In alles zit handel Euro blijft half Nederlands Dor 200 de lucht in Baantje Niet alle leden lopen warm voor clubactie Sparen of gelijk opmaken? 2 DINSDAG 12 NOVEMBER 1996 Krijg je nu 10,- zakgeld in de week? Denk dan maar niet dat je in 1999 tien euro's op mag strijken. „Één euro krijgt ongeveer de waarde van twee gulden," zegt de heer Eenhoorn uit Oostburg. Hij is rayondirecteur bij de ABN/Amro bank en weet dus wat er allemaal met ons geld in de toekomst gaat gebeuren. ..Vanaf 1 januari 1999 wordt de euro geleidelijk aan inge voerd en vanaf 2002 kun je nooit meer in guldens betalen": Al die mooie briefjes met zonnebloemen, snippen en vuur torens worden dan vernietigd. „Daarvoor in de plaats komt geld waar je overal in Europa mee kunt betalen." En dat heeft voordelen vindt de lieer Eenhoorn: „Net als Amerika hebben wij dan/ wereldwijd gezien, een sterke munt. Doordat het koersverschil tussen de verschillende landen verdwijnt is het makkelijker om in- en uit te voeren en je kunt eenvoudiger in het buitenland beïègigen. Ook voor de toerist is een soort geld aantrekkelijk.'' De euro iè; bedoeld voor alle landen in de Europese Unie, maar of dat go maar gaat is nog de vraag: „Voorwaarde is dat de financiën van een land op orde zijn. Voor Nederland is dat geen probleem, Duitsland is nog een beetje afwachten, Griekenland, Portugal en Italië staan er heel zwak voor. Engeland wikt nog of het zal meedoen." Gouden tientje De heer Eenhoorn moet wel toegeven dat hij erg gehecht is aan de Nederlandse gulden en zoiets ais het gouden tientje. „Zulk soort zaken gaan allemaal weg." Gelukkig wordt er nog genoeg rekening gehouden met vader landsliefde: „Elk land mag één kant van een munt of biljet voorzien van een eigen ontwerp. En of er op de rand van de Nederlandse euromunt ook 'God zij met ons' komt te staan wordt nu nog besproken." Als een speer- maakt hij zijn huiswerk. Woensdagmiddag druk druk druk! Na de lesjes en de taken het echte werk: een stuiver 't stuk. Uren vouwen Blokker, Kruidvat Jumbo, A&P, Jam in. Wind en regen storm en hagel met plezier duikt hij erin. Wat geeft hij nou om het milieu of dat mensen folderbeu zelfs zonder blikken al zijn werk de bak in mikken? Om de poen is het te doen! Marina van den Boogaart Chiara Stolk (9) en Hans Puik (10) van C.B.S. De Wiekslag brengen het naar de bank en komen er niet meer aan. Het is voor later. Klasgenootje Gerard Suk (9) verbrast het dezelfde dag als hij het krijgt. Zakgeld daar praten ze over. Jaimy Oudeman (10) vindt zakgeld niet belangrijk, hij is het altijd kwijt: „Ik gooi het ergens neer in mijn kamer en dan kan ik het niet meer vinden. Als ik het dan weer eens tegenkom koop ik er meestal snoep voor of een of ander flutding". Dit in tegenstelling tot Wouter Koelen (11): „Ik krijg vijf gulden per week. Dat stop ik in mijn spaarpot. Als ik dan genoeg heb koop ik er een mooi spel voor mijn game computer voor". Dat doet ook Johnny Oostdijk (10): „Bij mij duurt het alleen wat langer, want ik krijg twee gulden per week". „Dit jaar zijn er hier geen grote prijzen gevallen. Vijf'van 25,- en één van 100,-", vertelt Dies Sinke van korfbal vereniging Volharding uit Yerseke. Alweer voor het zevende jaar doen zij mee aan de Grote Clubactie. Dies: „Die loten moeten we eerst zelf kopen. Van de verkochte loten mogen we 4,- per Jot houden. Daar hebben we geen speciaal doel voor." Per jaar probeert de club zo'n zesduizend gulden binnen te halen en daar is de verkoop van clubloten een onderdeel van. „Dit jaar hebben onze leden, zowel volwassenen als kinde ren, 430 loten verkocht", zegt Dies. „We werken met inte kenlijsten, dat is makkelijk en veiliger. Het is de bedoeling- dat alle leden proberen om elk tien loten te verkopen". Te koud Dat doet niet iedereen met evenveel enthousiasme. „Ik heb er een hekel aan om langs de deuren te gaan met die loten", vertelt Elselien Praat (12). „Het is vaak koud, ik vind het vervelend om te vragen en de meeste mensen vinden ze te duur. Dit jaar heb ik er niet één verkocht. Ik heb het niet eens geprobeerd!" Cadeaubon Gelukkig voor Volharding' denkt Adriënne Christiaanse (11) er anders over: „Ik heb er ook niet altijd evenveel zin in, maar toch doe ik het. 's Avonds gaat mijn vader met mij mee op de fiets. Dit jaar heb ik er .37 verkocht. Het meeste van allemaal/" En daar heeft ze toch maar mooi een cadeaubon van 25,- mee verdient. Leuk toch? Altijd op Caroline Bevelander (11) krijgt vijftien gulden zakgeld per maand, en dat is genoeg: „Ik koop er de Fancy van en nog wat kleine dingen. Het gaat wel altijd op". Anneke van de Biggelaar denkt er net zo over: „Mijn zakgeld, twintig gulden in de maand, wordt op mijn bankre kening overgemaakt. Ik koop er wel eens wat kleins van zo als knikkers. Van wat over blijft spaar ik voor duurdere dingen". Ai-min Vermerris (11) komt niet altijd rond: „Ik krijg twin tig gulden in de maand, maar het gaat zo snel op aan van al les en nog wat. En dan net als het op is, zie ik iets wat ik heel graag wil hebben. Gelukkig mag ik dan geld van mijn moe der lenen en het later weer van mijn zakgeld aan haar te rugbetalen". Karweitje Allemaal doen zij wel eens een karweitje om hun zakgeld aan te vullen. Jaimy: „De tafel dekken of af wasmachine inzetten. Maai" niet ieder karweitje hoeft betaald te worden hoor, voor niks doen we het ook wel". Koen, Arjan en Lukas: en wij kijken ook naar de aandelen. foto Ruben Oreel de lucht in gaat. Wat zou hij er anders mee gedaan hebben Daar moet hij even over nadenken. „Dat weet ik eigenlijk niet. Visspullen waarschijnlijk. Dingen voor m'n aquarium". Het Regionaal HaltBuro Walche ren vraagt aandacht voor de nade len van vuurwerk zoals het te vroeg afsteken en de slachtoffers door verkeerd gebruikt vuurwerk. Zij hebben een lespakket samenge steld met een video-film. Ook is er dit jaar een decemberkalender uit gegeven, gemaakt door leerlingen uit het Zeeuwse basisonderwijs. Veilig De boete voor het te vroeg afsteken van vuurwerk of in het bezit zijn daarvan varieert tussen de 50 en 250 gulden. Het alternatief is naar het buro Halt gaan. Wesley kent de acties van Halt, maar volgens hem loopt het zo'n vaart niet. „Als je er goed mee om gaat is het veilig" is zijn mening. Wij wensen jullie alvast een veilig knallend nieuwjaar toe Vriend Koen van Bommel (11) was ook van de partij. Hij had zoals hij zelf zegt dom speelgoed. Maar dat vindt hij nu net het leuke: „geld verdienen met spullen die je niet meer wil. En die het eigenlijk niet doen", voegt hij er eerlijk aan toe. Wat hij zelf koopt? „Domme dingen die je nergens voor nodig hebt. Al leen geen knuffels: zeker dat daar iemand op heeft zitten kwijlen." Van zijn 5 gulden wisselgeld hield hij uiteindelijk een suikerspin, een kapot computerspelletje, een ijsje en 50 cent over. Misschien lukt het om op oude jaarsdag al z'n vuurwerk af te steken. Maar waarschijnlijk houdt hij nog wel wat over. Wesley de Paauw uit Arnemuiden hoopt zo veel mogelijk de lucht in te kunnen knallen. Hij is er al maanden voor aan het sparen „Ik denk dat ik straks zo'n 200 gulden heb", vertelt Wesley. „Bijna elke dag sta ik autoramen te was sen bij het Shell station 1". Visspullen Het enthousiasme voor vuurwerk begon al vroeg. „Vanaf m'n zevende jaar ongeveer ben ik er mee bezig", zegt Wesley die vorige maand 14 werd. Het is natuurlijk wel veel geld dat Eigenlijk is het de schuld van meneer Jan. Want die zei na de rommelmarkt op school: „Alles ko pen voor een gulden?" De eerste koop van Ai-jan (9) en Lukas (11) uit Middelburg was heel snel gesloten. Papa en mama Jonk man waren wat minder blij met de dozen rommel. Maar vooruit. Via de zolder belandden de dozen uiteindelijk op de vrijmarkt. Arjan: „Toen we de dozen neerzet ten begonnen ze al meteen te graai en: 125,- verdiend. En het was echt rommel." De handelkoorts was een feit. „Genoeg. Lukas verdiende veel, maar die deed ook wel erg zijn best. Dat hoeft voor mij niet. Ik vond het gewoon wel leuk." Vishengel De broertjes doen alles samen: „Als je alles deelt heb je geen ruzie. Maar groot voordeel is dat je om de beurt zelf kan gaan struinen en dat weer verkopen." Lukas: „Een pracht van een vis hengel, voor maar 5 gulden. Had ik o weer kunnen verkopen voor een tientje. Maar ik vis veel te graag." Ai jan: „Vorige keer ging er een vrouw weg die liet alles liggen, zelfs een spiksplinternieuwe rug zak." Hij ziet overal handel in en zou het liefst elke dag op stap willen om al vast spullen te verzamelen voor de volgende vrijmarkt. De handel zit er al vroeg in: de helft sparen en van de andere helft kopen. „O ja, en we kijken ook naar de aandelen", roept hij me nog achterna.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 2