TOPPERS Zevental kan geen kampioen worden Rosanne krijgt de zaal plat Vechter en Spriet hebben er zin in Brood slaat gat in muur Knap Sorry, ik hielp bij bevalling 2 •DINSDAG 11 JUNI 1996 „Ik denk dat wij zo goed zijn omdat we altijd samen voet ballen," zegt Niels. ,,'s Ochtends voor school, in de pauze, na school en ook 's avonds. Dan doen de meiden ook mee." „We waren hartstikke zenuwachtig," vertelt Marius „en we hadden eigenlijk niet ver wacht dat we het zouden halen." Maar het lukte wel. O.B.S. De Branding is Zeeuws kampioen voor jongenszeventallen. Het bleef spannend tot de laatste wedstrijd. Aangemoedigd door hun supporters met spandoeken, speelden ze in de sterkst moge lijke opstelling. Dat betekende voor drie van de tien dat ze die dag niet mee hebben ge speeld. Benjamin was één van de drie: „Dat vonden we niet zo erg, dat moest gewoon om kampioen te worden. En toen we dat wer den, waren we net zo blij als diegenen die wel hadden gevoetbald." Er is één ding waar ze allemaal van balen: Nederlands kampioen zullen ze nooit wor den. Niet omdat ze niet goed genoeg zijn, maar dat bestaat domweg niet. Jongens-elf tallen en meisjeszeventallen spelen wel om de nationale titel. Maar voor jongens-zeven tallen wordt geen nationaal kampioenschap gespeeld. Teveel verschil Vera de Pauw van de KNVB in Zeist vertelt hoe dat komt: „De toernooien voor jongens- elftallen en meisjes-zeventallen worden door ons landelijk gere geld. We weten pre cies welke scholen er mee doen. Bij de jongens-zevental len ligt dat anders. Die worden in elke pro vincie verschillend georganiseerd. Soms door de KNVB-afdeling of door een gemeente. Hier in Zeist hebben we daar geen zicht op, en kunnen we dus geen nationaal kampioen schap organiseren. We zijn er wel mee bezig. We hopen in de nabije toekomst, misschien volgend jaar al, ook voor de jongens-zeven tallen een Nederlands kampioenschap te kunnen houden." Men neme: 200 kilo bloem, 4 kilo gist en 4 ki lo zout. Vul dit aan met 120 liter vocht, 4 kilo sui ker en 4 kilo boter, even kneden, rijzen en laten bakken door bakker Jan van Strien uit Terneu- zen. Het resultaat? Een brood met een lengte van ruim 41 meter en een ge wicht van 400 kilo. Groot genoeg voor een vermel ding in het Guinness Re cord Boek. Het Guinness Record Boek is een boek vol met records. Zo staat er in dat de Shetlandpony Sjon de kleinste in Ne derland is. Hij meet slechts 59 centimeter. Er staan ook hele bizarre records in. Wat dacht je van kampioen weeg schaal knijpen, telefoon boek scheuren of toilet- papierrollen stapelen? Om in het boek te komen moet je aan een aantal voorwaarden voldoen, zo als bijvoorbeeld minstens twee maanden van te vo ren aanmelden. Maar dan ben je er nog niet. Jan van Strien vertelt: „Voor dat brood hebben we een speciaal blik la ten maken. En om dat blik in de bakkerij te krijgen moesten er gaten in de muur gezaagd wor den." Tekening CBS De Regenboog leek het ook wel wat om een record te vestigen voor in het Guinness Record Boek: een straattekening gemaakt door de ruim 70 leerlingen van de school. Elk kind een stukje teke nen op de stoep rond de school, dan kwamen ze aan ongeveer 500 meter. Het idee paste ook goed in het plan voor de laat ste schooldag van groep Acht Helaas, het Nederlands record is een tekening gemaakt over 13,681 ki lometer. En daar kwamen ze in Nieuwdorp nou nog net een paar stoepen voor te kort. Met vijf las hij 't zijn moeder voor maar toen hij twaalf was en de meester ook dat boek de klas voorlas zat hij er eenzaam, stil te wensen dat hij vijf of ook als de anderen was. Marina van den Boogaart Cindy de Poorter: klein wint van groot. foto Charfès Strijd Ze heeft nog een trapje nodig om bij het hok te kunnen, maar onder schat haar niet. Cindy de Poorter (10) uit Axel is al een echte dui- venmelkster. Naeen tijdje de kunst van papa De Poorter te heb ben afgekeken is ze vorig jaar voor zichzelf begonnen. En jawel. Bij een belangrijke wedstrijd waarbij 440 duiven in Roye (Frankrijk) ge lost werden, kwam haar 'Platte' als eerste terug op het hok: ze won de eerste prijs! Cindy: ..Ik nioest wel lachen. Zei den al die mannen op de club 'Nou hebben we verloren van die kleine. Hoe kan dat nou!' Het is een leuke club, P.V. de Verwachting. Ik ben het jongste lid. Ze zijn heel aardig. Toen het kermis was kreeg ik van iedereen geld. We komen elke week bij elkaar en doen vaak wed strijden. We doen rubber ringetjes om de poten en vullen de papieren in". „De duiven worden met een vrachtwagen ergens naar toe gere den en als het goed weer is gelost", vertelt Cindy. „Dan vliegen ze snel naar huis. Ik snap niet hoe ze dat weten. Maar dat vind ik het aller leukst. Naar de lucht kijken en als er één rond het huis draait denken dat die van mij is. Of van mijn va der. Maar natuurlijk liever van mij!" Zodra je duif op het hok landt, pak je dat ringetje van zijn poot en stopt het meteen in de dui- venklok. Zo kunnen ze later zien wie er het eerst was. Ik heb al prij zen. Heb je me ook in de krant zien staan?" Trucs Een duif kan wel 75 km per uur vliegen. Met flinke wind zelfs wel 115 km. Elke duivenmelker heeft zo zijn eigen trucs. Cindy: „Als je een paartje met eitjes hebt, laatje maar één duif vliegen. Die denkt dan 'ik wil gauw terug naar mijn vrouwtje en mijn eitjes'. Jonge duifjes verwen ik eerst. Dan den ken ze vast 'o wat lekker. Ik wil nog meer. Ik ga maar snel terug". De dertien 'oude' duiven van vorig jaar zijn weer terug naar vaders schuur. Cindy heeft dit seizoen (ju- ni-september) elf jonge klaar voor de start. Jacob blijft liever thuis heeft ze al gemerkt. Maar de Vechter en Spriet hebben er zin in. „Ze zijn al aan me gewend. Dat doe je met eten geven. Ik hoop toch zo dat ik de eerste prijs win op Orleans (Fr.). Dat is een heel belangrijke wedstrijd. Er doen duiven uit heel Nederland mee. Stel je voor..." De brug staat de hele morgen open, het moet een enorme drukte bij dokters en tandart sen zijn en de wekkers van te genwoordig zijn beslist waar deloos. Tenminste, als je de leerlingen gelooft. En dat doet conciërge Rien de Jonge van de school CSW in Middelburg niet meer zo vaak. „Ik luister naar de reden van het te laat komen en vul dan op een geel papiertje in of het geoorloofd is of niet. Alleen met dat gele briefje worden ze in de les toegelaten", legt Rien uit. Broer overboord Elke dag weer hoort hij dezelf de smoezen aan. Meer moeite heeft hij met de soms akelige/ smoezen die oudere leerlingen bedenken. ,,De ergste zijn wel m'n moeder heeft baarmoederhalskanker, m'n broer is ove?'boord gesla- gen. Dit soort tragische zaken trek je natuurlijk niet na, maar toen later bleek dat het niet waai' was, heb ik die leer lingen niet meer recht in de ogen kunnen kijken. Ook gelo gen, maar veel vrolijker is de smoes: ik heb geholpen bij de bevalling van mijn buur vrouw. Leuk, laat het geboor tekaartje maar zien dan. Dat kwam dus niet!" Smoezenkampioen Brugklasser Sander de Jonge geeft toe dat hij ontzettend vaak te laat komt. Hij pro beert altijd wel een smoes. „Ik woon in de Griffioen, maar zeg wel eens dat de brug open stond. Rien weet toch niet waar ik woon!" Een greep uit zijn andere smoezen: er was brand en ik mocht er niet door van de brandweer, of ik zag een aan rijding en moest helpen. Het nadeel van smoezen be denken is Sander inmiddels bekend. „Een keer was m'n ketting er echt af, en toen ge loofde niemand me". Rosanne van Stuijvenberg tweede tijdens voorleeswedstrijd: positief ingestraald. foto Pieter Honhoff 'Lezers zijn winnaars'. Speciaal voor het interview heeft Rosanne van Stuijvenberg (12) het paarse t-shirt met deze tekst nog eens aangetrok ken. Het is een kostbaar souvenir aan een onvergetelijke dag in Utrecht. Daar werd drie weken gele den de landelijke finale voorlezen gehouden. Als Zeeuws kampioene bond Rosanne daar de strijd aan met elf andere kandidaten. „Voor alle zekerheid had ik mijn vriendin Romy Meyer als mascotte meegenomen", vertelt Rosanne. „Zij had me beloofd tijdens het voorlezen net als Jomanda positief in te stra len". Blijkbaar heeft Romy inderdaad bo vennatuurlijke krachten, want Ro sanne eindigde op een prachtige tweede plaats. De zaal lag dubbel toen zij voorlas wat de merel uit het boek 'Olie' van de schrijver Guus Kuijer vertelde: Hé vrouwtje opgelet, ik wil met jou naar bed, en maak je dan een ei, dan doe ik zaad erbij. Een vrolijk stuk vol humor. Dat vond ook Aart Staartjes, de voorzit ter van de jury. Rosanne: „Hij zei, dat ik de humor van het stuk heel goed door mijn manier van lezen had overgebracht op de zaal". De dertig supporters van haar school De Sprienke uit Goes lieten, gekleed in paarse t-shirts, uiteraard luidkeels horen het daarmee volko men eens te zijn. De tweede plaats leverde haar behalve een vette boe- kenbon ook een oorkonde op. Ze was ineens een soort beroemd heid. Er werden foto's gemaakt voor de krant en natuurlijk wilde ieder een haar de hand schudden. Een vermoeiend dagje met een hele leuke terugreis naar Goes. „Het leek wel een schoolreisje", lacht Rosanne. Broertje Tim op zijn driewieler luis tert ademloos naar haar verhaal. Je ziet hem denken. „Wat ben ik een bofkont met zo'n voorleeskampioen in huis!"

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 2