Ik bedenk niks, het verhaal komt eraan Prentenboek dat leeft Honden, katten, boeken en lezen Els Pelgrom schrijft kinderboekenweekgeschenk Bello spekt kas van gemeenten, baas moet niet mauwen Op 4 oktober - mor gen dus - begint de Kinderboekenweek. In de hele wereld is het dan ook Dierendag. In ons land leven on geveer net zoveel huisdieren als men sen. En een van de twee gezinnen heeft een hond of een kat De organisatie van de boekenweek heeft dan ook besloten, om er een Beestenbende van te maken. Of alle huisdieren mee mo gen doen of alleen de honden en katten is nog steeds een beetje onduidelijk. In ieder geval is het kinderboekenweekge schenk dit jaar ge schreven door een hond. En voor nog geen vier gulden koop je een prachtig pren tenboekje, waarin hoofdpersoon Jan al zijn tekentalenten moet gebruiken om een kat en een vogel uit elkaar te houden. Jury's Over goud en zilver, Griffel en Penseel, Vlag en Wimpel is lang nagedacht door jury's van wijze boe kenlezers en -kijkers. Meer kinderen dan ooit meldden zich aan als lid van de kinder boekenjury: 38.000 kinderen lazen en la zen en lazen en kozen 15 favoriete boeken. Daarbij valt op dat, net zoals vorig jaar. Carry Slee en Evert Hartman be kroond werden. In deze krant kun je lezen over boeken en over de bekroningen. Maar het gaat dus ook over honden en kat ten... Lees alles van begin tot eind. maar zorg ook dat jé vader, moe der, opa's, oma's, ooms, tantes en de buren al les lezen. Want mis schien heb je hen wel nodig als je straks naar de boekwinkel gaat. Oren En weet je wat zo leuk is aan de boeken week? Je hoeft je hele maal niks aan te trek ken van al die jury's en bekroningen. Je moet alleen maar op je oren letten: wan neer je een boek ziet en je oortjes worden warm en een beetje rood, dan moet je het lezen... :„Wilt u dit jaar het kinderboeken weekgeschenk schrijven?" Zelfs voor een succesvol schrijfster als Els Pelgrom is het een hele eer als je dit gevraagd wordt. Het bete kent toch dat ontzettend veel kinde ren het boek gaan lezen want je krijgt het immers gratis als je een ander boek koopt tijdens de kinder boekenweek! Els Pelgrom hoefde dan ook niet lang na te denken voordat ze 'ja' zei. Het kwam allemaal erg goed uit, want ze had al een tijdje een ver haal over het hondje Bombaaj in haar hoofd. „Het allereerste begin van een boek zijn beelden," heeft Els verteld. „Het moet dan een beetje sudderen, en langzaam wordt het allemaal wat helderder. Ik bedenk niks, het verhaal komt er aan." Speelgoedbeest Het thema van deze kinderboeken week is hat en hond, maar het ge schenk hoeft niet per se over dat thema te gaan. Dat het boek nu toch over een hond gaat, is dus mooi meegenomen! In de boeken van Els Pelgrom ko men vaker dieren voor, of speelgoed beesten die tot leven komen. Schrijvers verzinnen verhalen, maar vaak begint het met iets uit de werkelijkheid. Ze komen op een idee door een gebeurtenis of een persoon. Zo heeft Els Pelgrom zelf ook een hond, maar of dat hondje Bombaaj is... Spanje De schrijfster woont nu al bijna tien jaar in Spanje. Daar heeft ze vier boeken geschreven. Hoe lang doet zij eigenlijk over een boek? „Dat is heel verschillend. Over De olifants berg heb ik bijvoorbeeld twee jaar gedaan, en De eikelureters heb ik in vijf maanden geschreven." Maar daar moet je dus de tijd bij optellen dat zo'n verhaal in haar hoofd be gint! Els Pelgrom is al ruim dertig jaar schrijfster en heeft veel prijzen ge wonnen, zoals drie Gouden Griffels en een Zilveren Griffel. Voorlopig blijft ze schrijven, beelden in je hoofd heb je immers altijd! Uit Bombaaj!, tekening The Tjong Khing (CPNB) Acteurs van 't Hondje nemen kijker mee naar Venetië. foto Anda van Riet Er zijn mensen die beweren dat Michiel een schaapje of een zwaard onder zijn jas heeft zit ten. Maar zij zijn ervan overtuigd dat het een hondje is. Het hondje van De Ruyter dus. Kinder theatergezelschap het Hondje van De Ruyter. Klinkt lekker, is apart. Echt Zeeuws. Zo'n naam vergeet je niet. En wie ooit een voorstelling van ze gezien heeft, zeker niet meer. Het Hondje (bestaande uit Eric Holm, Oscar Postema en Franpois Vervaet) zit nu nog even onder de stress. Maar dat is over twee we ken helemaal over. Want op 17 oktober is eindelijk de première van twee gloednieuwe voorstel lingen. In de Weg, Uit de Weg voor kinderen van 4-8 jaar. En Ratten in Venetië vanaf zes jaar tot be jaard. Kijkspektakel Keihard hebben ze ervoor moeten werken. Maar het is dan ook een prachtig kijkspektakel geworden. Met echte Venetiaanse maskers en mooie kostuums. Wie het boek De Paljas en de Vuurvreter van Rindert Kromhout heeft gelezen, herkent behalve het verhaal ze ker ook het bijzondere decor van Jan Jutte. Het is net of je in een levend prentenboek kijkt. Om het hardst vechten de op schepperige II Capitano (de kapi tein) en- de altijd lachende Arlecchino (de harlekijn) om de giinst van de mooie Colombina (Duifje). Vrolijke ruzies en grap jes die de boel alleen maar verer geren. Net als 400 jaar geleden toen dezelfde figuren in Italië hun Comedia dell'Arte nog ge woon op straat speelden. Een spektakel dat je niet mag missen. Voor vijf gulden kun je het op 17 oktober in de Schouwburg van Middelburg meebeleven (aan vang 13.30 uur en 15.30 uur). En wie weet komt de voorstelling een keer op je school of bij je in de buurt! Honden heb je in soorten en maten. Zwarte, witte en bruine. Grote en kleine. Dikke en dunne. De verschillen zijn enorm. Maar in één opzicht zijn alle hon den gelijk; Het baasje moet voor Bello, Katja of hoe ze ook heten, belasting beta len. Ieder jaar opnieuw. „Dat is de hondenbelasting", zegt de heer Leendertse van de gemeente Vlissingen. „Die geldt in iedere gemeente. De belas ting bestaat al meer dan 100 jaar. Indertijd ingevoerd om de overlast van los lopende honden tegen te gaan". De Vlissingse hondenbezitters betalen per jaar 109,-. En voor een tweede hond be taal je het dubbele, dus 218,-. Tel uit je winst. Kassa voor de gemeenten. In Vlissingen kwam er vorig jaar bijna een kwart miljoen gulden binnen. „Da's lekker meegenomen", lacht de heer Leendertse. „Met dat geld kunnen we leu ke dingen doen voor de mensen. De hon den worden er niet wijzer van". Controleur Een snelle rekensom leert dat er in Vlissingen ongeveer 2.500 honden wonen. „Maar het zijn er zeker wel bijna 1.000 meer", zegt de heer Leendertse. „Onze controleur komt regelmatig mensen tegen, die wel een hond hebben, maar niet beta len. Dat kost ze dan een boete. De contro leur neemt overal in de stad steekproe ven". De gemeenten zouden nog meer geld kun nen krijgen als ook de katten- en paarden- bezitters voor hun huisdier zouden moe ten betalen. Helaas voor de eigenaren van honden: Het zit er niet in. „Daarover staat niets in de wet", zegt de heer Leendertse. „Voor deze dieren hoef je dus niets te betalen". Het is duidelijk, het verschil tussen kat ten en honden is niet alleen biologisch. In Vlissingen kun je het verschil precies uit rekenen: 109,- per jaar!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 1