Vechten en vrijen verboden Watjes sparen flippo's /ïmïm Vakken vullen vanaf 13 jaar Gemeente jaagt op zwerfkatten PZC krullebak 16e JAARGANG - NUMMER 1 DINSDAG 16 JANUARI 1996 DEN HAAG - Sinds 1 ja nuari 1996 mógen ook 13- en 14-jarigen betaal de arbeid verrichten. Daar is één regeling voor gemaakt. Wat mag er wel en wat niet? Toine Assel- bergs, persvoorlichter bij het ministerie van Socia le Zaken en Werkgele genheid weet er alles Toine: „Onlangs is de nieuwe arbeidstijdenwet aangenomen. Hierin staat, dat 13- en 14-jari gen onder strenge voor waarden werk mogen verrichten. Die strenge voorwaarden zijn nu uit gewerkt in een regeling." Vakken vullen In de regeling staat, wat je wel en wat je niet mag doen en ook hoe lang je mag werken. Toine: „Ze mogen 'niet-industriële arbeid van lichte aard' doen. Dat kan je het best vertalen met het begrip: Hand- en spandiensten verlenen." Dat zijn bijvoorbeeld lichte hulpwerkzaamhe den in een winkel, vak ken vullen, vloeren vegen en schoonmaken. In de schoolperiode mag je 's morgens niet voor achten en 's avonds niet na ze venen werken. Toine: ..Dus 's morgens de krant bezorgen is er niet bij. Wel mag 's middags een folder bezorgd worden of een huis-aan-huis blad." Pauze In de vakantie mag je niet werken van 7 uur 's avonds tot 7 uur 's och tends. In een schoolweek mag je per dag twee uur werken en op zaterdag zes, maar samen niet meer dan twaalf uur. In een vakantieweek mag je in totaal 35 uur werken, maar niet meer dan vier weken achter elkaar. „Ook de pauze is gere geld," vertelt Toine. .Als je meer dan viereneen half uur werkt, moet je minstens een half uur aaneengesloten pauze hebben." Michel Castemiller van 's lands grootste kruidenier uit Middelburg heeft er nog niet mee te maken gehad. „Wij wachten nog op de juiste informatie," zegt hij. „Krijgen de kin deren een fiscaal num mer en wat zijn de loon schalen?" Er komt ongetwijfeld nog een bespreking, waarin alles duidelijk wordt. Mi chel: „Als de kinderen zich bij ons melden, zul len wij best meedoen." HILVERSUM - Liefhebbers van Ja mes Bond, Paul de Leeuw en vam piers opgelet! Op de t.v. mogen voor taan geen films met geweld of sex meer te zien zijn vóór negen uur 's avonds. Ze denken dat jullie na die tijd allemaal op bed liggen, dus daar na mag het wel. Soms laten ze op de televisie 's mid dags al stukjes film zien die ze veel later uitzenden, dat mag nu ook niet meer. Als ze het toch doen moeten ze een boete betalen. Sex is saai Ouders, onderwijzers, professors en ministers: ze roepen al heel lang dat er te veel geweld te zien is op de tele visie. Kinderen zelf hoor je dat niet zeggen. Veel kinderen houden van actiefilms. Zelfs in tekenfilms als Po wer Rangers en Biker Mice wordt hard gevochten. Het is niet alleen het geweld waar de volwassenen zich zorgen om maken, maar ook stukjes van zogenaamde blootfilms mogen niet meer vroeg in de avond te zien zijn.Kijken kinderen gi*aag naar bloot? De middagvoorstellingen van de laatste James Bondfilm in de bio scoop in Vlissingen zaten vol met tienjarige jongens met petjes. Ze ge noten van de acties, maar bij een vrijscène hoorde je alle chipszakjes kraken. Sex in films? Saai vinden ze dat! Heftige Sesamstraat Er zijn dus kinderen die hét niet uit maakt, ze kijken niet op van een moord of flinke vrijpartij. Maar er zijn ook jonge kinderen die al schrik ken van een heftig Sesamstraatstuk je. Kun je nagaan wat er gebeurt als ze een aankondiging van een horror film zien! Het zal fijn zijn als ouders hun kin deren voortaan rustig voor de t.v. kunnen laten zitten. Bij elke film komt ook te staan voor wel ke leeftijd het geschikt is. Het gekke van de nieuwe regeling is wel dat het alleen voor films geldt en niet voor series. In Superboy vallen elke mid dag bij SBS 6 heel wat doden, en zo zijn er nog wel wat series. Ook het journaal en het jeugdjournaal vallen niet onder de nieuwe wet. Toch is daar veel geweld te zien, dat niet ge speeld is. Daar schrik je pas echt van. 'Filmpje' voortaan lekker laat. MIDDELBURG - Kom je met die grote knikkers het schoolplein op hollen, zie je dat iedereen een springtouw bij zich heeft. Denk je stoer op rollerskates te gaan, heb ben ze allemaal een stuntskate board! Tweedehands Sneller dan de tijd gaan de trends. Wat vandaag in is, kan morgen al weer uit zijn. Nu is het kicken als je een hoedje op zet, maar misschien rollen ze volgende week om van het lachen als je het weer doet. Een nieuw jaar: wat is in en wat is uit? Voor alle trendtoppers en razende rage-reporters het vol gende! Een pet zet je nog steeds achter stevoren op, van voren mag er een pluk haar uithangen. Jongens kunnen een staartje hebben, maar een haarband kan echt niet meer. Hoewel je overal Pocahontas ziet, is het niet verkeerd om nog met een Lion Kingtas te lopen. Alla- dinspullen daarentegen moet je weggooien of alleen binnenshuis gebruiken. Aan de voeten dienen sportschoenen gedragen te wor den, of je nu sport of niet. Een be kend merk zou fijn zijn, anders wordt er al snel 'tweedehands!' geroepen, het nieuwe scheld woord. Wimpies en watjes Wat de muziek betreft: house wordt minder populair. Grappige Nederlandstalige liedjes doen het nog goed en je kunt ook van top 40-muziek houden. Dat kan na melijk alles zijn! Als je iets tof vindt, zeg je dat het wreed of hard is. Noem je het cool, dan ben je hopeloos achter en een wimpie of watje. De flippo's zijn uit, stickers van het Nederlands voetbalelftal ko men in. Bij mooier weer zal de circustrend doorzetten. Diabolo, vuurspuwen en jongleren dus. Je skeelers kun nen in de kast blijven. Of je zegt ijskoud dat dit in Amsterdam al lang weer in is. Want wat in en uit is verschilt per plaats. Zo sparen ze in Utrecht nog dino's. Over watjes gesproken! MIDDELBURG - De eerste poging om een eind te maken aan de overlast van de vele zwerfkatten in het Middelburgse Toren- vliedpark mislukte drie jaar geleden. „We kregen de hele pers over ons heen", zegt de heer Westveer van de gemeente. „Hoe we het in ons hoofd haalden om gezonde kat ten te vangen en af te maken?!" Ondertussen is het probleem veel erger geworden, weet de heer Westveer: „De katten zijn niet gezond meer. Tot halver wege vorig jaar werdén ze bijgevoerd door een buurtbewoonster, maar die is onder tussen overleden. Nu zijn de katten onder voed, ze hebben last van katteziekte en wellicht andere besmettelijke ziektes, waardoor ook andere dieren en huiskatten ziek kunnen worden 3 Tijd voor maatregelen dus, hoewel er nog geen speciale katten vanger is aangesteld door de gemeente: „De dieren worden ge vangen door medewerkers van de dienst stadsbeheer. Die lokken ze in kooien met aas. Daarna gaan de katten naar het asiel, waar ze worden onderzocht en eventueel behandeld. Sommige katten vinden mis schien nog een tehuis op een boerderij of zoiets. En als ze te ziek of te verwilderd zijn, ja, dan krijgen ze een spuitje. Jammer dat dat moet. ik vind het niet het meest plezierige karwei". Bijvoeren Volgens de heer Westveer gaat het om twintig tot dertig katten. Hoe kan hij zien of daar geen nietsvermoedende huiskatten bij lopen? „Een kat die al jaren in het wild loopt kun je niet meer benaderen. Katten die handtam zijn worden niet gevangen. En als er per ongeluk toch eentje tussen zit, dan kan de eigenaar die direct weer ophalen bij het asiel." Bijvoeren vindt hij misplaatste dierenlief de: „Dan wordt het probleem van het aan tal zwerfkatten nog groter. Vangen is echt de enige manier". En liefst niet op eigen houtje: „Je kunt zo'n kat beter niet benaderen, van één krab kun je al tetanus krijgen". Even in het woordenboek kijken? Juist: stijfkramp, een gevaarlijke infectieziekte. Alweer iets geleerd. foto Dirkjan Gjeltema Pet achterstevoren nog niet 'tweedehands

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1996 | | pagina 1