Maatjes aan de haak Gedicht op poster de wereld rond Weer 'n zwarte baby er bij? Regen Visserslatijn Ziek van ijs of vol van liefde PUZZEL Achter de gevel van een huis in Vlissin- gen zit een hele dierentuin verborgen. Van de kelder tot de zolder wordt Rep- tielenZoo Iguana bewoond met voor ons bijzondere dieren. Er zijn schitte rend mooie en heerlijk griezelige bij. In de babykamer worden deze zomer voor de tweede maal sterschildpadjes ver wacht, wat heel bijzonder is. En zal er bij de bandvaranen weer een zwarte gebo ren worden? Reuze spannend! Wansmaak Jammer genoeg zijn er (veel) landen waar vooral reptielen met uitsterven bedreigd worden. De mens rukt op en pikt hun leefgebied in. Bovendien wor den dit soort dieren er gezien als handel, zowel dood als levend. Daarom heeft Iguana een 'Vitrine van wansmaak' in gericht. Met bijvoorbeeld 'zomaar' een 'mooie' schildpaddekop op een plankje. "Wat wij hier laten zien is maar een piepklein deel van wat er jaarlijks in be slag wordt genomen", vertelt beheerder Ad Bom. "Veel toeristen kopen ginds souvenirs die van een dood dier ge maakt zijn. Er wordt niet bijverteld dat het om een beschermde diersoort gaat. De douane neemt hun spulletjes dus in beslag." Springlevend Maar denk nu niet dat het in deze rep tielenzoo alleen maar om 'ziek en dood zielig' draait. De vaste gasten van Igua na, met hun roltongen, harige poten, draaiogen of klaphekken zijn schitte rend, spannend of heerlijk griezelig. En ze maken het beregoed! De verveling plenst uit de hemel in de paraplu die ik te drogen had gezet. Ik denk dat ik maar een bootje ga vouwen. Hoe Koen van Bommel (10) uit Middel burg onmiddellijk die vier regels als zijn gedicht herkende, snapt hij zelf nog altijd niet: „Het ging zo. Ik kreeg een tijdje gele den een brief uit Rotterdam. Daar stond in dat ze een gedicht van me pntvangen hadden en dat ze het heel mooi vonden. Of ik op 20 juni naar de Rotterdamse schouwburg wilde komen. Wat er precies ging gebeuren wilden ze me niet vertel len. Verrassing dus. Nadat ik met mijn moeder en mijn oma heel deftig naar mijn plaats gebracht was, hoorde ik opeens iemand door de micro foon zeggen dat de dichter van het vol gende gedicht naar het podium moest ko men. Die mevrouw las in het Engels iets voor waar ik niet veel van begreep. Maar op de een of andere manier voelde ik dat het mijn gedicht was. En dat was dus zo". Koen heeft met een heleboel Nederlandse kinderen en kinderen van overal op de wereld meegedaan aan de Boekieboekie Poem Express 1995, een gedichtenschrijf wedstrijd voor dichters van zes tot en met 12 jaar. En niet voor spek en bonen: hij won de eerste prijs! Waarmee? Met ROT ZONDAG. Ik ben er niet Ik ben nergens Ik zie niemand. Ik verveel me! De prijs die hem het meeste plezier deed is de poster die van zijn gedicht gemaakt wordt en die de hele wereld over gaat. Heel blij is hij ook met de Spaanse verta ling van 'Rotzondag'. Die gaat zo: 'No es- toy No estoy en ningun No veo a nadie Ne aburro! Volgend jaar doet Koen weer mee: „Ik be denk wel iets. Een mooie gedachte of zo. Met een beetje geluk kan ik die zo op schrijven. En anders moet ik er maar een tijdje hard aan werken. Maar daar heb ik ook vakantie voor". Sinds een jaartje hoort de 16-jarige Kees Padmos uit Burgh ook bij de club: Vissers. „Ik had een paar keer een paar lui zien vissen en toen vond ik het leuk. Dus ik dacht, dat zal ik ook eens gaan doen", zegt hij. Een hengel met een molen was zo gekocht. En dan moet je leren, hoe je het aas aan de haken moet doen en hoe je het hele zaakje zo ver moge lijk het water in kan gooien. Kees: „In het begin kon ik nog niet zo goed gooi en en dan oefende ik in de tuin. Maar nu kan ik het heel goed". Kees vist het liefst met zagers. Die blijven goed aan de haak zitten en de vissen vinden het lek ker. Ook zachte krab vindt hij goed. Hij vangt ze zelf onder de stenen, haalt poten en schild er af en vist met het krabvlees. Kees vindt het vissen op zich wel leuk, maar vooral het gedoe er omheen trekt hem aan. Kees: „We gaan altijd met z'n vieren en we kletsen wat af. Ook gaan we vaak naar die an dere gasten, die zitten te vissen. Je steekt altijd wat van elkaar op". Het materiaal vindt Kees erg belangrijk. Hoe be ter je spullen zijn, des te beter is de vangst. Hij gebruikt 100 gram lood en een lijn van dertig hon derdste. „Je moet geen dikkere lijn gebruiken, want dan heb je te veel wrijving en dan gooi je niet zo ver", meent hij. Nog pas ving hij op één dag wel dertig makrelen in Burghsluis aan de dijk. Makrelen moetje in 't begin van de zomer vangen. Kees: „Met een tuig met kleine visjes. Die lijken op sprot en daar jaagt de makreel op". Ze hebben ze alle dertig opgegeten. Daarvoor moesten ze een oventje aanschaffen, waarin de makreel gerookt werd. Ze waren echt om te smul len! Als je de woorden juist invult, krijg je 3 oplos singen: van boven naar beneden twee woorden - onder A en B- en het woord onderaan. (Dezelf de cijfers stellen dezelfde letters voor.) Omschrijvingen 1. Politiek groep, 2. Voornaam van Hitier, 3. Doorgang in een muur, 4. Seizoen, 5. Plaats in Drenthe, 6. Circusartiest, 7. Waarom?, 8. Zakje om spullen in mee te ne men. A e> i 8 2 a 2 t> 1 2 1o 3 3 2 3 z H 1 z 1 1 Oplossing: •1 X 3 3 SB 3 d 3 6 H 10 Het woord onder A: Het woord onder B: Oplossing woord: Je kunt niet zomaar de straat op gaan om op te treden. foto Peter Nicolai Toneelspelen op straat, voor toeristen of winkelend publiek, en misschien wel je vakantie terug verdienen door daarna met de pet rond te gaan? Als je daarvan droomt moet je beslist deze zomer naar Oostburg waar een cursus straattheater voor jongeren wordt gehouden. Workshop Eveline Mulder uit Middelburg is de docente: „Het is niet echt een cursus, maar meer een 'workshop' toneel met een eindpresentatie op straat", legt zij uit. „Je kunt natuurlijk niet zomaar de straat opgaan om op te treden, een goede speltraining is heel belangrijk. We zullen ook oefenen in samenspel, stemgebruik, beweging, mimiek en ge bruik van de ruimte". Badgasten En omdat het zomer is en Zeeuws- Vlaanderen druk bevolkt met toeris ten, is het onderwerp 'badgasten': zon verbrand of weggeregend, ziek van ijs of vol van liefde (of andersom). „Tijdens de training zoeken we al naar vormen en vondsten voor een voorstel ling", zegt Eveline. „En tot slot van de cursus spelen we, afhankelijk van het weer, deze voorstelling op straat, op het strand of op een andere plaats". Zwemvesten Ben je 14 jaar of ouder? Waag gerust de sprong in het diepe, want Eveline is een oplettende badjuffrouw en heeft voldoende zwemvesten bij de hand! De workshop wordt gegeven in 'den Hoekzak' in Oostburg op 16, 17 en 18 augustus. Het grote slotoptreden is za terdag 19 augusus. Pet En de pet? „Ik weet nog niet of dat zo maar mag, ik denk datje daar officieel toestemming voor nodig hebt, maar dat zien we wel". Kees Padmos: hoe beter je spullen zijn, des te beter is de vangst, foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 7