Niks kan zo loslaten Snel van start en vlak houden KRULLE- BAKJES Pijlerklimmen Samen en toch apart hangen VKVttiUWI S Terug naar de gooier Of hij als proefkonijn de 25 meter hoge 'Pijler nummer 66' op Neeltje Jans wilde beklimmen? Over die vraag hoefde Janne van Elsacker (13 jaar) uit Ritthem niet lang na te denken: „Ik heb geen hoogtevrees en ik ben ook niet bang om te vallen. Ik heb altijd al graag in bomen geklom men". Veel aanmerkingen had hij dan ook na af loop niet, Janne vond alles even leuk: „Alleen jammer dat in maart nog niet alles klaar was. Ik ben niet helemaal boven geweest. Ook het absei- len naar beneden kon nog niet". Tuigje Alsof het gisteren was herinnert Janne zich alle details van het avontuur: „Eerst gingen we met een bootje naar het platform, waar je met een soort touwladder op moest klimmen. Maar daarvoor hadden we al een soort tuigje aangetrokken". In de pijler zijn lange bouten met haken beves tigd: „Je moet jezelf zekeren door daar steeds lij nen met vasthouddingetjes om te slaan. Niks kan zo maar loslaten, als je valt ben je altijd geze kerd. Heel gemakkelijk". Veiligheid Ondertussen is de klimattractie helemaal uitge probeerd en klaar voor gebruik. Vanaf zeven jaar mag je er al op en alles voldoet aan de strengste veiligheidseisen. Heb je zin in een uurtje klaute ren, dan kun je voor maar 7,50 je helemaal uit leven.En Janne? Die gaat nog een keer: „Want nu wil ik wel eens alles doen". Kakkers gabbers, foto Ruben Oreel Zon, wind en water. En als je er voor Jort van Sisseren (15) dan ook nog een zeilboot bij doet, is zijn geluk compleet. „Maar dan wel een Splash", lacht de Goesenaar. „Da's een ideale boot". Letterlijk vertaald betekent Splash 'plons'. Zo'n plons maak je bijvoorbeeld als de boot omgaat. „Maar bij dit type boot is dat geen enkel probleem", legt Jort uit. „Je gaat simpel op het zwaard staan en je trekt hem zo weer overeind". Het verras sende van de boot is zijn snelheid en de trimmogelijkheden. Maar het belangrijk ste is toch de man aan het roer. Jort zeilt al sinds zijn zevende. „Ik begon in een Optimist, zoals alle beginnende zeilers. Maar sinds een paar jaar zeil ik dus in de Splashklasse. Elk weekeind ga ik naar Wolphaartsdijk. Daar ligt mijn ei gen boot. Alleen of met m'n broer, die ook een boot heeft, ga ik dan trainen op het Veerse Meer. Als voorbereiding op de wedstrijden. In totaal worden er vijf wedstrijden in heel Nederland gezeild. Na drie ronden - Sneek, Lelystad en Wolphaartsdijk - sta ik op een eerste plaats in de B-klasse". Tactiek Met nog twee wedstrijden voor de boeg is de kans dus groot, dat Jort eindwinnaar wordt. Maar hij heeft nog meer pijlen op zijn boog. Eind juli wordt op het Sneeker Meer in Friesland het Nederlands kam pioenschap gehouden. Een mooie gelegen heid om je in de kijker te zeilen. De tactiek staat al vast. „Zorgen dat je bij de start snel vaart maakt en de boot vlak houden", zegt Jort. „Dan hou je de concur renten achter je". De afstand Goes-Sneek wordt in ieder geval niet zeilend afgelegd. De boot gaat op de trailer achter de auto. Stevig vast gezet om een Splash op de autoweg te voorkomen. Gevraagd: rijlaarzen, maat 38- 39. Olga, tel. 0118-561378. Te koop: z.g.a.n. voetbalschoe nen, maat 30 10,-; F.P. Activity- center 6,50; F.P. vliegtuig 6,-; racebaan 5,-; tik-tak videoband 60 min. 5,-. Johan, tel. 0118- 582925. Te koop: F.P. en Hudora rol- schaaten 6,50 en 4,00; cow boy- en clownpak 10,- per st.; F.P. garage 10,-;electr. type- mach. 17,50. Pieter, tel. 0118- 582925. Te koop: flinke doos Fisher Tech- l nik/35,-. Wout, tel. 0118- 583300. Te koop: witte hamsters, geb. 28-4-'96, 5,-. Marloes Bastiaan- sen, tel. 0113-223543. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Redactie: Petra de Bil, Marina van den Boog- aart, Jaap Clement, Sam Karstens, Francis Schot, Hans Segboer en Jan Smeekens. Cartoons: Wouter Apner en Ramon de Nennie. boe dc\S Vieei be BEST \leiLis, ZO'N zweM6/n,jj) Zijn zus Emmeke (15) komt ook vaak naar het Abdijplein, maar dan juist om met anderen in de zon te zitten en te praten. „Ouderen komen hier lekker zitten, kleinere kinderen doen meer balspellen en zo", legt zij uit. Twee groepen Zodra je het plein opkomt, zie je twee groepen. Links zitten de gabbers. Zij luisteren naar gabberhouse, zijn vaak kaal en hangen rond. Rechts zitten de kakkers, al noemen zij zichzelf liever skaters. Zij hangen ook rond, maar daarnaast zijn zij wat actiever en heb ben ze een kapsel. „We hebben geen ru zie, maar we zitten ook niet bij elkaar. We ontlopen elkaar gewoon", zegt Em meke. Kakkers gabbers, skaters fietsers, voetballers jongleurs: samen én toch apart op het Abdijplein. Tenzij er verga derd wordt door de mensen van de provincie. Want dan worden ze weg gestuurd. Met of zonder haar! De boemerang is al erg oud. Er zijn aan wijzingen dat het ding zelfs al in de pre historie werd gebruikt voor de jacht. Met enorme kracht werd hij gegooid om vogels uit de lucht te halen of andere dieren te doden, een jachtwapen dus. Deze vliegende knots kwam gewoonlijk niet vanzelf terug. De aboriginals in Aus tralië maakten later een soortgelijk werp- hout. Platter, krommer en met meer afge schuinde kanten. Puur gemaakt voor de sport. Goed gegooid cirkelen boemerangs met een grote boog door de lucht en komen vanzelf weer terug naar de gooier. Een gewéldige ervaring. Zelf maken Wil je het zelf proberen dan heb je nodig: veel ruimte (een LEEG grasveld), een boe merang en weinig wind. Er is zelfs een Nederlandse club, ABO-Amstelveen, die elke maand wedstrijden houdt. Zelf een boemerang maken is een erg leuk karwei. Bijna elke vorm is mogelijk. Van een eenvoudige kromme tot sterren en cirkels. Niet voor niets zijn overal ter we reld fanatieke gooiers en verzamelaars. Vooral belangrijk is dat de zijkanten op de goede manier afgeschuind zijn en aan al lebei de kanten even schuin. Op de teke ning zie je hoe. Kies als materiaal multi plex (bv. 6 mm). Precies tekenen met figuur- of decoupeerzaag uit (laten) zagen en met vijl en schuurpapier glad maken. Tenslotte in flitsende kleuren schilderen. Voor wie meer wil weten zijn prima boekjes te koop. Zo aan het einde van de middag begint het. Het Abdij plein in Middelburg stroomt langzaam vol. Kinderen fietsen van de trappen af, skaters gebruiken de lange opritten, er wordt gevoetbald, gejongleerd en vooral gehangen. Het Abdij plein is voor de jeugd! Jan Willem Rackwitsz (9) komt er om te skaten of te fietsen, maar ook om te snoepen. „Dat moet je er ei genlijk maar niet inzetten hoor. Mijn vader is tandarts!", zegt hij snel. Jan Willem komt hier graag na schooltijd. „Het is lekker rustig, geen verkeer en zo. En door alle trappetjes en verhogingen kun je mooie sprongen ma ken". foto Dirk-Jan Gjeltema Janne van Elsacker: lijnen met vasthouddingetjes.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 4