Laat nooit de hond los! Vorstelijke plaatjes Lekker van de berg af Tocht Wachten op drijfijs Toeren op natuurijs is pas echt 2 DINSDAG 14 JANUARI 1997 De vakantie voorbij en weer naaf schooi.„Terwijl de kerst man nu geniet van een wel heel lange vakantie. Toch bezocht hij enkele weken geleden, net voordat hij vertrok, nog even het streekmuseum in Ijzendijke. Daar is een tentoonstelling van negen Zeeuws-Vlaamse kunstenaars, die allemaal iets gemaakt hebben met de winter als onderwerp. „Mijn vrouw, de kerstvrouw, had net tegen mij gezegd dat we volgend jaar eens nieuwe kerstkaarten moesten bedenken," tei de be baarde griisaard, „dus ik ging op zoek naar inspiratie." En hij keek zijn ogen uit, gelijk bij binnenkomst al, bij de enorme schilderijen van omgeploegde akkers van Jöhnny Beerens„Prachtig he, zo precies geschilderd...maar ja, een - beetje groot voor kerstkaarten." De aquarellen van Liesheth Huser vond hij ook mooi: „Ze heeft afbeeldingen gemaakt van mijn collega's Sinter klaas en Prins Carnaval, maar ik zat er niet bij. Jammer." Aan. de vage en gehcimximrrgc Ibto'a van Whw Tvertz moest hij even wennen: „Ik zei nog tegen mijn vrouw dat we vol gend jaar ook eens iets met bewogen foto's gaan doen, die zijn veel mooier dan die scherpe." Eigéhlijk vond de kerstman alles even mooi. Dé bomen in wintertooi van Theo Jordans: „Dat is zo bijzónder van bomen in de winter, dan zie je hoe ze echt zijn." Een schilderij van Marten.Postma: „Dat juist een heel zomers gevoel oproept." Schilderijtjes van Theo S teyderi„Spran kei en d van eenvoud en zo mooi .ingelijst." De w interim teling zeefdrukken van Anne-lies Soet: „Heel knap om dat prettige gevoel van winterkou en vorst zo te verbeelden." Zijn grote voorkeur ging uit naar de sfeervolle foto's van Wim Kr uil: „Dat zijn de echte winters, zoals je ze zelden meer ziet, zo stil, zo wit." Over het werk van Jaap Clément was hij niet zo te spreken: „Die heeft in stukjes geknipte kerstkaarten in zijn kunst ge bruikt. Dat snijdt toch dwars door mijn kerstmannen ziel?" De kerstman ging geïnspireerd en vol ideeen weer naar huis. En jij kunt de tentoonstelling in Uzendijke ook nog bekijken. Tot 3 februari. „De laagste temperatuur die tot nu toe in Zeeland is geme ten deze winter, was op 2 janu ari in Westdorpe: min veertien graden Celsius," zegt Jos Broeke. Jos is meteoroloog, populair gezegd: een weerman. Op de bovenverdieping van zijn huis in Ritthem is een hele kamer ingericht voor dat werk. Vanuit heel de wereld komen de weerberichten bin nen. Weerkaarten uit de Bilt over de fax, weerrapporten van de weerballonnen die overal in Europa opgelaten worden van Internet. Jos: „Die zijn heel belangrijk. Ze zweven op zo'n vijfeneen - halve kilometer hoogte en daar wordt het weer gemaakt. Over het weer in Zeeland krijg ik rapporten van de weersta tions die in Vlissingen, West dorpe en Wilhelminadorp staan." Drijfijs Wat is er speciaal aan winter in Zeeland? „Eigenlijk niet zoveel, alleen is de winter in Zeeland meest al wat milder dan in de rest van het land", zegt Jos. „De reden daarvan is dat we in het zuidwesten zitten en omringd zijn door water. Een echt strenge winter heb je hier pas als er drijfijs op de Wester- schelde is. Dat was in 1920, 1947 en 1963 wel het geval, de veerponten moesten zichzelf toen een weg banen door het ijs. Zover is het nog niet." Sneeuw Als je ten westen van Terneu- zen of het Sloe woont kan je wel iets bijzonders meemaken in de winter. Jos: „De industrie daar stoot met de rook ook kleine roet deeltjes uit. De wind moet dan uit het oosten komen met een laaghangende bewolking. De waterdruppels in die wolken worden dan net groot genoeg om het in een smalle strook te laten sneeuwen en in de rest van Zeeland niet." De koorts die komt van onder nul: wie ze niet schaatst heeft geen benul van rillen zweten puur gevoel de vrijheid -1 de medaille doel. links rechts links rechts V,.. hoge akkers v 1 lange slagen de wereld zo verrassend klein en niets zo fijn dan onder 't grijs te ademen Op wimerijs Mana, v-an Jen. Boogaart Bellooooooooo! niet doen! foto Ruben Oreel De winter is nauwelijks een maand oud. Maar koud! Wat moet je dan in hemelsnaam in een bos? „Wacht maar af", zegt Hans van der Weele. Hij is boswachter van Walcheren en Zuid-Beveland. Als hij begint te vertellen, krijg je meteen zin om naar buiten te gaan. Hans woont zelf aan de rand van een van zijn bossen en kent er ieder plekje. „Je moet een beetje leren kijken", vertelt hij. „Maar dan kun je ook ontzettend veel zien. Nu even niet die duizenden vlinders en insectjes die zich onder de grond of in oude boomstammen verstoppen. Ook niet de meer dan 60 soorten vogels die hier in de zomer zitten. Die zijn door de kou bijna allemaal naar het zuiden gevlucht: naar Zuid-België, Frankrijk. Maar wel de vogels uit het noorden die juist nu ons land opzoeken." Snippen Hans wijst verder op de koolmezen, pimpelmezen en de groene specht die je nu regelmatig naar eten ziet scharrelen. Hans: „Of zomaar op een zijtak zit een ransuil, met die leuke pluim pjes. Houtsnippen (die van het hon derdje) uit Scandinavië die elke winter massaal onder de bladeren naar Zeeuwse wormpjes zoeken. Watersnippen -ook niet alledaags- vind je juist nu bij open plasjes. Overigens zijn zelfs de snippen verrast door de strenge vorst: er worden steeds meer dode gevon den." Extra licht Sneeuw maakt het extra leuk. Het bos is dan nog lichter, meent Hans. „Op de grond zie je dan allerlei sporen. Van hazen, bergen konijnen en veel kleine dieren. Maar ook van reeën en damherten op zoek naar bramen- en esdoornknoppen. Dat lusten ze graag. Je ziet de plekjes waai* ze in de sneeuw naar gras ge krabbeld hebben Als ie geluk hebt en heel stil bent, zie je ze soms zelfs bezig." „Hoe koud het ook is", zegt Hans „dieren bijvoeren doen we nooit. Dat is ten eerste niet nodig, maar ook niet goed. De natuur regelt het zelf wel. Wat je absoluut nooit moet doen is je hond los laten lopen. Ieder jaar weer worden reeën doodgebeten of rennen ze in paniek onder een auto, breken hun nek in het prikkeldraad of raken gestresst en worden ziek. Een loslopende hond is de grootste vijand van het bos!" Wie nieuwsgierig is geworden: via het Biologisch Museum worden ook bosexcursies georganiseerd. Dit jaar zit het er niet in. De vader van Denice Doorns (9) uit Vlissin gen ondergaat een operatie aan z'n knie, dus de wintersportvakantie moet overgeslagen worden. „Ik ski nu drie jaar en kan paral lelskiën en slalommen", vertelt Denice. „Sommige skiliften vind ik nog moeilijk, dan helpt een skileraar of m'n vader." Handschoenen Het hele gezin is erg enthousiast geworden over het skiën. „Je bent in beweging en je gaat lekker zelf van de bei'g af", noemt Denice als voordelen. De vader van Denice laadde z'n dochters voor z'n operatie nog snel in de auto om een dagje te skiën. Hij had gekeken waar er sneeuw Denice Doorns klaar voor de afdaling foto Ruben Oreel Als het kwik in de barometer daalt, stijgt het humeur van schaatsliefhebber Niels Gover- se met sprongen. Zijn stem ming was de afgelopen weken dan ook opperbest. Want kou betekent ijs en dan gaat het bloed van deze Kapellenaar wat sneller stromen. Tuurlijk, kunstijs is ook leuk, maar een echte schaatser komt pas op natuurijs tot leven. Elke zaterdag is Niels te vinden op de kunstijsbaan in Dordrecht. „Daar train ik van 5 tot 6 en daarna rij ik nog wat wedstrijdjes". Houding Bij het schaatsen is de houding en de techniek heel belangrijk. „In de bocht één hand los en mee laten zwaaien met de beenbeweging", legt Niels uit. Met veel plezier denkt Niels terug aan de winter van vorig jaar. Op 4 januari reed hij zijn eerste lange toertocht. Niels: „Dat was op de Nieuwkoopse plassen". Zestig(l) kilometer non-stop. Van stempelpost naar stempelpost. „Goed eten en op tijd drinken, anders houd je het niet vol", zegt hij. Wedstrijden Twee dagen later won hij in Rilland de juniorenwedstrijd van ijsclub de Poel. Dat was 's morgens, 's Middags deed hij ook nog 'even' mee aan een 25 kilometertocht op de Steen- bergsevliet. En omdat de winter lekker lang duurde, kwam hij ook nog aan de start tijdens de 25 kilo meter van Roelofarendsveen en de twee keer twintig kilo meter op de Rotte Meren Kilometervreter Deze winter kan voor Niels met al die weken vorst, ook al niet meer stuk. Hij was niet van het ijs af te branden. Een echte kilometervreter dus. In de herfstvakantie zag hij de grote kanonnen Ritsma en Zandstra en vele anderen aan het werk in het Thialfstadion in Herenveen. Het leverde een T-shirt vol handtekeningen op. Wie weet, zijn over de tien jaar de tollen omgedraaidi lag. Dat was dus in Winterberg in Duitsland. „Het was heel erg lang rijden, ik werd vaak misselijk en toen we er waren bleek dat m'n moeder twee linkerhandschoenen had meegegeven!" Het aankleden voor een skitochtje is een langdurig karwei. Denice somt op wat je allemaal nodig hebt: „Ski's, stokken, skipak. handschoenen, sjaal, muts, ski schoenen, twee paar sokken, nek- warmer en haarband. Het duurt wel een kwartier of half uur voor ik klaar ben". Niet zo handig als je dan eindelijk boven op de berg staat en je moet plassen „In Oostenrijk sprak de skileraar Duits. Ik zeg: ik moet pipi machen. Moest ik- helemaal alleen naar beneden, maar dat durfde ik niet. toen heb ik in de sneeuw geplast.' Volgend jaar hoopt Denice weer van de besneeuwde bergen af te skiën, ze heeft er zin in. „Het is fijn om veel sneeuw te heb ben en niet heel de tijd in Vlissin gen te zijn". Dat is ook weer waar.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 2