LIEFDE Zwanger? Zoek snel hulp Maak het nou uit! Zoenen hoeft niet altijd hoor Wachten op de ware Te gauw Leer sjansen op dansvloer 2 DINSDAG 14 MEI 1996 Cor Krijnen werkt bij het FIOM Zeeland. Het FIOM helpt mensen die door seksuele ervarin gen in de problemen zijn gekomen. Con: „Laatst was hier een meisje van twaalf. Zo jong al zwanger is gelukkig een uitzondering. Maar bij meisjes van veertien komt het toch regelmatig voor. Vaak hebben ze een oudere vriend. Dachten dat je van de eerste keer niet zwanger kunt raken of dat zoiets alleen ande ren overkomt. Veel jongeren blijken slecht voorgelicht. Zeker op de eerste seksuele con tacten zijn ze vaak niet goed voorbereid". Als je verliefd bent denk je dat hij de 'enige echte' is. „Na vakanties is het hier drukker", zegt Con. „Maar zelfs bij jongeren die wel bewust vrijen komen ongelukjes voor. Verkeerd condoomge bruik. Of dat de pil niet werkt door ziekte of diarree. Soms is er sprake van verkrachting of incest, of denken we dat dat zo is. We helpen als de jongere dat wil". Je zit nog op school en ineens ben je zwanger. Wat moet je in vredes naam? Bijna altijd begint het met paniek en verwarring.door allerlei tegenstrijdige gevoe lens. Con: „Jongeren komen hier via de arts, school of abortuskliniek (Stimezo). Soms weten de ouders nog nergens van. Wij helpen ze de boel op een rijtje te krijgen. Liefst samen met de ouders, maar als dat niet kan, alleen. Soms heb je van die aardige moeders die zeggen 'we krijgen dat kind samen wel groot'." Maar een kind krijgen is niet niks, zegt Con: „Niet meer uitgaan wanneer je wilt, altijd heel veel rege len, beperkte opleidingskeuze. Doordat je meer thuis moet zijn, raak je soms geïsoleerd. Je ge loof. Wat doetje vriend? Durf je de verantwoor delijkheid en de opvoeding aan? Pas als je al die dingen echt goed doordacht hebt, kun je be slissen of je de baby wilt laten komen of dat abortus de beste oplossing is". „Voor jongens - als ze het al weten - is het ook niet niks, maar het gaat niet om wat vriend of moeder wil. Het meisje beslist, zij moet met haar keuze leven. Ongeveer de helft kiest voor de baby. Het is be langrijk zo vroeg mogelijk te komen. Anders is de keuze al bepaald en zul je het kind moeten krijgen, ook als je niet wil. Zo nodig helpen we ook nog na de abortus of bevalling". Con be sluit: „Jong in verwachting is niet altijd zo erg als je denkt. Zulke dingen gebeuren. Maar ga er nooit alleen mee rondlopen. Praat erover en zoek hulp!" (FIOM Zeeland: 0118-627311) Beginnen kinderen en jon geren op steeds jongere leeftijd aan seks? En hoe groot is de invloed van ero tische televisiefilms en kleurige blootbladen? Uit een onderzoek, dat Ja- nita Ravesloot van de Rijksuniversiteit in Leiden deed onder jongeren, blijkt dat het allemaal nogal meevalt en dat steeds meer jongeren de eerste seksuele ervaring uitstellen: „meis jes zoenen en vrijen wel een beetje, maar willen hun maagdelijkheid het liefst bewaren voor de ware liefde", zegt Janita. „Jonge ren verbinden seks toch aan een vaste, relatie en daar hebben ze vaak nog geen zin in, ze hebben ook zoveel andere dingen aan hun hoofd. Ze zitten op school, moeten vriend schappen onderhouden en dan is er nog de angst voor aids. Als meisje ben je te genwoordig allang geen trut meer als je niet aan seks doet.. Eerder een olie bol als je het doet, terwijl je eigenlijk niet wil". Hele klus Vooral jongens vinden seks heel ingewikkeld, zo blijkt uit het onderzoek: „Ze zijn onzeker. Ze moeten een meisje kunnen bevredigen én goed met haar kunnen praten én goed opletten dat ze niet te ver gaan. Dat is echt een hele klus". Voor het onderzoek heeft Janita, geholpen door colle ga's, ongeveer 500 jongeren geïnterviewd, van lager be roepsonderwijs tot gymna sium. Vaak werden ook de ouders er bij betrokken. Ja nita: „Wat het onderwerp seks betreft heerst er nog steeds een windstilte in de meeste gezinnen. Ouders praten veel met hun kinde ren, over van alles, behalve over seks". Terwijl dat toch zo belang rijk is: „Wie goed kan pra ten over seks, zal eerder veilig vrijen en er meer van genieten". Toch heeft ze ook een ver klaring waarom het vaak zo'n beladen onderwerp is: „Seks is ook een manier om je los te maken van je ouders en zelfstandig te worden. Het is dus maar de vraag of ouders en kin deren ooit makkelijk over seks kunnen praten". Het spel van vlinders en van blikken - en ook nog wel zijn zachte vingers op mijn vel - bezorgde rillingen en dromen, tot hij steeds verder wilde komen, wat ik eigenlijk niet wou. Het ging te gauw, ik ben het kwijt met pijn en spijt. Marina van den Boogaart De videoband start: vier jon geren praten openhartig over hun eerste ervaringen met liefde en seksualiteit. Als hal verwege de band wordt stop gezet barsten de reacties los. „Met anderen praten over liefde en seks kan alleen in een groep waar veel vertrou wen in elkaar is", vindt Da- niëlle van Drongelen. „Daar door kun en durf je erover te praten en leer je je gevoelens herkennen". Bij het verder bekijken van de band blijkt dat twee van die jongeren homo zijn: „Eerst vinden ze dat soms wel schokkend, maar het is verrassend om te zien hoe snel jongeren inzien dat dat eigenlijk heel gewoon is". Da- niëlle is jeugdwerkadviseur bij het Oecomenisch Centrum Jeugd- en Jongerenwerk Zee land, een organisatie die het jeugd- en jongerenwerk in clubs en kerken ondersteunt en daar ook werkmateriaal voor bedenkt en maakt. Intimiteit Saai kun je dat materiaal niet noemen: onder de pak kende naam 'MUST' biedt het ■©.C.J.Z. een groot aantal kis ten, koffers en projecten aan. „Elke koffer gaat over weer een andere levensvraag", zegt Daniëlle. „Wereldculturen, arm en rijk, angst, geloof en ook liefde en seksualiteit dus". Zo is er de sekskoffer 'Geliefd spel' over intimiteit; de 'All you need is love'-kist, over verliefd zijn, compleet met een kusjesspel, zwijmel- gedichten en een rode roos. Liefdesbrief De koffers zorgen voor veel plezier en hilariteit, terwijl er toch veel te leren is: er zijn suggesties hoe je je kunt kle den en hoe je moet sjansen op de dansvloer, er zijn versier- spelletjes en je leert hoe je een liefdesbrief schrijft. „Al les is bedoeld voor vrijwilli gers die activiteiten doen met jongeren en kinderen. Tot nu toe hebben we alleen maar enthousiaste reacties gehad", zegt een tevreden Daniëlle. „Wat wil je nog meer?" De 'MUST'-koffers en kisten kun je allemaal bekijken op woensdagavond 22 mei in de Oosterkerk in Goes, tijdens de presentatie-workshop. Hij kreeg voor 't eerst verkering toen hij in groep vier zat. Nu is Guido Houtepen uit Middelburg negen jaar en hij is de tel kwijt hoeveel meisjes hij heeft gehad! „Ze vragen het met briefes. Die vind ik dan in m'n laatje. Dan denk ik er eerst even over na, twee dagen of zo", legt Guido uit. Het gebeurt wel vaker dat ze in zijn groep verkering hebben, maar nu is hij de enige. Hij weet niet hoe het komt, maar veel meisjes wor den verliefd op hem. „Eén keer kwamen ze met z'n drieën op me af. Ze wilden alledrie met me dus ik moest kiezen". Jaloers Zijn het de meisjes die verkering vragen, het is meestal de jongen die er weer een eind aan maakt. „Ik vind het niet leuk als iedereen het weet", zegt Guido. „Dan gaan ze me plagen en zo. Ook wel omdat ze jaloers zijn dat ze zelf geen lijker op als ze vaak verliefd op je meisje hebben zjjn go heeft Guido nu dus al een Het leven wordt er met gemakke- tijdje verkering met een meisje, maar een ander meisje wil hem óók. „Ze zegt steeds: maakt het nou uit, maak het nou uit!". Woonkamer Ook in de pauze heeft Guido het druk. Eigenlijk speelt hij liever met z'n vrienden, maar verkering houdt in dat je even met elkaar op loopt. Het leukste van meisjes vindt Gui do hoe ze naar hem kunnen kijken, in de kring bijvoorbeeld. Voor zijn moeder is het geen geheim dat hij verkering heeft, want Guido neemt de briefjes mee naar huis. „Ik hang ze op in de woonkamer", zegt hij alsof het vanzelfsprekend is, "ik kan ze niet kwijt!" Guido Houtepen: één keer kwamen ze met z'n drieën op me af. foto Dirk-Jan Gjeltema Zoenen leer je In films: Michelle Pfeiffer en Robert Redford in de film "Up close personal". Hoe voelt het? Bas en Natasja weten het niet, want ze zijn het nog nooit geweest. Suzanne: „Ik word er vro lijk van". Andrea krijgt vreemde kriebels in haar buik: „En als hij dan langs loopt gaat mijn hart snel ler kloppen". Daniël voelt zich heel blij, vrolijk en leuk. Veel gegiechel en gegniffel, want over verliefdheid en wat daar bij komt kijken praat je toch niet zo makkelijk. Maar één ding is glashelder, verliefd zijn vinden ze leuk. De volgende stap is het duidelijk maken aan die gene op wie je 'bent'. Hoe doen ze dat? Suzanne: „Ik help dan. Als hij iets laat vallen, pak ik het voor hem op en geef het hem". Andrea vertelt: „Je bent aardiger dan normaal, laat hem meespelen op het plein en zo". De jongens pakken dat wat directer aan. Daniël: „Ik geef haar een ca deautje". Kost dat hem dan zijn zak geld van die week? „Nee", vertelt hij, „gewoon een flippo, een sticker, een tekening of zo". Ruziemaker Om op iemand verliefd te worden, vinden ze het belangrijk dat die er leuk uitziet, geen ruziemaker en aardig is. Met zo eentje willen ze wel wat meer: verkering dus. Daniël: „Dat vraag ik niet zelf hoor, dan sta ik zo te blozen. Ik schrijf een brief of vraag aan iemand anders om het te vragen". Suzanne laat het Andrea vragen. En als het voor Andrea zelf is, dan vraagt ze het gewoon zelf. Bij verkering hoort zoenen, of niet? Daniël: „Eigenlijk wel, maar dat hoeft niet altijd hoor". Hoe dat moet weten ze wel. „Dat zie je op de televisie, in soaps en films kan je dat goed zien", zegt Andrea. „En als ik meer wil weten, kan ik dat gewoon thuis vragen of ik lees er in een boek over". Daar zijn ze het allemaal mee eens, maar voorlopig vinden ze kussen genoeg. Suzanne: „De rest komt later wel, daar zijn we nog niet aan toe".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 2