben, dan moet je toch minstens zeventien jaar zijn," zegt' ze. Het maakt niet uit of je in het Nederlands stottert of in het Engels. Maar je moet de therapie wel volhouden, anders helpt het niet. Marie Christine: „Je krijgt een techniek aangereikt en je moet met veel inzet leren die spieren te besturen, die je bij het praten moet gebruiken." „Je doet iemand nogal wat aan, die zo van het stotteren af wil ko men. Maar als het lukt heb je een nieuw mens gekregen." Sssst! Laat ze nou nog even lekker pitten. Al die inwoners van Paere hat. Of nee, sorry, vanaf vandaag weer gewoon 's Heerenhoek. 't Is iaat geworden gisteravond daar in dat Zuid-Bevelandse dorp. Het carnaval is ook prinses Anouk Moison (11) niet in de kouwe kleren gaan zitten. En ook hofnar Peter van 't Westende (11) is gister avond na drie dagen hossen en fees ten met redelijk stijve spieren in bed gedoken. Om precies 11 minu ten over 11 gisteravond eindigde voor hen een onvergetelijk carna valsfeest. „Vanaf vrijdag zijn we in de weer geweest," vertelt Anouk. „Het begon met het carnaval op school en daarna brachten we met prins Ton de Eerste een bezoek aan de bejaarden." 'Disco „Zaterdagmiddag was de kinder optocht," vertelt hofnar Peter. „Een geweldig feest, compleet met schit terende wagens en allerlei loop groepen." 's Avonds werd het ook weer flink laat want toen was het carnavals disco. Prinsenwagen Afgelopen zondag was de grote optocht. Bovenop de prinsenwagen reden Anouk en Peter zo'n twee uur lang door het dorp. Toegezongen door duizenden toeschouwers langs de kant van de weg. „Na afloop zijn we lekker wezen eten met de prins en de raad van Elf," zegt Anouk verlekkerd. Gisterenavond was dus het slotstuk van carnaval. Prinses Annet Moison en hofnar Peter van 't Westeinde: hossen, zingen, lachen en zwaaien Anouk: „Om precies 11 over 11 ging de Koenkelpot in vlammen op. ters werden Peter en Anouk keurig thuisgebracht. Prins Ton en zijn raad van Elf gingen toen nog een flink aantal uurtjes door. De hofnar en de prinses waren toen al in land.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 4