Plassen over de railing Het is niet alleen tennissen hoor Smulboek voor lettervreters Sneeuw Museumschip s Lui n Voor prikje dagje plonzen Krullebakjes In Holle Bolle Gijs trakteren achten veertig schrijvers, schrijfsters en illu stratoren fijnproevers, zoetekauwen, schrokkeberen, snoepers, lekkerbek ken, likkebroers, slokops en smulpapen op eenenveertig nieuwe verhalen, ge dichten, tekeningen en strips. Een mondvol om je te vertellen dat dit zo- merboek op prentenboekformaat spek kie voor het bekkie is voor kinderen die zich graag te goed doen aan lettertjes en mooie plaatjes. Op de achterkant van het boek dat op de voorkant een hollebollegijs laat zien met een lijf als een Bossche bol, staan in twee lange rijen alle medewerkers opge noemd. Het is een indrukwekkend lijst je met bekende en minder bekende na men. Samen zijn ze goed voor enkele tientallen Griffels en Penselen, van goud en zilver. Om er een paar te noemen: Gerard Brands, Veronica Hazelhoff, Wim Hof man, Jan Jutte, Mensje van Keulen, Sjoerd Kuyper, Joke van Leeuwen, Ted van Lieshout, Els Pelgrom, Anton Quintana, Toon Teilegen, Ida Vos, Ivo de Wijs en Willem Wilmink. Vlaamse auteurs Heel bijzonder is de medewerking van enkele Vlaamse auteurs. Jaak Dreesen, Bart Moeyaert en André Sollie zijn in ons land niet zo bekend, maar behoren in Vlaanderen al jaren tot de populair ste kinderboekschrijvers. Van alle verhalen hier kort iets vertellen is onmogelijk. Alleen dit: voor Holle Bolle Gijs (Querido, 17,50) laat je graag je eten staan. Sneeuw in juli Wat heerlijk om je fantasie op de rand van het zwembad te leggen. Al drie keer is Arthur te Boekhorst 11uit Burgh-Haamstede naar een tenniskamp geweest. Twee keer met z'n eigen tennis- leraar en één keer met de Bond. Arthur: „Bij het gewone tenniskamp speel je niet voor punten op de ranglijst van Neder land en bij de bond wel. Maar het is allebei wel heel gezellig!" Er gaan zo'n veertig kinderen op kamp: meisjes en jongens en het duurt een week. Die week is hun huis een tent. Arthur: „Ik heb een driepersoons tent, maar we sla pen er met z'n tweeën in. En m'n vader heeft geholpen bij het opzetten". Er moet elke dag getennist worden, 's Morgens om half tien beginnen de lessen en de wedstrijden, 's Middags wordt er ook nog een flink balletje geslagen. Ar thur: „Maar het is niet alleen tennissen hoor. We gaan ook wel zwemmen en als er kermis in de buurt is, gaan we ook naar de kermis". De jongere kinderen moeten wat eerder naar bed dan de ouderen, maar dat wil niet zeggen, dat ze ook meteen gaan sla pen. „Dat wordt wel eens één uur", bekent Ar thur met een glimlach. De één na laatste avond is altijd disco-avohd. Dan gaan de beentjes van de vloer en is het feest. En een bingo-avond vindt Arthur ook heel leuk. Heimwee „Vorig jaar hadden we een Italiaanse eet- avond", vertelt hij. „Toen kregen we spaghetti, pizza's en lasagne. Dat vond ik heerlijk". Van heimwee heeft hij gelukkig geen last gehad. En omdat hij er zo van genoten heeft, gaat hij deze zomer weer op tennis kamp! De tocht ging over het Grevelingenmeer, van Brouwershaven naar Port Zélande... Hoeveel kilometer dat is kunnen de kinderen uit Drei- schor niet zeggen: „Op de heenweg moesten we steeds zigzaggen en dan duurt het veel langer". „Overstag gaan heet dat", weet een ander, „dat zeil gaat dan steeds naar de andere kant en dan moet je snel bukken, anders krijg je de giek te gen je hoofd". 16 Kinderen van b.s. 'de Klimop' mochten, ver deeld over de morgen en de middag, meevaren met een oude hoogaars: de Yerseke 36. Het en thousiaste verslag is van Mark, Jasper, Kees- Jan, Nathalie, Anke en Janneke. Zij weten pre cies uit te leggen wat een hoogaars is: „Een oud zeilschip, nog van voor de oorlog, waar ze mos sels mee visten. Het is een platbodem, want die mossels liggen erg ondiep, dus er is geen plaats voor een kiel. Er zitten wel 2 houten planken aan de zijkant, an ders drijft ie zo weg. Hij is trouwens helemaal van hout". Dat weten ze allemaal omdat er van te voren iemand op school les over kwam ge ven. Maar de reis zelf heeft de meeste indruk gemaakt: „We moesten helpen om de zeilen op te trekken. Dat is zwaar werk, je moest er met je hele gewicht aan hangen. En je kon ook niet even water uit een kraantje halen. De w.c. was gewoon een gat, je zag alles zo in het water gaan en de jongens moesten alles overboord doen". En ondertussen spatten de golven over het hele dek: „Maar we waren helemaal niet bang, het was juist heel cooly". Eenmaal in Port Zélande zagen ze hoe belang rijk het is om zulk soort schepen te behouden: „Er liggen daar allemaal nette dure scheepjes en dan komt er ineens een oude hoogaars met gil lende kinderen binnen. Dat was een hele tegen stelling. Zo'n schip is misschien wel 100 jaar oud, dat moet bewaard blijven als herinnering. An ders krijg je allemaal van die plastic bootjes". De Y 36 is regelmatig te zien in verschillende Zeeuwse havens: op 19 juli in Zierikzee en op 20, 21 en 22 juli in Goes. Te koop: skatebike en rolleskates, mt. 39. Tel. 01182-2255. Te koop: tennisracket ju nior Pro Kennex, z.g.a.n., 35,-. Jaimy, tel. 01180- 34444. Te koop: allerlei Ned. te lefoonkaarten (gebruikt), ook de allernieuwste, tel. 01189-3600, Alex/Bas. Te koop: diverse jaargan gen Donald Ducks. Sue, tel. 01180-35063. Wie heeft er cavia's voor mij. Piet-Jan, tel. 01185- 2918. Gratis af te halen jonge poesjes, 8 wkn. oud. Fam. Moens, Aagtekerke, tel. 01188-2942. Te koop gevr.: bolderkar of onderstel van bolder kar. Andrea, tel. 01189- 3097. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Eindredactie. Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Redactie: Petra de Bil, Marina van. den Boogaart, Jaap Clement, Sam Karstens, Hans Segboer en Jan Smeekens. Cartoon: Wouter Apner Strip: Ramon de Nennie Adres: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 tot 17.00 uur): 01184-84000. Advertenties: (per brief) admini stratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven bij de PZC-kantoren. Laat de telefoon maar rinkelen. Doet er tenminste iemand wat. 'Een dag je naar het zwembad' betekent meestal een bezoek aan een van de vijf zwemparadijzen in toch ivler 20 StiM... 5UKFEN N HET WEMBA» Voor 2,15 ben je een hele dag zoet in De Goudvijver in Serooskerke. foto Lex de Meester Goes, Vlissingen, Terneuzen, Dom burg of Kamperland. Een hele dag ver maak met wirlpools, watervallen, sau na en glijbanen, alles binnenshuis. Toch telt Zeeland maar liefst 100 zwembaden, die van campings en ho tels meegerekend. In de afgelopen jaren hebben ze wel wat te lijden gehad van de tropische zwembaden. Een aantal buitenbaden moest gesloten worden: doordat er minder bezoekers kwamen was het niet meer op te brengen. Plas en zweet De verzorging van een buitenbad kost namelijk nogal wat geld. Een laborato rium bezoekt elke maand alle zwem baden en het zwembad zelf moet elke dag twee keer het water controleren. Het gaat dan om de hoeveelheid chloor (waar je rode ogen van krijgt) en... de hoeveelheid plas en zweet van de zwemmers. De kwaliteit van de Zeeuwse buiten baden is goed, zo wijzen de laatste cij fers uit. Gelukkig maar want buiten baden bieden veel voordelen. Het golf- slagbad in Vlissingen heeft twee jaar geleden het buitenbad weer heropend, omdat daar vraag naar is. Rechttoe-rechtaan Soms is er gewoon niets heerlijker dan in de buitenlucht zwemmen, in een ge woon rechttoe-rechtaan bad. Lekker in het gras liggen, met elkaar stoeien en weer naar het water rennen. Opdro gen in de zon en niet door de nepwarm- te in de zwemparadijzen! En wat denk je van de prijs? Voor maar 2,15 kun je een hele dag doorbrengen in bijvoorbeeld De Goudvijver in Se rooskerke. Zo zijn er niet voor niets 100 zwemba den in Zeeland: bij slecht weer binnen, bij mooi weer buiten. Vanaf links 'zeevaarders' Jasper, Mark, Anke en Nathalie. foto Dirk Jan Tjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 8