Wij willen jongens 't Zit in de familie Ook die pukkels gaan ooit over Soms heb ik echt honger Jarig Alleen mijn ogen krijgen ze niet 2 DINSDAG 11 FEBRUARI 199; C Je eerste behaatje, eindelijk! Hoelang duurde het niet voor je cup AA kon vullen. Borsten zijn de eerste zichtbare te kens dat je groter wordt. Geen kind meer, maar vrouw. Soms begint dat al op je negende, maar het kan net zo goed pas komen als je vijftien bent, ook normaal. Je lichaam krijgt meer vorm: ronder bij de heupen. Mooier, al denken veel meisjes zelf van niet. Ook van binnen ge beurt er van alles. Je wordt ongesteld. Een teken datje lijf klaar is om kinderen te krijgen. Jongens achterop Bij jongens komt het allemaal wat later. Als in de brugklas de meeste meisjes al giechelend puberen, willen de heren nog liever spelen. Maar wees gerust: dat halen ze snel in. Jongens groeien ineens flink door. Zelfs hun stembanden: zo kan hun stem gek overslaan (baard in de keel). Hun pie mel groeit en jongens krijgen ook overal haartjes (snorret je!). Vaker wassen wordt nodig. Maar: pas als hij zijn eerste zaadlozing heeft gehad is een jongen echt in de puberteit. Die eerste keer komt vaak 's nachts (natte droom). Alles begint als je hersens hormonen je lijf in gaan sturen. Nauwelijks te zien, maar hun invloed is gigantisch: niet alleen je lichaam verandert helemaal, maar ook je eetlust, je gevoelens. Zij zijn het die je ineens hevig verliefd laten worden, of je plotseling onverklaarbaar ongelukkig maken. J Hoe leuk het ontdekken van jezelf of de seks ook kan zijn, 1 met zoveel veranderingen tegelijk leren omgaan is moei- I lijk. De meeste jongeren zijn -hoe stoer ze er ook uitzien- vaak erg onzeker in de puberteit.Onzeker over zichzelf. Onzeker over gevoelens. En vooral onzeker hoe ze eruit zien. Pukkels! J En of dat niet genoeg is krijg je van puberteitshormonen j 1 ook nog pukkels! Altijd op het verkeerde moment, altijd op c de verkeerde plaats. Tientallen middeltjes en eigenlijk niet s een die echt helpt. Afschuwelijk. j J Een troost: het duurt een tijd, maar het gaat allemaal over, J zelfs die pukkels. Echt waar! Sterkte... Tevreden zijn met het lijf dat je hebt, dat valt niet altijd mee. Als je veel dikker bent dan andere kinderen bijvoor beeld. Zo maar minder gaan eten is niet verstandig, je bent nog in de groei en hebt allerlei voe dingsstoffen hard nodig. Een diëtiste kan je precies vertel len hoe je gezond kunt eten en toch kunt afvallen. Honger „Soms vind ik het moeilijk en heb ik echt honger", vertelt Cynthia Hoogesteger (11) uit Goes. Sinds vorig jaar bezoekt zij elke maand een diëtiste. Cynthia was al een stevige peuter, op de basisschool werd ze echt dik. Toen het moeilijk werd passende kleding te vinden was het tijd om er iets aan te doen. Ze was eerst bij de huisarts geweest. Die zei dat ze moest proberen maar 700 calorieën per dag te eten. Als je weet dat een bounty al 270 calorieën telt snap je dat dat niet gaat „Ik had een schrift waarin ik opschreef wat ik op een dag at en dronk. De diëtiste vertelde wat niet goed was en wat ik wel zou mogen. Nu drink ik cola-light en magere melk in plaats van yoghidrink". Het is niet zo dat Cynthia helemaal niets meer mag snoepen. Het gaat erom dat je je bewust bent van wat je neemt. Snoep één keer en eet niet achter elkaar door. Aangekomen Het gaat goed met Cynthia. Ze is het afgelopen jaar ook zes centimeter gegroeid en eet veel minder vet. „Alleen na kerst was ik iets aangekomen", vertelt Cynthia. „Maar toen waren m'n vader en moeder ook twee kilo zwaarder!" - Wat heb je gehad? - De puberteit. - Dat is nogal wat! De hele bups? - Ja, 'k kreeg meteen de hele set compleet met pukkels en gevoelens en zelfs de onzekerheid geloof ik.. - Zo, geen kleinigheid. - Wat ik dacht. - Een pracht cadeau de puberteit. Marina van den Boogaart Behalve dat ze het heel gezellig vinden, iedereen ontzettend aardig is en ze de optredens erg spannend vinden, dansen ze vooral voor de ontspanning en om zich uit te leven. Voor Deborah van der Braak (13), Sheila van Berkel (14), en Marieke Bugter (13) is een leven zonder de amateurdansgroep 'Dansz' uit Goes ondenkbaar. Een jaar geleden deden zij er auditie en sindsdien oefenen ze vier keer per week, elke vrijdag en zaterdag. „Maar daarvoor had ik al negen jaar klassiek ballet gedaan," zegt Deborah. Ook Sheila en Marieke hadden al dansles gehad. Ontspannend Enthousiast leggen ze uit dat je op allerlei manieren kunt dansen, af hankelijk van de soort dans die in gestudeerd wordt: „Klassiek is lek ker ontspannend," vindt Sheila, „en omdat ik dat al zo lang doe kan ik sommige dingen ook wel goed." „Bij moderne dans beeld je iets uit, soms iets geks, met hele diepe en grote passen. Modern kan ook heel langzaam zijn," zegt Marieke. Dit in tegenstelling tot jazzdans, „want dat is altijd heel snel en blij." Ze vinden het allemaal even leuk, juist vanwege de afwisseling: „We leren allerlei technieken, onze lera res doet iets voor en wij herhalen dat. Vorige week hebben we geleerd hoe we moeten rollen." „Ik zou best wat langer willen zijn," vertelt George Sloian (14) uit Kapelle. George is 1.52 meter en zit in de brugklas van het St. Willibrordcollege in Goes. „Daar ben ik niet de kleinste, maar die kleiner zijn dan mij zijn ook alle maal jonger!". Leroy Schermer (13) zit in de brugklas van het Goese Lyceum en is zonder twijfel de langste daar. Ouder Leroy: „Ik ben 1.87 meter. Door mijn lengte denken ze meestal dat Marleen uit Oostburg is vijftien jaar. Twee jaar geleden ging zij naar de apotheek, haalde er een donorcodicil en vulde het in. Hiermee geeft u toestemming dat u uw organen weefsels be schikbaar stelt voor transplan tatiedoeleinden, na uw overlij den," staat er op te lezen. „Als ik dood ga heb ik niets meer aan mijn lichaam," zegt Marleen. „Dus als er zieke men sen zijn die daardoor beter kun nen worden... Ze mogen alles van me gebruiken, behalve mijn ogen. Daar heb ik alles mee ge zien, ik denk niet dat anderen daar ook de wereld mee kunnen zien." Dat je zomaar ineens dood kunt I gaan, vindt Marleen niet zo yjH angstwekkend: „Ik denk er wi! veel over na, wat er dan alle maal met je gebeurt Eurotransplant Een donorcodicil kun je dus heel makkelijk krijgen in een apotheek of wachtkamer. En omdat je het zelf invult, (je moet het wel laten ondertekenen door degene die voor je zorgt), en zelf bij je houdt, weet niemand hoeveel kinderen er een codicil hebben. De heer De Boer, werkzaam bij 1 de stichting Eurotransplant in 1 Leiden denkt dat het er niet zo heel veel zijn: „De meeste kin deren denken nog niet aan de i dood, behalve als er een fami lielid, vriendje of klasgenoot overlijdt." Hij legt uit dat de stichting Eurotransplant verantwoorde lijk is voor de uitwisseling van organen en weefsels in de Bene lux, Duitsland en Oostenrijk. „Wij beschikken over wachtlijs ten en brengen de donoren bij de ontvangers. In de meeste gevallen worden er nieren getransplanteerd. Voor de rest lever, hart of longen. In een gebied van 144 miljoen inwoners gebeurt dat ongeveer 1800 keer per jaar." Automatisch Achttienhonderd mensen die weer verder kunnen leven dankzij de organen van iemand anders: „Het zou beter zijn wanneer je automatisch je orga nen afstaat en dat je een papiertje bij je hebt als je het niet wilt," vindt Marleen. hem thuis zelf je jas op wil hangen, is langer dan 1.70 meter de mini mumlengte! Leroy: „Mijn zusje van elf is het nog niet, maar verder zijn wij allemaal langer dan 1.80 meter. Ikzelf word waarschijnlijk wel twee meter." Niet vervelend George vindt het niet vervelend om klein te zijn, maar voordelen kan hij er ook niet aan ontdekken: „Ik word er niet mee geplaagd, al zeg gen ze wel eens zoiets als jij bent écht klein zeg. Maar wat ik wel rot vind, is dat ze vaak denken dat ik nog maar twaalf ben." Leroy ziet alleen maar voordelen aan zijn lengte: „Je bent niet zo'n ukkie, ik slaap in een twee persoonsbed en ik kan overal bij. Leroy doet ook aan sport. Met een bal. Drie keer raden welke sport dat is! George en Leroy foto Dirk-Jan Gjeltema ik ouder ben, en dat bevalt mij groot, ik hoop dat ik toch wel zo prima! lang als mijn vader word. Die is Het is niet vreemd dat George 1.75 meter, langer zit er niet in." klein is. George: „Bij ons in de En dat Leroy zo lang is heeft hij familie zijn we allemaal niet zo ook niet van een vreemde. Als je bij De manier waarop sommige leef tijdgenoten over dans denken maakt hun wel eens boos, zeker als ze ballettrut genoemd worden. „Dansen is niet alleen met een tutuutje aan op je tenen lopen, zoals ze denken. We dansen zelfs wel op muziek van Marco Borsato." En de jongens? „Jongens vinden het tuttig, maar het is helemaal niet tuttig! Wij willen jongens hebben. Dus als alle jongens, die het eigenlijk willen leren nu eens gewoon langs komen... We hebben ze hard nodig"' Het drietal wil zo lang mogelijk blijven dansen, maar ook hun school afmaken. „Bijna iedereen, die bij Dansz heeft gezeten wordt aangenomen op de dansacademie.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 2