Olympisch bijgeschoold Bokser raakt agressie kwijt Klomp wordt bootje UxUWWW/ KRULLEBAKJES Jeugdsport op hoger peil dank zij leskist 4 DINSDAG 12 MAART 1996 Alleen voor particulieren tot 16 fear. Prijs cent per regel. Bij te koop of verkoop verplichte vermelding van het totaalbedrag, max. 50,-. Krullebakjes worden alleen ge plaatst als er een naam, plus adres of telefoosa- saasOTgsaer Sn staat. Opgeven bij de PZC-kantoren óf een formulier Invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. Dan geldige postzegels LOS bijsluiten. Topsportster Irma Heeren laat de leerlingen van basisschool 't Veer eens voelen wat afzien is. foto Dirkjan Gjeltema Hoe lang en zwaar is de weg naar de Olympische top? De leerlingen van OBS t Veer uit Veere kennen intus sen het antwoord. Zeker nadat ze een trainingsrondje liepen met topsportster Irma Heeren. Dat was best even afzien. Alle groepen zijn de afgelopen weken Olympisch bijgeschoold. Basisschool 't Veer mocht als eerste school in Zeeland aan de slag met de Olympische leskist. Die is ontwik keld en samengesteld door de Zeeuwse Sportraad. „Doel van deze leskist is de kwali teit van de jeugdsport te verbete ren", vertelt Natasja Kesteloo. „De inhoud van de kist bestaat onder andere uit tien theorielessen. De geschiedenis van de Olympische Spelen komt aan bod, maar ook zijn er lessen over voeding, doping en uiteraard de Spelen van 1996 in Atlanta. De lessen zijn kant en klaar voor gebruik". Sportdag Behalve in de klas zijn de leerlingen ook zelf actief bezig geweest met sport. „We hebben geschaatst en getennist", vertelt Rosemarie Jongenele (11). „En vergeet ook de judolessen niet", vult Michiel Burki (10) haar aan. Praktisch bezig zijn. „Dat is ook de bedoeling van deze leskist", zegt Natasja. „De leerkracht hoeft niet alles zelf te doen of te kunnen. We kunnen voor docenten zorgen, die gastlessen komen geven." Zelfs het materiaal, zoals tennis rackets, hockeysticks en noem maar op kan de Zeeuwse Sportraad leve ren. Als de school er prijs op stelt, wordt een complete sportdag op touw gezet. Met Olympisch vuur en het afleggen van de Olympische eed. Gouden medaille De Zeeuwse Sportraad heeft vijf les kisten ter beschikking. Ook in ande re provincies is er grote belangstel ling om de leskist aan te schaffen. Wat dat betreft heeft de leskist nu al een gouden medaille verdiend. Te koop: skeelers mt. 41, merk FCO Rome Roces. Flores v. d. Visser, 0118- 634356. Te koop gevraagd: com putertafel op wieltjes; te koop: supervision plm. 5 spellen 60,-; rollerska tes mt. 34 10,-; div. videobanden o.a. Turtles Hercules deel 2 Super muis Bugs Bunny Pop- pey, div. knuffels grote Panda 10,-. Tel. 0113- 233428. Te koop: 2 surfpl. CPL. 3,20 m, 3,80 m, vario- giek, kindertuig cpl., 2 s.pakken s+m, trapeze en surfart. Nieko, tel. 0118- 417047, na 17.00 u. Te koop: keybord con- certmate Donald Duck, jaargang '94+'95 50,-. Esther, 0118-582557. Te koop: kinderfiets 6-8 jaar, 25,-; My little pony (9 grote 2 kleine kleertjes) 10,-; Nopper 10,-. Bernadette, 0118- 592134. Te koop: rolschaatsen mt. 35 10,-; Darda-race- baan veel extra's 15,-; breed skateboard 10,-; Agu-regenpak plm. 10 jr. 15,-. Alles z.g.a.n. Niek, tel. 0118-612909. Te koop: Oilily geruite tuinbroek (Bermuda) mt. 104, z.g.a.n., kleur: geel/rood. Prijs 25,-. Vicky, tel. 01185-3093. Te koop gevr.: Fisher- Price garage. Wie maakt Setan blij? Tel. 0118- 478996. Te koop gevr.: Thunder- bird-eiland; paardrij- broek (zwart) mt. 40. Stefan, tel. 0118-603054. Te koop gevr.: driewieler of tractor; een sjoelbak en Slabberjan. Hans Minderhoud, tel. 0118- 582755. Wie wil er Power Ran- gersplaatjes ruilen? Roy, tel. 0118-479711. Wie wil er paarden plak plaatjes ruilen of wie heeft voor mij dubbele te koop? Thessa, 0113- 251009. Gezocht: enige (witte) militaire Flippo's (open dag in sept. '95). Verder topshots Ajax, Kluppers, flippo's (te koop/ruil gevraagd. Erik, 0118- 633524. Wie wil er Voetbal 96 plaatjes ruilen of wie heeft veel dubbele voor mij te koop? Daniël, 0113-251009. Gevraagd: v. d. Super- nintendo Donkey Kong of Yoshi's Island. 0118- 462980. Wie wil er een spel ruilen v.d. Supernintendo? 118-462980. werd". In zijn sportschool zijn weke lijks tientallen boksers aan het trai nen. „Nog wel", zegt Leen. „Als het aan de gemeente Tholen ligt, wordt de tent gesloopt. Het bouwwerk is vol gens de gemeente niet toegestaan". Maar Leen knokt terug. „Ik laat niet zomaar mijn levenswerk afbre ken", foetert hij strijdlustig. Inmiddels heeft hij een dikke map vol met brieven. Van de gemeente Tholen en van hem aan de gemeente. Zelfs staats secretaris Terpstra kreeg van hem een schrijven. „Kon weinig voor me doen, maar wenste me wel sterkte". Ook de Ombudsman is ingescha keld. Het is als een bokswedstrijd. Ronde na ronde gaat voorbij, maai de winnaar is nog niet bekend. Intussen gaan de trainingen vrolijk verder: Schijngevechten in de spie foto Dirkjan Gjeltema lekker om op te lopen, als ze kapot gaan hebben ze ook nog een tweede leven als speelgoed. Geertjan: „Meestal gaat er maar één tegelijk kapot. Dan maken we van de goede klomp een bootje en gaan er achter in de sloot mee varen." Trouwens de kapotte doet ook nog mee want dat wordt een boot die schipbreuk heeft geleden. Leuk toch? Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Redactie: Petra de Bil, Marina van den Boogaart, Jaap Clement, Sam Karstens, Francis Schot, Hans Segboer en Jan Smeekens. Cartoon: Wouter Apner Strip: Ramon de Nennie. Adres: Oostsouburgseweg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00- 17.00 uur): 0118 484000 Boksen tijdens de gymles. „Een prima idee", vindt bokstrainer Leen Jansen uit Sint Maartensdijk. Het idee is afkomstig van Kees Faber van de Stichting Leerplan Ontwikkeling in Enschede. „Boksen is goed om je agressie kwijt te raken", zegt Leen. „Prima voor je zelfbeheersing en uitstekend voor je conditie". Leen weet als oud-prof- kampioen van Nederland waar hij over praat. „Ik ben te vroeg gebo ren, anders was ik nu miljonair geweest. Toen bokste je als prof voor een paar honderd gulden, nu vangt een Regilio Tuur miljoenen". gel, rammelen op de boksbal en een linkse directe op een stootzak. „Blijven bewegen, wat beweegt is moeilijk te raken", legt Leen aan een jonge bokser uit. Blijven bewegen Voor Leen is boksen een ziekte waar je nooit meer van af komt. „Ik ben niet gelovig, maar ik bid, dat ik deze sportzaal niet hoef af te breken", zegt Leen. Sinds augustus heeft hij zijn baard laten groeien. „Die gaat er pas af, als ik gewonnen heb van de gemeen te Tholen. Wie weet komt Beatrix op Koninginnedag tijdens haar bezoek aan Sint Maartensdijk wel bij me langs. Kan ze zelf zien met hoeveel plezier er hier wordt gebokst. En dat moet wat alle boksers betreft, ook zo blijven". Mike poetst de klompen van Ilse Zimpe, zampe, zompe, Hannes mis schien niet meer, maar Geertjan, Daniël, Mike en Ilse lopen wel op klompen. „Ik liep al op klompen toen ik twee was," vertelt Geertjan (10). „Het is makkelijk en ze zijn lekker warm," vult Daniël (8) aan. Ze gaan er niet op naar school. Geertjan: „Dat mag niet van m'n moeder, behalve toen ik mijn pols had gebroken en ik geen veters kon strikken." „Het klompenmaken komt oor spronkelijk uit Frankrijk," vertelt klompenmaker Jaap Kramer uit Heinkenszand. „Rond 1910 heeft de familie Traas het geleerd van fami lieleden uit België. Eerst was het een bijverdienste om de winter door te komen: in de zomer werkten ze op het land bij een boer." Machines In die tijd werden de klompen hele maal met de hand gemaakt. In de jaren dertig kwamen de eerste machines. Jaap: „Dat ging al wel wat sneller, maar er was nog heel wat handwerk. Ze maakten toen zo'n zes paar op een dag, met de machines die we nu hebben maken we er wel veertig paar per dag." Het gladschuren van de binnen- en buitenkant gebeurt handmatig. „Dat is een precies karweitje," ver telt Jaap. „Je moet er met blote voe ten in kunnen en niemand zit te wachten op splinters in tenen." Kleuren De klompen worden geschilderd in de kleuren geel, rood en blauw. Jaap: „Dat is vooral voor kinderen, die vinden dat toch wel leuker dan blan ke klompen." foto Dirkjan Gjeltema Klompen zijn niet alleen handig en Knock-out Een keer in zijn leven ging-ie knock out. „Dat was in 1952 tijdens de Olympische Spelen in Helsinki. Ik kreeg een ram van Floyd Patterson, de man die later wereldkampioen Trainer Leen Jansen: boksen is een ziekte waar je nooit meer van af komt

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 8