IJ vogeltje baalt van ijs En de wind van voren! De winnaar is Voedsel en ruimte lokken wintergasten ile nieuwe avonturen 0 van wok O DINSDAG 13 FEBRUARI 1996 3 -> Wintergasten zijn één van de din gen die Zeeland zo leuk maken. Dan gaat het vooral om vogels. In hun eigen gebied is het te koud en eten er al helemaal niet meer te vin den. Dus zoeken ze het zachte zee klimaat van onze provincie op om de winter door te brengen. Zeeland heeft door zijn vele weilanden en open water genoeg voedsel en ruim te voor ze. Sommige vogels - zoals ganzen en kleine zwanen - komen tot uit Sibe rië en vliegen dus wel 4000 km. An deren komen gewoon uit Limburg of Overijssel. Want ook daar kan het behoorlijk koud zijn... Ganzen Typisch Zeeuws, typisch winters. Er zijn veel soorten en je kunt ze hier allemaal zien. De meest bekende zijn: De grauwe gans, die vaak al in ok tober arriveert. Soms broeden ze hier zelfs. Kolganzen, te herkennen aan de witte kol boven hun snavel. Omdat ze vaak voor de kou uit gakkend bo ven Zeeland vliegen, worden ze hier meestal vriesganzen genoemd. Rot ganzen zie je vooral langs de Phi- lipsdam, de Oosterschelde en de Grevelingen. (Niet bij de Wester- schelde!) De bijna zwarte volwassen rotganzen hebben een witte ring rond hun zwarte nek, terwijl die bij de jongen nog helemaal zwart is. Brandganzen met hun prachtige roomwitte wangen, zie je vooral op Schouwen en rond de Grevelingen en het Veerse Meer. feel ijsvogels halen op hun trektocht het Warme Zuiden niet. Voor al zo'n glazen windscherm geeft de doodklap. foto Ruben Oreel Alle drie grazen ze voor hun voedsel vooral op graslanden. Een uitzondering vormen de bruine rietganzen met hun opvallend donkere nek die je juist vooral op akkers ziet. Bekijk ze maar eens op je gemakje, er gebeurt een hoop in zo'n groep! Misschien ontdek ie zelfs een ge ringd exemplaar. Anti-vries Een opvallend mooi gastje is het oranje-blauwe ijsvogeltje. Als je er eenmaal een gezien hebt, vergeet je dat nooit meer. Aan zijn naam te ho ren lijkt het of hij goed tegen kou kan. Maar juist het tegendeel is waar. Het is een visser en hij kan dus niet tegen ijs. Normaal een schuwe vogel die je weinig ziet. Waarschijnlijk heeft hij zijn naam gekregen omdat hij door vorst ge dwongen wordt te vissen op plaat sen waar hij wel gezien kan worden. Zoals bij wakken, sluizen en gema len. Het liefst bij stromend water. Want zodra de poel echt dichtvriest gaan ze in grote hoeveelheden dood. Net als het kleine schattig bruine winterkoninkje, die -ondanks zijn naam- ook al helemaal niet tegen kou kan. Invasievogels Wie wil kan in de winter ook regel matig genieten van de vele invasie vogels. Die komen even eten en ver- trekken weer zodra het warmer wordt. Zoals de prachtig zwartglan zend gespikkelde notekrakers. Vette kramsvogels of koperwie ken. Alle drie uit Scandinavië en dol op bessen. Kijk naar bosjes! Bij open water zwemmen tussen de 'ge wone' eenden soms ineens wat zaagbekken, brilduikers of tafe leenden. Eenden zijn altijd leuk. En langs de grote weg kun je bij vorst zelfs wat grotere roofvogels op muizenjacht zien. En dat allemaal hier in Zeeland! In een eenvoudige vogelgids zoek je de namen zo op. Voor je het weet ken je er een hoop. Doe je zelf ooit een bij zondere waarneming, dan kun je dat aan het Vogeltrekstation laten weten (vermeld: wat, waar, wan neer?) via Boterhoeksestraat 22 6666 GA Heteren. Mee? Tegen? Zij? Moet je je haasten of word je naar school geblazen... fen blik op je windzak en je weet iet! fen windzak is een heel eenvoudig maar handig weer-meetinstrument. Iet maakt de onzichtbare (maar soms gevaarlijk harde) wind zicht- )aar. Ze zijn meestal rood-wit ge streept. Je ziet ze altijd bij vliegvel den en opritten van bruggen en dammen. Een windzak geeft aan uit 'elke richting de wind komt, maar ook hoe krachtig hij is. Voor je eigen windzak heb je no- stuk IJzerdraad (ongeveer 40 cm), mouw van een oud overhemd (man- 2. De wijde kant van de mouw om de cirkel trekken en 3. stevig rond het ijzerdraad vast naaien 4. Dan de steen (of het gewichtje) ook in de mouw vastnaaien (bij het ijzerdraad) 5. Het ophangtouw precies tegeno ver de steen aan de cirkel vast knopen. 6. Klaar! Nu nog een plekje zoeken. Hang je windzak op een plaats waar de wind er van alle kanten goed bij kan: aan een boomtak of een balk, het liefst een beetje hoog. Het ge wicht van de steen zorgt ervoor dat de opening altijd wijst naar de kant waar de wind vandaan komt. Even opzoeken waar het noorden ligt... Illustratie door Geerten ten Bosch in De verjaardag van de eekhoorn. Als iemand verstand heeft van kinderboeken dan ben jij het, want jij leest ze. Echt, precies zo begint de brief die twee weken geleden mis schien ook op jouw school be zorgd is. En als je meester of juf jouw post een beetje snel door geeft, heb je hem vast al gelezen. En vooral bekeken, want de brief is ook een affiche: 84 centimeter hoog en 59 breed met vier foto's van precies honderd kinderboe ken. Niet zomaar honderd, maar de TOP-IOO van best verkochte kinderboeken van vorig jaar. Het best verkochte kinderboek van 1995 is Beestenboel van Annie M. G. Schmidt met pren ten van Hai-rie Geelen. Van de bundel met de elf versjes die An nie M. G. Schmidt zelf uitkoos als haar allerbeste, werden maar liefst 23.958 exemplaren ver kocht, en daarom kreeg het op 1 februari de Venz Kinderboeken- Prijs. Krullebaklezers vinden hun po pulairste boeken op de foto met boeken voor kinderen van 10 tot en met 12 jaar, en op die voor 13 en ouder. Het. affiche (nog) niet gezien en heel nieuwsgierig? Een paar ti tels dan: De Kameleon stuur loos, Nooit de buren bijten, Snelle Jelle-scoren, Romana Ragebol-voorjaar, Veulens en vrienden, Meester Kikker, Verliefd op de drummer, De Lefmeiden... Als je van alle 'winnaars' stapel tjes naar soort maakt, en ook nog rekening houdt met wie vorig jaar wat gelezen heeft, dan zijn het 'jongensstapeltje' met griezel boeken en het 'meisjesstapeltje' over verliefd zijn het hoogst. Het TOP-IOO affiche werd ver stuurd door de CPNB, die dit jaar voor de negende keer al De Ne derlandse Kinderjury organiseert en jou vraagt, je stem te laten ho ren over wat het mooiste kinder boek van 1995 is. Om je te helpen bij het zoeken naar de boeken die daarvoor in aanmerking komen, zijn de best verkochte bij elkaar gezet. Maar er zijn er natuurlijk veel meer die een gooi mogen doen naar de Prijs van De Neder landse Kinderjury. Wil je het alle maal heel precies weten vraag dan op school, of in de boekhan del, of in de bibliotheek naar het geboekt deelnameformulier. Voor je me ning uitkomen betekent in dit ge val ook datje kans maakt op zo'n fantastisch boekenpakket met evenveel boeken als je jaren oud bent. Of op een boeken bon van 25 gulden. Een van de honderd populairste kinderboeken van vorig jaar is ook een van de dikste: Mis schien wisten zij alles van Toon Tellegen met al zijn ver halen over de eekhoorn en de an dere dieren telt-ei ei-438 pagi na's. Het ziet er prachtig uit met een stofomslag, gouden lettertjes op de rug en tientallen kleine prentjes van Mance Post. Het werd uitgegeven door Querido en kost 49,90. En omdat goede waar geen uit hangbord nodig heeft... over zijn nieuwste boek De verjaardag van de eekhoorn niet meer dan dit: het gaat over de verjaardag van de eekhoorn. Het kost ƒ24,90 en als het je hart gestolen heeft, zet het dan op je deelnameformu lier voor de Nederlandse Kinder jury, want het verscheen net voor het einde van 1995. Jan Smeekens VïctaJ; 7 ril t chet afknippen. Nylonkous lukt ook), -naald en sterk garen, -steentje of gewicht, -ongeveer 1 meter (ophang)touw. Hoe ga je te werk 1. Buig van het kei. ook /iieP ik z.a( o orw i£2-epevkba.' oee.,

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 3