AVONTUUR V Wennen aan studies en paardenmeiden Eindelijk water: hup erin ■Jösu j! Pannekoeken met honing in de rimboe Sensatie zit in het hoofd Een kus onder water Stoere 2 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1995 Stel je voor: je zit op een basisschool in een Zuidbevelands dorpje, met zes leeftijdsge noten in groep 8. De school telt ongeveer zes tig leerlingen die je allemaal kent en die je desnoods allemaal kunt thuisbrengen, want je weet ook waar ze wonen. Anderhalve maand later fiets je voor de eer ste keer naar Goes naar je nieuwe school waar je een klas binnenstapt met 28 onbe kende gezichten! In deze situatie is Jasper van Hekken (12) uit Oudelande terecht gekomen. Sinds 21 au gustus wordt hij 's morgens om 6.45 uur ge wekt. Met het vertrouwde Oudelandse groepje fietst hij naar de stad, waar ze zich verspreiden over de verschillende middelba re scholen. Jasper zit met enkele dorpsgenoten op het Willibrord-college, maar hij zit als enige in een van de vele brugklassen, net als zijn vriend van het dorp. Jasper heeft het naar zijn zin op school, in de vakantie heeft hij zelfs al een beetje gewacht tot het eindelijk zover was. De eerste dag op school stond in het teken van de kennismaking. Jasper heeft al ont dekt dat er enkele 'paardenmeiden' en 'stu dies' in zijn klas zitten, maar of er macho's giechelmeiden, versierders en opscheppers zijn, dat weet hij nog niet. Een nadeel van deze school: „In de korte pauze kan ik alleen maar eten en niet zoals vroeger nog eens wat lezen of zo." Gelukkig kan hij in de pauze wel zijn dorps vriendje opzoeken en met hem en andere aardige klasgenoten op het brugsmurfen- plein staan. Jasper ziet op het plein ook wel kinderen alleen staan, hij denkt dat zij het niet zo naar hun zin hebben. Hopelijk vinden ook deze kinderen over enige tijd hun draai, want op die heel grote nieuwe school zitten vast ook aardige leerlingen. Voor spanning en sensatie hoeft Jochem Weststrate (11) uit Driewegen niet van huis te gaan: het gebeurt allemaal in zijn hoofd. Jochem: „Als ik pas een spannend boek heb gelezen of naar een coole film ben geweest, zie ik het voor me als op een groot scherm. Dan ben ik nog een hele dag Batman of sta voorin de Kameleon en de jongens uit het boek om me heen." De boeken van De Kameleon zijn bij Jochem favoriet. Dat begon toen hij een keer ziek was en er twee van zijn vader kreeg. Inmiddels zijn het er wel twintig geworden. Hij vindt die zo spannend dat hij ze gerust een tweede keer uitleest. „Ik vind er niet een de mooiste. De laatste die ik gelezen heb is ook het leukste," zegt hij. James Bond Naspelen van boeken en films doet Jochem het liefst alleen. „Met een vriendje wordt het nooit zoals ik het in mijn hoofd zie, dan mis lukt alles." Maar als hij alleen is wordt zijn jeep'de Ka meleon, de boot die in zijn lievelingsboeken zo'n grote rol speelt. „Daar kan ik alles mee, iemand achtervolgen, problemen mee oplos sen." Dan klimt Jochem op het dak en sluipt om de hoeken van het huis als was hij James Bond zelf. „Ik leef me dan helemaal in en voel me zelf een echte held die zijn land moet redden of vrienden bevrijden." Een wens van Jochem is dat er een computer zou bestaan die hij op zijn hoofd zou kunnen aansluiten: „Dan kwamen mijn avonturen erin en zou ik ze zo uit kunnen printen. Cool joh." KINDËR-ËN J0UCDt0lBfOON ZëëLAND IS ER IEDERE DAG 06-0432 (ai cum Verliefd worden in de vakantie: of dat geen avontuur is! Vier meiden uit groep 6/7 van de Middelburgse ba sisschool De Uilenburch weten er over mee te pra ten. Anna ontmoette haar vlam Roy gewoon op het strand: „Hij zei dat hij verliefd op me was, vroeg verkering en dat wou ik wel". Wat houdt dat dan in, verkering heb ben? „In elk geval een kus onder water!" Mirjam was aan het loge ren bij familie toen ze Da niël leerde kennen. Hoe je een meisje moet laten merken dat je haar wel leuk vindt, wist Daniël ook niet zo precies. „Hij ging steeds maar stoeien en aan me hangen", ver telt Mirjam. Uit de boot De nichtjes Lisa en Lies beleefden hun avontuur tje tijdens een zeilkamp in Zuid-Laren, waar ze al lebei verliefd werden... op dezelfde jongen „Die jongen kwam naai* ons toe, zei dan 'hier heb je een ijsje' en zo", herin nert Loes zich. „Ik was di rect verliefd en ging steeds omslaan met m'n zeilboot". Hoe gaat dat nu verder, zo na de vakantie? Anna weet dat haar vakantievriendje in Mid delburg woont en zoekt nog steeds zijn adres. Marco van Lisa en Lies woont heel wat verder, in Sneek. Ze hebben geen adres van hem maar dat hoeft ook niet. „Volgend haar zien we hem toch weer op het zeilkamp". mÊ^ËMÊmÊÊ/ 'atT,, - - Diploma A en B en je mag erbij, leeftijd is onbelang rijk. Volgens Pim Moelaert (13) en Vincent Lange (17) is het hartstikke gezellig en zet de eerst aanwe zige koffie. De Domburgse reddingsbrigade, de kleinste brigade van Nederland, bemant in het hoogseizoen twee strandposten met ongeveer twaalf mensen. Postcommandanten geven leiding en verdelen de taken bij reddingsacties en E.H.B.O. Vincent en Pim hebben elkaar leren kennen op de brigade. Ze vertellen: „We hebben een hecht team. Dat moet ook wel, want we moeten samenwerken." Iedereen leert alles: klosgooien, reddingszwem- men, duiken, E.H.B.O., het omgaan met communi catiemiddelen en noem maar op. Vooral in de wintermaanden studeren en trainen de jongens druk voor een volgend diploma of brevet. Bij de wintertraining zijn vooral duiken, reddings grepen oefenen en conditietraining belangrijk. Dit alles wordt 's zomers in de praktijk gebracht op het strand. Dan worden ook gastbrigades uitgeno digd om ervaring op te doen. Vincent en Pim la chen: „Dan ziet de brigade van Waddinxveen ook eens water." De reddingsbrigade werkt nauw samen met de bad mannen. Deze geven de temperatuur van het water aan en waarschuwen toeristen met vlagsignalen voor sterke wind of gevaarlijke stroming. Vincent: „Veel mensen kennen deze signalen niet. Daarom lopen we bij de rode en de gele vlag extra patrouille." Pim: „Toeristen komen na de lange warme autorit aan en denken: water, hup erin. Zo gebeuren ongelukken." Wanneer de jongens over het strand patrouilleren, met portofoon en wit reddingsbrigade-tenue aan, wordt goede raad vaak in de wind geslagen. Maar als er uitleg wordt gegeven wil de toerist beter luis teren. Het laatste avontuur dat de jongens meemaakten: een flink eind uit de kust zendt een catamaran noodsignalen uit. Oplettende badgasten geven dit door aan de strandpost Oostkapelle, binnen enkele minuten ligt de boot in het water. Als eersten wor den de mensen veilig aan land gebracht, later volgt het vaartuig met een gebroken mast. Redding ge slaagd! 's Nachts naast een bewaker met de speer op scherp mee om je behoefte te doen boven een pisgat. Terwijl je onderaan de heuvel de hyena's hoort huilen. Da's pas avontuur. Zoiets gebeurt in je fantasie of... op safari in Afrika. Ralph Drijver (13) uit Vlissingen beleefde het en nog veel meer. Ralph: „Het begon al in Brussel. Riepen ze om dat er staking was. Het vliegtuig was simpel en stonk, maar uiteindelijk belandden we toch in ons hotel in Kenia. Mijn hoge bergschoenen tegen de schorpioe nen wilde ik uit en mijn nieuwe aan. Ik doe mijn tas open, komen er in eens twee ouwe afgetrapte gym schoenen uit! Verwisseld denk ik. Balen. Gelukkig was er verder niks gejat. Het hotel was best luxe, maar bui ten mocht je niet. dat was veel te ge vaarlijk. De volge ide dag werden we met een busje naar het safarikan toor gebracht. Onze safaribus bleek een oude omgebouwde vrachtwa gen te zijn. Andere groepen hadden wel een gewone bus. Na een erge regenbui zagen we eens zo'n bus vastzitten. En die kakma dammen duwen. Ze zaten onder de modder. Maar even later zaten we zelf ook vast. Toen was ik toch wel bang dat we niet los zouden komen. YBü SHE NOW CROSSING IRE :..VTat*JUVYC3W- wma -x<r- ..V Eindelijk vrij! Da's niks voor mij zo hand in hand door 't ganse land. Avontuur! Er gaat niks boven avontuur. Zo'n bos alleen met enkel bomen om je heen, dat geeft je tintels in je buik da's beter dan een warme kruik. Laat mij maar los in 't enge stoerejongensbos! En nu hier links dat pad rechtdoor ik hoor ze al een tijd niet meer die boom alweer... MOEDER!! Marina van den Boogaart Maar gelukkig lukte het met plan ken onder de wielen." Stel datje van hier naar Amsterdam gaat en het enige wat je ziet is kilo meters schitterende natuur. Met vlakbij zebra's, gnoes, buffels, neus hoorns, leeuwen, cheetahs, hagedis sen, slangen, visarenden.... de die rentuin in het echt. „De olifanten," vertelt Ralph. „Dat was wel heel bijzonder. Gigantisch groot. Ze leken nog veel groter dan in de dierentuin, 's Morgens raceten de bavianen over je tent. De negers gooiden met stokken omdat ze alles jatten." „Alles is heel primitief. Mensen le ven vooral buiten. Hun huizen zijn kleine hutjes van koeiepoep. Ze ko ken op een soort barbecue. Wij dus ook. We aten veel vlees en kool met koriander. Echt een andere smaak dan hier. Op een dag gingen we naar een Masaidorp. Masai kunnen wel een halve meter hoog springen zon der hun knieën te buigen. Ik lag toen ziek in de bus en al die Masai ston den met hun neuzen tegen het raam naar mij te kijken! Wat wel leuk was, was dat onze kok bewaker een keer speciaal voor mij pannekoeken heeft gebakken. Met veel honing. Ik wil zeker terug, ook al omdat ik veel van de wereld wil zien!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 2