Uithuilen lucht lekker op Het doel is wel bereikt Red ieder jaar drie kinderen Nooit meer alleen op pad PZC krullebak i6e JAARGANG-NUMMER 8- DINSDAG 10 SEPTEMBER 1996 MIDDELBURG - Bas uit Middelburg is negen jaar en Setste bet vorige seizoen al leen naar de voetbaltraining. Nu niet meer. Zijn moeder is voorzichtiger geworden na alle ontvoeringszaken die de laatste weken volop in het nieuws zijn. Bas begrijpt de angst van zijn moeder niet zo: „Het, Bolwerk vindt ze eng, het parkje bij Miniatuur Walche ren vindt ze eng, en naar het zwembad mag ik pok niet meer alleen."' Dutroux België is al weken in de greep van een misdaaddra ma waarbij tot nu toe de li chamen van vier meisjes zijn opgegraven. De politie heeft in deze zaak Mare Dutroux aangehouden. Hij wordt, er van beschuldigd de meisjes te hebben ontvoerd en ver doofd. Daarna werden ze in een kelder opgesloten, mis bruikt en gedood. De zaak kwam aan het rollen toen de politie twee meisjes uit een betonnen cel bij een van de huizen van Dutroux bevrijd de. Op de eerste schooldag na de vakantie werd op alle Belgi sche basisscholen begonnen met praten over de ontvoe ringen. Veel ouders vinden dat er strenger moet worden opge treden tegen geweld tegen kinderen. Tijdens een con gres in Zweden hebben Euro pese ministers afgesproken de kinderhandel en kinder prostitutie harder aan te pakken. Ook het sextoerisme naar het Verre Oosten moet aan banden worden gelegd. Ontsnapsehool In Amerika kunnen kinderen een cursus ontsnappen vol gen in de Escape School (ont snapsehool). Ze leren er hoe je los kunt komen als iemand je vastpakt, hoe je de aan dacht van de politie kunt trekken en hoe je uit een wo ning zou kunnen ontsnap pen. In Nederland vinden we het moeilijk om over ontvoerders en verkrachters te praten met kinderen. „Moet je ze daar allemaal mee lastig vallen?," vraagt de moeder van Natasja (12) en Elvira (9) zich af. „Ik heb ze gezegd niet met een vreemde mee te gaan. Als ze met ge weld meegetrokken wor den...daar kun je ze niet op voorbereiden en dat moet je niet doen ook." De moeder van Bas denkt daar dus anders over. Toch schrikken haar angsten hem nauwelijks af. „Als ze me vastpakken ga ik gewoon schoppen en sla ze zo neer, zegt hij zelfverzekerd. TILBURG We kunnen het allemaal en we hebben het alle maal meer dan eens gedaan en sommigen doen het nog regelmatig: Huilen. Op de Katholieke Universiteit in Brabant hebben ze er onderzoek naar gedaan. Bij de vrouwen huilen de Belgische het meest en bij de mannen de Italiaanse! En hoe zit dat nou bij kinderen. We vragen het aan Marjon (10), Martin (8), Jan Willem (11) en Martin (10). Jan Willem huilt als hij iets niet snapt. „Dan raak ik in paniek." En Martin huilt als hij buikpijn heeft. Marjon en Martin huilen als ze veel gepest worden en geschopt. Jan Willem voelt zich na het huilen vervelend. „Want ik probeer het niet te doen, maar ik kan het niet tegenhouden." Ook Marjon kan het soms niet te genhouden. „Ik speelde laatst bij een vriendin en die moest huilen. Nou, toen ging ik meehuilen." En Martin moest vrijdag zwem men. „Toen was ik zenuwachtig en toen moest ik huilen, want ik durf de niet onder water." Martin heeft ook veel gehuild, toen hij klein was. „Dat zie ik op de foto's." Hanneke van Hasselt is kinderpsy choloog en heeft in haar praktijk vaak met huilende kinderen te maken. Prikkels Hanneke: „Kinderen huilen, omdat ze nare prikkels ervaren en die prikkels kunnen lichamelijk of emotioneel zijn. „Vaak is er geen aanwijsbare reden waarom kinde ren huilen. Anders wist je veel snel ler watje eraan kan doen." Hanneke: „Waar het om gaat is, dat het aan kinderen wordt toege staan, dat ze huilen en dat ze hun emoties mogen tonen." Ook heel belangrijk is dat de vol wassene zich niet laat regelen door het huilend gedrag van het kind. „Het mag niet zo zijn dat het hui lende kind steeds zijn zin maar krijgt," vindt Hanneke. Ouders kunnen hun kinderen ook leren om hun emoties op een veilige plek te tonen, bijvoorbeeld thuis. Hanneke:„Laat ze thuis eerst maar even uitrazen en uithuilen. Dat lucht op!" Tranen met tuiten foto: Pieter Honhoff Rolstoelbasketbalster Guda van der Laan: zilver uit Atlanta foto: Willem Mieras GOES - Vier keer was ze er bij: De Paralympics, De Olym pische Spelen voor gehandi capten. Twee keer won ze brons en de laatste keer, in Atlanta, won ze zilver: de sinds kort in Goes wonende rolstoelbasketbalster Guda van der Laan. Toen ze de hal ve finale van het te%m van de Verenigde Staten hadden ge wonnen, verzuchtte ze: „Breng me nou maar naar huis, nou heb ik het wel ge had, want we hadden in elk geval zilver. We hebben nu iets bereikt, daar kan je al leen maar van dromen!" In 1977 werd Guda door een bromfietsongeluk invalide. „Hé, volgend jaar een jubi leum," grapt ze. Het heeft heel wat volharding en door zetting gevraagd, om daar door te komen. Guda: „Je hebt allemaal wel eens dagen, dat je het niet meer ziet zitten. Je moet doorgaan, dan kom je er wel doorheen." Goed doel Guda vindt, dat je altijd een goed doel voor ogen moet heb ben. Bij haar was dat het hoogste in de sport te halen, wat er te halen valt. Vier keer wereldkampioen en drie Olympische medailles. „Ik dacht wel, dat het doel ge haald was," zegt ze beschei den. De Nederlandse Basketbalda mes hebben een geweldige prestatie geleverd met het be reiken van de finale. Guda: „Wij hebben maar vijftien speelsters, die op dit niveau meekunnen en daarvan zij er twaalf meegegaan. Andere landen kunnen kiezen uit duizenden dames." Van alle Paralympics die ze mee heeft gemaakt vindt ze Barcelona in '92 het einde. Guda: „Dat was zo grandioos georganiseerd, niet te over treffen. Van het vervoer tot de accommodatie en van het eten tot de wedstrijden." In Atlanta was het onbegrij pelijk slecht geregeld. De computers en de telefoons en de faxen waren weggehaald; de eetzaal was al afgebroken; bij de huisvesting was te wei nig rekening gehouden met de rolstoelen; er was veel te weinig gezond eten enz. Jam mer. Stoppen Guda stopt voorlopig met het top-basketbal in clubverband. Als het Nederlands team nog een beroep op haar kennis en ervaring doet, zal ze geen nee zeggen. MIDDELBURG - Al slingerende schooltassen gezien? Of passerende passers, linialen van links en overstekende schoolagenda's? Het kan bijna niet anders: het is voor iedereen duidelijk dat de scholen weer begonnen zijn. En ook dat er een nieuwe actie is van Veilig Verkeer Nederland. „Onze campagne is dit jaar eigentijdser en speelser," vindt de coördinator van V.V.N. iïx Zee land, Bas Vroonland. Dat kun je zien aan de flitsende affiches, maar er is ook nog een map gemaakt, de Heavy Traffic Actiemap: „Die is bedoeld om leerlingen van de scholen actiever bij de campagne te betrekken en ze zelfstandig dingen te laten uitvoeren," zegt Bas. Boodschap Je kunt bijvoorbeeld kaarten ontwerpen met een boodschap voor automobilisten. Of een tekst verzinnen voor een radiospotje, waarbij de kans bestaat dat die echt wordt uitgezonden en je in de prijzen valt. En dan is er nog het pa-en-ma- verkeersexamenom te onderzoeken hoe goed je vader en moeder in het verkeer zijn. Als ze het diploma halen moetje wel iets voor ze doen... „Al deze activiteiten zijn bedoeld om kindei*en en jongeren te laten weten hoe ze zich in het verkeer gedragen en hoe anderen daarop reage ren." Automobilisten moeten na de vakantie weer wennen aan fietsende school gangers: „Vaak ergeren ze zich aan het fietsgedrag van scholieren. Terwijl die zich weer onveilig voelen als auto's viak langs rijden en ze uit moeten wijken." Slachtoffers Behalve 'de scholen zijn weer begonnen'-campag- ne organiseert de V.V.N.met behulp van veel vrijwilligers, nog talloze activiteiten. Bas noemt het verkeersexamen, de schoolrouteverkenning (voor aankomende brugklassers), de fietsvlagge- tjesactie en een verkeerspoppenkast. En dit alles is jammer genoeg niet overbodig: per jaar komen er in Zeeland drie kinderen tussen de 0 en 12 jaar om in het verkeer terwijl er 22 zeer ernstig gewond raken. Dat rechtvaardigt deze acties.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 1