WCCgSChflm HIS Vijand Pop komt in Zeeuws Museum uit de kast VKUUlIWi V>3 Elke roeier kiept 'ns om KRULLEBAKJES Tico Seip gediplomeerd roeier bij De Hortte Nikki Schweertman pakt nationale titel en zwarte band Expositie poppekastpoppen en poppenkasten in Zeeuws Museum. •4 DINSDAG 14 MEI 1996 Pico Seip: roeien niet de riemen die je hebt. foto: Dirk-Jan Gjeltema foto: Dirk-Jan Gjeltema Hoe versla ik de weegschaal? Dat was voor judoka Nikki Schweert man (14) het grootste probleem. Vlak voor de Nederlandse kam pioenschappen judo in Zwolle mocht de wijzer niet boven de 61 ki lo komen. „Dat was de gewichts klasse waarin ik mee mocht doen", vertelt ze. Met veel discipline versloeg ze niet alleen de weegschaal, maar ook haar tegenstanders op de mat. Na drie judoka's te hebben gevloerd, bereikte ze de finale. Nikki: „Toen werd ik best wel ze nuwachtig, de titel lag voor het grij pen". Na een achterstand kreeg ze haar tegenstandster in een houd greep. „Dertig seconden volhouden en toen was het gepiept", lacht ze. Het leverde haar niet alleen een fraaie beker op maar ook de felbe geerde zwarte band: „Die krijg je automatisch als je Nederlands kampioen wordt". De titel heeft ze zeker niet cadeau gekregen. „Ik begon op m'n zesde al met judo", vertelt Nikki. „Mijn eer ste trainer, Wim Geelhoed, leerde mij letterlijk spelenderwijs het ju do. Hij noemde dat 'tuimelen'." Grondgevecht Inmiddels heeft Tonnie Mulder de training overgenomen. Per week staat en ligt Nikki zes uur op de mat. Het liefst liggen. „Het grondgevecht is mijn sterkste kant", vindt ze zelf. Met een been- veeg of een schouderworp probeert ze haar tegenstandster tegen de mat te werken om daarna via een houdgreep het karwei af te maken. En daaruit is geen ontsnappen mo gelijk. Haar vader heeft dat een keer tijdens een training mogen er varen. „Geeft een veilig gevoel, als je met zo'n dochter op stap gaat", zegt hij lachend. Hij heeft z'n body guard altijd bij zich. IJzeren stang Speciaal om haar armspieren te trainen hangt er thuis in de hal een ijzeren stang. „Elke morgen is het eerst twintig keer optrekken en dan naar school", vertelt Nikki. De twee jongere broertjes Pascal en Piedro kijken met ontzag naar hun grote zus. Beiden zijn ook actief ju doka's. Piedro weet echter vooraf, dat hij kansloos is tegen zijn zus. „Ze is te zwaar voor mij", verklaart hij. Maar dat kan nooit de echte re den zijn. Dat bewijst de,glanzende beker boven op de televisie. „Het is geen grote tentoonstelling, maar wel een heel leuke," zegt Eve line Mulder van het VMC in Mid delburg. Maandenlang is ze bezig geweest met de voorbereiding van de expositie. In de kast uit de kast, die gaat over poppenkastpoppen en poppenkasten. Hij is gemaakt voor alle Zeeuwse basisscholen. Het was een enorm karwei. „Je moet met zoveel dingen rekening houden," zegt Eveline. „Praten met de timmerman over de kasten, kleu ren kiefcen en verf kopen, zorgen voor publiciteit, verdeling in de ruimte." Ook het verzorgen van de teksten bij de verschillende onderdelen heeft aandacht gekregen. De tentoonstelling is te zien in het Zeeuws museum in de Abdij in Mid delburg tot het einde van dit school jaar. Daarna kunnen de basisscho len de tentoonstelling en het bijbe horende lesmateriaal aanvragen. publiek spelen."Verder zijn er nog Wajangpoppen te zien en marionet ten uit Londen en een schimmen spel. Kinderachtig Je mag de tentoonstelling zes we ken op school houden en er zijn enorm leuke dingen mee te doen. Nog een ding moet Eveline van het hart: „Omdat het over poppen gaat wordt al gauw gedacht dat het kin derachtig is. Helemaal fout! Het is voor kinderen. Daar gaat het om!" Vingerpoppen Eveline: „Voor de kleinsten zijn er de verschillende typen vingerpop pen uit Bommelburg.Die beleven el ke dag een ander avontuur. Ze val len uit de boom, moeten naar de dokter, vieren feest, enzovoort." Dan is er de knuffeldoos met hand poppen, beschilderd door Wim Hof man. „Hierin zitten vijf pluche die- renflguren: egel, kikker, bij, muis en lieveheersbeestje," zegt Eveline. Er hoort een video bij, waarop ideeën staan, wat je allemaal met de die ren kunt spelen. Voor de oudste kinderen zijn er handpoppen en stokpoppen. Daar mee kunnen ze in een door Eveline zelf bedachte poppenkast spelen. Eveline: „Je kan hem op twee ma nieren gebruiken. Met de poppen spelen en er zelf naar kijken of voor Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Redactie: Petra de Bil, Marina van den Boogaart, Jaap Clement, Sam Karstens, Francis Schot, Hans Seg- boer en Jan Smeekens. Cartoon: Wouter Apner Strip: Ramon de Nennie. Adres: Oostsouburgseweg 10, Post bus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00- 17.00 uur): 0118 484000 Roeien leer je op een vlot. Dat klinkt een beetje gek, maar het is wel waar. „Het roeistel is nage bouwd op een vlot", legt Tico Seip (13) uit. „Je zit dan zogenaamd in de bak om de eerste beginselen te leren. Gelukkig ga je na het droog- roeien vrij snel een echte boot in om de fijne kneepjes onder de knie te krijgen". Sinds een halfjaar is de Middelbur ger actief lid van roeivereniging De Honte in Middelburg. Het roeivirus heeft hij van zijn ouders. „Die heb ben zelf ook altijd geroeid, van daar". Roeien lijkt vrij simpel, maar dat is het niet. Het ophalen van de rie men, het draaien en het inpikken in het water kost heel wat moeite. Ge lukkig krijgt Tico tijdens de trai ning begeleiding van ervaren roei ers. „Je gaat samen in een boot en tijdens de roeitocht word je het een en ander bijgebracht", vertelt Tico. „Bijvoorbeeld iets over de verkeers regels op het water. Een roeier moet altijd aan stuurboord de wal hou den". Evenwicht Trouwens over wal gesproken, aan wal komen is ook een kunst apart. Tico: „Je moet wennen aan het schommelen van de boot en je moet je evenwicht zien te bewaren. Elke roeier is vroeg of laat wel eens in het water gekieperd. Ik dus ook". Een zwemdiploma is dus geen over bodige luxe. Op dit moment is Tico gediplo meerd roeier. Voor dat diploma moet je laten zien dat je kunt roei en. Een praktijkonderdeel is het draaien met je boot over stuur boord. Maar ook moet je de ver schillende onderdelen van een boot kennen. Het blad, de bladtip, het voetenbord, enz. Schoonmaken De roeivereniging beschikt op dit moment over een vloot van twaalf boten. De kleinste boten zijn de skiffs, waar je met een persoon in kunt. Tico: „Lekker met een paar skiffs erop uit. Dat vind ik het leukst om te doen". Na het roeien volgt altijd de schoonmaakbeurt. „Het zoute wa ter zou de boot op den duur bescha digen", legt hij uit. „Daarom spoe len we na het roeien de boot af met gewoon leidingwater. Daarna wordt de boot zorgvuldig afgedroogd en bergen we hem op in het boten huis". Zuinig zijn op de boten is bij De Honte het devies. Tenslotte moet ook deze vereniging roeien met de riemen, die ze heeft. Alleen voor particulieren tot lé Jaar. Prijs SS cent per regel. Bij te koop of verkoop verplichte vermelding van het totaalbedrag, max. fO,'. Krullabakfes worden alleen ge plaatst als er een naam, plus adres of telefoon nummer in staat. Opgeven Mj de FXC-kantoren óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. Dan geldige postzegels LOS bijsluiten. Verloren: rode porte monnee met 52 flippo's. El ine, 0118-637444. Ruilen: Pocahontasplaat- jes of 10 cent p.st. Eline, 0118-637444. Te koop gevraagd: goe de gitaar, graag met les boeken. Jacco, 561274. Te koop: cass.bandjes van 2 Unlimited: 'Real things' en 'No limits', ƒ7,50 per stuk. Jordi, tel. 0118-479745. Te koop: Supervision +3 spelletjes, 50,-. Gertjan, 0113-501380. Te koop: jonge cavia's, 7,50 per stuk. Jolanda, tel. 0118-591764. Te koop: meisjesjack mt. 152, groen met rood/wit te voering 20,-; gebr. wit linnen schoenen met dikke zolen, mt. 36 ƒ7,50; hoge linnen schoenen, gebr. wit, mt. 37, ƒ7,50; l.bl. spijker- bloes m. I. mouw, mt. 158, 7,50; zw.wit gerui te bloes, m. I. mouw, mt. 158, ƒ7,50, alles z.g.a.nw. Ester, 0118- 640842. Te koop: Super Mario All Stars, ƒ45,-. Tel. 0113- 223688. Te koop: jongens citybi- ke, 8-11 jr., 18 versn., Marco, tel. 625371. Te koop gevr.: Atari Lynx opklapbare tafeltennista fel, Wouter, tel. 0118- 592519. Te koop gevr.: Game boyspelletjes, Tanne, tel 0118-643590. Te koop gevr.: zwarte da mes opoefiets, wielmaa: 26-28 inch, Debbie, tel. 0118-616624. Te koop gevr.: kinder- surftuig, Mirjam, tel, 0118-592914. Te koop gevr.: een joys tick met ronde poort oi omzetschakelaar (snoer voor Tandy computer), Liselotte, tel. 0118- 627025. Te koop gevr.: Junior Tri- viant, Anne, tel. 0118- 642160. Wij sparen flippo's en willen graag ruilen, tel. 0115-442031. foto Dirk-Jan Gjeltema Judokampioene Nikki Schweertman: Dertig seconden volhouden en dan is het gepiept.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 4