Nooit meer naar Bosnië terug Het zijn wel rare mannen In soep zitten nu meer kippen Telefoon slopen of voetballen? PZC'krullebak" 15e JAARGANG - NUMMER 11 DINSDAG 12 DECEMBER 1995 best LEOK.., Dat i'lugale MIDDELBURG - Scho len moeten niet fuseren, het Hofje in Middelburg moét blijven en de spel ling mag niet verande ren. Kortom: alles moet blij ven zoals het is. Ais er dan toch over verande ringen gepraat wordt, komt daar altijd ruzie van. De een is voor, de ander fel tegen. Akwarel? Een speciaal aangestelde spellingcommissie is sinds 1990 bezig met de spelling. Zelfs dit clubje van negen personen had vaak onenigheid. Zullen we meer gaan spellen zo als we 't zeggen of niet? Moet het akwarel wor den of aquarel blijven? Toen dit soort overden kingen uitlekte naar het publiek barstte hét pro test los. Nu is de nieuwe Woor denlijst klaar. Vanaf 1 september volgend jaar gaat de nieuwe spelling echt in. Dat betekent dat de scholen zich er aan moeten houden en jij dus ook! Er zijn uiteindelijk niet zo veel veranderingen. Insekt kan alleen als in sect, croquet blijft kroket en meeëten schrijf je voortaan als mee-eten. Bungee jumping Een taal leeft, dat wil zeggen dat een taal ver andert. Nieuwe woorden komen erbij, sommige oude woorden worden nooit meer gebruikt. Veel nieuwe woorden komen uit het Engels, zoals bun gee jumping en skeeleren. Als je die op z'n Neder lands zou schrijven is dat een raar gezicht: 'De sjoernalist tiept op een peursonul kompjoeter Spellen blijft moeilijk. Je zult alle regeltjes moeten blijven leren. Of het nou nieuwe regels zijn of ou de. Denk er aan dat alles went; niemand vindt het nu nog vreemd dat we mens schrijven in plaats van mensch. Voor wie er echt wat ver andert. zijn de schrijvers van taalboekjes en de makers van soep. Want alle blikjes soep moeten een nieuw etiket. Ken je de oude regel? Het was kippesoep omdat er niet per se meer dan een kip in de soep zat. Voortaan zitten er dus kennelijk meerdere kippen in de soep en schrijf je kippen soep. Eet smakelijk! WEMELDINGE - Vrede op aarde. Vrede ook in Bosnië? Wie zal het zeg gen. Deze week komen de leiders van Bosnië, Kroatië en Servië in Parijs bij elkaar. Daar zal met het zetten van drie sim pele handtekeningen de vrede worden gesloten. Vrede op papier, maar zeker nog geen vrede in het hart van Ja- dranka Radic (11). De wapens zwij gen, maar de beelden in haar hoofd blijven spoken. „Ik ben opgegroeid in Bosanski Brod," vertelt ze. „Een stad zo groot als Goes. Ik heb de oorlog met eigen oren en ogen meegemaakt, te vreselijk voor woorden. Twee jaar geleden ben ik ge vlucht. Samen met mijn ouders en broer. Eerst kwamen we terecht in Kapelle, nu wonen we in Wemeldinge. Wij hebben de A-status gekregen. Dat betekent, dat we in Nederland mogen blijven." Te veel haat Vrede in Bosnië, maar Jadranka denkt, dat het nooit meer goed zal ko men tussen de verschillende bevol kingsgroepen. „Daarvoor is de haat te TERNEUZEN - Veel volwassenen vinden de binnenstad van Terneu- zen maar niks: dealers en gebrui kers van drugs maken de straat jes rond de mooie Willibrordtoren onveilig. Zon beetje onder de toren staat basisschool 'De Triangel'. Hoe gevaarlijk is het voor de leer lingen om elke dag naar school en weer naar huis te gaan? „Ik woon hier vlak naast," zegt Gandalf (11), „en ik merk niks van problemen". „Ze zeggen dat er van alles gebeurt, maar er ge beurt niets. Je ziet ze wel staan, die junks". „Het zijn wel rare mannen," vult Sanne (10) aan. „Ze kijken altijd zo raar, soms zeggen ze 'Hallo' of 'Kom eens hier', maar je moet ge woon doorlopen. Vroeger liep ik altijd door de Nieuwstraat naar school, maar nu neem ik een an dere weg. Er is nog nooit iets ge beurd". Kim (8) had met vriendinnen een hut gebouwd op een speelveldje: „Toen we daar een keer kwamen hoorden we een hoop gestommel en hebben we een junk betrapt. 'Wat doe je hier?', vroegen we. 'Ik woon hier', zei die. Toen hebben we de politie gewaarschuwd en die hebben hem weggehaald. Maar onze hut is later door de ge meente afgebroken." Spuiten Over die gemeente zijn de kinde ren niet zo te spreken: „Ze heb ben wel veel geld over voor een parkeergarage en een groot win kelcentrum," zegt Helen (10), „maar geld geven om te kunnen spelen willen ze biet. Van al die bosjes, waar nu die junks in zit ten, kunnen ze toch speeltuinen maken?" Het speeltuintje achter de school hebben de kinderen zelf met een sponsorloop verdiend en daar zijn ze ook trots op: „Vorige week heb ben we nog alles opgeruimd," ver telt Julie (8). „Met boterhamzak jes om de handen doen we al het vuil in zakken. Alleen met spui ten doen we niks, we kijken er naar en roepen dan de meester." Het buurthuis naast de school: „Daar maken we mooie dingen en doen leuke activiteiten." Het jongerencentrum in de buurt: „Daar lopen van die malloten met gele haren, best gezellig." De spanning zo af en toe: „Dan zie je een politieauto helemaal vol met van die junks." De kinderen zouden niet met een andere school willen ruilen: „Het is hier nooit saai, we beleven heel veel. En dit is ook de beste school van Terneuzen want we leren staartdelingen en breuken". GOES - Onlangs heeft de politie in Goes een jeugdbende opgerold. „Deze kinderen komen niet. bij ons terecht, dar voor zijn hun vergrijpen te zwaar," vertelt Sjoukje de Koever. Sjoukje is coördinatrice bij het Halt bureau in Goes. „Kinderen komen bij ons terecht voor kleine misdrijven. Dat kan variëren van het stelen van een chocoladereep tot het verbouwen van een fiets van duizend gulden." Als je naar de middelbare school gaat is dat een grote stap. Van een kleine, veilige school waai* iedereen elkaar kent, naar een school van duizend of meer leerlin gen. Dit kan voor sommige kinderen een gróte belasting zijn. „Op die leeftijd zijn ze erg bezig om zich zelf te ontdekken, er achter te komen wat ze waard zijn en waar ze bij horen," zegt Sjoukje. Dat betekent ook dat je leert om keuzes te maken. Wat kan De school kan daarbij helpen. In de men- torlessen wordt er aandacht besteed aan schoolse zaken zoals agenda invullen en hoe maak ik mijn huiswerk. Maar ook wordt er aandacht besteed aan sociale vaardigheden: wat wel en niet kan. Hoe ga ik om met mijn klasgenoten, met an dermans eigendommen, in en buiten de school. Met de meeste kinderen gaat het gewoon goed. Maar er is een klein percentage dat om de een of andere reden dingen gaat doen die niet kunnen. Ze vinden het spannend om mee te doen, of ze willen graag bij een bepaalde groep horen en durven geen nee te zeggen. Fietsen Sjoukje: „Als je een fiets steelt met als reden dat er van jou al drie fietsen zijn gestolen, heb je daar toch over nagedacht en de keuze gemaakt om het te doen." Wanneer je spanning zoekt, kan je met je vriendje een telefooncel verhielen of gaan voetballen. Kinderen die de fout in gaan overkomt het niet zo maar per ongeluk. Ze kiezen er zelf voor. Inmiddels beheerst Jadranka redelijk de Nederlandse taal. „Ik begon in groep 5, maar zit nu in groep 8. Vol gend jaar ga ik naar het voortgezet onderwijs in Goes." Toekomst Jadranka windt er geen doekjes om. „Mijn toekomst ligt in Nederland," zegt ze zeer beslist. „Ik denk er niet over om terug te gaan naar mijn ge boorteland, ondanks dat er nu vrede is." Ook haar ouders delen die mening. Natuurlijk, ze missen de familie. „We hopen, dat we in de toekomst ooit eens op vakantie kunnen gaan om hen op te zoeken, zegt meneer Radic. Jadranka Radic: haat is te groot voor vrede in Bosnië. Wie weet gaan ze dan wel met de bus, foto Dirk-Jan Gjeltema groot, er is te veel verdriet en achter docht," zegt ze zachtjes. Via de televisie en de krant volgt ze het nieuws over haar geboorteland. Ook via brieven probeert ze contact te houden met familieleden. Jadranka: „Dat is erg moeilijk. Brieven zijn lang onderweg of komen soms niet aan. Via een contactadres in Oostenrijk probe ren we op de hoogte te blijven." bestuurd door meneer Radic. Voor de fond. Ook hij beseft, dat die tijd alleen oorlog was hij buschauffeur, reed door nog maar bestaat uit herinneringen, heel Europa. Hij staart naar het pla- Helaas. Deze oehoe verblijft sinds enige weken in het vogelasiel De Mikke in Middelburg. De zeldzame vogel is vermoedelijk uit gevangenschap ontsnapt. Medewerkers van De Mikke proberen het tamme vrouwtje te leren overleven in de natuur. Zie voor verhaal pagina 3 foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 1