Ik tour liever zelf Help, m'n ouders hebben vakantie! Zonnig dorp of kunstboek Warm 50 km per dag Het is net een groot dorp Ooit een ooievaar gehoord? Komkommers recht slaan, zuurkool uit de war halen, in het bos een lelijkerd vangen en ergens anders een zoute ha ring, een aap vlooien, de kerk witten, je moeder pesten, met je grote teen spe len... je hoeft je deze zomervakantie geen tel te vervelen. En al helemaal niet als je op je bureau of werktafel de twee nieuwste delen in de serie Kijken, lezen, maken hebt liggen. Met wat boetseerklei, verf voor de afwer king, een beetje handigheid, een ietsje pietsje fantasie en het boek Boetseren maak je allerlei leuke dingen als een Egyptische boot, een zonnig Mexicaans dorp en zelfs een compleet servies. Fo to's en duidelijke werktekeningen leg gen je uit hoe je het moet doen. En alles wat met klei mogelijk is, kan natuurlijk ook met goedkoper brooddeeg. Een re cept daarvoor helpt je op weg. In Boeken maken vind je ideeen voor eenvoudige maai- fantastische boekjes. Zoveel, dat je waarschijnlijk niet kunt ophouden met het samenstellen van een schitterend bibliotheekje kunstzin nig gemaakte boeken. Want eenmaal aan de gang is het bijna onmogelijk te stoppen. Je moet er zelfs niet raar van staan kijken dat je zo druk in de weer bent, dat je je moeder op een gegeven moment van beneden hoort roepen: „Wat zitje daarboven toch in je eentje te koekeloeren. Ga lekker buitenspelen, joh!" Boetseren en Boeken maken worden uitgege ven door Gottmer en kosten 14,90 per stuk. Pfff! De hitte laat me zweten van iets wat ik niet eens doe. Kan ik beter gaan zwemmen. Je kent het wel: een heel jaar zijn je ou ders druk met werk, studie, uitgaan en be zoekjes. Dan breekt de vakantie aan en ineens willen ze lekker veel TIJD aan DE KINDEBEN besteden. Bergje dan maar! Een werkende vader is erg. Heeft hij je rapport eerst nog gedachteloos doorge bladerd, in z'n vakantie gaat hij er eens goed voor zitten. Prompt wil hij dictees met je oefenen. Werkende moeders zijn erger. Zij denken dat ze hun kinderen KWALITEITSAAN- DACHT moeten geven. Dat betekent dat ze je veel en vaak willen knuffelen en je bezorgd vragen of je misschien ergens problemen mee hebt. De allerergste ouders willen datje tijdens het knuffelen de tafels opzegt. Help! Tips Vandaar in deze Krullebak drie tips om de vakante met je ouders door te komen. 1. Laat je rapport direct zien en afteke nen. Stop het daarna tussen je verzame ling nog opdrogende zeesterren. 2. Zorg voor een geheime plek in huis waar je niet gestoord wordt. 3. Laat je ouders volledig hun gang gaan met uitstapjes, voorlezen en knuffelen. Overdrijf hierin: zit voortdurend op schoot, ga duimen en zeur om nog een keer mens-erger-je-niet en de twaalfde keer Pinkeltje voorlezen. Wedden dat ze dit na twee dagen-zo beu zijn datje weer je eigen gang mag gaan? Sterkte! Rineke Janse: liefst fietsbroek met zeeleren kruis. foto Lex de Meester Als je haar ziet denk je: waar haalt ze het van daan? Fietsers hebben toch van die dikke dijen en stoere kuiten? Rineke Janse (10) uit Middel burg heeft niks van dat alles. Maar fietsen? Als de beste. Rineke draait haar hand niet om voor een paar honderd kilometer. Dit jaar gaat de reis voor de derde keer naar De nemarken, net als vorig jaar. Toen hebben vader, moeder, zus Maaike en Rineke daar bijna 900 ki lometer gefietst. Rineke: „Nou, dat valt best mee hoor. We rusten ook wel eens. Meestal twee da gen fietsen en dan een dag op de camping. Iets van 50 km per dag. Daar word je toch niet moe van? Eerst mocht ik achterop, maar toen ik vijf werd moest ik zelf. Eerst gewoon in Nederland: 20 kilometer. Kleine stukjes tegelijk en een klein beetje bagage achterop". Dat is nu wel anders: een tent, paar kleren, slaap zak, wat tekenspullen, walkman, een leesboek. „En een beetje eten en drinken natuurlijk. Ver der eigenlijk niets", zegt Rineke. „Soms is het best wel zwaar. Als ik het beu ben denk ik: zat ik maar in de auto. Maar dan denk ik ook: o, dan word ik weer ziek. Want ik kan niet goed tegen lang in de auto zitten. Nou, dan is het meteen over. Je ziet heel veel en onderweg spelen we spelletjes. Iemand in gedachten nemen of zo. Het is soms wel jammer datje geen tijd hebt voor vriendjes. Heb je er net een, moetje de volgende dag weer weg". Rineke heeft een gewone fiets, maar wel met 21 versnellingen en een goed zadel. „Niet te breed en niet te hard". En een fietsbroek met een zeem leren kruis. De spijkerbroek blijft thuis: „Veel te zwaar, fietst niet lekker". Rineke: „Denemarken is leuk. Mooi, niet gevaarlijk en aardige mensen. Een keer regende het heel hard en toen mochten we zomaar bij een boer in de schuur schuilen. Ik ga het liefst naar het buitenland, dan zie je nog eens wat anders". Rineke fietst nu in Denemar ken. Zal ze de Tour de France niet missen? „Hele maal niet! Ik fiets liever zelf!" Wandelen in een na tuurgebied is pas echt leuk als je weet wat je ziet en hoort. Loop dus voor je het Zwin in gaat eens even binnen in het kleine museum in het 'bezoekerscentrum' bij Cadzand-Bad. Voor 1,- entree krijg je ook een schelpen-zoek- kaart. Er zijn vitrines met de andere bewoners van het Zwin. En via de druktoetsen kun je ze horen. Storm Heb jij ooit een koekoek gezien? Een ooievaar houdt juist weer meest al zijn klepper dicht. En is dat gegil van een ha vik? Onder de andere druk toetsen zit bijvoorbeeld het geluid van spelende kinderen, steenlawines, gewone branding of storm op zee. Planetarium Middenin het museum is een klein planeta rium. Hier krijg je uitleg over allerlei verschijn selen in het heelal. In tussen draait boven je de sterrenhemel. Maar zomaar even kij ken waar jouw 'kreeft' of 'steenbok' staat is er niet bij. DAlVK-zfj PAP HAAL ik T>lE S0O KM op DG F'iETS BEST Errol Edel: zee, strand en bos. foto Pieter Honhoff Ze wonen in Den Briel maar elk weekend gaan ze naar de camping in Zeeland: De familie Edel. Zoon Errol (11): „Dat doen we nu al zes jaar en het verveelt echt nooit". Als het mooi weer is gaan ze naar het strand. Errol: „We gaan altijd met een vast groepje en we zoeken ook altijd een plekkie voor de strandtent". Als het slecht weer is, hangt hij een beetje op de camping rond. Errol: „We zijn dan vaak in de kantine. Dan gaan we een partijtje poolen, een soort bil jarten". Errol houdt veel van sport en hij doet er ook veel aan. In Den Briel speelt hij bij de voetbalclub W.R.W. (Wit, Rood, Wit). Ze hebben hem er al uitgepikt als een getalenteerde voetballer. Mooi weer Zijn vaste stek is voorstopper. Errol: „Ik ben er niet om de doelpunten te maken, maar om ze tegen te houden". Errol zit ook nog op tennis en verder zwemt hij heel graag en fietst hij ook veel. Van de zomer zitten ze weer zes weken achter elkaar op de camping. „De mensen snappen niet, dat wij nooit eens ergens anders naar toe willen", verzucht Errol. „Maar wij vervelen ons hier nooit". Hun camping ligt in de kop van Schouwen en daar is het vaak mooi weer. Dat komt door de invloed van de zee. Errol: „Ik vind de natuur hier ook zo mooi. Wantje hebt niet al leen zee en strand, maar ook nog een lekker stuk bos". Errol kent de weg op de camping op z'n duimpje. „Het is net een groot dorp", vindt hij. „En omdat je er al wat jaar tjes zit, ken je ook iedereen. Dat geeft wel een fijne sfeer". Errol is geen jongen, die lang stil kan zitten. Toch heeft hij nog een hobby, waar hij in de zomervakantie graag mee bezig is. En dat is vissen. „Dat doe ik alleen maar als ik hier ben. Met een boot de Oosterschelde op. Dat vind ik fantastisch!"

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 6