WELKOM Tikje van de hel gezien Haal de beslagkom! Allemaal meeëten E-mailtje aan Pamela Steviger tafel nodig Delingsdijk 2 DINSDAG 16 JANUARI 1996 Als hij even de koffie haalt zegt z'n vader: „Het was een hel. Voor hem, voor ons. Hij was de uitgestotene en wij stonden machte loos. Ze hebben hem daar gewoon wegge pest." 'Hij' is Frank Havenkamp uit Vlissingen, net 16. Een leuke, aardige knul. Een door zetter. Gelukkig maar. Jarenlang heeft Frank regelmatig last ge had van tics. Dan begon hij zomaar geluiden te maken of op zijn buik te kloppen. Kon hij niks aan doen. Vanaf zijn achtste was het er ineens. Frank: „Ik deed raar. Het ging vanzelf. Ik wist niet eens dat ik die dingen deed of riep. Zeker op mijn elfde was het echt erg. Maar op school wisten ze dat. Iedereen kende me. Ik had genoeg vrienden en in groep 8 (leuke klas!) was het zelfs weg." Pesten Veel klasgenoten - ook zijn beste vrienden - gingen daarna naar de mavo. Frank wou mee, prima. Hard leren, dat wel. Maar de echte problemen begonnen toen na een paar maanden een oud-klasgenoot rare verhalen over Frank begon te vertellen. Frank: „Ook nadoen en lelijke woorden zeg gen. In het begin hoorde ik bij het groepje, later liep ik alleen op het plein. Zelfs mijn beste vriend nam afstand, uit angst zelf ge pest te worden." Twee jaar duurde de hel. Toch ging hij elke dag weer. Het leren heeft hem erdoor gehol pen. De bevrijding kwam door de overstap naar een andere school, nu anderhalf jaar terug. „Ik deed daar ook nog wel gek," ver telt hij, „maar die meiden vroegen dan 'wat doe jij nou?' en dan legde ik het uit. 'O, zit dat zo?' Klaar. Geen gepest. Meiden doen niet zo moeilijk. We hebben er ook in de les over gepraat. Ik had gewoon een ziekte." Medicijnen Frank bleek verschijnselen te hebben die le ken op het syndroom van Gilles de la Tou- rette. „Ik ben nu ruim twee jaar behandeld met medicijnen en therapie en het gaat hartstikke goed. We stoppen er binnenkort mee. Ik ben ook niet bang dat het ooit nog terugkomt. Kijk, vroeger kwam het eruit. Nu voel ik de spanning aankomen en kan ik het inhouden." Frank: „Als ik mijn oude vrienden tegen kom doen ze vaak hun hoofd naar beneden, of ze zich schamen. Ik ben nu niet kwaad meer. Maar hoi roepen, dat hoeft voor mij ook niet meer." Zo af en toe vindt Pamela An derson (Ja, die...) een brieve in haar postbox. Afzender? Noor tje Richel (11) uit Kapelle. En ook Michael Jackson wordt wel eens met bezoek vereerd. Trou wens, Hobie, uit Baywatch, is naarstig op zoek naar Holland se meiden om eens lekker mee te gaan stappen, 't Is maar dat je het weet. Voor Noortje blijven geen deu ren op slot. Alle nieuwtjes heeft ze uit de eerste hand. Via de elektronische snelweg raast ze van het ene continent naar het andere. In luttele seconden reist ze van Sydney naar Moskou. En dan gauw door naar Londen om de allernieuwste songteksten van de Beatles te bekijken. En via de boxen bij de computer, kan ze de liedjes zelfs nog beluiste ren ook. Internet Noortje: „Het systeem wordt Internet genoemd. Via je eigen computer kun je verbinding krijgen met elke andere compu ter. Waar ook ter wereld, je komt bijna overal binnen. Alles wat je nodig hebt is dus een computer, een printer en een modem. Plus nog wat software. Omdat de verbinding via de te lefoonlijn loopt moet je je wel abonneren op Internet. Dat kost zo'n drie tientjes per maand. Daarbij komen dan nog de kosten van de gesprekken. E-mail Een van de mogelijkheden van Internet is het zogenaamde E- mailen: het versturen van be richten. Noortje: „Binnen enke le seconden is je post op de plaats van bestemming. Geen gelik aan een postzegel en zoek raken komt ook niet voor". Kaartjes voor de bios bestellen via je computer? Elektronisch je contributie betalen? Kijken waar Bon Jovi de komende maanden optreedt? Het is alle maal mogelijk met een druk op de muisknop. Files En net als op gewone wegen ontstaat op de Internetweg wel eens filevorming. „Dan duurt het wel eens even voor je op de plaats van bestemming bent", zegt Noor. „En tijd is geld". Af en toe klinkt er wat gebrom van pa. Dan dreigen de kosten ietwat te hoog te worden. Stek ker er uit en volgende keer ver der. Surfen op Internet voor de fun is leuk, maar de plaatjes van Barbie, die je uit Amerika haalt, worden dan echt te duur. We zijn weer aan een nieuw jaar begonnen, hoewel daar meestal weinig nieuws aan is. Voor Hanne (11) en Hein (bijna 9) is er écht een nieuw jaar begonnen. In de I kerstvakantie zijn zij samen I met hun moeder en hun broertje Doris (4) van Mid delburg naar Doesburg ver huisd. Dat ligt een behoor lijk eind weg, in Gelderland. En er is nog meer nieuw en spannend; ze wonen daar bij de nieuwe vriend van hun moeder. „Ik wist meteen dat het se rieus zou worden," vertelt Hanne. „Paul is heel aardig. Hij heeft een winkel, en toen wij daar waren heeft hij twee dozen technisch lego voor ons gehaald, omdat hij dacht dat we niks te spelen hadden." Maar speelgoed is niet no dig. „We wonen boven de winkel, er» als je naar bene den kijkt zie je hoe de markt opgebouwd wordt." Ze heb ben wel eens geholpen met het afbreken van de markt en mochten daarna op de kar een rondje rond de kerk maken. Chinees Het gezin liet in Middelburg natuurlijk wel wat achter. Hanne mist haar vriendin nen en Hein z'n pianomees- ter. Maar er is wel veel leuks voor teruggekomen. „We eten elke zaterdag van de Chinees!", noemt Hein enthousiast als eerste voor deel. „Onze nieuwe school is gezellig," vindt Hanne. „Hij heeft een leuke naam, De kleine prins. Voor Paul zelf is er ook nog al wat veranderd. Hij woon de al die jaren alleen en heeft nu ineens een vol huis! Hanne: „Er komt een ande re tafel want die hij nu heeft is niet zo stevig." Het belangrijkste is toch wel dat Paul een dak op het huis laat bouwen voor nieuwe ka mers. Als je je dan niet wel kom voelt! Dampend geeft het gras zich prijs, de wereld is van witte watten. Pie-oewiet Pie-oewiet koer-lie koer-lie Ergens zweeft de kop van een koe. Oe-roe oe oe-roe oe Wie laat mij in deze mysterieuze wereld Marina van den Boogaart Florentijn wil er mee spelen, Pepijn en Hadewijch willen hem vasthouden, Lidewij wil z'n haar doen en Thomas zal er op passen. Volgende maand zal er bij de familie Marinissen uit Middelburg een baby geboren worden en ook dit zesde kind is weer van harte welkom! De groten zijn het al gewend, zij weten nog hoe het met de andere zwangerschappen ging. Lidewij wist het dan ook al voor het haar verteld werd: „Ik zag het al op va kantie. Mama was zo snel moe!" Thomas (12) weet nog hoe Pepijn (5) werd geboren. Soms begint een bevalling met het breken van de vliezen. Dan stroomt het water waarmee de baby in de buik van de moeder zit naar buiten. De toen zevenjarige Thomas rende naar de keuken om een teil te halen en kwam te rug met... de beslagkom! Lidewij zou graag een zusje willen „want dan zijn we precies gelijk verdeeld, drie jongens en drie meisjes." Ha dewijch (8) ziet echt naar de baby uit, ze zou het liefst willen dat de baby bij haar op de kamer komt. Florentijn (3) is straks niet meer de jongste en de baby zal met al zijn speelgoed mogen spelen. Zelfs met z'n lie velingsauto, gekregen van Sinterklaas! Het is natuurlijk wel een groot gezin geworden. Naar oma gaan ze wel eens met z'n allen, maar bij andere bezoekjes splitsen ze zich op. Op vakantie gaan ze met het hele gezin. De twee oud sten in een klein tentje en de rest in de grote tent. En de baby straks? Die kan er nog wel bij in een campingbedje. Maar daarna is het wel genoeg, vinden Lidewij en Tho mas. „Anders wordt het veel te druk!" „Wanakkam. Dat zeggen wij als we bezoek krijgen" vertelt de vader van Pushpika en Gavitri. Oor spronkelijk komen ze uit Sri Lan ka, maar ze wonen weer al een aantal jaren in Nederland. Het gaat er meestal niet zo vorme lijk aan toe als hier. „Goede vrien den stappen gewoon binnen en pakken zelf wat te drinken, die hoeven niet te wachten tot wij ze wat aanbieden. Meestal drinken we thee met een koekje erbij." Kom je rond etenstijd, dan eet je lekker mee. 't Is dan niet de ge woonte dat je dat zelf opschept, maar even netjes wacht tot de gast heer dat doet. Van links af: Florentijn, Pepijn, Hadewijch, Lidewij en Thomas. foto Ruben Oreel Traditioneel visite ontvangen in Somalië vergt een hele organisa tie. 's Ochtends vroeg wordt er al begonnen met het klaarmaken van de maaltijd: rijst, groente en vlees. Om ongeveer twaalf uur arriveren de gasten. Soo dhawaada zeggen ze dan en er worden grapjes gemaakt om de gasten welkom te heten. De mannen eten eerst, daarna de vrouwen en pas als iedereen uitge geten is mag het gezin dat het feestje geeft, gaan eten. En dan maar hopen dat er nog wat over is! foto Willem Mieras Zoete taartjes Üduözlöm, knuffels en kussen staan je te wachten in het land voor zoetekauwen: Hongarije. Wanneer je daar op visite gaat word je volgestopt met zoete taar tjes, veel chocolade en zelfs de war me maaltijd kan beginnen met een zoete kersensoep. Even bij iemand langs gaan in Ma rokko kan niet, dat duurt toch meestal wel een hele middag. Mar- haba zeggen ze als welkom, en je wordt naar de belangrijkste kamer van het huis geloodst. Terwijl het eten klaargemaakt wordt krijg je muntthee met veel suiker en aman delen. Eten doe je samen uit een grote schaal en de gast krijgt het meeste. Bij het weggaan is lopen wat moei lijk, rollen gaat beter!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 2