De hut vraagt ruimte Weinig muggen en veel vlinders Mmm, luizederrie jootje Vaas doet onderzoek naar speelvoordeningen DINSDAG 12 SEPTEMBER 1995 3 Ook het landkaartje was deze zomer 'terug van weggeweest'. Ook zo weinig last van muggen ge had deze zomer? Dat kan kloppen, want zo'n warme droge zomer vin den muggen maar niks. Vlinders vonden de warmte wel ple zierig. Normaal zie je hier in Zeeland 25 tot 30 verschillende soorten. Maar de afgelopen zomer zijn er ver scheidene andere soorten gesigna leerd zoals de gehakkelde Aurelia en de Rouwmantel. De vlinders waren ook groter in aantal. Chiel Jacobusse van de Stichting- Het Zeeuwse Landschap: „Rupsen en cocons zijn erg vochtgevoelig. Als het droog is worden er meer rupsen volwassen en krijg je ook meer vlin ders." Wel waren er opvallend veel vlinders die kleiner waren dan gebruikelijk. Door de droogte lieten de bomen hun bladeren vroeger vallen dan normaal, terwijl de rupsen die juist nodig hebben om goed te groeien voor ze gaan verpoppen. Botulisme Botulisme heeft onder de vogels en vissen veel slachtoffers gemaakt de ze zomer. Chiel: „De vogeltrek be gint al in juli met de vogels uit het hoge noorden. Ze gaan van plasje naar plasje en nemen de botulisme- bacterie met zich mee. Zo besmet ten ze ieder watertje waar ze komen. De vogeltrek is zo, samen met de warme droge zomer, een grote infec tiebron. Dode vissen zijn een mooi voorbeeld van hoe goed de natuur werkt. Chiel: „Vissen hebben een goede schutkleur. Donker op hun rug, met onder zich de donkere bodem. Wit op de buik, met boven zich de lichte lucht. Als ze dood zijn drijven ze om gekeerd en vormen ze een goed zichtbare prooi voor vogels en roof vissen, waardoor ze snel opgeruimd worden en geen haard van infectie meer vormen." Zo vies en goor vinden we alles wat druipt en glibbert, dat we het met onze ogen verslinden. En nog lekkerder vinden als er kwaaie beestjes in rondkruipen. Weet je nog hoe je genoten hebt van wat Roald Dahl in De Grie zels over de baard van Meneer Griezel vertelt? Nou dan!... Er kleefden altijd honderden restjes oude ontbijten, twaalfuurtjes en warme maaltijden aan het haar op zijn gezicht. Geen grote stuk ken, hoor, want die veegde hij on der het eten af met de rug van zijn hand of zijn mouw. Maar als je het van dichtbij bekeek (niet dat je dat nou voor je plezier zou doen) dan zou je piepkleine stukjes omelet aan de haren zien hangen, en spinazie en tomatenketchup en vissticks en gehakte kippele- vertjes en al die andere walgelijke boeken dingen, waai- meneer Griezel van hield. Als je het van nog dichter bij bekeek (neuzen dicht, dames en heren) als je diep tussen de snorborstels tuurde, die uit zijn bovenlip staken, dan zou je waar schijnlijk grotere stukken zien, die aan de veeg van de hand ont snapt waren; dingen die daar al maanden en maanden zaten, zo als een groen uitgeslagen stukje kaas, een beschimmelde cornfla ke en zelfs de slijmerige staart van een sardientje. Hierdoor hoefde meneer Griezel nooit echt honger te lijden. Als hij zijn tong- uitstak, omkrulde en er de jungle rond zijn mond mee verkende, kwam hij altijd wel een lekker hapje tegen om op te knabbelen. Met meneer Giezels Baardhapjes maakten Felicity Dahl en Josie Fison een verrukkelijk dwaas re cept. Het staat met dertig andere recepten in Roald Dahl's Griezel kookboek en is een ideaal gerecht om restjes in te verwerken. Echt smullen wordt het als je aan de slag gaat met een paar aardappe len, saucijsjes, champignons, een hard gekookt ei, geroosterd brood, doperwtjes, witte bonen in tomatensaus, geraspte kaas, nog wat kleinigheidjes en... Franse frietjes. Het is misschien moeilijk voor te stellen hoe je met al dat lekkers iets zo walgelijks kunt klaarma ken dat je je vingers erbij aflikt. Niks moeilijk, want met het boek naast je op het aanrecht draai je je hand er niet voor om. Wat je moet doen wordt stapje voor stapje heel precies uitgelegd en een foto van het kant en klare ge recht laat zien wat er uiteindelijk op tafel komt. Roald Dahl was behalve een groot schrijver ook een lekker bek. Toen hij en zijn vrouw Felici ty kort voor zijn dood aan een bij zonder kookboek werkten, kwa men ze op het idee iets dergelijks voor kinderen te maken, maar dan met gerechten en etenswaren uit zijn kinderboeken. Wat er van dat wilde plan gewor den is heeft hij hier niet meer mo gen meemaken. Maar reken maar dat hij ergens boven apetrots zit. te genieten van wat zijn vrouw, Josie Fison, tekenaar Quentin Blake en fotograaf Jan Baldwin gemaakt hebben van zijn lijstje met alles wat eetbaar is in Sjakie en de chocoladefabriek, De GVR, De Reuzenperzik, De Heksen en in nog zes van zijn andere boeken: Bram Bokkepoots chocoladeca ke, Heet ijs voor koude dagen, Af- likbaar behang voor kinderka mers, Willie Wonka's notenknap- perroomreep,... Zelfs de etenswaren waarvan je altijd dacht 'Nooit van m'n leven' zijn een feest. Trakteer op Luize- derrie, presenteer Stinkhomme- leieren, zet Wurmenspaghetti op tafel, of Hans en Grietje spare ribs en je kunt er van op aan dat je gasten na afloop van zo'n verfijn de gastronomische maaltijd zul len zeggen: 'Van ons mag je nog eens koken.' Roald Dahl's Griezelkookboek wordt uitgegeven door Fontein en kost 24,95. Jan Smeekens Ben je ook huttenbouwer of -bouw- ster, pak dan eerst pen en papier en lees dan pas verder! Jootje Vaas uit Yerseke is ontwerp ster van speelvoorzieningen: „Je moet dan denken aan het vormge ven en inrichten van speeltuinen, schoolpleinen en andere buiten ruimtes waar kinderen kunnen spe len". En dan moetje weer niet denken dat Jootje zomaar ergens een klimrek of schommel neerzet: „Het is heel be langrijk om een sfeer te maken, de omgeving erbij te betrekken. Als je zomaar overal doorheen kunt kijken wordt het zo onherbergzaam. Van daar dat ik ook vaak beplanting- aanbreng of heuvels maak". Kinderen hébben ook veel ruimte nodig om zelf dingen te verzinnen en te maken, vindt Jootje. Het bouwen van hutten bijvoorbeeld: „Kinderen bouwen hutten omdat ze het leuk vinden om te bouwen en om er in te spelen, hoe geheimer hoe prettiger! En het is goed voor de ontwikkeling: je moet leren organiseren, overleg gen, samenwerken, je moet con structies uitdenken en veilige oplos singen zoeken". 'In Holland staat een huis' is de titel van het boekje dat Jootje samen met een Brabantse collega wil schrijven over het bouwen van hut ten. Speciaal voor alle dames en he ren, die beslissingen nemen over het maken van speelvoorzieningen. Om hun te laten zien hoe belangrijk het is dat er veel ruimte voor komt. Daar daar heeft ze ook julie voor no dig: „Ik ben op zoek naar verhalen en ervaringen over het bouwen. Fo to's, avonturen, bouwtekeningen, beschrijvingen, de plekken die je hebt gebruikt en met wie, alles is welkom". Doe Jootje, maar vooral jezelf, een plezier en schrijf jouw huttenver- haal - ondergronds, bovengronds of in de bomen - op en stuur het naar de redactie van de Krullebak. Die zorgt voor de rest. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 3