Twee Sneeuwwitjes per dag WH Ontslag dreigt: toch nog Nikes? Vreemd is heel gewoon onderwijstelefoon helpt bij pesterijen PZC'krullebak" 16e JAARGANG - NUMMER 2 DINSDAG 13 FEBRUARI 1996 VLISSINGEN - Je kunt het steeds op de voorpa gina vin de krant lezen: ontslagen hier en ontsla gen daar. Elk bedrijf wil winst maken. Dat kan als er meer geld in het bedrijf komt dan er uit gaat. Anders moet er be zuinigd worden, en dat kan helaas het besté door personeel te ont slaan. Werknemers zijn duur en willen elke maand hun salaris zien. Bedrijven zeggen dan dat ze gaan reorganiseren of inkrimpen. Wat ze bedoe len is: we zetten mensen op straat. Achter veel van die mensen staat een gezin. Wat merken zij van zo'n dreigend ont slag? Overstuur „We zijn er deze keer ei genlijk niet zo mee be zig", vertelt Chantal (10) uit Vlissingen. Haar va der werkt bij het bedrijf de Schelde in Vlissingen en hoort binnenkort of hij ontslagen wordt of niet. In totaal zullen er ongeveer 600 mensen weg moeten! Er is al eens vaker een ontslag ronde geweest. Volgens Chantal was de eerste keer het ergst. „Mijn moeder was echt over stuur, we zouden niet meer op vakantie kun nen en zo". Toen bleek dat Chantals vader niet ontslagen werd, was er veel opluchting. Chantal blijft ook nu optimis tisch. „In maart ben ik jarig en ik heb Nikes ge vraagd. Niemand heeft het erover dat dit niet do6r zou kunnen gaan!" Sluiting In Middelburg moet de Janneke Dierxschoöl sluiten, zodat er 34 men sen zonder werk komen te zitten. De moeder van Sanne is één van hen. Zij werkt al jaren bij deze school waar vrouwen een vak kunnen leren waar mee ze snel een baan vinden. Sanne vindt de sluiting natuurlijk ook niet leuk. „M'n moeder zei dat ze allemaal moos- ten huilen behalve zij- Maar toen ze thuis op de bank zat. moest zij ook huilen'Medereen die ont slagen wordt, moet pro beren nieuw werk te vin den. Dat valt niet mee, de kans is groot dat ze een tijd zonder werk zit ten. En dat betekent meer dan alleen minder geld, het is van invloed op je hele leven. Hopelijk loopt het voor al deze Zeeuwse ontsl agen goéd af. PAEREHAT Alaaf! Welkom in Pae- rehat. Hoezo, nooit van gehoord? No teer het dan maar alvast: vanaf vrij dag heet 's Heerenhoek voor alle car naval vierders vier dagen lang Paere- hat. Jeugdprinses Cindy de Hond (12) staat met, jeugdnar Serge Bal- leur (12) startklaar om er tegenaan te gaan. Na een spannende verkiezing op school zijn ze dit jaar gekozen tot jeugdprinses en jeugdnar. Een zware taak. „Vrijdag begin ik met het voorlezen van mijn toespraak tijdens het schoolcarnaval," vertelt Cindy. „Dat moet helemaal in het Zeeuws, da's wel lastig. En natuurlijk zijn we alle bei van de partij bij de Bonte Avond. Die is speciaal voor alle kinderen. Dat is playbacken, dansen en hossen en aan het eind mag ik de prijzen van de kleurwedstrijd uitreiken." Sneeuwwitjes Jeugdnar Serge verheugt zich met name op de Sneeuwwitjes. „Ik mag er twee per dag," gniffelt hij bij voor baat. Wat dat zijn? „Dat is bier met seven-up," legt. hij als kenner uit. Zaterdagmiddag is de kinderoptocht. Ook daar zijn Cindy en Serge uiter aard bij. Bovenop de Prinsenwagen. „Ik mag gelukkig zitten," zegt Serge. „Dan word je niet zo moe." Zondags volgt de grote optocht met alle praalwagens. Dat betekent uren lang zwaaien naar de mensen langs de kant. Een vermoeiende bezigheid. Zeker als nar moet je voortdurend grappen en grollen uithalen. Serge ziet dat wel zitten. „Ik hoef het niet alleen te doen. De Grote Nar is er ook bij." Maandag is de laatste dag van het carnaval in 's Heerenhoek. Die dag wordt het kieltjesbal gehouden. Weer urenlang hossen, deinen en zingen. Maar om 11 minuten over elf 's avonds is het afgelopen. „Dan wordt de Koenkelpot plechtig verbrand," zegt Cindy. „Dan is het carnaval weer voor een jaar voorbij." Dinsdag kunnen de prinses en de nar nog uit slapen. Maar woensdag is het weer school. Dan heet Paerehat tijdens de aardrijkskundeles weer gewoon 's Heerenhoek. En de Sneeuwwitjes worden een jaar lang niet meer wak ker gekust. Alaaf! O I 1 A 1 J MIDDELBURG - „Je zoekt toch naar wegen, waarbij scholen kun nen bijdragen aan een heel be langrijk probleem. Het verster ken van positief sociaal gedrag en zo het voorkomen van pesten, discrimeren en racisme". Dit zegt Co van den Busse, leider van het anti-racisme project Een zee van vrijheid. Co werkt bij het RPCZ als schoolbegeleider voor het voortgezet onderwijs. Co: „In het kader van het project komt er een bijzondere tentoon stelling naar Middelburg. Die heet: Vreemd is anders heel gewoon, en is bedoeld voor kin deren van 10 tot 13 jaar." Co heeft alle basis- en voortgezet te scholen een pakketje gestuurd met informatie en antwoord kaart. Co: „Tot nu toe hebben we al twintig klassen geboekt". Het is een echte doe-tentoonstel- ling waarbij de kinderen twee aan twee op ontdekkingstocht gaan. Ze krijgen een speurboekje mee, waarin ze hun ontdekkin gen kunnen opschrijven. Co: „De kinderen ontdekken, dat wat in de ene cultuur gewoon is, in een andere cultuur vreemd is. Het uitpakken van een cadeautje waar de gever bij is, kan onbe leefd zijn. Je neus snuiten in een zakdoek die je weer in je zak stopt, vinden velen vies. En aan kleuters vertellen, dat er rond 5 december een paard op het dak loopt, vinden ze in andere landen ook heel vreemd!" Er zijn vier ge vulde koffers bij van kinderen die ooit gevlucht zijn. En je kan ook leren om niet ie dereen een stempel te geven. De tentoonstelling is gratis te zien in De Wandelkerk, Koorkerkstraat in Middelburg. Co: „We proberen het zo te orga niseren dat er per groep steeds twee begeleiders zijn en dat er maar één groep tegelijk aanwezig is" De tentoonstelling is geopend van 27 februari tot 19 maart, van 's morgens negen tot 's middags vijf uur. Co: „Ik raad iedereen aan om de ze prachtige tentoonstelling niet te missen!" DEN HAAG - „Wat we weten is: de lijn werkt!" Dat zegt Bas Douma van het Proces management Basisvorming. „Sinds kort loopt het project De Veilige School," zegt. Bas. „Het gaat vooral om de veiligheid en de leef baarheid op school." Een van de onderdelen van het. project is de onderwijstelefoon. Bas: „We zijn er begin de cember mee begonnen en de eerste resulta ten zijn bemoedigend." De onderwijstelefoon, 06-8804, is bestemd voor leerlingen, ouders, leerkrachten, direc tie en onderwijs ondersteunend personeel. Bas: „De concierge is ontzettend belangrijk in de school. Hij kent niet alleen alle leerlin gen en leraren maar heeft ook met beiden een goed contact." Niet gratis De onderwijstelefoon is helaas niet gratis. Bellen kost 44 cent per minuut. „We weten dat dat een drempel is en dat vinden we erg jammer," zegt Bas. De vragen die gesteld worden, kunnen over allerlei onderwerpen gaan. Bij de beantwoording gaat het- vooral om praktische hulp. Bas: De ondewijstele foon is elke schooldag bereikbaar tussen 12.00 uur en 17.00 uur. Pesten en geweld De mensen die de telefoon beantwoorden zijn speciaal daarvoor getraind. Bas: „Het zijn jeugdhulpverleners, maatschappelijk werkers, pedagogen en psychologen. Er wordt geprobeerd een goed luisterend oor te hebben en de bellers in contact te brengen met de juiste hulpverlening." Tot nu toe gingen de de meeste vragen over geweld, onveiligheid en pesten. Bas: „Natuurlijk weten we dat je het pesten nooit helemaal weg krijgt uit de scholen. Maar je kan er wat aan doen. Zeker weten!" Jeugdprinses Cindy en jeugdnar Serge foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 1