Ommetje naar Zeeland Dan sluk hy jou Twee uur per dag afreageren de nieuwe avonturen van Gasten van zeldzame pluimage komen hier bijtanken Mignon Gotzsch wint pianoconcours Eerlijk is eerlijk, maar daarom is het nog niet gemakkelijk om toe te geven: ...De leukste kinder krant van Nederland is De Boe- kieboekie-Krant. Tenminste, als je van boeken houdt, en van verhalen, gedich ten en mooie plaatjes. Je moet ook nieuwsgierig zijn naar we tenswaardige dingen over aller lei onderwerpen en het leuk vin den om laboratoriumachtige proefjes te doen. Wie dan ook nog (gewoon voor de lol, of fanatiek voor het eggie) graag meedoet aan taal- en tekenwedstrijdjes zit met. De Boekieboekie- Krant helemaal gebakken. Nooit van gehoord? Toch bestaat hij al sinds 1991. Het formaat is hetzelfde als dat van de Krullebak, maar de krant is veel dikker en bovendien in kleur. Vorige maand verscheen nummer 19 met zestien pagina's om je vingers bij af te likken: sui kerzoete verhalen, smeuïge ge dichten en veel zaligs dat je al tijd al had willen (w)eten. Een voorbeeld van dat laatste is de zogenaamde 'Spreekbeurten- kaart' met twee pagina's over ca cao en chocolade. En de taal- en tekenwedstrijd- jes? Daar zijn er een paar van, maar het interessantst is zeker het vertaalproject. Daarover str aks meer, want eerst iets anders. Je kunt De Boekieboekie- Krant thuis ontvangen. Een abonnement kost 25,00 per school)jaar. Je moet een briefje schrijven naar: Autoped, Postbus 26072, 3002 EB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-4767381. Als je liever faxt: 010-4768647. Nog slimmer is in de bibliotheek vriendelijk vragen of ze de krant hebben. Tien tegen een dat ze 'Jazeker' zeggen en 'm je meege ven. (Dat lukt ook bij een enkele kindvriendelijke boekhandelaar). Maar over dat vertaalproject. In nummer 19 staat een Afrikaans gedicht. De taal lijkt op de onze, maar klinkt anders met woorden ook die wij niet kennen. Het heet 'n Luislang', en als je er een mooie vertaling van maakt en die voor 15 maart opstuurt naar Autoped (het adres heb je al gelezen), maak je kans op twee mooie prijzen. Omdat je misschien popelt om mee te doen, maar De Boekie- boekie-Krant zo vlug niet te pakken kunt krijgen, staat het gedicht met een woordenlijstje hieronder. 'n Luislang in die bed is wrïntiwaar g'n pret. Voor jy weet dan druk hy jou; een twee drie dan sluk hy jou: pens en pootjies vel en been- nog 'n outjie daarmee heen. (luislang is python; wrintiwaar is waarachtig; g'n is geen; druk is wurgt; sluk is slikt; pens is maag; outjie is jongetje). - Als je liever een Engelse vert aling maakt, of een Turkse, of een in wie weet wat voor taal kun je ook meedoen. Een handig woordenboek is dan het Kindervertaalboek met zo'n 6000 woorden in het Duits, Frans, Spaans, Engels, Turks en natuurlijk Nederlands. Het kost 25,00 en wordt uitgegeven door Kosmos-Z&K, Utrecht. Je kunt er veel plezier aan bele ven op school, thuis en op reis. Het boek is zo gedrukt dat opzoe ken van woorden buitengewoon leicht, easy, facile, cómodo en ko- lay is. Met andere woorden: einf- ach, simple, nog eens simple, sencillo en basit. Jan Smeekens DINSDAG 16 JANUARI 1996 Zeeland zit door het zachte klimaat de winter vol gasten die het in hun eigen gebied te koud vinden. Omdat hier zoveel open water - en dus veel voedsel - is, zoeken vooral els onze provincie op. Eenden en roofvogels, maar ook veel van die kleine koulijdertjes zoals het winter koninkje. Wie zijn ogen opendoet kan dit jaar getijde heel veel leuke gasten zien. Het is haast niet te geloven, maar elk jaar opnieuw vliegen duizenden ganzen en zwanen drie- tot vierdui zend km onze kant uit om gewoon weer in hetzelfde weiland van het jaar ervoor te landen. Alsof ze een ommetje zijn wezen doen. De meeste soorten komen uit Noord- Rusland en de Petsjoera-delta in Si berië. Doordat medewerkers van Rijkswaterstaat veel vogels geringd hebben, weten we dat het steeds om dezelfde groepen gaat. Een van die vaste gasten is de kleine zwaan. Je ziet ze overdag vooral op akkers op Schouwen en Noord-Beve land. Maar ook Zuid-Tholen en NO- Walcheren zijn geliefd. De kleine zwanen zijn prachtig spierwit. Er komen er zeker zes- tot zevenhon derd. Met hun gele snavel zijn ze makkelijk te herkennen. Kleine zwanen - kunnen wel 20-30 jaar worden, wat voor een vogel be hoorlijk oud is. Hoeveel jongen er tussen zitten kun je trouwens ook zien. Die zijn nog bruinig. Dat is dus een kwestie van gewoon tellen. In elke groep zitten ook wel een paar geringde exemplaren. De blau we of gele plastic ringen om hun nek kun je zelfs zonder verrekijker zien. Trouw Kleine zwanen zoeken vooral hun voedsel op akkers, meest bietenafval en restaardappels. Je ziet ze zelden alleen, want ze zijn trouw aan fami lie en bovendien erg waaks. Bij de "Kleine zwanen" foto Chiel Jacobusse geringste verstoring vliegen ze schreeuwend op. 's Avonds zoeken ze dan ook de vei ligheid van de Veermansplaat in de Grevelingen of de Middelplaten van het Veerse Meer op. Datzelfde geldt voor de duizenden ganzen in Zeeland. Ook van die typi sche wintergasten. Overdag vind je ze in de polder, grazend in weilan den. 's Avonds en 's nachts in de vei ligheid van ondiep water. Het is een spectaculair gezicht als zo'n prachti ge V van zwanen of ganzen trompet terend over je vliegt. Op de Middelplaten (Veerse Meer, N-Beveland, goed vanaf de weg te zien) is overigens altijd veel bijzon ders te beleven. Let eens op of je daar op een paaltje langs de slikken een slechtvalk ziet. Grote kans, want ook die komt hier nu zijn kostje bij elkaar scharrelen. Hoewel, scharre len: hij draait er zijn poot niet voor om een smient of meerkoet te ver schalken! Op N-Beveland hebben vogelliefheb bers pas een grote trap ontdekt (zeldzaam soort kalkoen uit Rus land). En bij de Veersegat- en Brou- wersdam (zeekant) zijn ijseenden en ijsduikers gezien. Zoek ze eens op. Knap gespeeld. Heel muzikaal.' De jury van de Pianodriedaagse was vol lof over het pianospel van Mig non Gotzsch (13). Van de ruim 300 pianisten was zij in de Kleine Zaal van De Doelen in Rotterdam de al lerbeste. De Goese pianiste is er nog beduusd van. ,,Ik kon het nauwelijks gelo ven, toen ik mijn naam hoorde noe men. Tranen van vreugde rolden over mijn wangen." De prijs is het resultaat van jaren lang oefenen. „Per dag zit ik twee uur achter de vleugel," vertelt Mig non. ,,En die tijd vliegt voorbij. Het is voor mij lekker afreageren na een schooldag." In de aparte pianokamer kan ze haar gang gaan. Stapels met blad muziek liggen klaar om gespeeld te worden. Liefst modern, stukken van bijvoorbeeld Olivier Messiaen. Of Willem Pijper, een Nederlandse componist. Geen namen, die je in de top-40 zult tegenkomen. „Ik luister wel naar popmuziek, maar de namen van al die groepen ken ik niet zo," zegt ze. Gezelschap Soms krijgt ze tijdens het pianospe len gezelschap van haar moeder. „Dan spelen we quatre-mains, vier handig dus." Ook zus Bibiane stapt regelmatig binnen. Om te oefenen op haar cel lo. Of om samen met Mignon een klein concert te geven." Op zaterdag stapt de hele familie in de auto op weg naar Utrecht. Daar krijgt Mignon anderhalf uur les van Ton Hartsuiker. Mignon: „Hij leert me onder meer hoe ik mijn techniek Mignon Gotzsch: de namen van die popgroepen ken ik niet zo. foto Dirk-Jan Gjeltema kan verbeteren en ook hoe ik vlugge noten beter kan spelen." Altijd beter Techniek, toonvorming en interpre tatie. Het kan altijd beter, weet ook Mignon. „Vaak neem ik mijn piano spel op de bandrecorder op. Dan leer je je eigen spel kritisch te belui steren." Plannen voor de toekomst heeft ze zat. „Eerst mijn VWO-opleiding aan het St.. Willibrordscollege in Goes afmaken en vervolgens naar het conservatorium. Dan prof worden en concerten gaan geven. Aleen of solo met orkestbegeleiding." Het klinkt zo simpel, maar die weg is nog lang. Horowitz, Rubinstein, kaniers van pianisten kennen die weg. De jonge Mignon Gotzsch is vastbe sloten het muzikale spoor van deze twee te volgen. home, page-'- thuis pagina. communicerend nn-eh c(e <^eV\ele fc^a.,cte ev-viue mounverow 'cm V-e. tber-eiker i een homepage aam Ir\üw\ te. -zenden."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 3