Accordeon is weer in Groot ei is even slikken Krijgen ze elkaar? Concertina telt drie afdelingen en ruim tachtig leden DINSDAG 14 mei 1996 3 In Aeneas en Dido van Ed Franck krijgen ze elkaar - maar dan? Meer dan 2000 jaar geleden vertelde de Romeinse dichter Vergilius in een lang ge dicht over een man en een vrouw die tot de beroemdste liefdesparen uit de geschiedenis behoren. Zijn boek wordt nog al tijd gelezen, maar is niet voor kinderen bedoeld. Er staan geen rare dingen in of zo, maar ge woon - het is niks als je twaalf bent. Kort geleden werd het op nieuw bewerkt door Ed Franck. Hij streepte er veel in door, ver anderde ook een heleboel en schreef het daarna op in woor den van deze tijd. Na een vlucht hals over kop uit Troje en een zwerftocht van ze ven jaar op zee landt de Tro jaanse generaal Aeneas ergens op de kust van Noord-Afrika in de buurt van de stad Carthago. Koningin daar is de beeldscho ne Dido. Als de twee aan elkaar worden voorgesteld, weet Aene as niet waar hij het zoeken moet. En geen wonder: jzijn ogen gleden over het gelaat van Dido. Over haar wenkbrauwen die de boog van meeuwenvleugels had den, over de prachtige lijn van haar bovenlip, over haar zachte onderlip, die wellustig leek te sluimeren, over de schuchtere en toch zelfbewuste lijn van haar hals. Ze bleven haken aan haar ogen, oosters van vorm, dadels bijna, rijpe dadels, die wiegen aan bomen in een milde bries die de geur van tamarinde aan voert'. En als hij dan ook nog haar pol sen ziet buigzaam als bloem stengels, en haar stem hoort die klinkt naar dromen en onbeken de verlangens, is hij verkocht. Nog diezelfde avond staat zijn hart in lichterlaaie. Vuur en water Aeneas zelf mag er trouwens ook zijn. Dido kan er zelfs niet van slapen. En als ze dan einde lijk na veel woelen ingeslui merd is, schiet ze plotseling wakker van 'een licht bonzende, aangename duizeligheid, ge volgd door een kramp in haar buik'. Aeneas en Dido krijgen niet wat je ze zo graag gunt. Ja - tijdens een hevig onweer mét veel dof geroffel in de hemel kussen ze elkaar in een grot in een berg wand 'en gingen toen liggen en gaven elkaar vuur en water, overstroming en droogte, licht en schaduw'. Maar hun liefde eindigt buiten gewoon tragisch. Aeneas en Dido (69 pagina's) verschijnt in de Valentijn-reeks. De andere boekjes heten Romeo en Julia; Tristan en Isolde, en Carmen. Ze werden alle vier ge schreven door Ed Franck, kos ten 18,95 per stuk en worden uitgegeven door Altiora, Averbo- de. Je zou ze zeker moeten lezen als je al weet van de liefde hebt. Maar ook als je nog niet door een ander betoverd bent, of nooit iemand aan je hart hebt gedrukt. Vandaag of morgen overkomt het je. Zeker weten. Mag je hopen. Jan Smeekens deniemre avonturen van h-e, -er COVNÓÖoyn op de canape Ct0.t -eert Kun je het geluid van een boomkik ker nadoen? Weet je hoe een ooievaar staat, of welke vogel hoor je hier? De ze en andere vragen en opdrachten kan je verwachten als je meedoet met een natuurspel. Ze worden gehouden in Zeeuws-Vlaanderen. Met een kaart van de Clingse bossen, de Kievitte- polder of de Braakmanbossen speel je een 'levend' Ganzebord door het ge bied heen. 1996 is het Jaar van de Natuur. In Zeeland is juni tot Zeeland Natuur- maand uitgeroepen. Dan rijdt ook de Natuurbus door de provincie. Elke dag heb je te maken met natuur, bij het uitlaten van de hond of op je fiets naar school. Als je wat meer van de natuur afweet, heb je meer plezier onderweg. De Natuurbus geeft je die kans: via een trapje kom je in de donkere bus. Je ruikt het bos, hoort de geluiden van wegrennende dieren en opvlie gende vogels. Je voelt de takken te gen je jas zwiepen, langzaam wordt ■een De accordeon is weer helemaal in! In de popmuziek zie je ze steeds meer. Maar ook de jeugd is er gek op. Geen wonder. Al na een jaartje oefenen heb je een heel orkest in je vingers. De Zeeuwse Accordeon-vereniging Concertina begon zes jaar terug met twaalf leden. Dat zijn er nu 85. Er zijn intussen drie afdelingen (Vlissingen, Zierikzee, Oostburg) en drie orkesten. Een keer per maand komen alle leden ook een avondje naar Souburg. Vooral heel gezellig. Accordeon leren spelen kun je eigenlijk al vanaf je zevende. Je begint met een kleintje. De meeste kinderen volgen wel eerst AMV op de muziekschool om noten te leren. Vijf enthousiaste leden aan het woord: Veronique (10) uit Vlis singen, Roos (11) en Corine (15) uit Serooskerke, Arnoud 12) uit Zierikzee en Ronald (14) uit Koudekerke. Ronald twijfelde eerst nog over elektrische gi taar. „Maar aan die balg trekken leek me leuk. Vorig jaar kwam er ineens een inotor op de camping gereden en ik moest mee. Zat ik achterstevoren op die motor te spelen en later in een café. Gaaf. Volgend jaar mag ik al B- examen doen." Corine heeft net haar examen gehaald en krijgt nu een eigen accordeon: „Op treden is het leukst. Thuis, als we met de hele familie sinterklaas vieren, maar ook zoals laatst in Der Boede. Ie dereen klapte en zong mee. We hebben ook leuke kleding. Alleen dat apestrik- je, hmm". Beker Veronique speelde nog maar vier maanden en won al een beker op een concours. Een natuurtalent? „Nee hoor! Maar het is niet zo moeilijk. Elk knopje is een akkoord, die met dat kuiltje is de C. Dan leer je de G, de F. Steeds wat erbij en leuke liedjes." Roos neemt haar accordeon altijd op een karretje mee. „Dat ding weegt acht ki lo, anders krijg ik lamme armen. Ik oe fen een half uurtje per dag. Pas mocht ik met drie vriendinnen op de verza- mel-cd van 700 jaar Veere meespelen. Dat was heel leuk!" Arnoud zit al in het A-orkest en pakt de boel groots aan. „Op markt- en toe- ristendagen speel ik op straat. Dat heb ik bij de gemeente gevraagd. Soms ver dien ik 200 gulden in een paar uur". Met dat geld betaalt hij straks mee aan zijn droomaccordeon. Die kost dan ook 4.500,-. Leden van Concertina krijgen elke week privéles op de muziekschool voor de halve prijs. Ook kun je een accor deon huren. Zo kun je eerst zien of het wat voor je is. Wie meer wil weten moet mevrouw Schroevers maar eens bellen (0118-470532). foto; Dirk-Jan Gjeltema het licht en dan... Mis hem niet die bus vol avontuur. Theater In de buitenlucht genieten van een theatervoorstelling. Speciaal voor kinderen, je vader en moeder mogen ook mee, in de Natuurmaand is de voorstelling: 'Een draak van een ver haal'. Clara ontvangt op zekere dag een pakje met daarin een vreemd groot ei. Dat laat ze uitbroeden door me vrouw uil en wat daar uitkomt en de spannende avonturen die Clara be leeft, ga dat zelf maar zien! Bij slecht weer verhuist de voorstelling natuur lijk naar binnen. Dit zijn niet de enige dingen die er te doen zijn in de Natuurmaand juni. Voor meer informatie over wat, waar en hoe, haal je de Zeeland Natuur- maand-informatiekrant in huis. Die ligt voor je klaar bij alle Zeeuwse VWs.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 3