Lasagne wordt te makkelijk Vliegende paddestoelen Vertel mij wat Lekkerbek Sanne Marije Versluis: peuteren en frutselen, heerlijk. foto Dirk-Jan Gjeltema „Laatst heb ik nog lasagne ge maakt. Mama koopt het altijd en ik zei: Laten we het zelf klaarmaken. Toen wachtte ze even in de auto en heb ik alle spullen ervoor gekocht." Dit zegt de tienjarige Sanne Ma rije Versluis uit Veere. Haar groot ste hobby is koken. Het begon alle maal zo'n jaar geleden. Sanne Ma rije hielp wel eens mee een taart of ander gebak maken op zaterdag. Langzamerhand kwamen er andere gerechten bij. Lekkerbek Sanne Marije: „Ik heb geleerd om verschillende soepen te maken. Met champignons, tomaten en groente. We hebben een eigen groente- en kruidentuin. En daar uit gebruik ik peterselie, bieslook en tijm." Ze helpt haar ouders wel eens mee het tuintje te onderhou den. Ze heeft de hobby van haar moeder overgenomen. Die zegt vaak: Zullen we dit eens maken of dat. Sanne Marije geeft toe. „Ik ben zelf ook wel een lekkerbek. Ik lust eigenlijk alles, behalve kroot- jes." Ze heeft wel eens voor het hele gezin, zes personen, een macaroni- maaltijd klaargemaakt. Dat was heel lekker. „En voor een groep mensen heb ik wel eens klassieke wafels gebakken," vertelt ze. „Met poedersuiker en kaneel er op en ook nog met slagroom!" Kookclub Eigenlijk is Sanne Marije een beet je uitgekeken op het koken van wat ze nu kan. Ze kan vlees en vis klaarmaken en ook groente en toet jes. Sanne Marije: „Ik wil het liefst wat ingewikkelder en moeilijker dingen leren klaarmaken. Ik zou wel graag op een kookclub willen, waar ik dat kan leren." Nu is het probleem, dat zo'n kook club er niet is. Maar misschien wil len wel meer kinderen dat. Wie weet, kan er zo'n club worden opge richt. Intussen zit Sanne niet stil. Op maandag moet ze naar jazzgym, op dinsdag gewoon gym, op donderdag naar gitaarles en op zaterdag naar scouting. Toch blijft koken haar lie velingshobby. „Ik vind het klaar maken zo leuk," zegt ze. „Vooral dat peuteren en frutselen. Heer lijk!" Oesterdam telt ruim 45 verschillende soorten Ook kan je er al vele soorten pad destoelen vinden. „In de afgelopen jaren heb ik al 45 verschillende soorten gezien", zegt paddestoel- deskundige W. D. J. Kuijs uit Goes. „Daarbij zijn algemeen voorkomen de zoals de geschubde inktzwam die je nu langs heel de dijk kunt vinden, maar ook soorten die wat meer eisen stellen aan waar ze groeien". De kale inktzwam is er daar één van; alleen waar iets lek ker ligt te rotten voelt die zich thuis. Op de Oesterdam vindt hij dat vooral aan het begin waar wat bomen en bosjes groeien. De afgevallen bladeren zijn voor deze zwam een ideale voedingsbo dem. Het judasoor wil alleen maar groeien op een vlier en het brand netelklokje, de naam zegt het al, op brandnetels. Zijn die ook nog er gens goed voor! Stel je voor: Je hebt je zinnen gezet op een heel bijzonder en leerzaam boek... Maar het is nogal prijzig... En daarom ben je bang dat je ouders het over het hoofd zien. Mag je dan Sinter klaas voor je karretje spannen? Ja, dat mag! Het gaat om de Sesam Junior Wereldgeschiedenis door Plantagenet Somerset Fry. Deze encyclopedie van de ge schiedenis van de wereld vanaf het eerste leven tot de dag van vandaag kost 79,90. Maar voor dat geld heb je dan wel een boek van drie centimeter dik, 22 centimeter breed en 28 hoog, met 383 bladzijden tekst en meer dan 1500 foto's, tekenin gen en kaarten. Als je op school op een aardige manier geschiedenis krijgt, wordt dat al gauw het interes santste vak van allemaal. Niets mooier dan verhalen over vroe ger. Over de eerste mensen die 40.000 jaar geleden in wrakke bootjes van Zuidoost Azië naar Australië overstaken; over Han nibal die met 30.000 soldaten en 40 olifanten tegen de Romeinen vocht; over ridders in indruk wekkende kastelen; over de Tweede Wereldoorlog en over... Het staat er allemaal in en nog veel meer. Om eens iets te noemen: Wist je dat de koningen van Zimbabwe (Afrika) achthonderd jaar gele den zo machtig rijk waren dat ze een nederzetting bouwden met muren van vijf meter dik en meer dan negen meter hoog? Weieens gehoord van de stad Mohenjo-daro (Pakistan) waar ze bijna vijfduizend jaar geleden al riolering hadden? Ooit gewe ten hoe de Maori's in 1840 dooi de Engelsen bedonderd werden waarna die de baas konden wor den in Nieuw-Zeeland? En dat de Hohokam-Indianen (Noord- Am erika) duizend jaar geleden stenen schalen gevuld met wa ter gebruikten als spiegel? Het bijzondere van de Sesam Junior Wereldgeschiedenis is dat in dit schitterende boek niet alleen 'alles' vei-teld staat over de geschiedenis van ons land en de andere landen in Eu ropa, maar ook nog over die van Afrika, Amerika, Azië en Oce- anië. Je maakt dus kennis met Germanen en Vikingen, maar ook met de Igbo-Ukwu, Simón Bolivar, de Taiping-opstandelin- gen, de vrouwen die in Nieuw- Zeeland als eersten ter wereld kiesrecht kregen, en miljarden anderen van de soort 'homo sa piens sapiens' die zich in 100.000 jaar ontwikkeld heeft van onverstaanbare wilde tot intelligente technicus. De Sesam Junior Wereldge schiedenis is een broertje/zusje van de Encyclopedie voor de jeugd en de Encyclopedie we tenschap voor de jeugd. Ze worden alle drie uitgegeven door Bosch Keuning in Baarn. Vertel Sinterklaas ook nog dat hij in de boekhandel naar het wedstrijdformulier moet vragen waarmee je een reis naar Athene kunt. winnen. Bij dezelfde uitgeverij verscheen twee jaar geleden het eerste deel in de serie Kaleidoskoop. Kort geleden kwamen daar het zevende over Wind, wolken en het weer bij, het achtste over Bouwkunst en het negende Camera loopt... Actie!!! De vierkante boeken vol kleur met uitvouwbare/beweegbare/door- zichtige/afscheurbare pagina's plus ingeplakte miniboekjes en losse stickers en zelfs een spe ciale 3D-bril vormen momenteel met de zes eerder uitgekomen delen de opvallendste informa tieve serie voor kinderen. Neem je vader en moeder mee naar de boekhandel. Je hoeft niks te zeggen: de boeken pra ten voor zich en dus voor jou. Ze kosten 29,90 per stuk. Jan Smeekens DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 Oesterdam Zo groeien er aan het begin van de dijk al verschei dene soorten bo men en bosjes. Zoals de wind waait waaien de spo ren van de paddestoelen. Sporen zijn de zaden van paddestoelen. Deze zijn zo klein en licht dat het kleinste zuchtje wind voldoende is om ze mee te nemen. Het kan ook nog op andere manie ren. Inktzwammen verteren hun hoed die oplost in zwarte 'inkt' waarin de sporen meedrijven. Stinkzwammen heten niet voor niets zo: ze verspreiden een voor ons verschrikkelijke stank maar vliegen vinden die lucht juist wan zinnig lekker. Zij landen in het stinkende slijm en nemen zo de sporen mee. De Oesterdam, dat is de verbinding tussen Zuid-Be veland en Tho- len, is nog be trekkelijk jong. Toch is er al heel wat aan komen

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 3