Graffiti spuiten is pure kunst Keepersmoord loopt goed af Leerlingen met vuur op de loop Josy trekt neus naar stropers GOES - Op de Anne Frankschool in Goes kennen ze al jaren een Pannenkoekdag. De oudste kinde ren, die de school gaan verlaten, organiseren dan een sportdag voor de andere kinderen van de school als afscheid. Niek Flipse werkt op de Anne Frankschool en op de Klimopschool in Middelburg. „Bij ons kwam de gedachte op om eens wat uit te wisselen." En op 20 juni is het zover. De oudste leerlingen van de Anne Frankschool hebben een Olympiade op touw gezet voor de kinderen van de Klimop- school. Niek: „Ik verklap niet wat we allemaal zullen doen. Plet wordt geen sportdag met allerlei klassementen en stopwatches. We spelen een he leboel leuke spellen waar iedereen aan mee kan doen." Muziek en toneel Het belooft een zeer speciale dag te worden, want er gebeurt nog veel meer. Niek: „Er is een optre den van een band, live music dus en er is een in- springtheater. Daarbij kunnen kinderen meedoen aan toneel." Tegelijk met de Olympiade zal de geheel ver nieuwde gymnastiekzaal van de Klimopschool of ficieel geopend worden. „Allemaal door en voor ouders," zegt Niek, „want die hebben heel veel werk verzet met het vernieuwen van de vloer en het schilderwerk." Ouders zorgen ook voor soep en broodjes en drin ken. Fakkelloop Maar het bijzonderste is wel de Fakkelloop-esta fette. Hierbij wordt het Olympisch vuur overge bracht van Middelburg naar Goes. Niek: „Dat gebeurt door acht kinderen: vier van de Klimop en vier van de Anne Frank. Ze lopen om de beurt één kilometer en mogen dan steeds uitrusten in een busje, dat er achter rijdt." Het vertrek is om 9.00 uur uit Middelburg en mep hoopt om 13.30 uur in Goes te zijn. Bij de Anne Frankschool staat een grote stellage met een wereldbol en daar wordt het vuur ontsto ken. Niek: „De volgende dag wordt het hele pro gramma van de Olympiade op de Anne Frank- school gespeeld." PZC'krullebak" 16e JAARGANG - NUMMER 6 DINSDAG 11 JUNI 1996 ;a*RBMSBS«E WiLT U EVEN STiL' LiGGEN AUB KAPELLE - De zwarte neus hoorn in Kameroen wordt be dreigd met uitsterven. Er zijn er nog maar vijftig van en dat is natuurlijk veel te weinig. Deze boodschap hoorde de elfjarige Josy Braam uit Ka- pelle op een zaterdagmorgen m het kinderprogramma Te- lekids. Josy: „Stropers willen de neus hebben dus wordt er op gejaagd en worden ze dood geschoten." Via Telekids kon je een actie pakket aanvragen. Dat heeft Josy meteen gedaan. „Het was een bandje en daar moest je je naam, adres en telefoonnummer inspreken," zegt ze. Ze kreeg een blad toege stuurd vol informatie over de zwarte neushoorn. Josy: „In het blad zat een Rhino Red derslij st. Daarmee ben ik langs de deur gegaan en heb ik gevraagd of de mensen een neus voor 2,50 wilden kopen" Stropers Het was voor het eerst dat Josy met een actie meedeed en dan nog wel in haar een tje. En het ging goed! Josy: „De meeste mensen wilden wel een neus kopen. Ik heb er veertien verkocht, dus voor wel 35,-. Ze moe ten een handtekening zetten en dan wordt het geld auto matisch van hun rekening afgeschreven, net als bij de Kinderpostzegels." Het geld dat met deze actie opgehaald wordt, is bestemd voor de bescherming van de zwarte neushoorn. Er wor den mensen in Kameroen op geleid om de stropers bij de neushoorn vandaan te hou den. Josy: „Ze leren alles over de neushoorn en ze heb ben natuurlijk ook spullen nodig als verrekijkers." Mooie pet De opleiding wordt geregeld door het Wereldnatuurfonds. Gelukkig heeft de actie zo veel geld opgebracht dat de zwarte neushoorns kunnen blijven bestaan. Josy is er hartstikke blij mee. „Omdat ik heb meegedaan, krijg ik ook nog een cadeautje" ver telt ze trots. „Een mooie pet, die ik veel zal dragen."Als je ook iets wil doen voor be dreigde dieren, kan je infor matie krijgen bij het Wereld natuurfonds. Danny Dijke en Arvid Pieterse: wie wordt de nieuwe keeper van BI. OOST-SOUBURG - Nee, nee, wees gerust. Het is echt geen gezichtsbedrog. En ook de spelregels bij voetbal zijn niet veranderd. Speciaal voor deze foto zijn Danny Dijke (14) en Arvid Pieterse (14) samen tussen de palen gaan staan. Niet zonder reden. Beide spe lers van voetbalclub RCS uit Souburg barsten van het ta lent. Dat bleek de afgelopen weken toen ze meededen aan de titelstrijd 'Beste keeper van Nederland'. Danny: „In maart plaatsten we ons via de voorrondes voor de landelijke voorronde in Den Bosch." De tegenstanders werden uitgeschakeld met spelletjes als 'keepersmoord en keepersoorlog'. Vreedzame spelletjes overigens zonder bloedvergieten. „Bij keepersmoord probeer je de andere keeper met de bal aan de voet te passeren en daarna te scoren", legt Arvid uit. „En bij keepersoorlog scoor je door middel van een zogenaamde dropkick." Een derde onderdeel vormde het spel keeperstennis. Daar bij moetje de bal, die over een net wordt geschoten zien te pakken, voordat hij de grond raakt. Finale Van de zesduizend(l) keepers bleven er tenslotte 300 over. Zij mochten in Den Bosch de strijd verder uitvechten. He laas sneuvelde Danny, maar Arvid Pieterse wist zich te plaatsen voor de allesbeslis- sende finale in Heerenveen. „Echt zenuwachtig was ik niet", zegt Arvid. „Ik kende mijn tegenstander en ik wist wat ik zelf kon". Het werd een nek-aan-nek race, die op het nippertje door Arvid met 5-4 werd verloren. De gouden handschoen ging naar zijn tegenstander. Maar ook Arvid stond niet met lege handen. Hij kreeg een com plete keepersuitrusting: Een shirt, broek, kousen en hand schoenen. De strijd is gestreden, maar sportief gezien gaat de strijd tussen Arvid en Danny ge woon verder. Beiden zijn keepers in een C-elftal. Bei den gaan over naar de B's. Grote vraag is: Wie wordt de nieuwe keeper van BI? Zolang die vraag niet beant woord is doen ze het gewoon met z'n tweeën. Wel zo gezel lig- 's GRAVENPOLDER - Hoekige lij nen, door elkaar gestrengeld in een grillig patroon van bonte kleuren. Pijlen schieten alle kanten op en met enige moeite zie je cijfers, let ters en geheimzinnige tekens. „Een heleboel mensen vinden het vanda lisme, maar ik vind het kunst", zegt graffïtikunstenaar Collin van der Sluys (16) uit 's-Gravenpolder. Geef hem een baseballpet, een cas setterecorder met daarin hip-hop of rapmuziek en een ruime hoeveel heid spuitbussen en hij verandert de saaiste muren of deuren in een opwindend kijkavontuur. „Een heleboel mensen denken dat het makkelijk is, maar dat is het niet. Je moet nnmtelijk inzicht hebben en een goed gevoel voor kleuren en verhoudingen". Ook het omgaan met de spuitbus vraagt veel ervaring: „De druk en de af stand zijn heel bepalend, ik spuit alles uit de hand en op gevoel". Spanning Na drie jaar spuitervaring mag Collin zich een volleerde spuiter noemen. Maar met weemoed denkt hij nog wel eens terug aan de tijd, toen hij met een groep spuiters, de tunneltjes en andere saaie opper vlakken opfleurde. Eerst de out-li- nes, dan fill-innen en als het piece klaar is de tag eronder. „Die span- Graffïtikunstenaar Collin van der Sluys: goed gevoel voor kleuren en verhoudingen. ning van wel of niet betrapt te wor den gaf een hele kick", zegt Collin. Maar de kick ging over toen hij een aantal keren voor langdurige on dervraging mee naar het bureau moest: „Sindsdien spuit ik alleen maar als het gevraagd wordt of in opdracht". En over opdrachten heeft hij geen klagen, zijn kunst is te zien in slaapkamers, op bouwke ten, garagedeuren en in jeugdso- zen. En niet te vergeten de kelderdeur van zijn school, Groot Stelle in Goes. „Die deur werd altijd onder- geklodderd, nu niet meer dus, ie dereen vindt het mooi", zegt een trotse Collin. En voor de grote stadsbestuurders heeft hij nog een gratis en eenvou dig advies: „Wijs een legale plek aan om te spuiten en het is een heel eind over met die overlast van graffiti".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 1