Rush op de bibliobus ONDERWEG Schoolbusje komt zo Snelheid is kicken Soap Als-ie huilt, dan stop ik met pesten Geen licht, geen pardon 2 DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 Busje komt zo... Gelukkig. Want het is al be hoorlijk druk op de stoep. De bibliobus is po pulair in Aagtekerke. En niet alleen daar. Op alle dertig standplaatsen in Zeeland is 'hun bibliotheek' zeer welkom. Zodra de deuren opengaan wordt de bus overvallen. „Een rush" zegt Gerda Witte. „Elke week weer. Dan is het even heel druk. Iedereen wil tegelijk zijn boeken ruilen." Ze is er zo langzamerhand wel aan gewend. Al achttien jaar zit ze op 'haar bus'. „Ik hoor bij de inventaris," lacht ze. Maar dat is toch niet helemaal waar. Er is niks ouds aan de bus. Niet de bus zelf, niet de boeken. En wie denkt dat de bibliobus tweede keus heeft moet er toch maar eens een kijkje in nemen. De nieuwste boeken staan er. Weinig keus dan? Kom nou! „In de bus zelf staan zeker 3.000 boeken. Jeugd boeken, strips, informatie, romans voor vol wassenen. Je kunt hier alles krijgen wat je wilt," zegt Gerda. „Ten eerste wissel ik vaak de boeken voor andere. Die zoek ik zelf uit in de grote bibliotheek in Middelburg. En wat ik niet heb kun je aanvragen. Veel men sen doen dat. Ik weet ook wel zo'n beetje wat ze leuk vinden. De meesten komen al jaren. Kinderen van vroeger komen nu zelf achter de wandelwagen." Zeeziek De vijf bibliobussen hebben Zeeuwse na men. Het vlot (genoemd naar het boek van Wim Hofman) rijdt op Walcheren. Trots Iaat chauffeur Jos de Nooyer de nieuwste snufjes zien. „In die oude bus kon je nog makkelijk zeeziek worden. En het gebeurde ook nogal eens dat in een beetje scherpe bocht alles van de planken kwam. Deze bus is echt luxe." Jos zit bij de balie bij de achterdeur en doet de uitleen. Samen met andere medewerkers verzinnen ze vaak iets leuks. Zo kun je met een boe kenvriendenpas een diploma en een leuke bouwplaat verdienen. Als de drukte voorbij is ruimen ze samen even op. Snel wat koffie en door naar Grijps- kerke. Want ook daar staan ongetwijfeld al weer een hoop mensen te wachten. Busje komt zo... Iedereen weet het wel: pesten mag niet. Dat hoor je op school, dat hoor je thuis en voor het oog van meesters en moeders zul je het wel laten. Maar onderweg! Onderweg van school naar huis gebeurt er nog al eens wat. Miranda (13) uit Wissingen weet daar alles van. „Vorig jaar ben ik een heel jaar onderweg gepest", vertelt ze. „Het gebeurde op de Nieuwe Vlissingse weg door oudere jon gens van de middelbare school. Ze stoppen, snijden je af en gaan tegen je fiets trappen of ze rochelen en schoppen. Pas na tien minuten houden ze op". Wat kun je doen als dit je ge beurt? Miranda vertelde het aan haar ouders en aan haar meester. Die is toen wel eens een stukje meegefietst maar dat kan natuurlijk niet elke dag. „Iets terugdoen lukt niet bij grotere jongens, bij kleinere ■wel. Meestal neem ïk een ande re weg. Ik ken heel veel andere weggetjes". Pakken Jeffrey (12) komt ook uit Vlis- singen en durft toe te geven dat hij wel eens pest onderweg. En inderdaad, dat is op de Nieuwe Vlissingse weg. „Als ik ruzie heb met iemand dan pak ik hem. Soms doe ik het alleen, soms met een vriendje". 'Pakken' betekent dan uitschel den en schoppen legt Jeffrey uit. „Als ik per ongeluk te hard schop of op de verkeerde plek ken en die jongen gaat huilen dan stop ik. Ik loop dan gewoon weg en heb best wel spijt!" Vroeger is Jeffrey zelf gepest. Dat hoor je heel vaak, dat een kind dat gepest is later zelf ook gaat pesten. Zijn ze dan mis schien vergeten hoe het was? Miranda zou in ieder geval wil len zeggen tegen pesters onder weg dat ze op moeten houden. „Ze weten zelf niet hoe erg het is voor je". Ik ken ze bèn ze, allemaal. Ik jank, naïef verliefd en meer en haat de kwaaie elke keer. Spanning en hoop, nagelbijten tot de afloop. Zap zap zap van bold naar buren. Elke avond zonder zorgen tot ik me te slapen leg slechte tijden zijn voor morgen onderweg. Marina van- den Boogaart Voor honderden kinderen in Zee land komt het busje écht zo. Zij worden opgehaald om naar scho len te gaan die te ver weg zijn om naar toe te fietsen. Jeffrey de Nooyer (11) uit Oost- Souburg gaat sinds twee jaar met de bus en vindt het wel gezellig. „De bus is alleen te vol, sommigen moeten staan", vertelt hij. In de bus die langs Arnemuiden gaat zit de elfjarige Ronald Klop. In zijn bus kan het er ruig aan toe gaan. „Elke dag wordt er wel ge vochten. Dan stopt de buschauf feur en haalt ze uit elkaar".Ronald en Jeffrey worden er niet mee ge plaagd dat ze op deze manier naar school gaan. Ronald heeft dat vroeger wel zelf eens gedaan. „Als ik ruzie had met iemand zei ik: het debielenbusje komt zo". Jong geleerd is oud gedaan. Dat geldt in dit geval zeker voor Christiaan Sandee (15) uit Vrou wenpolder. Drie jaar oud en vier turven hoog stond hij al bij zijn pa op de surfplank. Samen over het Veerse Meer. Zwemvest aan, voor het geval dat. Nu, twaalf jaar later raast hij al leen met een snelheid van 50 ki- lomter per uur over het water. Handjes aan de giek, voeten op de plank en de haren wapperend in de wind. Christiaan: „Per week trek ik er een keer of vier op uit. Het Veerse Meer ligt zowat bij mij om de hoek. Tien minuten fietsen met de surfkar, plank optuigen en dan van wal steken". Branding Zo nu en dan slaat hij op de Veer se dam linksaf. Achter de dijk ligt de monding van de Oosterschelde. „Op zee surfen heeft ook wel wat", vertelt Christiaan. „Vooral in de branding, hoewel ik eerlijk gezegd niet zo'n waver (springer) ben. Mijn grootste kick is de pure snelheid". In de loop der jaren heeft hij zijn materiaal, via een krantenwijk Gert-Jan Punt (10) uit Koudeker- ke kent het liedje uit z'n hoofd, hij heeft het op cassette staan. Zijn moeder kende het lied nog niet toen het volgende gebeurde: „Dakbedekkers stonden buiten lol te maken toen mijn busje er aan kwam, dus die mannen begonnen gelijk te zingen: busje komt zo, busje komt zo. M'n moeder hoorde dat en werd er heel boos om, zij lopen, flink kunnen uitbreiden. Achter in de garage liggen drie planken en zes zeilen. De keuze wordt bepaald door de wind kracht, Christiaan: „Bij veel wind kende het liedje dus nog niet en dacht dat ze me plaagden!" Inmiddels kent ook Gert-Jans moeder het gewraakte liedje, net als iedereen in heel Nederland. Voorlopig zul je het nog wel overal horen maar de jongens van de Driestromenschool in Middelburg zitten er niet mee. „Als het regent zitten wij lekker droog!", aldus Jeffrey. gebruik je een wat langere plank. Ook het soort wedstrijd, een koersrace of een kruisrak, bepaalt de keuze van je plank". De glan zende bekers thuis in de servies- „Net deed hij het nog. Ie mand heeft mijn draadjes losgetrokken. Ik ben geval len." Al deze smoesjes helpen je niets als je licht het niet doet bij een veiligheidscontrole door de politie. „Tijdens de wintermaanden letten we meer op de verlich ting," vertelt voorlichter Ver- kerke van politiekorps Zee land, district Oosterschelde- bekken. „We kijken niet alleen naar de verlichting, maar ook naar de hele technische staat van de fiets. Remmen, profiel van de banden, reflectoren op banden en pedalen. De veiligheid van de fietser staat voorop." Verkeersles Op de lagere school krijgen de kinderen verkeersles en doen ze verkeersexamen. Dan kijkt de politie de fiet sen ook na. Als er dan iets niet in orde is, volgt er geen boete. Dat verandert zo gauw je naar het middelbaar onderwijs gaat. „Middelbare scholieren pro beren we, in samenwerking met Veilig Verkeer Neder land, zo veel mogelijk via de media te bereiken. We doen dat met voorlichtingscam pagnes zoals nu 'Fiets als een vorst, fiets verlicht'. We vinden dat kinderen vanaf twaalf jaar zelf een zekere mate van verantwoordelijk heid hebben voor de staat waarin hun fiets verkeert. Door een speciale afspraak met de officier van justitie is het mogelijk om proces-ver baal op te maken en volgt een boete." De hoogte van zo'n boete va rieert van tien tot vijfen twintig gulden. En dat is zonde van je geld, want daar kun je toch heel wat patat jes-met voor kopen. kast bewijzen dat hij in de afge lopen jaren redelijk succesvol is geweest. „Surfen is een kwestie van tech niek en taktiek", legt hij uit. „Het overstag gaan, waarbij je voor langs je mast loopt, kan bij mij nog wel wat beter. Maar het be langrijkste bij een wedstrijd is toch de start". Zijn club, surfvereniging ZuidWest 7, houdt regelmatig wedstrijden op het Veerse Meer. Een van die wedstrijden is de Ronde van het Veerse Meer. Een marathonwed strijd over dertig kilometer. „Een echte uithoudingsproef", zegt Christiaan. Tijdens de zogenaamde Super Acht-wedstrijd twee weken terug op de Grevelingen werd hij zesde in een veld van 400 deelnemers. Dit keer was de prijs geen beker, maar een nieuwe surfplank. Het wordt vol daar in die garage. Da's duidelijk. Surfer Christiaan Sandee: garage raakt vol. foto Dirk-Jan Gjeitema Van links af: Jeffrey, Ronald en Gert-Jan: als het regent zitten we mooi droog. foto: Dirk-Jan Gjeitema

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 2