Tranen om Take That Schrijven schrikt af, doen dus! Natuur mag niet lijden bij diepere W-Schelde I NSDAG 12 MAART 1996 3 ;eThat in de originele .samenstelling In de vorige eeuw'hebben we het aan België beloofd: de scheep vaart naar Antwerpen moet mo gelijk blijven. Nu blijkt dat de vaargeul dichtslibt en er steeds grotere zeeschepen naar Antwer pen varen, moet er ingegrepen worden. Vorig jaar heeft mevrouw Jorrit- sma, de minister van Verkeer en Waterstaat, een verdrag gesloten namens de Nederlandse regering met het Vlaamse gewest over de verdieping van de Westerschelde. Tevens is toen afgesproken dat schade aan de natuur moet wor den hersteld. „Het verdiepen staat buiten kijf. Er valt niet aan te tornen: het is een verdragszaak," zegt Frans Haverkort. Hij is voorlichter van de provincie Zeeland. Hij heeft negen informatieavonden georga niseerd over deze plannen. Felle discussie Over de gevolgen van de verdie ping voor de natuur is in Zeeland een brede, soms ook felle discus sie ontstaan. Waarom? Frans: „Vanaf de dijk naar bene den gekeken heb je schor, slik, ondiep water en de vaargeul. Door het uitbaggeren van de vaargeul komt er meer water door. Dus wordt de stroom breder en houd je automatisch minder ondiep water, slik en schor over, want die komen onder water te staan. Dus: verdieping betekent verbreding." Wie door ingrijpen in de natuur schade aanricht, moet die ook herstellen. Frans: „Doordat er meer water komt, zullen dijken naar achte ren verplaatst worden." Bezwaren Frans kan zich heel goed inden ken dat er nogal wat pittige be zwaren zijn tegen de plannen. Die bezwaren komen onder meer van de landbouw, het milieu en de visserij Als de boer zijn land kwijtraakt, als de vissen niet meer kunnen paaien, als de vogels er niet meer broeden en eten, dan is het mis! „Waar de mensen ook Over inzit ten is de veiligheid," zegt Frans. „Ze zijn bang voor overstroming als de dijken worden wegge haald." Maar die angst is niet nodig, want eerst wordt de nieuwe dijk aangelegd. Hoe het afloopt? Nog heel veel discussie, overleg, plannen ma ken en dan mag de minister be slissen. februari 1996 zal Jessica Wit- et uit Vlissingen niet snel verge- n.Dat was de dag dat de jongens n de Britse popformatie Take iat aankondigden uit elkaar te an. ssica: „Ik zat op de grond voor televisie naar de persconferen- te kijken. Eerst kon ik het niet loven. Maar het was echt waar. moest wel even huilen. Toen ik avonds op mijn kamer naar hun uziek luisterde kwamen de" tra il weer. Nu gaat het wel." it was niet de eerste klap die ssica van Take That te verwer- n kreeg. „Vorig jaar stapte Rob- i, die ik het leukste vond, er uit. it was ook al erg. Maar Howard ook leuk en hij werd toen mijn iet," vertelt ze. hoogtepunt in de vier jaar dat Jessica tussen haar Take That spulletjes Jessica fan is van Take That, was het optreden in Rotterdam. Jessi ca: „We gingen met een bus. We hadden videobanden meegenomen en daar keken we onderweg naar. Eerst was er het voorprogramma. Pas na anderhalf uur kwamen zij." Dat was net even te veel voor Jes sica: „Ik begon te huilen en moest even gaan zitten want ik viel bijna flauw." De kaartjes heeft ze bewaard, want soms lijkt het nog steeds niet echt dat ze de jongens in levende lijve heeft gezien. Jessica: „Toen we na het concert buiten stonden ging ik gillen om even te weten of het toch wel echt gebeurd was." Wie nu haar favoriete groep wordt? „Backstreet Boys vind ik ook wel leuk, maar ik blijf toch al- foto Dirkjan Gjeltema tijd fan van Take That." jdag 8 maart 1996: Internatio- e Vrouwendag. Vrouwen in heel wereld vroegen toen aandacht de (slechte) positie van de uw. En waar veel 'nadenkers' elkaar zijn kun je ook goed een :dschap kwijt over al dat andere recht. Emmy, Mirjam, Vera, Jo- .Milena en Marleen (13/15 jaar) igen die dag dan ook resoluut t hun gerapte protestsongs de aat op. Als kersverse Amnesty- gdband heb je immers genoeg zeggen. Maar of je dan ook loórd wordt? t muzikale zestal had in elk ge- I gedacht op die vrouwendag :1 wat meer kwijt te kunnen. Ze omen op wat de Oostburgse rkgroep zoal georganiseerd had: elangrijke videofilms, informa- over het werk van Amnesty In- national, hapjes, drankjes, een mesty-schrijfboek, discussie- imte en hun band met bas, rap, aar en drums. irleen, mede-oprichtster van de st-Zeeuwsvlaamse Amnesty- igdgroep, is ronduit teleurge- '!d: „Zelfs toen wij als band de aat opgingen om extra reclame maken kwamen er maar weinig msen op af. Iedereen heeft haast is met zichzelf bezig. Daar word soms wel bang van. Weten ze t wél, denk ik dan, van die ge martelde vrouwen; verwoeste ste den; huilende kinderen bij het graf van hun ouders; al die mensen die zomaar verdwenen zijn. Dat had iedereen op die vrouwen dag kunnen horen en zien. Hoe moet het gaan met de wereld als niemand iets doet?" Tot nu toe bracht de band bestaande 'covers'. Zoals Nummer tegen Janmaat. Maar gerapte gedichten over Am- nesty-zaken kunnen natuurlijk ook. Tussendoor maken ze samen gewoon lol. Daarna denken ze weer na over wat er misgaat in de wereld. Marleen: „Zoals het vreselijke lot van politieke gevangenen. Daarom schrijven we naar al die regerin gen. We weten dat dit toch af schrikt. Doen dus!" Amnestyband: iedereen heeft haast f°t° Pe^er Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 7