Afblijven en genieten Oefening kweekt kapitaal DINSDAG 12 NOVEMBER 1996 3 Boswachterij Westerschouwen 75 jaar Grootste bos van Zeeland de 'Bos wachterij Westerschouwen', bestaat 75 jaar. Daar is in de herfstvakan tie volop aandacht aan besteed. Boswachter Leen van der Weele: „De mensen konden zien, hoe nu en vroeger de bomen werden gekapt. Er waren excursies en vooral het kabouter-pad voor de kinderen met ponyrijden en zelf meubeltjes timmeren was erg geslaagd". De belangstelling was, mede door het prachtige herfstweer, zeer groot. Het dennenbos is niet zom aar tot stand gekomen. Na twee mislukte pogingen is men in 1923 begonnen met het planten van Corsicaanse en Oostenrijkse dennen. Dat planten ging als volgt. Leen: „Eerst werd er een afraste ring gezet, want de konijnenstand was erg erg groot. Het golfde zo maar van de konijnen! Dan werd het terrein gevlakt. Er werden Boswachter Leen v.d. Weele: golven van konijnen foto Pieter Honhoff richels in gegraven van 40 cm diep en 40 cm breed en daarin werden de jonge boompjes geplant". Het doel van de aanleg van het bos was de zandverstuiving tegen te gaan. Deze doelstelling is volledig geslaagd. Leen: „Ik heb nu nog grote bewondering voor de manier, waarop de mensen van toen het bos hebben verzorgd. De Boswachterij is heel gezond en ziet er mooi uit". Er is in het bos veel te zien en ook veel te doen. Er zijn vijf wandelrou tes uitgezet, er zijn wandel-, fiets en paardenpaden. Je kan maar liefst op 45 plaatsen picknicken en er zijn ook nog twee uitkijktorens. Mountainbike Leen: „Onze jongste aanwinst is een terrein speciaal voor mountain- bikers buiten de tegelpaden en heuvelachtig. Ze zijn er dolenthou siast over. De boswachterij is gratis toeganke lijk en trekt per jaar wel één miljoen bezoekers. Maar die moeten zich wel aan de regels houden! Leen: „De mensen gaan steeds meer producten uit het bos meene men. En dat mag niet! Ze nemen gewoon een tang mee om takken af te knippen en ze rukken de vlier bessen van de bomen af. Het wordt echt een plaag! Mensen blijf van het bos af, zodat we er allemaal van kunnen genieten". Johannes Reijnhoudt (12) uit West- kapelle kent een heel apart kunst je. Als hij wil, blaast hij bij iedereen zomaar het geld uit de zak. Een ge- iieime truc of een heel speciaal goo- chelnummer? Niks hoor. Eigenlijk het stom eenvoudig. „Je pakt je muziekinstrument én op de hoek van een winkelstraat jin je maar te spelen," vertelt Jo hannes. Dat klinkt simpeler dan het is. Om te beginnen moet je natuurlijk wel een behoorlijk deuntje kunnen spelen. En dat zit bij Johannes wel snor. „Ik speel al vijf jaar op een cornet. Dat is een blaasinstru- ment." Als lid van O.K.K. - Oefening Kweekt Kunst - blaast hij zijn )artijtje dapper mee. Tijdens een ampionnenoptocht of tijdens een concert. Maar zo af en toe gaat hij op de solotoer. Kassa Tijdens de zomermaanden was hij te horen in de Middelburgse winkelstraten en op feestmarkten. Johannes: „Meestal gaat mijn jongere broer Reinier mee. Die heeft een plastic bakje, waar de mensen het geld in doen." De taken zijn dus goed verdeeld: Johannes blaast de wangen bol en Reinier zorgt voor de kassa. „Soms nemen mensen een foto," zegt Johannes. „Of ze geven complimenten over mijn spel." Of je als straatmuzikant een vergunning nodig hebt, weet hij niet. „Daar heb ik nog nooit problemen mee gehad." Na een uur is het inpakken en wegwezen. „Langer houd je het niet vol," legt Johannes uit. „Je krijgt dan last van je lippen. Die worden dik en rood." Thuis wordt de buit verdeeld. Tien procent is voor de kassier en de rest is voor de artiest. Het resultaat van zijn optre dens staat inmiddels op zijn kamer: een televisie. Het volgende doel is een computer. Daar moet heel wat voor gebla zen worden. Een polka of een oud Engel se wals. Het is Johannes om het even. O.K.K. betekent voor hem ook een beetje: Oefening Kweekt Kapitaal. Cornettist Johannes Reijnhoudt: langt het niet vol r dan een uur houdt je foto Ruben Oreel a^ffisagBisass® -4 Sinterklaas onderweg een jarige uitgeverij - driedubbel feest. Kan het mooier in deze toch een beetje saaie maand? Met 'Pluk van de Petteflat' begon Uitgeverij Querido in 1971 serieus met het uitgeven van kinder- en jeugdboeken. Het boek van Annie M. g. Schmidt was het eerste van een stapel die nu 25 jaar later 432 verschillende titels hoog is. En als je alle exemplaren van die boeken bij elkaar optelt, kom je ergens in de zeven miljoen. Alle Nederlandse en buitenland se schrijvers en tekenaars hier opnoemen kan niet, want het zijn er 120 (tekenaars niet eens mee gerekend). Veelzeggend is het lijstje met prijzen waarmee Querido-boeken in de loop dei- jaren bekroond zijn: 4 Gouden Penselen, 11 Gouden Griffels, 10 Zilveren Penselen. 43 Zilveren Griffels, 6 Libris Woutertje boeken op een rijtje Pietersé Prijzen, 1 Boekenleeuw, 1 Gouden Üil en 1 Hans Chris tian Ander senprijs. Met die laatste prijs ben je -zou je kun nen zéggen- wereldkampioen. Wie? Annie M.G. Schmidt natuurlijk. Maar nu dat sommetje in de eer ste zin. Querido viert haar jubi leum onder andere met 12 kleine boekjes voor een klein prijsje. Cadeautjes eigenlijk. Voor jezelf, je jongere broertje of zusje, je broer of zus boven je, een vriend of vriendinnetje en wie je alle maal nog meer met iets aardigs kunt verrassen. Een klasgenootje bijvoorbeeld met 'pakjesavond' op school als een surprise ongeveer vijf gulden mag kosten. In een kort Krullehak-stukje iets vertellen van elk boekje 4,95; 48 pagina's dik en 15 X 10 cm groot) is onmogelijk. Daarom hieronder (tussen haakjes de leeftijdsaanduiding) de titels en de namen van de auteurs. En daarna nog iets bijzonders over de laatste bladzijde in elk boekje. Imme Dros: Koning Midas heeft ezelsoren (12+); Veronica Hazel- hoff: De duivenjongen (13+); Wim Hofman: Een ABC en Suusje Pietz (4+); Rindert Kromhout: Een hond om in te bijten (5+); Guus Kuijer: De verhalen van Jonathan (8+); Joke van Leeu wen: Twee beleefde dieven (9+); Bart Moeyaert: Mansoor (10+); Michiel Nales: Kip in de klas (10+); Anton Quintana: De vos- senhater (13+); Annie M.G. Sch midt: Omdat de kraan liep (6+); Annie M.G. Schmidt: De sjaal (6+); Toon Teilegen: De ontdek king van de honing 10+). De laatste pagina van elk boekje is een extra cadeautje. Daar vind je een waardebon waarmee je tot 1 januari 1997 korting krijgt op een bepaald boek van de schrij ver/schrijfster. Met 5,00 - 0,05 uitgeven verdien je niet elke dag 5,00 - 0,005. Leuk toch? Jan Smeekens ze ox vJoJr i s» i u)-e«.r £ul(-co(or IM'M sctioevi z-ek-e*-; voov U*_t- bwctf+e ik, ci-e. <yv-£iA.c^cJL«. tj-eci.eweu.U_i be

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 3