PZC krullebak Miss wil de jury omkopen Leerlingen testen fïetshelm Jongere eerder voor de rechter Valentijnsdag De Soap biedt spanning en sensatie 5piCSElT;e> 5P:eCE^T/E PAp 3>E WAN» 17e JAARGANG -NUMMER 2- DINSDAG 11 FEBRUARI 1997 MIDDELBURG - „Ik hoor zo vaak jongetjes vertellen dat ze meegesleept zijn door verkeerde vriendjes, dat ik mijzelf wel eens afvraag wie i\jn nu eigenlijk die verkeer- 1 de vriendjes. Er is er nooit eentje die zegt dat hij het verkeerde .vriendje is zegt mr. B.A. Meulenbroek. Hij is kinderrechter bij de arron dissementsrechtbank in Middelburg. Mietje „Iets is er natuurlijk wel van waar. Je moet als kind sterk in je schoenen staan om als ze tegen je zeggen 'als je dat niet durft ben je een mietje' toch te besluiten: Nee, hier begin ik niet aan." Hoe oud zijn de kinderen die bij mr Meulenbroek op de zitting verschijnen? „Dat varieert van twaalf tot achttien jaar. Er worden allerhande strafbare feiten gepleegd door mindeijari- gen. Een deel wordt ontdekt, een deel daarvan wordt via het Halt-project afgedaan. Over het deel wat dan over blijft beslist de officier van justitie of er wel of niet vervolging wordt ingesteld. Diegenen die wel gedag vaard worden, die zie ik hij mij voor het hekje verschij nen." „In tegenstelling tot tien jaar terug is justitie er nu meer op gebrand dat als een jongere iets doet wat niet door de beugel kan, hij daar ook de gevolgen van moet dragen," zegt de Middelburg se kinderrechter: „Toen werd er vaker wat afgedaan met een voorwaardelijke straf. Dat betekent dat ik ze nu al wel op een jongere leef tijd zie dan vroeger." Geweld Wordt er tegenwoordig meer geweld gebruikt? Mr. Meulenbroek: „Wat ik zie op de zitting zijn de ge wone misdrijven zoals het stelen van bromfietsen, in braak in kantines en de meer opvallende zaken zoals afpersing of een botte tasjes roof." Op bepaalde tijden is er iets bijzonders: „Zo had je een paar jaar terug een nog be hoor lij kjonge mindeijarige die betrokken was bij bank overvallen. Maar dat zijn toch maar incidenten. Er is bier in Zeeland geen duide lijke trend naai" meer ge weld," zegt mr. Meulenbroek. MIDDELBURG Stilte. Opname vijf tellen na nu. In basisschool De Uilenburg, locatie Klarenbeek, in Middelburg kun je een speld horen vallen. Shot one, take one. Cameravrouw Marije Theune (12) laat de videocamera snorren en legt de eerste beelden vast van een unieke soap. Uniek, omdat de soap "van het begin tot het einde in el kaar wordt gezet door groep acht. „Het script, de verhaallijn, is met alle leerlingen samen in elkaar ge zet," vertelt Cyriel van de Laad (12). Flashback „Eigenlijk zijn het drie samenhan gende verhalen," legt Danny van Belzen uit. „Een flashback (een terugblik), dan de eigenlijke aflevering en een vooruitblik op wat komen gaat. Volop spanning en sensatie. Bij de missverkiezing, waarin Do- mique Davidse een rol speelt gaat het zelfs om omkoperij. „Eén van de missen probeert de jury om te kopen om op die manier te winnen," fluistert ze geheimzin nig. Als de anderen daar achter ko men, komt het tijdens een ontmoe ting in een supermarkt tot een uit barsting. Maar er is meer aan de hand in de ze soap. De klas denkt de antwoor den van de Skoa-toets in handen te hebben. Helaas, oplichters hebben de verkeerde antwoorden doorge speeld. Danny van Belzen, die de rol speelt van Luciano, een soort mafïabaas, schijnt daar meer van te weten. Ook Rik Hartman (12) is in de soap bepaald geen lieverdje. Hij is betrokken bij vandalisme en zelfs een heuse inbraak in school. „Alle opnamen worden met en dooi de leerlingen gemaakt op locatie," vertelt groepsleerkracht Erwin van de Linde. „We filmen in een café, in de nabu rige supermarkt en uiteraard in en bij onze eigen school. Samen met enkele ouders begeleid ik dit pro ject. Het is de bedoeling, dat De Soap, zoals we hem voorlopig noemen op 20 februari op school in première gaat. Compleet met rode lopers voor de sterren en een heuse uitreiking van filmprijzen voor de beste acteur en actrice. Geen oscars, maar Uiltjes in dit geval." Cliffhanger Een echte soap dus. Zelfs een eigen vervaardigd reclameblokje ont breekt niet. „En om de kijkers te prikkelen ein digen we met een cliff-hangerzegt Dominique. Een cliffhanger „Da's een spannend eindshot, zodat je nieuwsgierig wordt hoe het verder gaat," zegt ze heel professio neel." Hoe het verder gaat, tsja dat weten ze nog niet. Gezien het enthousias me volgen er nog tig afleveringen. Camera loopt: shot one, take one foto Ruben Groep zeven van de Schakel uit Vogelwaarde: met de helm veilig op weg! foto Charles Strijd V OGELWAARDE Eén van de vijf kinderen, die een fiets- ongeluk krijgen, loopt hoofd letsel op. Elk jaar komen er 19.000 bij de E.H.B.O. terecht, moeten er 1000 naar het ziekenhuis en gaan 33 kinderen dood na een val op hun hoofd. Reden genoeg voor Veilig Ver keer Nederland om van het dragen van een fietshelm een grote rage te maken. Uit het hele land konden zich kinde ren aanmelden om het hoofd deksel uit te proberen. Maaike, Maijola, Jeroen, Pas cal en Kevin uit groep zeven van basisschool De Schakel uit Vogelwaarde gaan sinds vorige week maandag ge helmd naar school. „Eigenlijk wilde iedereen wel zo'n helm, maai' er mochten er maar vijf meedoen. Toen zijn wij uitgeloot." Tot 1 mei moeten ze hem dra gen, elke dag naar school of als ze naar voetbal of een vriendje fietsen. En daarna moeten ze ook nog vertellen hoe het bevallen is. Dat het voor de veiligheid is is al dui delijk: „Als je op je kop valt doet het niet zo veel zeer." En dat is vooral voor de jongens belangrijk: „want wij vinden stunten en crossen erg leuk." Voor het onderzoek hoevën de kinderen zich niet expres te laten vallen. Ze zouden dan ook aan één helm niet genoeg hebben: „Als je er een keer op geval len bent is de veiligheid eraf en moet je hem inwisselen," weet Maaike. Pascal heeft nog wel twijfels over het nut: „Het lijkt me toch wel moeilijk om precies op je hoofd te vallen, meestal kom je toch op je schouders terecht." Flitsend De helm ziet er flitsend uit, glimmend rood of blauw ge spoten, met openingen voor frisse lucht, anti-muggen- rooster, nekbescherming en bevestigingsbanden. „Hij lijkt op van die helmen die skaters en skeelers dra gen, best wel stoer," vinden de kinderen. Alleen Jeroen heeft nog wat te klagen: „Ze hadden er be ter in de zomer aan kunnen beginnen, want je kunt er geen muts onder dragen. Nu krijg ik koude oren." MIDDELBURG - In elk huis-aan-hu isblad en elk reclameblaadje kun je deze dagen lezen over Valentijnsdag. Waar het vandaan komt. hoe Valentijn tot heilige werd verklaard: steeds weer dezelfde informatie. Waarom wordt er zoveeDaandacht aan besteed Omdat de winke liers er aan willen xeraienehd Stiekem verliefd Zodra de kérstspullen-uit de etalage zijn, wordt de winkel Versierd met hartjes en romantiek. SnelOp 14 februari is het Valentijnsdag Oorspronkelijk was die dag bedoeld voor verlief den. Je mocht dan een kaart sturen zonder je !paam erop naar degene op wie je stiekem ^verliefd was. Ondertussen is dit behoorlijk uitgebreid. Opa's en omas sturen kaarten naar hun kleinkinde ren, vrienden naar hun buren en ouders naar Kri nog dnjud Biet.gcnoofg/By hïbotemhacfe^hK gekocht wórden/Chocolade natuurlijk ihaar ook parfum, kaarsen en ondergoed. Alles met hartjes erop. Snoepwinkel Wat wetenbdsisschoolkindéjen eigenlijk - van Valentijnsdag. „Valentijnsdag? Dan stuur je een kaart naar je verkering", zegt Sharon (9). „Valentijnsdag is iets bij de snoepwinkel", dealt .-'ion WlHerd"'';) n! v-eién „Je koopt cadeautjes voor iedereen van wie je houdt", hoopt Thomas tlGX j Ook de pubei-s jijn im aflemadl enthousiast' oVir Valentijrafctófc et *5* Els (H% „Het- -slaat nergens op. Elkaar een kaart sturen is leuk maar dat kan net zo goed op 5 maart"'. Leeftijdsgenote Koos vindt Valentijnskaarten echter tof „Ik heb vorig jaar kaarten gekregen en dit jaar stuur ik er een aan Cosmus". Nagiham (14) houdt het spannend: „Misschien ga ik wel een kaart sturen, aan wie is geheim!"

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 1