Judasoren en duivelseieren In liet begin spaar je alles De dromen van de mensheid DINSDAG 1 OKTOBER 1996 3 Stop aan het einde van deze zin even met lezen, om met je vriendjes en vriendinnetjes af te spreken dat je straks na school met z'n allen nog een paar uur buiten gaat spelen (computeren desnoods), want morgen kan het niet Morgen begint de Kinderboeken week en moet je naar de boek winkel: daar ligt zoveel moois, grappigs, spannends, leerzaams en ander bijzonders dat je er uren kunt 'passen en meten' om precies dat boek te vinden waar je een tijdlang gelukkig mee zult zijn. En, verrassing-verrassing, bij het afrekenen te horen krijgt: 'Veel plezier ermee en alsjeblieft De huiveringwekkende mythe van Perseus krijg je gratis voor niks cadeau.' Het Kinderboekenweekgeschenk van dit jaar werd geschreven door Imme Dros. Je krijgt het tussen 2 en 12 oktober cadeau als je voor ƒ19,50 kinderboeken koopt. Het gaat over de man die ontkwam, aan de dood en aan duizend gevaren; die won van een wrede tiran en een bloedstollend boek monster; die niet geboren mocht worden en toch werd geboren'. Over Perseus dus. En dat is een naam die je vast en zeker kent als je in de afgelopen weken op zondagmorgen naar Villa Achterwerk hebt gekeken. De tweede aflevering in de prachtige serie met Griekse mythen ging over het jongetje dat 'een paar weken oud alleen met zijn moeder ronddreef in een lang niet zeewaardige kist-, en Paddestoelen in vele kleuren en vormen De zoete vruchten werden bitter. En waar het vallende oor de struik raakte groeit sindsdien het judas oor. Om ons voor altijd te herinne ren aan zijn verraad. Tenminste, dat zegt de legende. Wie zo'n pad destoel op een vlierstruik vindt, zal ontdekken dat dit mooie bruinrode zachtbehaarde zwammetje inder daad wel heel veel op een oor lijkt. Gekke namen zijn vaak toch wel logisch. De stinkzwam ruikt echt naar rottende dierenlijken. Zoiets slechts, gewoon duivels! De witte bollen waar hij uitkomt worden nu nog steeds duivelseieren genoemd. En wat dacht je van vliegenzwam, eekhoorntjesbrood, elfenbankje. Heksenkring Een paddestoel is eigenlijk maar het topje van een wirwar van ondergrondse draden. Dit heet mycelium en is de eigenlijke plant. Soms groeit het mycelium in een wei zover uit dat de paddestoelen in een cirkel komen te staan die elk jaar wijder wordt. Zoiets wonder baarlijks: dat moest een heksen kring zijn. Meneer Kuys, een groot paddestoelenkenner uit Goes, ontdekte alleen al op Noord- Beveland 329 soorten! Ze zijn er het hele jaar door, in de mooiste kleuren en vormen, overal. Tot onder een oude vloer toe. Maar, toch vooral nu, in het bos. Zeker na zo'n lekker buitje. Wie kijkt ontdekt er steeds meer. Je eerste roodwitte vliegenzwam vergeet je nooit! Rond deze tijd worden altijd veel paddestoelenwandelingen georgani seerd: DOEN! Is dat even schrikken. Lees ja als postzegelverzamelaar zomaar in de krant, dat de waarde van je post zegelverzameling steeds minder wordt. Flauwekul", zegt veiling houder La Gasse uit Vlissingen. „Vroeger kochten beleggers post zegels om snel rijk te worden. Die mensen zijn op de postzegelmarkt verdwenen. Maar de echte liefheb bers zijn gebleven en met die waar dedaling valt het dus best wel mee". Een van die liefhebbers is Rudi Wijnacker (14) uit Vlissingen. Zes jaar geleden begonnen met een mooie postzegel uit Vaticaanstad. ..In het begin spaar je alles, maar later ga je je toeleggen op een onderwerp", vertelt Rudi. „Op dit moment richt ik me alleen op Nederland". Ruilen De oudste zegel in zijn verzameling stamt uit 1872. Een zegel van 4 cent. De lege plekken in het album laten zien, dat de verzameling nog lang niet compleet is. „Via de Vlissingse Filatelisten Vereniging, kun je wel aan zegels komen", vertelt Rudi. „Ook zijn er regel matig bijeenkomsten, waar je zegels kunt ruilen". Een echte fanatiekeling wil hij zichzelf niet noemen. „Kopen doe ik bijna nooit en het gebeurt Illustratie van Harrie Geelen uit de huiveringwekkende mythe van Perseus ook vaak, dat ik weken niet maar mijn verzameling omkijk". Van de zogenaamde waardedaling kan hij dan ook niet wakker liggen. Zijn duurste zegel is er eentje van twee-en-een-halve cent. In de cata logus zoekt hij de huidige prijs op. „Kijk", wijst hij. Ongestempeld is - ie bijna 19 piek waard, met stempel slechts 4 gulden". In zijn album zijn een paar bladen gevuld met zegels, die allemaal met scouting hebben te maken. „Omdat ik zelf lid ben van scouting vond ik dat wel aardige zegels om te verzamelen", legt hij uit. Van zijn andere hobby - zwemmend reddend - zijn geen zegels voorradig. Of ze ook bestaan is niet bekend. Maar wat niet is, kan nog komen, nietwaar? Postzegelverzamelaar Rudi Wijnacker: paar bladen over scouting foto Lex de Meester landde op het eiland Serifos, waar hij een man werd. Perseus, die het slangenhoofd van Medusa er afsloeg. Perseus, die zoals het orakel voorspeld had, zijn groot vader doodde'. Mythen zijn verhalen over goden en mensen. Verzonnen, duizen den jaren oud en toch bewaard gebleven, omdat mensen overal op de wereld ze aan elkaar door vertelden. Het zijn, zegt de schrijver Neil Philip, de dromen van de mensheid. Wat. hij daarmee bedoelt kun je lezen in de inleiding op zijn boek Mythen sagen I verhalen en feiten in woord en beeld. In dit prachtig geïllustreerde boek van bijna tweehonderd bladzijden vertelt hij 65 mythen en verha len over wat lang geleden in de fantasie van mensen zo gebeurd moet zijn. Je kunt er bijvoorbeeld in lezen hoe de Japanse god Kamui op een dag omlaag keek naar de waterige wereld en besloot er iets van te maken, waar een baby aan denkt die zomaar in het wilde weg goe, goe zit te kraaien, hoe koning Arthur de dood vond, en nog veel meer spannends en raadselachtigs. Als je door het Kinderboeken weekgeschenk aan dit soort ver halen verslingerd bent geraakt - of dat al was- dan is Mythen Sagen een boek dat je zeker wilt lezen. En nog meer, omdat je er allerlei leerzaams in vindt over de geschiedenis van die verhalen. Het boek kost 39,90 en wordt uit gegeven door Gottmer, Haarlem. Jan Smeekens Gisteren nog niet en vandaag wel? Dat kon niet! Geen wortels, blade ren, geen zaadjes. En dan waar: op donkere kille plaatsen, verborgen. Net als enge padden. Sommigen hadden zelfs dezelfde verachtelijke wratten! En wie ze at ging net zo krankzinnig doen als heksen die wel padden aten. De naam die ze het ding gaven "paddestoel" was dus zo gek nog niet. enge dromen krijgt of ziek wordt. Iemand die flink diarree kreeg at het geen tweede keer. Maar waar om je dat kreeg? Hele volksstammen geloofden toen dat paddestoelen uit het binnenste van de aarde kwamen, tot leven gebracht door de bliksem. Iets tussen leven en dood. Nou, wie zich daarmee bezighield moest wel een heks zijn. foto Ruben Oreel Onze voorouders waren beslist niet dom, maar wat ze niet begrepen was eng. Zoals de paddestoel. Hoe konden zij ook weten dat sommige stoffen bevatten waarvan je hele Prachtige namen Nadat Judas bijna 2000 jaar geleden Jezus had verraden, kreeg hij zoveel berouw dat hij zijn oor af sneed en zich ophing aan een vlier.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 3