Straatjongen bedreigd Wie verslaat Paul van Loon? Gordeldiploma op zak Niet blij met een dooie mus Kinderen nog veiliger in de bus -» v '97 DINSDAG 11 FEBRUARI 1997 3 boek STICHTING NEDERLANDSE KINDERJURY Is Paul van Loon te verslaan? De tweevoudig kampioen van De Nederlandse Kinderjury 1996 kreeg pas weer een belangrijke prijs: de Venz Kinderboekenprijs 1997. Zijn derde'boek over de be roemdste bus van Nederland, de griezelbus, is het best verkochte kinderboek van vorig jaar. Van daar Met 26.218 verkochte exempla ren liet hij alles en iedereen ach ter zich Ibbeltje van Annie M.G.Schmidt, Teunis van Toon Teilegen, Romana Ragebol van Tina Gaspari, Pietje Puk van Henri Arnoldus, meester Jaap van Jacques Vriens en juf Rom- melkont van Jeremy Strong; plus (om er nog eens een paar te noe men) Iep/ vali Joke van Leeuwen, Nippertje Bov van Lydia Rood en Saartje tadema van Thea Beek man. De uitreiking van de Venz Kinderboekenprijs op 1 februari was de start van De Nederlandse Kinderjury1997. Tot 1 juni kan als Paul van Loon hem niet krijgt? Rare vraag waar toch een antwoord op te geven valt. Waarschijnlijk een Nederlandse schrijver of schrijfster die vorig jaar een griezelboek schreef: of een boek over pesten, kindermis handeling, echtscheiding, of iets anders "echts". Waar die wijsheid vandaan komt? Simpel: het is op een enkele uitzondering na in alle vorige Kinderjury's (negen) zo geweest, Edward van de Vendel maakt dus geen kans. Hij is wel èeiv Nederlander en hij schrijft ook nog over wat je zelf kunt mee maken, maar zijn boek betrap me is een gedichtenbundel. En gedichten...t-sja, Nou vooruit, gewoon eentje proberen. POEKIE mnav ba i« ik ooit door De Nederlandse Kinderjury zijn bekroond. Vraag op school, in de biblio theek of in de boekhandel wat je precies moet doen. Vooral op school. Want als je juf of meester een lespakket van De Nederland se Kinderjury heeft aangevraagd, heeft zij of hij ook 100 jurylidpas jes gekregen. Je kunt je er mee legitimeren en ook nog... Nee, dat is zoiets aardigs dat zij of hij je dat heel graag zelf vertelt. Wie krijgt op 21 juni de Prijs van De Nederlandse Kinderjury 1997 betrap me (30 gedichten) wordt uitgege ven door Querido en kost 22.90 Jan Smeekens Huismussen zijn de straatjongens van de wereld. Je ziet ze werkelijk overal. Of het nu in Afrika, Austra lië, Pakistan, Canada of op een doodgewoon Hollands stoepje is samen met de spreeuw is hij een van de meest voorkomende vogels ter wereld. Dat was niet altijd zo. Ze zijn ze door Europeanen op reis meegenomen en hebben zich aange past. Mussen zijn zo gewoon dat er maar heel weinig over de Passer Domesti- cus geschreven wordt. Want zo heet hij met zijn mooie naam. Overal waar mensen zijn, zijn mus sen. De huismus is een van de wei nige vogels die echt met ons mee leeft. Hoe meer mensen, hoe meer mussen. Uit tellingen is gebleken dat er maar een paar plaatsen in Neder land zijn waar hij niet voorkomt. Juist, daar wonen dus geen mensen in de buurt. Normaal zijn er in de zomer (na het broedseizoen) soms wel 20 miljoen! Trektocht Oudere mussen blijven vaak tot hun dood waai' ze altijd woonden. Maar al die jonge rakkers gaan 's zomers in grote zwermen op trek tocht. Overal waar lekkere zaadjes, vrachten of insecten zijn, daalt zo'n grote troep kwetterend neer. Ieder een eet. Ze kunnen wel eens ruziën, maar veel stelt dat niet voor. Ze leren juist van elkaar, want dom Cees: „De invoering van de busgor dels is eigenlijk een project van diverse instellingen. School, ge meenten, Veilig Verkeer Nederland, medezeggenschaps raden en ons bedrijf zijn om de tafel gaan zitten en hebben de knoop doorgehakt. Gordels moesten er komen." Ja, heus mijn poes is doodgewaaid; ze woog niet meer dan dat. Een windvlaag bij het buiten gaan en hop! een vleugje kat. Misschien vond ze dat logica, haar laatste adem achterna. zijn ze beslist niet. (let maar eens op hoe snel een mus zichzelf leert aan een vetbol te hangen). Na hun vrije zomervakantie keren de meeste terug naar de plaats waar ze geboren zijn. 's Winters gaan er altijd veel dood door voed selgebrek (vooral bij sneeuw). Of doordat hun schuilplaatsjes dicht gevroren zitten. Maar elke zomer toch meer mussen dan mensen in Nederland geteld. Je zou zeggen: niks aan de hand. Maar dat is toch niet waar. Want uit groot telonderzoek is gebleken dat de mussenstand schrikbarend achteruit gaat. Afgelopen jaar waren er in de steden zelfs 60% minder huismussen dan vijftien jaar geleden! Oorzaak? Wat zeker is, is dat er steeds minder nestplaatsen zijn. Een mus bouwt onder dakpannen, in lderen en holtes van huizen. Maar door al ons isoleren en renoveren zitten alle ruimtes nu potdicht. Veel dieren die vroeger heel gewoon waren zijn daardoor al verdwenen. En nu wordt zelfs onze trouwste vriend bedreigd. Geen nest, geen mus. Of er nog meer oorzaken voor de achteruitgang zijn wordt nog on derzocht. De mus zal gelukkig wel nooit helemaal verdwijnen, want wat is nou een straat zonder straat jongens? Niks toch? „Ons streven, is zoveel mogelijk, vaste chauffeurs op vaste bussen. Dan herkennen de Mnderen hem en wordt hij een maatje van ze," zegt Cees Hage. Cees is de baas van Carlier toering- carbedrijf uit Middelburg. „Sinds enkele weken hebben wij de primeur in Nederland," zegt hij. „Elke zitplaats is voorzien van een gordel: Een busgordel." Carlier vervoert heel veel Mnderen per dag naar het basis- en voortge zet onderwijs. De veiligheid van de kinderen in de bus moet gegaran deerd zijn. publiek heeft gehad, zijn heel positief en verrassend veel. Cees: „Dat hadden we niet verwacht voor zo n simpele ingreep." Primeur Er is nog een primeur. De leerlin gen kunnen een gordeldiploma halen. Die moeten ze dan wel verdienen en dat gaat als volgt. Ze moeten de gordel zelfstandig omdoen en vastmaken, tijdens de rit vasthouden en na de rit zelfstandig weer losmaken. De chauffeurs en de begeleiders mogen de diploma's uitreiken. Cees: „Ze mogen er best iets bijzonders van maken. Dat bevordert het goede contact met de leerlingen." Dit initiatief zal veel navolging vinden, denkt Cees. „1997 wordt het jaar van de busgordel." Er is gekozen voor een heupgordel net als in een auto. Cees: „We heb ben zelf de gordels in onze werk plaats in de bussen bevestigd." Het is de bedoeling, dat in de loop van dit jaar alle bussen voorzien wor den van gordels. „Voor 1 mei moeten onze school reisbussen voorzien zijn van de gordels en eind dit jaar ook onze bussen die toeristische reizen ma ken," vertelt Cees. De reacties die Cees van het Ook voor busgordels geldt: vast en zeker foto Carlier VsècLe. <yaoeippot o \s> blijden sWw 0 \eKKev... -sc\A \K?.. moevr \K bev-i ■eAc^eviU^k. op di'öefc. iedereen van 6 tot 16 een stem uitbrengen op de vijf mooiste kinderboeken van vorig jaar. Wie meedoet maakt kans op een boe- kenbon van 25,00 en (EN!) een koffer met 10 (TIEN!) boeken die

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 3