Een passie voor de taal Iedereen is bang Zagen gaat altijd scheef Dichteres Brenda Rademakers spaart voor een huis DINSDAG 11 JUNI 1996 3 Een 'superscheet'.... wat denk je... zou je het durven? Nee, niet bij je meester of juf - die wordt daar niet wild van. Maar onder een les van de man hierboven? Met zijn felle akelig groene ogen als twee diepe poelen kijkt hij vanaf de kaft van Het demonische Schoolhoofd dwars door je heen. En erger: de judas doet dat in het echt ook. Dinah Glass weet niet wat haar overkomt als ze voor het eerst met Het Schoolhoofd te maken krijgt: 'Ze had nog nooit in haar leven zulke ogen gezien, en ze merkte dat ze zich er niet van los kon maken. Ze móést staren in die ogen. Staren, staren en staren... „Vreemd dat je zo moe bent", klonk de zachte stem van Het Schoolhoofd. „Zo moe, zo vroeg in de ochtend Zo moe", zong de stem uit de mond onder die reus achtige ogen. „Je kunt je armen en benen niet meer bewegen. Je bent zo moe, zo moe. Je hoofd wordt zwaar, zo zwaai'. En je ogen zijn zo moe, je bent zo slaperig..." boeken Je voelt het .zeker al... er is iets vreemds aan de hand op de school van Het Schoolhoofd. En als Dinah zich afvraagt „Wat is er mis", weet ze eigenlijk het ant woord al: Iedereen is bang. En ze begrijpt ook dat ze ongehoorzaam moet zijn om er achter te komen waar iedereen bang voor is. Het heeft te maken met de rare kron kel in het hoofd van Het School hoofd dat denkt dat een mens die orde kan houden, ook de wereld kan regeren. Samen met leden van Het Ge nootschap Ons Tegen Hen (GOTH) lukt het Dinah tijdens De Grote School Quiz van Eddy Hair (een soort Vergeet Je Tan denborstel Niet) Het Schoolhoofd een hak te zetten. Het demonische schoolhoofd werd ge schreven door Gillian Cross. Het wordt uitgegeven door FacetAntwerpen en kost f26,50. Maar om nog eens op die super scheet terug te komen... als je dit voorjaar naar de VPRO-serie Kattekwaad hebt gekeken, weet je hoe je met die kant-en-klare grap mensen in een - kun je wel zeggen - gênante situatie kunt brengen. Wat je er voor nodig hebt en hoe je het moet doen, staat te lezen in een klein, maar handig boekje: Kattekwaad. Na een inwijding in het katte kwaad met wat praktische tips en uitleg over de erecodes en het basispakket van spullen die je nodig hebt, kun je aan de slag om wie je maar wilt eens lekker in de maling te nemen. Iedereen? Je zou wel gek zijn... Pas op voor boze mensen met of zonder grote hond. Kattekwaad werd geschreven door Bent- he Forrer en Uitgeverij De Harmonie heeft er een leuk boekje van gemaakt. Het kost f24,90. Jan Smeekens Het demonische schoolhoofd „Eerst wist ik niet eens wat 'passie' betekende," bekent de 13-jarige Brenda Rademakers uit Klooster- zande. „Later snapte ik het nog niet, de omschrijving was heel moeilijk. Nu begrijp ik het onge veer." Het is moeilijk je passie te vinden. Je zomaar ergens aan binden. Er gens je hart voor te geven. En daar trots mee te leven. Dat zijn de eerste regels van het ge dicht dat Brenda maakte voor de jaarlijkse Kunstbende. „Ik had er op school over gehoord van mijn klassedocente en ik heb voor de grap meegedaan. Ik koos voor taal omdat ik wel vaker gedichten maak, maar het thema 'passie' vond ik wel heel moeilijk. Ik heb er eerst drie gedichten over gemaakt en daar is er één uitgekomen." Tweede/derde Brenda was een van de jongste deelnemers en bij de bekendmaking van de prijswinnaars op 18 mei in Middelburg kon ze niet aanwezig zijn: „Ik had ook nooit verwacht dat ik iets zou winnen. Toen werd ik op gebeld en hoorde dat ik 100 gulden gewonnen had. Dat is altijd leuk, vooral omdat het eigenlijk een grap was. En ik weet nog steeds niet of ik nu de tweede of de derde prijs heb! "Over de vraag of ze zich nu verder wil ontwikkelen als dichteres hoeft Brenda niet lang na te denken: „Ik was nooit van plan om er mee te stoppen. Vroeger op de basisschool schreef ik al veel, nu heb ik niet zo veel tijd omdat ik in de brugklas zit, maar dat komt wel weer." En over passie gesproken, de biblio theek heeft een goede klant aan Brenda: „Ik lees twee tot drie boe ken per week. Ik ga dan ook geen boeken of gedichtenbundels van dat geld kopen, want ik heb de biblio theek nog lang niet uit. Die 100 gulden ga ik op de bank zetten om alvast te sparen voor een huis. Dat vind ik wel grappig om te zeggen." Printer Een extra exemplaar van haar ge dicht is geen probleem, keurig ver zorgd rolt het uit de printer van haar computer: Een passie is iets. Een passie hebben is niet niets. vertelt het laatste couplet. Dichteres Brenda Rademakers: dat vind ik wel grappig om te zeggen. foto Peter Nicolai Weet jij hoe een stroomkring werkt, ken jij de bandenplakstrip, heb je al eens een zwaaipapegaai gemaakt? Allemaal dingen die Technika 10- meisjes bekend in de oren klinken. Al tien jaar lang is Technika 10 in Zeeland actief om meisjes op een leuke manier in aanraking te bren gen met techniek. Helma: „We heb ben ons eigen huisje gebouwd. Daarvoor hebben we eerst een bouwtekening gemaakt, en daarna met mini-steentjes en cement van zand, bloem en water een huis ge- metseld."Dat was leuk, maar niet altijd makkelijk, zegt Helma: „Nee, want de muren moeten wel recht staan en als je afmetingen niet kloppen kom je niet uit met je ste nen". Hout Als laatste blok zijn ze dit seizoen op de Technika 10-club in Yerseke bezig met houtbewerking. Ze ma ken boekensteunen, laarzen-knech ten en knikkerspelen. Er wordt enthousiast gezaagd, ge hamerd en geboord. Een van de moeilijkste dingen van houtbewerking vinden ze het za gen. „Het gaat gewoon telkens scheef. En dan moet je dat scheve Technika 10 in Yerseke: enthousiast zagen, hameren en boren. foto Pieter Honhoff weer wegschuren", verzucht An- drien. Als haar boekensteun af is geeft dat allemaal niet meer. Het eindresultaat is mooi en een aan winst voor haar boekenplank. In het nieuwe schooljaar beginnen de Technika 10-clubs weer, en wordt er feest gevierd vanwege het 10-jarig bestaan. Yvonne: „Ik ga naar het middel baar onderwijs. Waarschijnlijk heb ik er dan geen tijd meer voor. Dat vind ik wel jammer, want Technika 10 is heel leuk om te doen".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 3