MUZIEK Schoolstress moet eruit Geen verlubberde wangen Kapot van house Emotie vergt een heleboel techniek Zonnetje Wij brullen dan boven 't lawaai uit 2 DINSDAG 12 MAARTI 1996 In de Terneuzense garage, tevens oefen ruimte, zit de voltallige band, luisterend naar de naam Murf bij elkaar. Manager Hans van Wijck (19) en zijn broer Christi- aan (16), die de bas bespeelt. Zanger is Bas Lippman (17), Jeroen van Bunder (16), gita rist en drummer Simon de Bakker (16). Op de achtergrond laat een demo overtui gend horen wat de jongens allemaal kun nen. Vragen stellen is niet echt nodig: één woord is voldoende en de vijf musici geven allemaal tegelijk een ander antwoord. Vast staat dat ze ongeveer anderhalf jaar geleden begonnen: „Ik had een t,ekst ge maakt, terwijl ik de hond uitliet," vertelt op richter Bas. „Ik vroeg aan Jeroen of die daar wat akkoorden bij kon verzinnen. We spelen dat nummer nog steeds." Punkgrunge Hun muziek zit tussen punk en grunge in: „Punk is rauwe muziek met een flink tem po, grunge is wat zachter en een beetje dep ri, met onverwachte overgangen. Grunge is de romantiek van de punk." Naast de Smashing Pumpkins is Nirvana hun grote voorbeeld: „Dat geeft het ultieme grunge gevoel. We spelen vooral om het ple zier en om ons te kunnen uitleven na de we kelijkse schoolstress." Ondertussen is de band ook beter geworden, vinden ze: „Eerst zongen we alleen maar over dood, zelfmoord en drugs, nu hebben onze teksten meer diepgang en zijn ook maatschappijkritisch." Want het is goed om zo af en toe ergens 'te gen aan te schoppen': „We zijn tegen Chin ac, tegen Beatrix, tegen politiek en tegen ra cisme'. Hun eerste optreden hebben ze al gehad: „Dat was een geweldig feest," is de algeme ne mening. Dat na afloop Simons bekken gescheurd was, de gitaar van Jeroen aan barrels en de versterkers moesten worden ingeruild is daar het bewijs van. En hoe zit het eigenlijk met die naam? .„Moet je een pit op je murf hebben?" vroeg een Limburgse vakantieganger in Frankrijk ooit aan Bas. Vandaar. Tekenen, ontwerpen en intus sen luisteren naar je eigen muziek. Dat is voor Wouter Apner uit Middelburg de ideale manier van lekker be zig zijn. De computer speelt - letterlijk - een hoofdrol. „Het begint met een melodie in m'n hoofd", legt Wouter uit. „Via de computer probeer ik dat vorm te geven en uit te bouwen tot een nummer. Daar komt wel een heleboel tech niek aan te pas. Behalve een computer, moet je over syn thesizers beschikken. Daar mee kun je in principe elk ge luid maken watje wenst. Gitaren, violen, drums, kort om alle orkestinstrumenten staan tot m'n beschikking. De computer stuurt alle instru menten. Ook de speciale effec ten, zoals galm en stereo liaal ik op die manier te voor schijn". Emotie Het klinkt allemaal eenvou dig, maar het kost weken knip- en plakwerk voordat al le elektronoten samen een aardig nummer vormen. Met vriend Alex Kempes heeft hij onder de naam PHI de eerste cd geproduceerd. „Wordt over de hele wereld verkocht", vertelt Wouter trots. Van Japan tot Polen wordt hun muziek beluisterd. Lekkere rustige house oftewel ambiance. Alles instrumen taal, omdat muziek volgens Wouter emotie moet uitstra len. Zo kan iedere luisteraar zijn eigen beelden bij de mu ziek maken. Opvolger De opvolger van de eerste cd komt er aan. Maar de fans moeten nog wel een maandje of drie geduld hebben. Componeren kost, ondanks het gebruik van een razend snelle computer, nog steeds veel tijd. Van links at' Nathalie, Kevin en Ralph foto Dirkjan Gjeltema Bij het woord optreden komen ze helemaal goed los. De verhalen over ijspegels aan de trompet, bevroren gel, avondvierdaagses, busreisjes. Want hoe leuk en gezellig het oefe nen ook is: de optredens staan ver bovenaan hun lijstje. Het liefst een eind weg. Nathalie (11), Ralph (12) en Kevin (11) zijn lid van de Jeugd Deltaband uit Vlissingen. Dat is de jeugdafde ling (en tevens het opleidingsorkest) van grote broer Drumfanfare en Showorkest de Deltaband. Ze zitten zoals dat heet 'in de muziek'. Nat halie en Ralph al ongeveer twee en Kevin al drie jaar. Twee trompettis ten en een trommelaar aan het woord. Ralph: „Een vriendje op de basis school zei dat het leuk was. Ik dacht, zo op straat lopen en muziek maken en dat uniform, da's net iets vor mij. Ik wou meteen trompet. En ik kon er gelijk al geluid uit krijgen. Je moet je lippen strak houden en de lucht door een klein gaatje bla zen. Zelfs met een beugel lukt dat. Sommigen denken dat je met van die bolle wangen moet spelen. Maar als je dat doet heb je later kans op van de verlubberde wangen. Het leuke van trompet is dat je al heel gauw liedjes kunt spelen. Je moet wel oefenen natuurlijk." Roffels Nee, dan is trommelen toch moeilij ker. Een echte roffel maakt 960 sla gen per minuut. Kevin: „Begint bij mij te komen. Je hebt ook allerlei ritmes. De blazers hebben mars boekjes, maar wij moeten alles uit ons hoofd leren. Je kan onmogelijk alles op je arm schrijven. Het is wel leuk. Ik wil er in doorgaan." Elke oefenavond is feest. Steeds nieuwe muziek en veel gezelligheid. Nathalie: „Dit jaar spelen we vooral filmmuziek met gekke dingetjes or tussendoor. We lachen heel veel." Blazen en lachen tegelijk? „Gebeurt zo vaak. Zelfs bij optredens. Dan moetje gewoon even nepspelen." Lid zijn van de Deltaband kan al vanaf acht jaar en is niet duur. Het kost maar 12,50 per maand en daarvoor krijg je ook nog privé-les, gebruik van uniform en het instru ment! De meeste kinderen zijn al na een jaar ver genoeg om mee te kun nen doen aan optredens. Gloed nieuw is de afdeling saxofoons. Kin deren die graag ook 'bij de muziek willen' moeten Gerrit Broers maar eens bellen. Tel 0118-468468. Of hij nu in de bus of auto zit, loopt of fietst: altijd zitten zijn oren beklemd tussen een walk man: „Zo af en toe denk ik wel dat ik slechter ga horen, die bas dreunt maar door tegen je oor." Elke maand gaat hij naar Breda of Rotterdam om zijn voorraad cd's en platen aan te vullen en in de weekeinden is hij vaak in dis co's te vinden, tot ver in België: „Soms duurt dat tot acht uur 's morgens, dan ben je wel kapot." De rest van zijn vrije tijd brengt Harco Nolet (17) uit Yerseke door achter zijn mengpaneel om zelf te mixen en bandjes in el kaar te zetten. „Het liefst zou ik DJ willen worden, maar dan Harco Nolet: Hoe harder hoe mooier foto Dirkjan Gjeltema moet je eerst ontdekt worden door een platenmaatschappij." Tot die tijd draait Harco af en toe op sozen in de buurt: „Prachtig om te zien hoe zo'n zaal uit z'n dak kan gaan. Hoe harder de muziek, hoe mooier. De bas en de beat, daar gaat het om bij house. Sommigen vinden het verkrachting van de muziek, maar ik vind het het mooiste dat er is." Moeiteloos somt hij de verschillende soorten house op: „Een keiharde dreun, den hels geluid met stemmen erdoor, dat is hardcore. Daar word je gek van, ik vind het niet mooi." Wat normaler vindt hij de happy hardcore: „Je kunt wat van de tek sten verstaan en je kunt er lekker Nog nooit een muziekinstru ment. vast gehad? Misschien nog nooit een muzieknoot ge zien? En toch na twee maan den als deskundoloog de plan ken op? Volg de pop-spoedcur sus in Breskens en het lukt! Dat is de ervaring van de Bres- kense Ries de Vuijst, van het Muziekcollectief West-Zeeuws- Vlaanderen. Hij is een van de instructeurs van de pop-cur sus. „Deze cursus lijkt totaal niet op het normale muziekonder wijs," zegt Ries. „Zo begin je bij ons beslist niet met noten le zen. Volgens mij wordt dat pas interessant als je een instru ment kunt bespelen. Daarom maken wij meteen muziek. Wijzelf doen heel veel voor en we gebruiken makkelijke ak koordsymbolen." Vooral punk De broers Robert-Jan (13) en Ferry (17) doen de cursus voor de tweede keer. Zus Angelique (15) is nu ook van de partij.'Ze konden kiezen uit: elektrische gitaren, een keyboard, drums en zingen mag ook. Ferry: „We wilden gitaar en we spelen gewoon onze lievelings muziek. Punk dus, zoals de groep Greenday of Dog eat Dog. Maar ook wél van Nirvana. Je kunt zo meedoen, al heb je nog nooit een instrument vast ge had. Dat is het leuke er van." Angelique vond het eerst best moeilijk „maar omdat je geen noten hoeft te kunnen lezen, krijg je het toch vlug onder de knie." Optreden Wie via school of reclame van deze cursus hoort, moet wel snel zijn. Hij start elk kwartaal maar bij zes is de groep vol. Ries: „Bij ons wordt in twee maanden naar een optreden toe gewerkt. We leren ze dus ook hoe je op een podium moet staan. Want zonder een bepaal de uitstraling werkt het niet. De truc is dat de cursisten met z'n allen veel lawaai maken. Wij als instructeurs brullen daar dan bovenuit. Net zolang tot het goed gaat." op dansen." Gabber-house zit tus sen die twee in: „Ook hard en het ritme verandert steeds." Trence- house is de rustigste variant: „Dat is bizarre muziek met aller lei geluiden en piepjes. De tek sten bestaan uit korte zinnetjes en als de beat er doorheen komt vervalt de bas." Het ergste van het ergste doet de naam terror-house vermoeden: „Dat is gewoon satanisch," vindt Harco. „Het hardste van het hardste, echt niet mooi!" Pillen Met pep, speed en ander pillen- spul houdt hij zich niet bezig: „Je krijgt het vaak genoeg aangebo den in disco's. Je ziet ook wel dat het gebruikt wordt, aan uitpuilende ogen met van die grote pupillen. Maar ik heb dat niet nodig. Je kunt ook gewoon uitje dak gaan." Ik zag een merel op een randje in een muur, schichtig zoog hij de eerste zon. Toe maar merel drink de warmte maak je sterk. Ik verlang naar je gezang. Marina van den Boogaart

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 6