HET WEER Zoveel wolken Bomen zakken door het ijs Duizend kaarsen voor een sombere bui Regen, dat is het ergste Alweer Dan zie je zo'n afgrond naast je 2 DINSDAG 13 FEBRUARI 1996 Een drukke klas betekent storm op komst, bij de eerste zonnestralen wordt het huis gepoetst en in de zomer vinden verliefde jongens en meisjes elkaar. Het valt niet te ontkennen: het weer heeft invloed op ons. Maar niet bij allemaal de zelfde! Waar de een in de herfst gaat somberen voor de kachel, verzamelt de ander zingend kastanjes. En terwijl er mensen zijn die zich bij extreme hitte gelukzalig door het zand laten rollen, gillen anderen om regen. Veel mensen moeten erg wennen als de zo mer is afgelopen. Zij vinden de dagen don ker en somber. Komen moeilijk het bed uit en voelen zich ziek. Als het echt heel erg is en elk jaar terugkeert, hebben deze klach ten een naam: herfstdepressie. Gelukkig kunnen velen hier vanaf komen doordat ze een lichttherapie volgen. Wat is dat nu weer, zul je denken. Eigenlijk" heel simpel. Een herfstdepressie kan ontstaan door een tekort aan licht. Bepaalde stoffen in je her senen worden dan niet genoeg aangemaakt. Als je in november vier dagen lang in een ruimte met speciaal licht wordt neergezet, kan dit verholpen worden. Het werkt niet bij iedereen, maar het succes is wel zo groot dat je op steeds meer plaat sen zo'n lichttherapie kunt volgen. Niet al leen volwassenen, maar ook kinderen! „Vre selijk die winter," klaagt Jane Pauiissen (15) uit Vlissingen. „Ik zou het liefst een winter slaap willen doen," vult Kelly Strieker uit dezelfde stad aan. „Om dan wakker te wor den in de lente, als alles weer groen en licht is. Tijd voor vriendjes en uitgaan." Bij de licht therapie voor depressies gebruiken ze licht dat gelijk staat aan tienduizend kaarsen. Als jij net als deze meiden gewoon een hekel aan de winter hebt, zou je het met iets min der kunnen proberen. Duizend bijvoorbeeld. Of de winter van de zonnige kant bekijken natuurlijk. En alles vooral licht inzien! Zaterdagmiddag, rond twee uur: Chris Geuze (16) uit Ter- neuzen ligt lekker in bed. En dat is misschien niet zo gek: „Ik moet elke morgen om half vijf uit m'n nest," Zo ook op deze vroege en voor al koude zaterdagmorgen. Om 150 kranten („soms iets meer") rond te brengen. Waarvan 110 PZC's, de rest bestaat uit vijf andere ochtendbladen. Veel fouten „Ik doe dat vanaf september, gewoon, om wat geld bij te ver dienen. De eerste week maakte ik nog veel fouten en was ik pas om half acht klaar. Nu weet ik precies wat waar in de bus moet en ben ik om kwart voor zeven thuis. Dan ga ik eerst rustig "ontbijten en de krant lezen. Jawel: de PZC, want daarvan heb ik er altijd een paar extra. Ik lees het liefst het plaatselijke nieuws." Tegen negenen zit Chris in z'n klas, waarbij hij beweert dat hij nog nooit in slaap gevallen is. Gladjes P:0 ja, het weer: „Ja, nu is het koud en dan moet je je best wel redelijk goed aankleden. Gewoon, handschoenen aan en flink doorfietsen. Ik breng de kranten rond in een bungalow park, dus dat betekent veel fietsen. Die woensdag toen het zo glad was ben ik wel vijf keer op m'n bek gegaan. Maar je moet door. Je kunt trouwens beter vallen als het glad is, want dan schuif je toch door, dat is niet zo erg. Regen: dat is het ergste." Walkman Veel te beleven valt er ook niet op zo'n vroege morgen in kou, ijzel, mist of regen: „Je ziet niemand, daarom heb ik altijd m'n walkman op, dan hoor je toch nog iets.' En in tegenstelling tot ander nieuws vindt Chris het beroep van krantenbezorger absoluut niet gevaarlijk: „Je komt nog geen auto tegen, bovendien, ik fiets toch altijd op de stoep.' Corrie Flikweert met haar pinda-regenkaarspotje foto Pieter Honhoff dig. Ik vang de neerslag op in een leeg pindakaaspotje. Met viltstift heb ik daarop een maatverdeling gemaakt."Ook de windrichting wordt op simpele wijze bepaald. Corrie: „Aan de droogpaal hangt een opgeblazen zak aan een touw tje. Zo kan ik zien uit welke hoek de wind waait.":Achter op het grasveld ligt de thermometer. „Daar meet ik de grondtemperatuur mee," legt Corrie uit. „Ook de temperatuur op anderhalve meter hoogte wordt ge meten."Alle gegevens worden keu rig netjes genoteerd: de maximum- en de minimumtemperatuur. Voor alle zekerheid kijkt ze ook nog even naar het potje met water. „Geen druppel verdampt. Geen wonder met deze lage temperatuur," zegt ze als een echte weervrouw. De zak aan de droogpaal hangt trooste loos stil. De windkracht is zwak weet Corrie inmiddels, ook de dichte mist geeft dat aan. „De wolken hangen als het ware op de grond," legt ze uit. „Trouwens, ik wist niet dat er zoveel verschil lende soorten wolken waren. Daar heb ik nooit zo op gelet." Het weerrapport van Corrie schiet intussen lekker op. „Ik moet nog een interview houden met iemand die dagelijks afhan kelijk is van het weer. Als ik die opdracht goed maak levert dat wel 20 punten op voor mijn werk stuk." Het is duidelijk: het weerrapport bepaalt mede hoe zonnig het aardrijkskundecijfer op het paas- rapport zal zijn. Ah nee he, regent het alweer met bakken Waarom niet pas straks op school. Voor de tigste keer kletsnat omdat ik gister toen het droog was weer dat stomme pak vergat! 0 Marina van den Boogaart Spannende verhalen over slip pende strooiauto's en avontu ren met sneeuwschuivers, die van de weg gegleden zijn? Ver geet het maar! „Vroeger moesten we nog wel eens achteruit de Westkappel- se dijk op, maar die is nu niet meer zo stijl," zegt Wim Spar- rentak, gladheidsbestrijder bij de provincie Zeeland. „Echt spannende dingen maken we gelukkig niet zo veel mee," be aamt zijn collega Rien de Lan ge. „Dat komt vooral omdat we meestal preventief, voordat het glad wordt dus, gaan strooien. En dat kan omdat er tegen woordig zulke goede meetappa ratuur is." Zo beschikt Wim over een draagbare p.c. waarop hij per minuut de weersverwachting kan aflezen. En wat te denken van een neerslagradar? „We kunnen de luchtvochtigheid meten en als je die vermenig vuldigt met de temperatuur kun je uit die berekening afle zen of de kans op gladheid aan wezig is," legt Rien uit. Hij doet het denk- en rekenwerk: het voorwerk, zoals hij het zelf noemt. Wim moet er vaak voor dag en ijzel uit om in de strooiwagen te klimmen. „Meestal is dat rond half vier. En als er gebeld wordt is natuurlijk gelijk de hele familie wakker!" Zware wagen Het rijden zelf vindt hij niet eng: „Je zit natuurlijk nooit lekker achter het stuur en er zit druk achter: het moet zo snel mogelijk gebeuren. Maar je zit op een zware wagen, die gaat niet zomaar van de weg af." Alleen het fietspad langs de Nieuwlandseweg bezorgt hem wel eens kippevel: „Dat ligt op die hoge dijk en dan zie je zo'n afgrond naast je..." Wim en zijn collega's strooien alleen op wegen en fietspaden die van de gemeente zijn. „Ik vind dat vooral Vlissingen en Middelburg slecht voor Hun fietspaden zorgen. Het kan ge beuren dat je, zodra je het ge meentebordje passeert, par does op een spiegelglad fiets pad zit. Valkenisse, dat is een gemeente, die goed strooit. Dat wil ik even kwijt!" Natuurlijk, Erwin Krol is een aardige man. Corrie Flikweert (13) zal dat zeker niet ontken nen. „Maar wat hij vertelt over het weer is voor mij echt hocus pocus," lacht de Zierikzeese open hartig. „Zijn verhalen over hoge en lage drukgebieden en depres sies zeggen me niets."Ongetwij- feld zal dat over een poosje heel anders zijn. Want alle brugklas sers van het Sint Willibrordcolle- ge uit Goes zijn druk bezig hun kennis over het weer bij te spij keren. Corrie: „Voor het vak aardrijks kunde moeten we gedurende een week het weer in de gaten hou den. We kijken hoeveel neerslag er valt en in welke vorm: regen, sneeuw, hagel enz. Daarvoor heb je echt geen dure apparaten no- Sebastiaan (links) en Floran: kunnen ze niet even wachten? foto Dirk-Jan Gjeitema „Ligt er eindelijk eens een keertje ijs, laat de gemeente omgezaagde bomen op het ijs vallen!" Floran Fermat en Sebastiaan van der Paal (allebei 10 jaar) zijn hoogst verontwaardigd. Slechts drie dagen konden ze schaatsen op het ijs bij hun school in de Middelburgse wijk Dauwendale. Toen kwam de ge meente om bomen om te zagen. Se bastiaan stond er bij te kijken, zag hoe ze een paar bomen op het ijs lie ten vallen. „Ik vond het al stom, want dan komen er allemaal wak ken!" Klaar was het met de ijspret. Floi-an en Sebastiaan vonden het onbegrijpelijk dat de gemeente dit deed en besloten een brief aan de krant te schrijven. „Waarom kun nen ze niet wachten met bomen om zagen tot het weer gaat dooien??" zo vragen zij zich af. Verderop schaatsen Dick Sakko van de afdeling Groen- beheer weet het antwoord. „Wij la ten die bomen juist graag op het ijs vallen! Het populieren rooien stond op het programma, dat kun je ook in de huis-aan-huisbladen lezen. Dat er nu ijs lag kwam ons goed uit. Anders moet het met de hoogwerker en is het een heel moeilijk karwei. Er zijn namelijk ook parkeerplaat sen, huizen en plantsoenen in de buurt. Die willen we natuurlijk niet raken!" De bomenploeg heeft toen een paar bomen op het ijs laten vallen, ze kleingemaakt en weggesleept. Zul len ze het voortaan anders doen, nu er zo over geklaagd is? „De voorde len wegen zwaarder dan de nade len", vindt Dick Sakko. „De jongelui kunnen iets verderop gaan schaat sen". Van Floran en Sebastiaan mag de gemeente Middelburg nu weer vo lop bomen rooien: de schaatsen zijn toch weer opgeborgen.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 2