Gladde band slipt lekker weg Bezem door de Polder Contract beperkt pesterij Schoolfietsen bij controle van gammel tot wrak Tien cijfers goed voor vijftien jaar PZC"krullebaks 15E JAARGANG-NUMMER 8-DINSDAG 12 SEPTEMBER 1995 YERSEKE - De leerlingen van de Beatrixschool in Yer- seke hebben een contract ge sloten. Daarin staan regels hoe ze zich zullen gedragen. Frans, Wendy, Matthieu en Vivian, allemaal uit groep 8, zetten hun handtekening onder hét contract en praten er over. Ook leerkracht Cor Meyer was er bij. Regel 1: Niet iemand uit schelden. „Ja, het pesten bij ons op school is veel minder geworden, zo af en toe ge beurt het nog wel eens, maar zo erg is dat niet." Regel 6: Van andermans spullen afblijven. „Dingen kwijt maken van iemand an ders kwam het meeste voor: ben je ineens je fietssleutel- tje kwijt en dan moetje gaan zoeken. Regel 7: Elkaar nemen zoals je bent. „Als je anders bent dan anderen is het ook moei lijk. Als je geen merkkleding draagt, rare schoenen aan hebt of brildrager bent. Ze zeggen dat dat op de middel bare school nog erger is." Regel 10: Niemand buiten sluiten. „Het is vaak een kind dat bang is en dan ge pest wordt. Als je je er niets van aantrekt is het zo over. Dat is het beste. Regel 3: Luister naar elkaar. „Die regels van het contract hebben we met elkaar opge steld. Het was een idee van een stageaire. In totaal zijn er tien regels en we hebben allemaal onze handtekening er onder gezet. Het hangt te gen het raam naast de deur." Regel 5: Gewone spelletjes doen. „Er is nog niet zoveel contractbreuk geweest. Als je dat doet moet je in de pau ze binnen blijven of je krijgt strafwerk. Maai* dat contract helpt echt, vooral als er re gelmatig aandacht aan wordt besteed door er over te praten." Regel 9: Niemand uitlachen. „Vanaf groep 1 is er de af- .spraak als er iemand gepest wordt en daarover vertelt, dat geen klikken is. Regel 2: Niet schoppen of slaan. „Vechten is iets an ders dan pesten. Na een vechtpartijtje is alles vaak vergeten, maar pesten kan heel lang doorgaan.' Regel 8: Niemand uitdagen of bedreigen. „Nu zijn wij de oudsten op school en straks weer de kleinsten. Ik denk dat er op de andere school wel meer gepest wordt, maar dat weet ik natuurlijk niet zeker." Regel 4. Gewone taal ge bruiken. „Ik hoop dat dit contract dit jaar door meer scholen gebruikt zal wor den." DRIEWEGEN - „Dat m'n licht het niet doet, geeft niks, ik fiets toch nooit in het donker", zegt Karin na de fietsencontrole die aan het begin van het schooljaar werd gehouden op O.B.S. Het Opstapje in Driewegen. „Van de rest van m'n fiets klopt ook niet veel, geen fietsbel meer en de kettingkast is ook kapot". Haar fiets is niet de enige. Van alle fietsen uit groep 6, 7 en 8 was er niet één helemaal in orde. De fiets van Kevin is het wrak van de maand. „Een voorlamp zit er niet meer op, m'n banden zijn glad en de spatborden heb ik eraf gehaald om dat de banden er telkens tegenaan gingen". Luck zijn voorlamp zit vast met tape, er zit geen lampje in en zijn achter band is glad. Dat laatste mankement vindt hij eigenlijk wel tof. „Als je dan remt slipt je fiets zo lekker weg". De controle van de fietsen werd uit gevoerd aan de hand van een lijst. Eerst controleerden ze hun eigen fiets en daarna die van een ander. De fietsen gingen hierbij op de kop en de kinderen reden een rondje over het schoolplein om te kijken of de ver lichting het deed, de bel goed hoor baar was en de remmen werkten. Bij controle bleek niet een fiets helemaal in orde. De voorrem van de fiets van Jochem presteerde uitstekend. „Hij vloog zo over zijn stuur heen, dat was wel la chen joh!," zegt Ronnie. De meeste fietsen zijn sinds de con trole nog niet gerepareerd. In 1994 hebben in Zeeland 41 kinderen met de fiets een ongeval gehad. Van die 41 zijn er twee overleden. Dit jaar zijn er al drie kinderen overleden aan de ge volgen van een fietsongeval. Dit zijn alleen nog maar de gevallen waarbij de politie er aan te pas kwam. foto Willem Mieras Verkeersongevallen met fietsende kinderen zijn beslist niet altijd de schuld van het kind. Maar er voor zorgen datje fiets in orde is en je aan de verkeersregels houden, is toch wel het minste watje zelf kunt doen. Of niet dan? GOES Wie vorige week maan dag De Goese Polder binnen kwam struikelde er over de kinde ren met bezems, scheppen en schrapers. Afval werd opgeruimd, onkruid gewied en straten ge veegd. Het was duidelijk: De Goe se Polder gaat voor schoon! Bij deze actie van de wijkvereni- ging hielp werkelijk iedereen mee. De gemeente Goes, de Wijk Opruimingsploeg, politie, stads wachten, EHBO, de basisscholen en de bewoners van het asielzoe kerscentrum. Zelfs wethouders en raadsleden waren ijverig aan het vegen: de wijk moest schoon! Eigenlijk wéét een ieder wel hoe het hoort: glas in de glasbak en papier en tuinafval apart verza melen. Toch lag er veel zogeheten zwerfafval in de wijk. Ook het on kruid maakte een vieze indruk, sinds het spuiten met gif verbo den is groeit het de wijk uit! Troepetroep Om de kinderen te leren hoe ze kunnen zorgen voor een schoner milieu, heeft het Milieu Educatie Centrum speciale lespakketten gemaakt, Zwerfafval en Troepe troep. De drie basisscholen uit De Goese Polder hebben als voorbe reiding op de actiedag met de les pakketten gewerkt, en met suc ces. Joël uit groep 8 van basis school 't Noorderlicht' heeft goed begrepen waar het om gaat. „Al het afval moet per soort gesor teerd worden. Wij verzamelen het afval en de veegwagens halen het op". Mensen uit de Middelburgse ge vangenis hebben het materiaal gemaakt waarmee de kinderen werkten, bezems op elk formaat. De muziek die uit de Opzomerbus van Rotterdam klonk, maakte er een feestelijke dag van. „Eigenlijk zouden ze dit elk jaar moeten doen", bedacht Joël. Dat geldt ook zeker voor de ver rassing van een speelgoedwinkel. Alle kinderen die mee hebben ge werkt, kregen een cadeaubon van tien gulden. Over leuke acties ge sproken! BREDA - Op tien, tien, 10 oktober 1995 is het zover: driekwart van de Nederlanders krijgt een nieuw telefoonnummer. Dat wordt omnummering genoemd. We pra ten erover met Hans Leuhof. Hij is advi seur communicatie bij PTT-Telecom in het district Breda. Daar hoort Zeeland ook bij. „We hebben er naar gestreefd zoveel mo gelijk mensen een nummer te geven, dat lijkt op hun oude nummer", zegt Hans. Het omnummeren van zoveel miljoenen telefoonnummers is een gigantische ope ratie, waar de PTT al vroeg mee begon nen is. Hans: „Vooral grote bedrijven hebben tijd nodig gehad om alles te regelen. Er zitten telefoonnummers in computers, ze staan op brieven, op auto's, op lucifer doosjes. Je kan het zo gek niet bedenken of er staat een telefoonnummer op." Tien cijfers Vanaf tientien heeft iedere abonnee een nummer van 10 cijfers. Waarom is dat no dig? „Daar zijn drie redenen voor", legt Hans uit. „De vraag naar telefoonnummers groeit, waardoor ze opraken. Met die tien cijfers kunnen we weer vijftien jaar voor uit. Eind '96 zal het Europese alarmnummer worden ingevoerd. We hebben nu het 0611-nummer in Nederland, maar dat wordt straks het Europees nummer 112. Hans: „Wie een telefoonnummer heeft dat met een 1 begint, krijgt een ander nummer. Want als je verkeerd belt en bij 112 uitkomt, gaat het mis. En we krijgen met concurrentie te makeh en die wil ook graag telefoonnummers aan hun klanten geven". De PTT is niet zo streng, dat iedereen al meteen 'nieuw' moet bellen. Wie nog niet precies op de hoogte is kan nog even 'oud' bellen. Tot 10 april 1996. Wie dan nog oud belt, krijgt een vriendelijk verzoek om nu toch echt nieuw te gaan bellen. foto Willem Mieras Alle onkruid moet weg.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 1