Geen 90210, maar 2621561 Opa Jo bindt ze onder Fris uit een blikje: een beurt overslaan KRULLEBAKJES Peter van de Boomgaard jeugdkampioen duiven Ouderwets, maar ijzersterk 4 DINSDAG 14 JANUARI 1997 Hoera, de duiven vieren een klein feestje, sinds 1 januari gaan de zaterdag- en de zondagvliegers samen op pad. Wel zo gezellig voor de duivenmelkers en wellicht ook voor de duiven. Die kunnen we het niet vragen, maar volgens Peter van de Boomgaard 14) uit Yerseke zal het voor de duivenliefhebbers niet zoveel uitmaken. Sinds twee jaar is Peter actief als duivenmelker. „Ik heb op dit mo ment zo'n dertig duiven, doffers en dui vinnen." Ze logeren allemaal bij zijn opa. „Die heeft een groot hok achter zijn huis en mijn duiven wonen daar bij in", legt Peter uit. Vrijdags worden de duiven inge- korfd. „Ik zet de duiven vooraf nog even kort bij de doffer", vertelt hij. „Dat heet weduwschapDe bedoe ling is dat de doffer lekker fel wordt en tijdens de wedstrijd heel snel naar huis terugvliegt om bij zijn vrouwtje te kunnen zijn". Per duif betaalt Peter meestal een gulden om aan de wedstrijd mee te mogen doen. De prijs hangt af van de lengte van de vlucht. Klokken Als de duiven gelost zijn, in België of Frankrijk, dan begint voor Peter het wachten op de thuiskomst. Als de duiven binnenkomen moetje ze zo snel mogelijk het hok in zien te krijgen. Lokken met voer, een beetje fluiten en dan als de wiede- weerga de rubberring van zijn poot afhalen en in de duivenklok stoppen. Het gaat tenslotte om de snelste tijd. Kampioen Peters duiven doen het wat dat be treft prima. Onlangs werd hij ge huldigd als winnaar van de Zeeuw se jeugdcompetitie. Over het hele seizoen vloog hij de meeste punten bij elkaar. Het leverde hem een prachtig Delftsblauw bord op met de afbeelding van - ja precies - een blauwe doffer. Zonder naam. „Duiven hebben geen naam", zegt Peter. „Wel een nummer". Zijn favoriete nummer is 2621561. „Da's echt een kanjer, daar gaan we nog van horen". rijn: „Door alleen al bij het tandenpoetsen een bekertje te gebruiken in plaats van de kraan te laten lopen kun al een liter water pèr dag besparen. Dat is wel mooi 350 liter per jaar!" Ecoteams Zo zijn er nog veel meer tips over/ dingen, die ons milieu aangaan. Tips, die bedacht worden door eco teams. „Een ecoteam is een groepje men sen dat regelmatig bij elkaar komt om over dingen als energie, ver voer en afval te praten," legt Rein uit. „Het eerste ecoteam ontstond in Amerika en nu zijn er wel 80 landen in de hele wereld waar zul ke groepen actief zijn. Zo'n team bedenkt dingen voor de kleinste economische eenheid die er is en dat is het gezin. Vanuit de gedach te: als je de wereld wilt verbeteren begin dan bij jezelf!" Rein is al met pensioen: „Maai" ik ga me steeds meer voor natuur in teresseren. En hoe je het even wicht in de natuur kunt herstel len. Niet dat Nederland weer een oerbos moet worden, nee, Neder land is een grote tuin en laten we daar een gezellige tuin van maken." Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Redactie: Petra de Bil, Marina van den Boogaart, Jaap Clement, Sam Karstens, Francis Schot, Hans Seg- boer en Jan Smeekens. Cartoon: Wouter Apner Strip: Ramon de Nennie. Adres: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00-17.00 uur): 0118 484000 Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent per regel. Bij te koop of verkoop verplichte vermelding van het totaalbedrag, max. 50,-. Krullebakjes worden alleen geplaatst als er een naam, plus adres of telefoonnummer in staat. Opgeven bij de PZC-kantoren óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste basisscholen) en opsturen. Dan geldige postzegels LOS bijsluiten. Sluitingsdatum vrijdags vóór het verschijnen van de krullebak (tweede dinsdag van de maand) tot 13.00 uur. Te koop: paardrijlaarzen, mt. 36, ook te koop gevraagd: paardrijlaar zen, mt. 38. Eefje, tel. 0113-649584. Te koop: Nintendo met 4 spelletjes Ninendo GUN. Tim Lagas, tel. 0118-634944. Te koop: meisjesregen pak, blauw, mt. 158, 17,50. Esther, tel. 0118-640842. Te koop gevr.: klein aquarium met pomp en verwarming. Anne, 7 jaar, tel. 0118- 583305. Te koop gevraagd: Lego en Straten. Floris, tel. 0118-552630. Te koop gevraagd: skates Bauer of Roces, mt. 38 of 39. Elma,tel. 0118-582936. Wie wil er voetbal stickers ruilen van '97? Gertjan, tel. 0113-501380. Te koop gevr.: styropor- snijder en Trichem tex verf en poppenhuis, Mariette, tel. 0118-552630. Te koop a 10,-, 3 lieve jonge cavia's, 2 jonge tjes en 1 meisje. Bel naar' Sharon, tel. 0118-634352. Peter van de Boomgaard: dertig duiven in hok bij opa. foto Pieter Honhoff De enorme dobbelsteen is van zacht materiaal gemaakt: „Dat is om de bibliotheek niet te bescha digen;" zegt Rein Coster uit Aarden burg. Gooi je een ongeluk kig getal en het blijkt dat je uit een vervuilend blikje hebt gedron ken dan moet je een beurt overslaan. Maar ben je zo verstan dig om veel kringlooppapier te ge bruiken dan mag je nog een keer gooien. Op de woensdagmiddagen van 15 en 22 januari staat de Oostburgse bibliotheek in 'den Hoekzak' in het teken van het milieu. „Behalve het ganzenbordspel is er ook een tentoonstelling, er zijn tafels met informatie en boekjes en er zijn ménsen aanwezig om van alles te laten zien en te vertellen. Tot be sluit krijgt iedereen ook nog een verrassing mee naar huis." Freak „Onze bedoeling is niet om van elk kind een milieufreak te maken," vervolgt- Rein, „we willen alleen vragen om eens na te denken over afval en koopgedrag en dat doen we op een gezellige en ontspannen manier. Blijf lekker leven, maar doe dat wel zo bewust mogelijk," is zijn devies. En dat hoeft niet-zo moeilijk te foto Lex de Meester Opa Jo heeft onderbinders in allerlei maten en soorten. Hij heeft ze in de loop de jaren verzameld en vertelt er graag over. Over verschillende Friese door lopers bijvoorbeeld, die zo heten omdat de ijzers onder de hiel door lopen. Hakkenbrekers doen dat niet, daar houden de ijzers ergens onder de hak op. Daar sla je makkelijk mee achterover. Opa Jo bindt kleinzoon Nicolai de ijzers onder In de zomer zeilt en zwemt hij, maar in de winter, als het even kan en het ijs is goed, zoals de afgelopen weken, dan bindt opa Jo de schaat sen ondei\ Ooit is hij als kleine jongen op de prikslee begonnen. Dat is een klei- ne slee, waarmee je je met behulp van twee stokken met prikkers voortbewoog. Toen hij acht was bond hij de krulschaats onder en daar is hij op door blijven schaat sen tot hij de houten noren kreeg waarmee hij zich tot de dag van vandaag op het ijs begeeft. Moderne schaatsen zijn niets voor hem. Die laat hij aan de jeugd over die zich snel over het ijs wil bewe gen. Voor het schaatsen neemt opa Jo de tijd: „Genieten van plekken waar je anders nooit komt, het plezier van het schaatsen, daar gaat het om". Ook als hij zich jaarlijks naar het noorden begeeft om daar rond te toeren. Kinderen die voor het eerst leren schaatsen raadt hij aan om te beginnen met onderbinders. Hockey- en kunstrijschaatsen zijn veel te hoog. Kindervoetjes zwikken daar gauw op door. Onderbinders staan veel lager op het ijs waardoor het zwikken minder is. Nog een voordeel is dat je je gewone schoenen aan kunt houden, als ze maar stevig zijn. Hoge schaatsen zijn alleen maar makkelijk als er veel sneeuw op het ijs ligt. Staal Hij legt uit dat het belangrijk is op de kwaliteit van de ijzers te letten. Bat ze van staal zijn en niet te zacht. Kwaliteit vind je bij Holland se schaatsenmakers als de firma Nooitgedagt en ook op een Batavus is het goed fiets..., eh schaatsen. Opa Jo repareert de schaatsen en voorziet ze van een nieuw tuig of linten. De van een kennis gekregen krulschaatsen zonder krul. heeft opa Jo, die vroeger smid was, weer van een nieuwe krul voorzien. De oude krul was er waarschijlijk afgezaagd omdat je daarmee verward kon raken in de schaatsen van een ander. Ook heeft hij ijzers die je niet onder bindt, maar onder je schoenen klemt of schroeft. Op rondrijders kun je lekker zwie ren. Maar door ruwer ijs ploeg je je op een Waddinxveense schaats. Daarvan beginnen de ijzers breder en lopen dan smaller toe, als bij een ijsbreker. Met plezier bindt opa Jo de schaat sen onder bij zijn kleinkinderen, hun vriendjes en buurtgenoten, eigenlijk bij iedereen die het maar wil proberen. Dat is het leukste, als ze gebruikt worden. Want echte ijspret begint op een op een onder binder!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 4