Hoofdrekenen kan leuk zijn Vogels schrikken zich rot Geweld onder groeit Britse kalveren ook naar slacht PZC'krullebak" 16e JAARGANG - NUMMER 4 DINSDAG 16 april 1996 VLISSINGEN - „Hou er nou maar over op*5, dacht Remco (13) nadat hij door drie jon gens in elkaar was geslagen. Vergeten wilde hij het, zo snel mogelijk. Toch hééft hij aangifte gedaan bij de politie i en kwam zijn verhaal in de krant. Omdat het veel ande ren óók overkomt. Op een maandagavond fiet ste Remco na zijn sport over het Bossenburgpad in Ylis- singen. Drie jongens dwon gen hem tot stoppen. Vroe gen of hij geld bij zich had. Nee dus. Gingen hem toen i slaan, schoppen en sloegen met een bierflesje op z'n ach terhoofd. Ze sloopten z'n fiets en haalden het sleuteltje eruit. Ze renden pas weg toen ex- een jongen van een jaar of 18 aankwam die vlakbij woon de. Deze redder in nood heeft Remco's fiets opgepakt en is met hem mee naar huis gelo pen. Remco weet niet hoe hij heet. Als hij zich bekend zou maken, kan hij een belangrij ke getuige zijn. Niemand hielp Remco had nog nooit zoiets meegemaakt. „Ik hoorde wel eens van een ander dat hij in een tunneltje gepakt was of zo. Ik hoopte altijd dat het mij nipt zou overkomen". Remco fietst inmiddels weer volop, ook op het Bossen burgpad. „Het ligt op m'n da gelijkse route", legt hij uit, „en ik ben niet meer bang". Het ergste was wel dat er zo veel mensen voorbij zijn gelo pen of gefietst toen hei ge beurde, en dat niemand hem kwam helpen. Politie Bij de politie komen er steeds meer meldingen bin nen van jongeren die door leeftijdsgenoten zijn lastigge vallen óf mishandeld. Het zijn vaak dezelfde groepjes in dezelfde wijken. Niemand weet precies "hoe het komt dat dit steeds vaker gebeurt. Het kan door ge weld op de televisie komen, of door verveling, of door ver waarlozing door ouders. Op straat slenterende jongeren moeten hun kick uit steeds ergere dingen halen. Zo'n groepje pakt altijd een jongen die alleen is en vaak ook nog wat jonger en klei ner. Heb je dan lef? Hebben de jongens die Remco gepakt hebben het vol tints aan an deren verteld? Of juist stille tjes gezwegen. Zich rotscha- mend BURGH-HAAMSTEDE - Het spel: Je ziet een kaart, met vier getallen (van 1 t/m 9) er op. Bijvoorbeeld 2, 4, 6 en 8. Je moet met die getallen zo snel mogelijk 24 maken door middel van optellen, aftrekken, ver menigvuldigen of delen. Je mag elk getal maar één keer gebruiken. (Oplossing onderaan tekst, maar eerst zelf proberen!) De naam van het spel: 24 game. „Wij waren er direct enthousiast over. Dit is echt een goed spel om het rekenonderwijs eens anders aan te pakken", zegt Marie-Jeanne Douven. Zij werkt bij het CPS (Christelijk Pedagogisch Studiecen trum) en regelt de landelijke scho lencompetitie van dit spel. Smith chips sponsort de strijd en heeft het 24 game op de flippo's gezet. Euro Disney „Het spel komt uit Amerika. Daar blijkt dat in de scholen die meedoen aan de competitie, de rekenresulta ten omhoog schieten",- zegt Marie- Jeanne. Elke school mag z'n drie beste reke naars afvaardigen naar de competi tie in z'n provincie. De beste vier uit de provincie gaan door naar de finale in Amsterdam. En de aller beste hoofdrekenaar van Nederland mag met de hele klas twee dagen naar Euro Disney in Parijs. Marie-Jeanne: „Er hebben zich meer dan 1200 scholen aangemeld! Daar hadden we niet op gerekend". Stippen Op basisschool Onder de Wieken in Haamstede wordt-druk 24 game ge speeld. Eelke, Francis, Geert en Martijn vinden het een leuk spel. Geert: „Het is wel rekenen, maar het is vrij leuk rekenen". En Eelke vult aan: „Je leert spelenderwijs re kenen. Het is niet eentonig, maar afwisselend". Francis legt uit: „Je hebt kaarten met één, twee of drie stippen. Die met drie sfippen zijn het moeilijksf'.De scholencompeti tie in Zeeland, waarvoor zich 47 scholen hebben gemeld, wordt op 22 mei gespeeld in de gebouwen van Scheldemond in Vlissingen. Succes! (Oplossing: 8:4=2, 2+4 en 4x6=24 of 4+8=12, 2x6=12 en 12+12=24 Francis, Geert, Martijn en Eelke spelen een potje 24 game. foto Pieter Honhoff MIDDELBURG - Gek wor den boeren ervan. Vogels die hun zaaigoed opvreten. En de vogelverschrikker als uitkijk post of zonnescherm gebrui ken. Roel Voerman uit Mid delburg denkt de oplossing gevonden te hebben: de holo grafische vogelverschrikker. Als je het ding ziet denk je: is dat het? „Ja", zegt Roel. „En het werkt. Ik had 14 vogel soorten in mijn tuin. Dat ding staat er nu vier weken. Geen vogeltje meer te zien". Een metaalbedrijf maakt ne gen proefexemplaren voor drie proefboerderijen. Een in de Noordoostpolder en vanaf eind april kun je er drie bij Colijnsplaat (net voor de Zee- landbrug) en drie aan de Veersedijk (in de tweede bocht vanaf Vrouwenpolder) zien staan. Roel: „Die boer aan de Veer sedijk had vorig jaar een paar levensgrote wajangpoppen op stalen veren gemaakt. Prach tig. Boeren weten soms van gekkigheid niet meer wat ze moeten verzinnen om de vo Holografische vogelverschrikker: constant straalt anders, vogels kunnen er niet aan wennen. gels van het land te houden." Bij zijn octrooi-aanvraag bleek dat er zelfs een speciale afdeling vogelverschrikkers bestaat. Roel: „De gekste ont werpen, soms echt lachen. Hele wieken boven een boom en zo. De mijne is simpel, maar hopelijk wel de beste. Waarschijnlijk zal hij vanaf volgend jaar ook in mini-vorm in de winkels te koop zijn". Foliefiguren De vogelverschrikker bestaat uit drie ronddraaiende bladen op een paal, twee zwarte en een gele. Roel: „Bekend mo del, maar het bijzondere zit hem in de zilverkleurige fo liefiguren erop. De zon be weegt, de wind draait de bla den. Constant straalt hij an ders. Prachtig om te zien, maar eng voor vogels. Nooit hetzelfde, er valt niet aan te wennen voor ze". Holografische folie wordt ge maakt met gebroken laser licht en een gewoon filmpje. Het is net of je in het plaatje kunt kijken. Holografische fo to's kunnen zo echt lijken dat je de persoon erop de hand wilt schudden. Roel: „Ik ben altijd al een ho- lografie-gek geweest. Elk idee voor toepassing schrijf ik in mijn Einsteinboekje. In juli openen we Holographic Tech nology in Middelburg. Een voor de Benelux unieke holo- grammenfabriek. Vooral in het buitenland zijn ze er gek op". OOSTERLAND „Wij hebben alleen maar vlees van het eiland, dus bij ons kan die gek- ke-koeienziekte niet voorkomen", zegt Pim Polderman, Hij is de zoon van de slager in Burgh. En Jeroen weet: „Het komt door de voeding van. die Engelse koeien". Daniël is liet met hem eens: „Het is de schuld van de boer zelf". Lydia weet wel een oplossing. „Ze moeten ge woon een kaartje om z'n halsband hangen dat- ie niet mag worden gegeten". Olijn weet nog iets: „De mensen denken dat ze ook die gekke ziekte krijgen en ze denken ook, dat het vlees veel duurder wordt". Schapen-veevoeder Dierenarts Ken Buth uit Haamstede legt uit k waar die gek'ke-koeienziekte vandaan kómt, „Er bestaat een schapeftziekte, die scrapie heet. Schapen worden er knotsgek van en moeten gedood worden. Van die dode schapen werd veevoer gemaakt, maar dat werd niet ge noeg verwarmd. Koeien die dat veevoer aten, kregen de ziekte." In Groot-Brittannie zijn enkele mensen aan een hersenziekte overleden. Sommige onder zoekers denken dat die mensen ziek zijn ge worden door het eten van vlees van gekke koeien. Buth: „Het kan wel tien jaar duren voordat je merkt, dat je die ziekte hebt! Daar om is er zo'n paniek. En men weet nog niet he lemaal zeker of de ziekte van koe naar kalf overgaat". Britse kalveren Nederland is tot nu toe het enige land dat be sloten heeft ook de Britse kalveren te vernieti gen. Kalverenmeester Hanzen uit Oosterland heeft 477 Engelse kalveren in zijn stal. De die ren komen bij hem als ze één of twee weken zijn en blijven tot ze 26 weken zijn. Hanzen vindt het heel erg: „Officieel weten we nog niks. Volgens mij mankeren de kalveren niets en is er niets bewezen. België en Frank rijk doen het niet. Waarom wij dan wel?" Wan neer bij hem de dieren worden weggehaald zal dat een heel pijnlijk moment zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 1